Oʻzbekistonda tibbiy sugʻurta tizimi bosqichma-bosqich joriy etiladi
Oʻzbekiston Respublikasi Sogʻliqni saqlash vaziri Alisher Shodmonov Korea Respublikasi Milliy tibbiy sugʻurta xizmati prezidenti Kim Yeng Ik boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashdi. Doʻstona ruhda oʻtgan muloqotda sogʻliqni saqlash, jumladan, tibbiy sugʻurta sohasida ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirishga asosiy eʼtibor qaratildi.
A.Shodmonov Oʻzbekistonda 2025 yilgacha sohani rivojlantirish boʻyicha konsepsiya loyihasida koʻplab yoʻnalishlar, jumladan, tibbiy sugʻurta sohasiga ham alohida urgʻu berilayotganini taʼkidladi. 2021 yildan boshlab yurtimizda majburiy tibbiy sugʻurta tizimini bosqichma-bosqich joriy etish, bunda koʻplab rivojlangan davlatlar qatori, Koreya Respublikasining tibbiy sugʻurta tizimini chuqur oʻrgangan holda, bu boradagi ijobiy tajribalarni yurtimizda ham tatbiq etishdan manfaatdor ekanini qayd etdi.
Oʻz navbatida, Kim Yeng Ik oʻzaro aloqalarning jadal rivojlanib borayotganidan mamnunligini bildirib, tibbiy sugʻurta sohasiga keng toʻxtalib oʻtdi. Qayd etilganidek, Koreya Respublikasi milliy tibbiy sugʻurta tizimi va tibbiyotning rivojlanishi boʻyicha dunyo miqyosida 4-oʻrinda turadi. 40 yillik tajribaga ega mamlakat tibbiy sugʻurta tizimi halqaro tamoyillar asosida izchil takomillashib bormoqda. Shu sababdan u xalqaro talablarga toʻliq javob beradi va aholining barcha qatlamlari manfaatlarini himoya qiladi.
Muloqot asnosida Koreya Respublikasining tibbiy sugʻurta tizimini bevosita oʻrganish va yutuqlarini mamlakatimizda tatbiq etish sogʻliqni saqlash tizimining takomillashuviga va aholi salomatligini samarali muhofaza qilish tizimini yaratishga xizmat qilishi eʼtirof etildi.
Uchrashuv soʻnggida Oʻzbekiston sogʻliqni saqlash vazirligi hamda Korea Respublikasi Milliy tibbiy sugʻurta xizmati oʻrtasida yurtimizda tibbiy sugʻurta tizimini joriy qilishda oʻzaro hamkorlik boʻyicha shartnoma imzolandi.

В Узбекистане планируется поэтапное внедрение системы медицинского страхования
Министр здравоохранения Республики Узбекистан Алишер Шадманов встретился с делегацией во главе с президентом Национальной службы медицинского страхования Республики Корея Ким Енг Ик.
На встрече особое внимание было уделено дальнейшему развитию двустороннего сотрудничества, в частности в сфере медицинского страхования.
Алишер Шадманов отметил, что в проекте Концепции по развитию сферы здравоохранения до 2025 года особый акцент делается на медицинском страховании. Также он подчеркнул, что начиная с 2021 года в нашей стране поэтапно будет внедряться система медицинского страхования. При этом будут изучены система медицинского страхования Республики Корея, ее положительный опыт в этой области.
В свою очередь Ким Енг Ик отметил, что рад стремительному развитию двусторонних отношений. Он подчеркнул, что Республика Корея занимает четвертое место в мире по уровню развития национальной системы медицинского страхования и медицины. Страна с сорокалетним опытом в данном направлении продолжает последовательно совершенствовать свою систему, которая отвечает международным требованиям и защищает интересы всех слоев населения.
В завершение встречи между Министерством здравоохранения Республики Узбекистан и Национальной службой медицинского страхования Республики Корея подписан договор о взаимном сотрудничестве в области внедрения системы медицинского страхования в Узбекистане.