Oʻzbekistonda tibbiy sugʻurta tizimi bosqichma-bosqich joriy etiladi
Oʻzbekiston Respublikasi Sogʻliqni saqlash vaziri Alisher Shodmonov Korea Respublikasi Milliy tibbiy sugʻurta xizmati prezidenti Kim Yeng Ik boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashdi. Doʻstona ruhda oʻtgan muloqotda sogʻliqni saqlash, jumladan, tibbiy sugʻurta sohasida ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirishga asosiy eʼtibor qaratildi.
A.Shodmonov Oʻzbekistonda 2025 yilgacha sohani rivojlantirish boʻyicha konsepsiya loyihasida koʻplab yoʻnalishlar, jumladan, tibbiy sugʻurta sohasiga ham alohida urgʻu berilayotganini taʼkidladi. 2021 yildan boshlab yurtimizda majburiy tibbiy sugʻurta tizimini bosqichma-bosqich joriy etish, bunda koʻplab rivojlangan davlatlar qatori, Koreya Respublikasining tibbiy sugʻurta tizimini chuqur oʻrgangan holda, bu boradagi ijobiy tajribalarni yurtimizda ham tatbiq etishdan manfaatdor ekanini qayd etdi.
Oʻz navbatida, Kim Yeng Ik oʻzaro aloqalarning jadal rivojlanib borayotganidan mamnunligini bildirib, tibbiy sugʻurta sohasiga keng toʻxtalib oʻtdi. Qayd etilganidek, Koreya Respublikasi milliy tibbiy sugʻurta tizimi va tibbiyotning rivojlanishi boʻyicha dunyo miqyosida 4-oʻrinda turadi. 40 yillik tajribaga ega mamlakat tibbiy sugʻurta tizimi halqaro tamoyillar asosida izchil takomillashib bormoqda. Shu sababdan u xalqaro talablarga toʻliq javob beradi va aholining barcha qatlamlari manfaatlarini himoya qiladi.
Muloqot asnosida Koreya Respublikasining tibbiy sugʻurta tizimini bevosita oʻrganish va yutuqlarini mamlakatimizda tatbiq etish sogʻliqni saqlash tizimining takomillashuviga va aholi salomatligini samarali muhofaza qilish tizimini yaratishga xizmat qilishi eʼtirof etildi.
Uchrashuv soʻnggida Oʻzbekiston sogʻliqni saqlash vazirligi hamda Korea Respublikasi Milliy tibbiy sugʻurta xizmati oʻrtasida yurtimizda tibbiy sugʻurta tizimini joriy qilishda oʻzaro hamkorlik boʻyicha shartnoma imzolandi.

2018-12-04 | Healthcare
The Minister of Health of the Republic of Uzbekistan Alisher Shadmanov met with a delegation led by the President of the National Health Insurance Service of the Republic of Korea Yong-Ik Kim.
At the meeting, special attention was paid to further development of bilateral cooperation, in particular in the sphere of medical insurance.
Alisher Shadmanov noted that in the draft Concept on development of the healthcare sector until 2025, special attention is paid to health insurance. He also emphasized that starting from 2021, a medical insurance system will be introduced in the country gradually. At the same time, the health insurance system of the Republic of Korea and its positive experience in this field will be studied.
In turn, Yong-Ik Kim noted that he was pleased with the rapid development of bilateral relations. He emphasized that the Republic of Korea ranks fourth in the world in terms of development of the national health insurance and medicine system. The country with forty years of experience in this area continues to consistently improve its system, which meets international requirements and protects the interests of all segments of the population.
Following the meeting, an agreement on mutual cooperation in implementation of health insurance system in Uzbekistan was signed between the Ministry of Health of the Republic of Uzbekistan and the National Health Insurance Service of the Republic of Korea.