O‘zbekiston delegatsiyasi “Markaziy Osiyo + Yaponiya” muloqoti shaklidagi yig‘ilishda ishtirok etdi
2018-yilning 26-27-noyabr kunlari Tokio shahrida “Markaziy Osiyo + Yaponiya” muloqotining yuqori mansabdor shaxslari 13-yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda Qirg‘iziston, Qozog‘iston, Tojikiston, Turkmaniston, O‘zbekiston va Yaponiya delegatsiyalari ishtirok etdi.
Transport va logistika, qishloq xo‘jaligi va turizm, shuningdek savdo va investitsiya sohalaridagi Markaziy Osiyo davlatlari va Yaponiya o‘rtasidagi hamkorlikning amaliy jihatlari muhokama qilindi.
Uchrashuvda mintaqaviy xavfsizlikni ta’minlash doirasidagi aloqalarga alohida e’tibor qaratildi.
Yig‘ilishda “Markaziy Osiyo + Yaponiya” muloqoti ishtirokchi davlatlari tashqi ishlar vazirlarining bo‘lajak 7-majlisi kun tartibiga oid masalalar yuzasidan fikr almashildi.

Делегация Узбекистана приняла участие в Совещании в формате Диалога «Центральная Азия + Япония»
26-27 ноября 2018 года в г.Токио состоялось 13-е совещание старших должностных лиц Диалога «Центральная Азия + Япония».
В работе совещания приняли участие делегации Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Туркменистана, Узбекистана и Японии.
Обсуждены практические аспекты сотрудничества между странами Центральной Азии и Японией в сферах транспорта и логистики, сельского хозяйства и туризма, а также в области торговли и инвестиций.
Отдельное внимание было уделено взаимодействию в рамках обеспечения региональной безопасности.
Стороны обменялись мнениями относительно вопросов повестки дня предстоящего 7-го Совещания министров иностранных дел стран-участниц Диалога «Центральная Азия + Япония».