Aholi bandligini oshirish maqsadida mikrokreditlar hajmi koʻpaytiriladi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 22-noyabr kuni bank tizimini isloh etish va banklarning moliyaviy barqarorligini mustahkamlash, hududlar va tadbirkorlikni rivojlantirishda tijorat banklarining rolini oshirish masalalariga bagʻishlangan videoselektor yigʻilishi boʻlib oʻtdi.
Kreditlar ishlab chiqarish va infratuzilmani rivojlantirish, tadbirkorlik faoliyatini qoʻllab-quvvatlashda zarur manba hisoblanadi. Boʻsh mablagʻlarni jalb qilib, ularni kredit sifatida tadbirkor va investorlarga taqdim etadigan tijorat banklarining iqtisodiy jarayonlardagi roli juda katta.
Shu borada koʻrilgan tizimli choralar natijasida oxirgi ikki yilda banklar tomonidan investitsiya loyihalarini kreditlash koʻlami sezilarli darajada kengayib, kredit portfeli hajmi 3,2 barobar oshdi. Hududlarni rivojlantirish dasturlari doirasida 6 ming 400 ta loyiha uchun 27 trillion soʻm kredit ajratildi.
Yigʻilishda bank tizimida ijobiy natijalar bilan birga, qator muammolar ham borligi qayd etildi. Joriy yilda Prezidentning Virtual va Xalq qabulxonalariga bank sohasi boʻyicha 24 mingdan ziyod murojaat boʻlgani shundan dalolat beradi.
Videoselektorda muammoli kreditlar masalasi muhokama qilindi. Bunday kreditlar jami kreditlarning 1,8 foizidan kam boʻlsa-da, yil boshiga nisbatan oshgani qayd qilindi. Hududlar kesimida bunday kreditlarining 76 foizi Toshkent shahriga, 5 foizi Qashqadaryo, 3 foizi Buxoro viloyatiga toʻgʻri keladi.
Shuningdek, hokimliklar va tarmoqlar tomonidan ayrim loyihalar puxta ishlab chiqilmagani oqibatida bir qator obyektlar oʻz vaqtida ishga tushmagani hamda kreditlar qaytishi choʻzilayotgani koʻrsatib oʻtildi.
Jumladan, Toshkent, Samarqand, Buxoro, Jizzax, Surxondaryo viloyatlarida va Qoraqalpogʻiston Respublikasida kredit mablagʻlari ajratilgan ayrim investitsiya loyihalarini amalga oshirish haligacha boshlanmagani tanqid qilindi.
Uy-joy fondini taʼmirlash va turar joy binolarini barpo etishga qaytarish manbalari va imkoniyatlari toʻliq oʻrganilmasdan kredit ajratilishi oqibatida umidsiz qarzlar koʻpaymoqda. Jumladan, xususiy uy-joy mulkdorlari shirkatlari va koʻp qavatli uy-joylar qurilishi boʻyicha katta miqdorda muammoli kreditlar mavjud. Ulardan eng koʻplari – Toshkent shahrida 32 milliard soʻm, Qashqadaryo viloyatida 27 milliard soʻm, Andijon viloyatida qariyb 20 milliard soʻm va Buxoro viloyatida 14 milliard soʻmdir.
Davlatimiz rahbari muammoli kreditlarni qaytarish banklarning imkoniyatlarini yanada kengaytirishini, ularni undirish boʻyicha banklar, qarzdor korxonalar, kompaniya va uyushmalar, hududlar rahbarlari birgalikda ish olib borishi zarurligini taʼkidladi.
Banklarning kredit uchun resurslar jamlashdagi faolligi ham yetarli emas. Aholi va yuridik shaxslarning boʻsh mablagʻlarini bank depozitlariga, birinchi navbatda muddatli va jamgʻarib boriladigan depozitlarga jalb qilish banklarning moliyaviy barqarorligini oshiradi.
Prezidentimiz tijorat banklari xalqaro moliya institutlari kredit liniyalarini yanada faol jalb etishi va ularni toʻliq oʻzlashtirishi lozimligini qayd etdi.
Tijorat banklari ustav kapitali asosan davlat ulushi hisobiga oshirilib, xususiy sektor mablagʻlari deyarli yoʻnaltirilmagani jiddiy tanqid qilindi.
Oʻtgan ikki yil mobaynida davlat tomonidan banklarning kapitaliga qariyb 1 milliard dollar miqdorida mablagʻlar ajratilgan. Koʻrilayotgan chora-tadbirlarga qaramasdan davlat ulushiga ega deyarli barcha banklar, jumladan, Qishloq qurilish bank, Sanoatqurilishbank, Asakabank, Agrobank, Mikrokreditbank, Aloqabank va Ipoteka bank ustav kapitalida jismoniy va yuridik shaxslarning aksiyalari ulushi keskin kamaygan. Shuning uchun banklarning ustav kapitaliga xususiy sektor mablagʻlarini faol jalb etish kerakligi taʼkidlandi.
Yigʻilishda kuzatuv kengashlari banklarning strategik rivojlanish yoʻnalishlarini belgilash va faoliyatini yaxshilash boʻyicha yetarli ish olib bormayotgani muhokama qilinib, Markaziy bank, Iqtisodiyot vazirligiga davlat tasarrufidagi banklarning kuzatuv kengashlari faoliyatini tanqidiy oʻrgangan holda, ularning tarkibini tubdan qayta koʻrib chiqish va samaradorligini oshirish boʻyicha koʻrsatma berildi. Mamlakatimiz moliya muassasalari faoliyatini takomillashtirish uchun xorijdan yuqori malakali mutaxassislarni jalb etish vazifasi qoʻyildi.

В целях повышения занятости населения будет расширено выделение микрокредитов
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 22 ноября состоялось видеоселекторное совещание, посвященное вопросам реформирования банковской системы и укрепления финансовой устойчивости банков, повышения роли коммерческих банков в развитии регионов и предпринимательства.
Кредиты – необходимый ресурс для развития предпринимательской деятельности, производства и инфраструктуры. Поэтому в экономических процессах очень важна роль коммерческих банков, привлекающих свободные средства и предоставляющих их в кредит предпринимателям и инвесторам.
В результате принятых в этом направлении системных мер за последние два года значительно возрос масштаб кредитования банками инвестиционных проектов, кредитный портфель увеличился в 3,2 раза. В рамках программ развития регионов для 6,4 тысячи проектов выделены кредиты на 27 триллионов сумов.
На совещании наряду с положительными результатами отмечено наличие ряда проблем в банковской системе. Об этом свидетельствует поступление в текущем году в Виртуальную и Народные приемные Президента свыше 24 тысяч обращений касательно банковской сферы.
На совещании рассмотрен вопрос проблемных кредитов. Хотя их объем составляет менее 1,8 процента от общего объема кредитов, с начала года этот показатель вырос. В разрезе регионов 76 процентов проблемных кредитов приходится на город Ташкент, 5 процентов на Кашкадарьинскую и 3 процента на Бухарскую области.
Указано также, что вследствие несовершенной разработки некоторых проектов хокимиятами и отраслями ряд объектов не был введен в строй в установленные сроки и в результате задерживается возврат кредитов.
В частности, подвергнут критике тот факт, что в Ташкентской, Самаркандской, Джизакской, Сурхандарьинской областях и Республике Каракалпакстан все еще не начата реализация некоторых инвестиционных проектов, на которые уже выделены кредитные средства.
Растет количество безнадежной задолженности вследствие выделения кредитов на ремонт жилищного фонда и строительство жилья без полного изучения источников возврата средств и их достаточности. К примеру, имеются проблемные кредиты на большую сумму, связанные с товариществами частных собственников жилья и строительством многоэтажных домов. Самые высокие показатели в городе Ташкенте – 32 миллиарда, Кашкадарьинской области – 27 миллиардов, Андижанской области – почти 20 миллиардов, Бухарской области – 14 миллиардов сумов.
Глава государства отметил, что погашение проблемных кредитов еще более расширит возможности банков, при их взыскании необходима совместная работа руководителей банков, предприятий, компаний и ассоциаций, регионов и должников.
Недостаточна активность банков в привлечении ресурсов для кредитов. Привлечение свободных средств населения и юридических лиц, в первую очередь в срочные и накопительные депозиты, способствует повышению финансовой устойчивости банков.
Президент отметил необходимость более широкого привлечения и активизации освоения кредитных линий международных финансовых институтов.
Серьезной критике подвергнута ситуация, при которой уставный капитал коммерческих банков увеличивается в основном за счет государственной доли, а средства частного сектора практически не привлекаются.
За минувшие два года государством в уставный капитал банков был выделен почти 1 миллиард долларов. Несмотря на принимаемые меры, в уставном капитале почти всех банков с государственной долей, в том числе “Кишлок курилиш банка”, “Узпромстройбанка”, банка “Асака”, “Агробанка”, “Микрокредитбанка”, “Алокабанка” и “Ипотека банка”, доля акций физических и юридических лиц резко сократилась. В связи с этим отмечена необходимость активного привлечения средств частного сектора в уставный капитал банков.
На совещании уделено внимание недостаточной работе наблюдательных советов коммерческих банков по определению направлений стратегического развития и улучшению их деятельности. В связи с этим Центральному банку и Министерству экономики Республики Узбекистан указано критически изучить деятельность наблюдательных советов банков, находящихся в ведении государства, пересмотреть состав советов и повысить их эффективность. Поручено привлечь высококвалифицированных специалистов из-за рубежа для совершенствования деятельности финансовых учреждений.
Глава государства отметил необходимость значительного увеличения объемов микрокредитов на развитие предпринимательства, обеспечения занятости населения, упрощения порядка их выделения.