“Adolat” SDP fraksiyasi Davlat byudjeti ijrosining qaysi jihatidan norozi boʻldi?
2018-yilning 15-noyabr kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasidagi Oʻzbekiston “Adolat” SDP fraksiyasining navbatdagi yigʻilishi boʻlib oʻtdi. Deputatlar, mutasaddi vazirlik va idoralar masʼul xodimlari, partiya faollari ishtirok etgan yigʻilishda Oʻzbekiston Respublikasi Davlat byudjetining va davlat maqsadli jamgʻarmalari byudjetining 2018-yilning toʻqqiz oyligidagi ijrosi hamda 2019-2021-yillarga moʻljallangan Byudjetnoma loyihasi koʻrib chiqildi.
Yigʻilishda dastlab fraksiya aʼzolari Davlat byudjetining ijrosini atroflicha muhokama etdilar. Unda sotsial-demokratik gʻoyalarga tayangan holda, asosiy eʼtibor ijtimoiy sohalarda amalga oshirilgan ishlarga qaratildi.
Taʼkidlanganidek, hisobot davrida ijtimoiy xarajatlarni moliyalashtirish uchun Davlat byudjetidan 30,01 trln. soʻm rejalashtirilib, haqiqatda 28, 89 trln. soʻm yoki umumiy xarajatlarning 53,4 foizi miqdorida mablagʻ sarflandi. Bu xarajatlar YAIMga nisbatan 11,8 foizni tashkil etadi. Xususan, ijtimoiy xarajatlarning asosiy qismini yoki 47,2 foizini tashkil etgan taʼlim tizimi muassasalarini saqlash va ularni rivojlantirish xarajatlariga Davlat byudjetidan ajratilgan 13, 63 trln. soʻm mablagʻlarning maqsadli ishlatilishiga deputatlar tomonidan jiddiy eʼtibor qaratildi.Boisi, hisobot davrida ushbu mablagʻlarning toʻliq oʻzlashtirilishi taʼminlanmagan. Jumladan, maktabgacha taʼlim muassasalariga markazlashgan tartibda mebel va boshqa jihozlar sotib olish xarajatlari, oʻquv qoʻllanmalar va didaktik materiallar xarid qilish, umumtaʼlim muassasalarini darsliklar bilan taʼminlash, kam taʼminlangan oilalardan boʻlgan bolalarga qishki kiyimlarni xarid qilish uchun ajratilgan jami 84,6 mlrd. soʻm miqdorida mablagʻlar oʻzlashtirilmagani fraksiya aʼzolari tomonidan ushbu sohalar rivojiga boʻlgan masʼuliyatsizlik, deya baholandi.
Shuningdek, fraksiya aʼzolari tomonidan ilm-fan va innovatsiyalarni joriy etishga ajratilgan mablagʻlarning oʻzlashtirilmagani tanqidiy tahlil etildi. Xususan, mamlakat Prezidenti qaroriga muvofiq, ustuvor innovatsion, ilmiy-tadqiqot, tajriba-konstruktorlik, “startap” loyihalarini oʻz xarajatlarini oʻzi qoplash asosida moliyalashtirish uchun joriy yilning iyul oyida 50 mlrd. soʻm miqdorida byudjet mablagʻlari ajratilgan boʻlib, bugungi kunda ushbu mablagʻlar oʻzlashtirilmagani deputatlarning haqli eʼtiroziga sabab boʻldi.
Muhokamalar jarayonida Oʻzbekiston “Adolat” SDP saylovoldi dasturidan oʻrin olgan sogʻliqni saqlash sektorini rivojlantirish, moddiy-texnika bazasini mustahkamlashga yoʻnaltirilgan mablagʻlar ijrosi ham fraksiya aʼzolari diqqat markazida boʻldi.
Qayd etilganidek, Sogʻliqni saqlash sohasiga Davlat byudjetidan yoʻnaltirilgan mablagʻlar miqdori oʻtgan yilning mos davriga nisbatan qariyb 25,8 foizga oʻsgan boʻlib, fraksiya aʼzolari ushbu sohada Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan qabul qilingan hujjatlar ijrosi uchun rejalashtirilgan 129,9 mlrd. soʻm mablagʻlar oʻzlashtirilishi taʼminlanmagani alohida muhokamaga va eʼtirozga sabab boʻldi.
Sogʻliqni saqlash tizimida asosiy eʼtibor aholining hayotdan roziligini taʼminlashga qaratilayotgani bir paytda yuqorida qayd etilgan byudjet mablagʻlarining oʻz vaqtida oʻzlashtirilmagani tizimdagi islohotlar samarasiga oʻz taʼsirini oʻtkazayotgani taʼkidlandi.
Muhokamalar yakunida “Adolat” SDP fraksiyasi aʼzolari tomonidan Davlat byudjeti ijrosining 2018-yil 9-oyligi yakunlari boʻyicha sogʻliqni saqlash, taʼlim, ilm-fan sohalaridagi yuqorida qayd etilgan masalalar tanqidiy baholanib,
ushbu yoʻnalishlarda yoʻl qoʻyilgan kamchiliklarni toʻliq bartaraf etish va joriy yil yakuniga qadar mablagʻlarning maqsadli sarflanishiga erishish boʻyicha tegishli tavsiyalar berildi.
Shuningdek, fraksiya yigʻilishida davlatimizning 2019-yilga moʻljallangan bosh moliyaviy hujjat loyihasi ham keng muhokama qilindi. Aholining farovonligi va turmush darajasini yuksaltirishga yoʻnaltirilgan mazkur Byudjetnoma Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan qabul qilingan Harakatlar strategiyasida belgilangan ustuvor vazifalar asosida ishlab chiqilgani qayd etildi.
Taʼkidlanganidek, 2019 yilda ham avvalgi yillar singari Davlat byudjetida ijtimoiy xarajatlarning ustuvorligi saqlab qolinadi va ijtimoiy sohaga yoʻnaltiriladigan mablagʻlar 57, 82 trln. soʻmni yoki jami xarajatlarning 54 foizini tashkil etadi. Bu Byudjetnoma loyihasining xalqchiligini va ijtimoiy yoʻnaltirilganini yaqqol namoyon etadi.
Shu bilan birga, uzluksiz taʼlim yagona tizimining muhim boʻgʻini hisoblanadigan maktabgacha taʼlim muassasalarini moliyalashtirishga Davlat byudjetidan oʻtgan yilga nisbatan 51,0 foizga koʻp, yaʼni 4,02 trln. soʻm mablagʻ yoʻnaltirish belgilanmoqda. Bunda maktabgacha taʼlim muassasalarida sifatli ovqatlantirishni tashkil qilish uchun byudjetdan qoʻshimcha 360,0 mlrd. soʻm ajratish koʻzda tutilayotgani va buning natijasida maktabgacha taʼlim muassasalarida bolalar qamrovi 35 foizdan 45,4 foizga oshishi hamda xususiy muasssasalarning rivojlanishi fraksiya aʼzolari tomonidan ijobiy baholandi.
Shuningdek, bosh moliyaviy hujjat loyihasida sogʻliqni saqlash tizimiga ham katta eʼtibor qaratilgan boʻlib, ushbu soha xarajatlari 12, 088 trln. soʻmni yoki oʻtgan yilga nisbatan 30,5 foizga oshgan holda, jami xarajatlarning 11,3 foizini tashkil etmoqda. Bu mablagʻlar hisobiga birinchi tibbiy yordam xizmati, oilalar sogʻligʻini mustahkamlash, ona va bola muhofazasi, tibbiyot muassasalarida ijtimoiy dorixonalarning sifatini kuchaytirishga birlamchi ahamiyat qaratiladi. Ayniqsa, fraksiya tomonidan alohida eʼtibor bilan oʻrganib boriladigan dori-darmon va tibbiyot buyumlarining xaridi, ularning maqsadli yoʻnaltirilishi boʻyicha ajratilayotgan mablagʻlar 1,0 trln. soʻmni yoki oʻtgan yilga nisbatan 16 foizga koʻproqni tashkil qilayotgani diqqatga molikdir.
Oʻzbekiston “Adolat” SDP fraksiyasi tomonidan 2019-yil uchun Byudjetnoma loyihasiga bir qator masalalarda taklif va tavsiyalar bildirildi. Jumladan, maktabgacha taʼlim muassasalarini qurish va rekonstruksiya qilishni rejalashtirishda asosiy eʼtiborni bola qamrovi oʻrtacha koʻrsatkichdan ancha kam boʻlgan Surxondaryo (13 %), Qashqadaryo (24%) va Jizzax (24,2%) viloyatlariga qaratish zarur. Shuningdek, tibbiyot muassasalarini dori-darmon va tibbiy buyumlar bilan taʼminlashga ajratiladigan mablagʻlarni hududlar kesmida adolatli taqsimlash tizimini joriy etish maqsadga mufoviqligi taʼkidlandi.
Yigʻilish soʻngida fraksiya aʼzolari tomonidan 2019-yilga moʻljallangan Byudjetnoma loyihasi maqullandi va “Adolat” SDP Saylovoldi dasturiga muvofiq, uni amalga oshirishga qaratilgan takliflar berildi.
Fraksiya mazkur yigʻilish yakuni boʻyicha ommaviy axborot vositalari vakillari uchun brifing tashkil etdi. Unda Oʻzbekiston Respublikasi Davlat byudjeti ijrosining 2018-yil toʻqiz oyligining bajarilishi holati va yoʻl qoʻyilgan kamchiliklar, sohalarga ajratilgan mablagʻlarning oʻz vaqtida sarflanishi hamda Oʻzbekiston Respublikasining 2019-yildga moʻljallangan Davlat byudjeti loyihasiga partiya pozitsiyasidan kelib chiqib munosabatlar bildirildi.

Во фракции обсуждены основные показатели проекта Государственного бюджета Республики Узбекистан на 2019 год
15 ноября с.г. состоялось очередное заседание фракции СДПУ «Адолат» в Законодательной палате Олий Мажлиса. На заседании с участием депутатов, активистов партии, ответственных сотрудников министерств и ведомств, было рассмотрено исполнение Государственного бюджета Республики Узбекистан по итогам 9 месяцев текущего года, а также проект Бюджетного послания Республики Узбекистан на 2019 год.
В начале заседания членами фракции было обсуждено исполнение Государственного бюджета Республики Узбекистан, в котором исходя из идеи социал-демократии, основное внимание было уделено работам осуществляемым в социальной сфере.
Как было отмечено, в отчетный период для финансирования социальной сферы изгосударственного бюджета запланированы средства на 30, 01 трлн. сум, по факту было израсходовано 28,89 трлн. сум или 53,4 % от общих расходов. Эти расходы составили 11,8 % по отношению к ВВП.
В частности, депутаты обратили пристальное внимание на целевое использование средств на 13, 63 трлн. сум, выделенных из Государственного бюджета, направленные на содержание учреждений системы образования и их развитие, что составляет основную часть социальных расходов или 47,2 %.
За отчетный период данные средства не были освоены полностью. В частности, не освоены средства на сумму 84,6 млрд. сум, выделенных для централизованного приобретения мебели и других оборудований, обеспечения учебными пособиями, учебников и дидактических материалов общеобразовательных учреждений, покупки зимней одежды для детей из малообеспеченных семей, что оценено членами фракции как безответственность в развитии данной сферы.
Кроме того, членами фракции дан критический анализ не освоения выделенных средств по внедрению науки и инновации. Так, в соответствии с постановлением Президента страны в целях обеспечения средствами на основе самофинансирования приоритетных инновационных, научно-исследовательских, опытно-конструкторских и «стартап» проектов в июле текущего года было выделено 50 млрд. сумов бюджетных средств. Однако, в настоящее время, данные средства не были освоены, что вызвало обоснованное возражение депутатов.
В ходе обсуждений в центре внимания депутатов также были вопросы освоение денежных средств, выделенных на развитие сектора здравоохранения и укрепление его материально-технической базы, которые отражены в Предвыборной программе СДПУ «Адолат».
Как было отмечено при увеличении средств, направленные на здравоохранение из Государственного бюджета по сравнению с соответствующим периодом предыдущего года на 25,8 %, отдельной темой для обсуждения и справедливого возражения членов фракции стала не освоения средств на 129,9 млрд. сум, предусмотренных на обеспечение исполнения принятых постановления Президентом Республики Узбекистан.
Как было отмечено, в условиях обращения пристального внимания в системе здравоохранения на удовлетворения жизненных потребностей населения, несвоевременное освоение вышеуказанных средств оказывает свое влияние на эффективность осуществляемых реформ в системе.
В завершении обсуждения исполнения Государственного бюджета по итогам 9 месяцев 2018 года, члены фракции СДП «Адолат» критические оценили вышеизложенные вопросы в области здравоохранения, образования и науки и в целях полного устранения недостатков и обеспечения до конца текущего года целевого использования неосвоенных средств были даны соответствующие рекомендации.
Кроме того, на заседании фракции обсужден проект главного финансового документа страны, реализуемого в 2019 году. Данное Бюджетное послание, направленное на повышение уровня жизни и обеспечение благополучия населения, разработано на основе приоритетных задач, определенных в Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годы, принятого постановлением Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева.
Отмечено, что в Государственном бюджете 2019 года, как и в предыдущие годы, сохранена приоритетность социальных расходов, и сумма средств направленная на социальную сферу составляет 57, 82 трлн. сум или 54 % от общих расходов. Это свидетельствует о том, что проект бюджета социально ориентированный.
Вместе с тем, из Государственного бюджета предусмотрено направление средств на финансирование дошкольных образовательных учреждений, считающихся важным звеном непрерывного образования на сумму 4 021,6 млрд. сум, что на 51,0 % больше по сравнению с 2017 годом. В этом плане членами фракции положительно оценено, что для обеспечения качественного питания в дошкольных образовательных учреждениях предусмотрено дополнительное финансирование из бюджета средства на 360,0 млрд. сум и в результате которого ожидается рост охвата детей дошкольными образовательными учреждениями с 35 % до 45,4 %, а также развитие частных учреждений.
В проекте главного финансового документа также обращено большое внимание системе здравоохранения, в данную сферу предусмотрено направить средства на 12 088,2 млрд. сум или с превышением на 30,5 % по сравнению с предыдущим годом, что составляет 11,3 % от общих расходов. Тем самим, эти расходы будут направлены для укрепления первичной медицинской помощи, здоровья семьи, защиты матери и ребенка, а также обеспечения качества социальных аптек в медицинских учреждениях.
Финансирование вопросов, находящиеся в центре внимания и изучения фракцией, в частности, приобретение лекарственных средств и медикаментов, а также целевое их направление также нашло свое отражение в проекте, расходы на лекарственные средства составили на 1,0 трлн. сум, что на 16 % больше по сравнению с предыдущим годом.
По отдельным вопросам проекта Бюджетного послания на 2019 год фракцией СДП «Адолат» высказаны ряд предложении и рекомендации. В частности, при формировании планов строительства и реконструкции дошкольных образовательных учреждении, основное внимание необходимо уделять на отдельные области, где средние показатели охвата детей намного ниже, в Сурхандарьинской (13 %), Кашкадарьинской (24%) и Джизакской (24,2%) областях. Кроме того, отмечено о целесообразности внедрения системы справедливого распределения выделяемых средств по регионам для обеспечения медицинских учреждений медикаментами и медицинскими принадлежностями.
По итогам заседания фракции депутатами одобрен проект Бюджетного послания на 2019 год и исходя из программных целей СДП «Адолат», выражены предложения и рекомендации по его реализации.
По завершению заседания фракции, состоялся брифинг для представителей средств массовой информации, в нем, исходя из программных целей партии, выражена позиция фракции по исполнению Государственного бюджета Республики Узбекистан и бюджета государственных целевых фондов за 9 месяцев 2018 года, отмечены недостатки своевременного освоения выделенных средств, а также поддержка проекта Бюджетного послания на 2019-2021годы.