Italiya delegatsiyasi bilan uchrashuv
2018-yilning 14-noyabr kuni Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Italiya Respublikasi tashqi ishlar va xalqaro hamkorlik vaziri oʻrinbosari Manlio Di Stefano boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Uchrashuvda siyosiy-diplomatik, savdo, investitsiya, madaniy-gumanitar va boshqa sohalarda hamda “Oʻzbekiston – Yevropa Ittifoqi” shaklida Oʻzbekiston-Italiya muloqoti holati va uni yanada chuqurlashtirishning istiqbolli yoʻnalishlari yuzasidan fikr almashildi, shuningdek, xalqaro va mintaqa muammolariga doir ayrim masalalar muhokama qilindi.
Turli darajalarda boʻlajak aloqalar yuzasidan takliflar koʻrib chiqildi. Qayd etilganidek, ikki davlat rahbarlarining muntazam uchrashuvlari oʻzaro manfaatli barcha sohalardagi saʼy-harakatlarni faollashtirish imkonini beradi.
Muzokaralarda ikki tomonlama tovar aylanmasini oshirishdan oʻzaro manfaatdorlik taʼkidlandi. Savdo hajmi joriy yilning yanvar-sentyabrida 206 mln. AQSH dollarini tashkil etib, butun 2017-yilga qaraganda 20%ga koʻproqni tashkil etadi. Qayd etilganidek, 2019-yil boshida Savdo, iqtisodiy va sanoat hamkorligi va eksport kreditlari masalalari boʻyicha Hukumatlararo ishchi guruhining navbatdagi majlisini oʻtkazish mazkur muhim sohadagi qoʻshma kun tartibini dolzarblashtirish imkonini yaratadi.
Suhbat chogʻida “Oʻzbekiston metallurgiya kombinati” AJ va Italiyaning “Danieli & C.Officine Mecchanicne S.p.A” kompaniyasi oʻrtasida imzolanishi kutilayotgan qoʻshma loyihani amalga oshirish boʻyicha investitsiya bitimi ijobiy baholandi.
Uchrashuvda ikki tomonlama hamkorlikning boshqa masalalari ham koʻrib chiqildi.
Shu kunning oʻzida TIVda Oʻzbekiston-Italiya siyosiy maslahatlashuvlarining oltinchi raundi boʻlib oʻtdi.

Meeting with Italy’s delegation
On November 14, 2018, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov received a delegation of the Italian Republic led by Deputy Minister for Foreign Affairs and International Cooperation Manlio Di Stefano.
The sides exchanged views on the state and perspective areas for further deepening Uzbekistan – Italy dialogue in political, diplomatic, trade, investment, cultural, humanitarian and other fields, as well as in Uzbekistan – European Union format, discussed international and regional issues.
Proposals were considered for upcoming contacts at various levels. It was noted that regular meetings of the heads of the two countries will make it possible to intensify efforts for increasing cooperation in all mutually acceptable areas.
At the meeting, mutual interest in increasing bilateral trade, which in January-September this year exceeded $206 million (almost 20% more than in 2017), was emphasized. As it was noted, holding the next meeting of the Intergovernmental Working Group on Trade, Economic and Industrial Cooperation and Export Credits in early 2019 will make it possible to update the joint agenda in this key sphere.
The parties welcomed the forthcoming signing of an investment agreement between JSC Uzbek Metallurgical Plant and the Italian company Danieli&C.Officine Mecchanicne S.p.A for implementation of a joint project.
According to the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan, at the meeting, other issues of bilateral cooperation were also considered.
On the same day, the sixth round of Uzbekistan – Italy political consultations was held at the Ministry of Foreign Affairs.