Xalq taʼlimi tizimini rivojlantirish boʻyicha islohotlar natijadorligi tahlil qilindi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2 noyabr kuni xalq taʼlimi tizimini yanada rivojlantirish borasidagi islohotlar samaradorligini oshirish masalalariga bagʻishlangan yigʻilish oʻtkazdi.
Taʼlim-tarbiya tizimini mutlaqo yangi bosqichga koʻtarish maqsadida joriy yil 5 sentyabr kuni davlatimiz rahbarining “Xalq taʼlimini boshqarish tizimini takomillashtirish boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi farmoni, shuningdek, qator qarorlari qabul qilindi.
Shu yil 1 sentyabrdan maktablarda faoliyat olib borayotgan 450 mingdan ziyod pedagog va rahbar xodimlarning maoshi oshirildi. Xalq taʼlimi xodimlariga uy, yer, maishiy texnika, chorva va mashina sotib olish uchun imtiyozli kreditlar berish tizimi joriy etildi. Ular uchun maxsus davlat mukofoti taʼsis qilindi. Oʻqituvchilarni boshqa ishlarga jalb etish, maktablarda asossiz tekshiruvlar oʻtkazish amaliyotiga chek qoʻyildi.
Ushbu saʼy-harakatlar natijasida xalq taʼlimi tizimi joriy yilda 16 ming nafar oliy maʼlumotli yosh kadr bilan toʻldirildi. Qariyb 13 ming nafar erkak oʻqituvchi maktablarga qaytdi.
Prezidentimiz soha oldida yana koʻplab vazifalar turgani, darsliklar taʼminoti, taʼlim dasturlari sifati, oʻqituvchilar bilim va malakasini oshirish, kadrlar yetishmovchiligini bartaraf etish, chet tillarini oʻqish imkoniyatini kengaytirish borasidagi ishlar talab darajasida emasligini taʼkidladi.
Xalq taʼlimi tizimida oʻquv jarayonini avtomatlashtirish, oʻquvchilarni maktabga qabul qilish va koʻchirish xizmatlarini elektron shaklga oʻtkazish, davlat-xususiy sheriklik asosida xususiy maktablar tashkil etish sust borayotgani qayd etildi.
Yigʻilishda shu yoʻnalishlarda amalga oshirilishi zarur boʻlgan chora-tadbirlar muhokama qilindi.
Qayd etilganidek, ayni paytda maktab oʻqituvchilarining bilimi va malakasi talabga javob bermaydi. Tizimdagi 422 mingdan ortiq pedagogning 65 ming nafari oʻrta maxsus maʼlumotli. Atigi 11 ming nafar oʻqituvchi oliy toifali.
Ayni paytda 3 mingdan ortiq pedagog kadrlarga real ehtiyoj mavjud. Jumladan, ingliz tili, rus tili va adabiyoti, boshlangʻich sinf, informatika, matematika fanlari oʻqituvchilari yetishmaydi.
Shuning uchun Xalq taʼlimi vazirligi, Oʻrta maxsus, kasb-hunar taʼlimi markazi, Mehnat vazirligiga vakant lavozimlarga pedagoglarni jalb qilish, chekka hududlarga borib ishlaydigan oʻqituvchilarni ragʻbatlantirish va malakasini oshirish boʻyicha kompleks chora-tadbirlarni ishlab chiqish vazifasi topshirildi.
Oʻquv-metodik va darsliklar sifatini oshirish ham dolzarb masalalardan. Oʻquv yili boshlanganiga 2 oy toʻlgan boʻlsa-da, 3-, 5-, 8-sinf oʻquvchilari uchun 33 mingdan ziyod darslik yetishmaydi. Darsliklarda xatoliklar koʻpligi ham achinarlidir. Bu boradagi kamchiliklarni bartaraf etish boʻyicha topshiriqlar berildi.
Yigʻilishda maktablar binosi, ularning moddiy-texnik bazasi holatiga ham eʼtibor qaratildi.
Maktablarda 11 yillik tizimga oʻtilgach, oʻquvchilar soni 1 millionga ortgan. Bugungi kunda 138 ta maktab filiali oʻz binosiga ega emas, 55 ta filialda oʻquvchilar soni meʼyoridan yuqori.
Investitsiya dasturi doirasida 35 ta maktabda qurilish-taʼmirlash ishlarini tezroq yakunlash kerak. 5 mingdan ziyod fizika, kimyo va biologiya oʻquv-laboratoriya jihozlari, 43 ming toʻplam oʻquv mebeli zarur.
Prezidentimiz belgilangan maktablardagi qurilish-taʼmirlash ishlarini yakunlash, markazlashgan investitsiya mablagʻlari hisobidan ularni jihozlash kerakligini taʼkidladi.
Hududlar talabidan kelib chiqib, litsey va kollejlarning boʻshagan binosini joriy yil oxiriga qadar Xalq taʼlimi vazirligi tasarrufiga oʻtkazish, 2019 yil 1 yanvargacha joylardagi maktab filiallarini asosiy maktabga aylantirish, maktab avtobuslari bilan tizimli taʼminlash boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
Yigʻilishda maktablarda bilim berish va oʻzlashtirish darajasi bugungi zamon talablariga mos emasligi tanqid qilindi. 10-11-sinf oʻquvchilarini kasb-hunarga oʻrgatish maqsadida oʻquv-ishlab chiqarish majmualari tashkil etish va ularni jihozlash ishlari qoniqarsiz ekani koʻrsatib oʻtildi.
Mamlakatimiz boʻyicha sinflarda oʻquvchilar soni oʻrtacha 23, Toshkent shahri va viloyat markazlarida 40 nafarni tashkil etadi. Bizda har 13 oʻquvchiga bitta oʻqituvchi toʻgʻri keladi, rivojlangan davlatlarda bu
10 nafardan oshmaydi. Sinflarda oʻquvchilar sonini, haftalik dars yuklamasini kamida 5-10 foizga tushirish kerak, dedi davlatimiz rahbari.
Umumtaʼlim maktablarida axborot texnologiyalarining joriy etilishini ham qoniqarli deb boʻlmaydi. Misol uchun, baʼzi maktablarda informatika fani hali hamon eski dasturlash tili asosida oʻtilmoqda, bir qator kompyuter jihozlari yaroqsiz holga kelib qolgan.
Shu bois, maktablarda kompyuter bilan taʼminlanganlik darajasini tanqidiy oʻrganib, ularni jihozlash boʻyicha aniq manzilli dasturlar ishlab chiqish, informatika fanini oʻqitishning zamonaviy uslublarini joriy etish boʻyicha topshiriqlar berildi.
Mamlakatimizda xorijiy tajriba asosida xususiy maktablarni rivojlantirish istiqbolli vazifalardan ekani qayd etildi.
Yigʻilishda maktablarni kuz-qish mavsumiga tayyorlash ishlarining borishi ham muhokama qilindi. Xalq taʼlimi va Moliya vazirliklari mahalliy hokimliklar bilan birgalikda 2 hafta muddatda maktablarni kuz-qish mavsumiga toʻliq tayyorlash choralarini koʻrish zarurligi taʼkidlandi.

Effectiveness of reforms on public education system development is considered
On November 2, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting on issues of organizing effective implementation of the planned reforms on further development of the public education system.
To bring the system of upbringing and education to a completely new level, the Head of the state adopted the Decree “On additional measures of improving the system of public education management” of September 5 and a number of resolutions.
From September 1 of this year, wages of school managers and teaching staff, the number of which is over 450 thousand, have been raised. A system has been introduced for granting preferential loans to employees of public education for purchasing houses, land, household appliances, livestock and cars. A special state award for teachers has been established. The practice of attracting them to other jobs, conducting unreasonable inspections in schools was discontinued.
As a result of these measures, in the current year the system of public education was replenished with 16 thousand young personnel with higher education. Almost 13 thousand male teachers returned to schools.
At the meeting, the President noted that the field faces many challenges, the level of providing schools with textbooks, quality of curricula, work on increasing knowledge and skills of teachers, eliminating staff shortage, expanding opportunities for learning foreign languages still does not meet the requirements.
At the meeting on further development of public education system, the slowness in the work on automation of the educational process in the system, introduction of electronic form of services for enrollment and transfer of students, organization of private schools on the basis of public-private partnership was noted. Necessary measures in this direction were discussed.
It was noted that at present the level of knowledge and qualification of school teachers in general does not meet the requirements. 65 thousand workers in the system out of more than 422 thousand teachers have special secondary education. The number of teachers of the highest category is only 11 thousand.
The real need for additional teaching staff exceeds 3 thousand people. In particular, there are not enough teachers of English, Russian language and literature, primary classes, computer science, and mathematics.
In this regard, the Ministry of Public Education, the Center for Secondary Special and Vocational Education, the Ministry of Employment and Labor Relations have been instructed to develop comprehensive measures for filling vacancies, supporting, encouraging and raising the qualifications of teachers ready to work in remote areas.
Issue of improving the quality of educational and methodical literature and textbooks is also relevant. Two months have passed since the beginning of the school year, despite this the schools have not received 33 thousand textbooks for the 3rd, 5th, and 8th grades. Unfortunately, mistakes are often made in textbooks.
On this basis, instructions were given on ensuring the solution of issues in this direction.
At the meeting, chaired by President Shavkat Mirziyoyev on November 2, attention was paid to the state of school buildings, their material and technical base.
After the transition of schools to 11-year education, the number of students increased by 1 million. Currently, 138 school branches do not have their own buildings, student enrollment ratio is exceeded in 55 branches.
Construction and repair work envisaged by the investment program should be completed in 35 schools as soon as possible. It is required to deliver to schools more than 5 thousand units of teaching and laboratory equipment in physics, chemistry and biology, 43 thousand sets of educational furniture.
The President noted the need for speedy completion of construction and repair work in schools, equipping them with centralized investment funds.
Instructions were given taking into account the needs of the regions on the transfer of vacant buildings of colleges and lyceums under the jurisdiction of the Ministry of Public Education before the end of this year, as well as on transforming local schools into full-fledged schools by January 1, 2019, providing schools with buses.