Xalq taʼlimi tizimini rivojlantirish boʻyicha islohotlar natijadorligi tahlil qilindi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2 noyabr kuni xalq taʼlimi tizimini yanada rivojlantirish borasidagi islohotlar samaradorligini oshirish masalalariga bagʻishlangan yigʻilish oʻtkazdi.
Taʼlim-tarbiya tizimini mutlaqo yangi bosqichga koʻtarish maqsadida joriy yil 5 sentyabr kuni davlatimiz rahbarining “Xalq taʼlimini boshqarish tizimini takomillashtirish boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi farmoni, shuningdek, qator qarorlari qabul qilindi.
Shu yil 1 sentyabrdan maktablarda faoliyat olib borayotgan 450 mingdan ziyod pedagog va rahbar xodimlarning maoshi oshirildi. Xalq taʼlimi xodimlariga uy, yer, maishiy texnika, chorva va mashina sotib olish uchun imtiyozli kreditlar berish tizimi joriy etildi. Ular uchun maxsus davlat mukofoti taʼsis qilindi. Oʻqituvchilarni boshqa ishlarga jalb etish, maktablarda asossiz tekshiruvlar oʻtkazish amaliyotiga chek qoʻyildi.
Ushbu saʼy-harakatlar natijasida xalq taʼlimi tizimi joriy yilda 16 ming nafar oliy maʼlumotli yosh kadr bilan toʻldirildi. Qariyb 13 ming nafar erkak oʻqituvchi maktablarga qaytdi.
Prezidentimiz soha oldida yana koʻplab vazifalar turgani, darsliklar taʼminoti, taʼlim dasturlari sifati, oʻqituvchilar bilim va malakasini oshirish, kadrlar yetishmovchiligini bartaraf etish, chet tillarini oʻqish imkoniyatini kengaytirish borasidagi ishlar talab darajasida emasligini taʼkidladi.
Xalq taʼlimi tizimida oʻquv jarayonini avtomatlashtirish, oʻquvchilarni maktabga qabul qilish va koʻchirish xizmatlarini elektron shaklga oʻtkazish, davlat-xususiy sheriklik asosida xususiy maktablar tashkil etish sust borayotgani qayd etildi.
Yigʻilishda shu yoʻnalishlarda amalga oshirilishi zarur boʻlgan chora-tadbirlar muhokama qilindi.
Qayd etilganidek, ayni paytda maktab oʻqituvchilarining bilimi va malakasi talabga javob bermaydi. Tizimdagi 422 mingdan ortiq pedagogning 65 ming nafari oʻrta maxsus maʼlumotli. Atigi 11 ming nafar oʻqituvchi oliy toifali.
Ayni paytda 3 mingdan ortiq pedagog kadrlarga real ehtiyoj mavjud. Jumladan, ingliz tili, rus tili va adabiyoti, boshlangʻich sinf, informatika, matematika fanlari oʻqituvchilari yetishmaydi.
Shuning uchun Xalq taʼlimi vazirligi, Oʻrta maxsus, kasb-hunar taʼlimi markazi, Mehnat vazirligiga vakant lavozimlarga pedagoglarni jalb qilish, chekka hududlarga borib ishlaydigan oʻqituvchilarni ragʻbatlantirish va malakasini oshirish boʻyicha kompleks chora-tadbirlarni ishlab chiqish vazifasi topshirildi.
Oʻquv-metodik va darsliklar sifatini oshirish ham dolzarb masalalardan. Oʻquv yili boshlanganiga 2 oy toʻlgan boʻlsa-da, 3-, 5-, 8-sinf oʻquvchilari uchun 33 mingdan ziyod darslik yetishmaydi. Darsliklarda xatoliklar koʻpligi ham achinarlidir. Bu boradagi kamchiliklarni bartaraf etish boʻyicha topshiriqlar berildi.
Yigʻilishda maktablar binosi, ularning moddiy-texnik bazasi holatiga ham eʼtibor qaratildi.
Maktablarda 11 yillik tizimga oʻtilgach, oʻquvchilar soni 1 millionga ortgan. Bugungi kunda 138 ta maktab filiali oʻz binosiga ega emas, 55 ta filialda oʻquvchilar soni meʼyoridan yuqori.
Investitsiya dasturi doirasida 35 ta maktabda qurilish-taʼmirlash ishlarini tezroq yakunlash kerak. 5 mingdan ziyod fizika, kimyo va biologiya oʻquv-laboratoriya jihozlari, 43 ming toʻplam oʻquv mebeli zarur.
Prezidentimiz belgilangan maktablardagi qurilish-taʼmirlash ishlarini yakunlash, markazlashgan investitsiya mablagʻlari hisobidan ularni jihozlash kerakligini taʼkidladi.
Hududlar talabidan kelib chiqib, litsey va kollejlarning boʻshagan binosini joriy yil oxiriga qadar Xalq taʼlimi vazirligi tasarrufiga oʻtkazish, 2019 yil 1 yanvargacha joylardagi maktab filiallarini asosiy maktabga aylantirish, maktab avtobuslari bilan tizimli taʼminlash boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
Yigʻilishda maktablarda bilim berish va oʻzlashtirish darajasi bugungi zamon talablariga mos emasligi tanqid qilindi. 10-11-sinf oʻquvchilarini kasb-hunarga oʻrgatish maqsadida oʻquv-ishlab chiqarish majmualari tashkil etish va ularni jihozlash ishlari qoniqarsiz ekani koʻrsatib oʻtildi.
Mamlakatimiz boʻyicha sinflarda oʻquvchilar soni oʻrtacha 23, Toshkent shahri va viloyat markazlarida 40 nafarni tashkil etadi. Bizda har 13 oʻquvchiga bitta oʻqituvchi toʻgʻri keladi, rivojlangan davlatlarda bu
10 nafardan oshmaydi. Sinflarda oʻquvchilar sonini, haftalik dars yuklamasini kamida 5-10 foizga tushirish kerak, dedi davlatimiz rahbari.
Umumtaʼlim maktablarida axborot texnologiyalarining joriy etilishini ham qoniqarli deb boʻlmaydi. Misol uchun, baʼzi maktablarda informatika fani hali hamon eski dasturlash tili asosida oʻtilmoqda, bir qator kompyuter jihozlari yaroqsiz holga kelib qolgan.
Shu bois, maktablarda kompyuter bilan taʼminlanganlik darajasini tanqidiy oʻrganib, ularni jihozlash boʻyicha aniq manzilli dasturlar ishlab chiqish, informatika fanini oʻqitishning zamonaviy uslublarini joriy etish boʻyicha topshiriqlar berildi.
Mamlakatimizda xorijiy tajriba asosida xususiy maktablarni rivojlantirish istiqbolli vazifalardan ekani qayd etildi.
Yigʻilishda maktablarni kuz-qish mavsumiga tayyorlash ishlarining borishi ham muhokama qilindi. Xalq taʼlimi va Moliya vazirliklari mahalliy hokimliklar bilan birgalikda 2 hafta muddatda maktablarni kuz-qish mavsumiga toʻliq tayyorlash choralarini koʻrish zarurligi taʼkidlandi.

Школьное образование - важное звено системы подготовки кадров
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 2 ноября провел совещание по вопросам организации эффективной реализации намеченных реформ по дальнейшему развитию системы народного образования.
Для выведения системы воспитания и образования на совершенно новый уровень главой нашего государства принят Указ “О дополнительных мерах по совершенствованию системы управления народным образованием” от 5 сентября и ряд постановлений.
С 1 сентября текущего года повышены размеры заработной платы трудящихся в школах руководящих и педагогических кадров, которых насчитывается свыше 450 тысяч. Внедрена система выделения работникам народного образования льготных кредитов для приобретения жилья, земельных участков, бытовой техники, скота и автомобилей. Учреждена специальная государственная премия для учителей. Прекращена практика привлечения их к другим работам, проведения необоснованных проверок в школах.
В результате этих мер в текущем году система народного образования пополнилась 16 тысячами молодых кадров с высшим образованием. В школы вернулись почти 13 тысяч учителей-мужчин.
На совещании Президент отметил, что перед сферой стоит множество задач, все еще не отвечает требованиям уровень обеспечения школ учебниками, качество учебных программ, работа по повышению знаний и квалификации учителей, устранению нехватки кадров, расширению возможностей изучения иностранных языков.
Указано на медлительность в работе по автоматизации учебных процессов в системе народного образования, внедрению электронной формы услуг по приему в школы и переводу учащихся, организации частных школ на основе государственно-частного партнерства.
На совещании обсуждены необходимые меры в этом направлении.
Отмечалось, что в настоящее время уровень знаний и квалификации школьных учителей в целом не отвечает требованиям. Из трудящихся в системе более 422 тысяч педагогов 65 тысяч имеют среднее специальное образование. Число учителей высшей категории – всего 11 тысяч.
Реальная потребность в дополнительных педагогических кадрах превышает 3 тысячи человек. В частности, не хватает учителей английского языка, русского языка и литературы, начальных классов, информатики, математики.
В связи с этим Министерству народного образования, Центру среднего специального, профессионального образования, Министерству занятости и трудовых отношений поручено разработать комплексные меры по заполнению вакантных мест, поддержке, стимулированию и повышению квалификации учителей, готовых работать в отдаленных районах.
Актуальным является и вопрос повышения качества учебно-методической литературы и учебников. С начала учебного года прошло 2 месяца, несмотря на это школы недополучили 33 тысячи учебников для 3-, 5-, 8-х классов. К сожалению, в учебниках часто допускаются ошибки.
Исходя из этого, поручено обеспечить решение вопросов в этом направлении.
На совещании уделено внимание состоянию зданий школ, их материально-технической базы.
После перехода школ на 11-летнее образование число учащихся в них выросло на 1 миллион. В настоящее время 138 филиалов школ не имеют своих зданий, в 55 филиалах превышен норматив по численности учащихся.
В 35 школах следует в кратчайшие сроки завершить строительно-ремонтные работы, предусмотренные инвестиционной программой. Требуется доставить в школы более 5 тысяч единиц учебно-лабораторного оборудования по физике, химии и биологии, 43 тысячи комплектов учебной мебели.
Президент отметил необходимость скорейшего завершения строительно-ремонтных работ в школах, оснащения их за счет централизованных инвестиционных средств.
Даны указания, с учетом потребностей регионов, по передаче освободившихся зданий колледжей и лицеев в ведение Министерства народного образования до конца этого года, а также по преобразованию до 1 января 2019 года филиалов школ на местах в полноценные школы, обеспечению школ автобусами.
На совещании подвергнут критике не соответствующий нынешним требованиям уровень предоставления и освоения знаний. Указано на неудовлетворительное состояние работы по организации учебно-производственных комплексов и их оснащению в целях профессионального обучения учащихся 10-11-х классов.
В среднем по стране в одном классе обучаются 23 ученика, в городе Ташкенте и областных центрах – 40 детей. У нас каждого учителя приходится 13 учащихся, а в развитых странах этот показатель не превышает 10. Необходимо снизить численность учащихся в одном классе, а также их недельную учебную нагрузку минимум на 5-10 процентов, сказал глава государства.
Нельзя назвать соответствующим современным требованиям и уровень внедрения информационных технологий в общеобразовательных школах. Так, в некоторых из них в рамках предмета информатики все еще преподаются устаревшие языки программирования, компьютерная техника пришла в негодность.
В связи с этим даны поручения по критическому изучению обеспеченности школ компьютерами, разработке конкретных целевых программ по их оснащению, внедрению современных методик преподавания информатики.
Поставлена задача развивать систему частных школ на основе изучения зарубежного опыта.
На совещании обсужден и ход подготовки школ к осенне-зимнему сезону. Отмечалось, что министерствам народного образования и финансов совместно с хокимиятами на местах необходимо в двухнедельный срок принять меры по полной подготовке школ к зиме.