Germaniya Bundestagi delegatsiyasining uchrashuvlari
Inson huquqlari boʻyicha Oʻzbekiston Respublikasi Milliy Markazida 1 noyabr kuni Germaniya Bundestagining “GFR – Markaziy Osiyo» parlament guruhi raisi Manfred Grund boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi.
Inson huquqlari boʻyicha Oʻzbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori A.Saidov mamlakatimizda inson huquqlari va erkinliklarini himoya qilish milliy tizimi yaratilgani va uni tizimli ravishda roʻyobga chiqarish yuzasidan izchil islohotlar amalga oshirilayotganini taʼkidladi.
Uchrashuvda BMT Inson huquqlari boʻyicha kengashining joriy yil may oyida Jenevada oʻtkazilgan 39-sessiyasida Oʻzbekistonning inson huquqlari boʻyicha xalqaro majburiyatlari bajarilishi yuzasidan taqdim etgan milliy maʼruzasidagi masalalar, yurtimizdagi sud-huquq tizimi, davlat boshqaruvi organlarining voyaga yetmaganlarni noqonuniy mehnatga jalb etishning oldini olishdagi faoliyati, hukumat va fuqarolar oʻrtasida muloqotni amalga oshirishning yangi tizimi yoʻlga qoʻyilgani, soʻz va fikr erkinligini taʼminlash borasidagi islohotlar xususida soʻz yuritildi.
– Prezident Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan Oʻzbekistonda yuritilayotgan tashqi siyosat eʼtirofga loyiq, – dedi delegatsiya rahbari Manfred Grund. – Xususan, Germaniya bilan turli sohalarda hamkorlik kengayayotgani, ishbilarmonlarimiz mamlakatingiz bozoriga kirishga qiziqish bildirayotgani oʻzaro munosabatlar rivojlanib borayotganidan dalolat. Ushbu aloqalar siyosiy sohada ham izchillik kasb etib bormoqda.
Suhbat chogʻida inson huquqlarini himoya qilishda erishilayotgan yutuqlar bilan birga sud-huquq tizimini yanada takomillashtirish, mavjud kamchiliklarni bartaraf etish, bu borada oʻzaro hamkorlikni mustahkamlash, soha vakillari oʻrtasida tajriba almashishni tizimli yoʻlga qoʻyish yuzasidan fikr almashildi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti direktori V.Norov bilan uchrashuvda Oʻzbekiston va Germaniya munosabatlari soʻnggi yillarda ijtimoiy-siyosiy, savdo-iqtisodiy sohalarda rivojlanib borayotgani qayd etildi.
Muloqotda ikki tomonlama hamkorlikni fan-texnika, mashinasozlik, innovatsion loyihalar, oliy taʼlim tizimi, parlamentlararo munosabatlar sohalarida yanada rivojlantirishga doir dolzarb masalalar muhokama qilindi.
Shu kuni “GFR – Markaziy Osiyo» parlament guruhi delegatsiyasi Oʻzbekiston Xotin-qizlar qoʻmitasida boʻlib, ijtimoiy hayotda xotin-qizlarning rolini oshirish borasidagi ishlar bilan tanishdi, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rahbariyati va talabalar bilan uchrashdi.

Встречи делегации Бундестага
В Национальном центре Республики Узбекистан по правам человека 1 ноября состоялась встреча с делегацией во главе с председателем парламентской группы Бундестага Германии "ФРГ - Центральная Азия" Манфредом Грундом.
Директор Национального центра по правам человека Республики Узбекистан А.Саидов отметил, что в нашей стране создана национальная система защиты прав и свобод человека, осуществляются последовательные реформы по ее совершенствованию.
На встрече обсуждены вопросы, изложенные в национальных докладах о выполнении Узбекистаном международных обязательств по правам человека, представленных на 39-й сессии Совета ООН по правам человека в мае текущего года в Женеве, деятельность органов государственного управления в предотвращении незаконного привлечения несовершеннолетних к труду, налаженная в нашей стране новая система диалога между правительством и гражданами, реформы по обеспечению свободы слова и выражения мнений.
– Заслуживает внимания осуществляемая под руководством Президента Шавката Мирзиёева внешняя политика Узбекистана, - отметил глава делегации Манфред Грунд. – В частности, расширяется многоплановое сотрудничество с Германией, наши деловые люди проявляют все больший интерес к вашему рынку. Эти связи последовательно развиваются и в политической сфере.
В ходе беседы наряду с обсуждением достигнутых в сфере защиты прав человека успехов также были рассмотрены вопросы дальнейшего совершенствования судебно-правовой системы, устранения имеющихся недостатков, укрепления сотрудничества и обмена опытом между специалистами сферы.
На встрече с директором Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан В.Норовым отмечалось, что узбекско-германские отношения в общественно-политической, торгово-экономической сферах в последние годы активизировались.
Стороны обсудили актуальные вопросы дальнейшего расширения двустороннего сотрудничества в науке и технике, машиностроении, инновациях, высшем образовании и между парламентами.
В этот же день делегация парламентской группы "ФРГ - Центральная Азия" посетила Комитет женщин Узбекистана и ознакомилась с проводимой им работой по повышению роли женщин в обществе. Состоялась встреча со студентами и руководством Университета мировой экономики и дипломатии.