“Mehrgon” – qut-baraka bayrami
Oʻzbekiston va Tojikiston Prezidentlarining uzoqni koʻzlab olib borayotgan xalqparvar siyosati tufayli keyingi yillarda xalqlarimiz oʻrtasidagi azaliy doʻstlik aloqalari yanada mustahkamlandi.
Ikki davlat rahbarlarining tarixiy tashriflari esa bu aloqalarni yangi bosqichda davom ettirish imkonini kengaytirdi.
Joriy yil mart oyida mamlakatlarimiz oʻrtasidagi chegara oʻtkazish punktlarining ochilishi azaldan quda-anda, yaqin qoʻshni boʻlib kelgan oʻzbek va tojik xalqlari uchun uzoq kutilgan, ular qalbiga cheksiz quvonch baxsh etgan voqea boʻldi.
Bu imkoniyatlar Oʻzbekiston va Tojikiston hududlari oʻrtasidagi aloqalarni ham rivojlantirishga xizmat qilmoqda.
Xususan, bugungi kunda Samarqand va Sugʻd viloyatlari oʻzaro ishonch va samimiyatga asoslangan doʻstlik aloqalarini savdo-iqtisodiy, madaniy-gumanitar sohalarda kengaytirib bormoqda. Joriy yil aprel oyida Samarqandda Sugʻd viloyati kunlari oʻtkazilgan boʻlsa, sentyabr oyi avvalida Sugʻdda shunday tadbir tashkil etildi. Mazkur muloqotlar davomida tadbirkorlar ishtirokida biznes-forum va sanoat mahsulotlari koʻrgazmalari oʻtkazildi. Ikki viloyat madaniyat va sanʼat ustalari tomonidan konsert dasturlari namoyish etildi. Xalqlarimizning mushtarak bayrami hisoblangan Navroʻz birgalikda nishonlandi.
Bu gal qardosh Sugʻd viloyati maʼmuriyati oʻzbekistonlik bir guruh jurnalistlarni anʼanaviy “Mehrgon” bayramiga taklif qildi.
Oltin kuz oʻz saxovati, goʻzalligi bilan namoyon boʻlayotgan shu kunlarda sharqda, jumladan, Markaziy Osiyo davlatlarida ham anʼanaviy hosil bayramlari nishonlanmoqda. Tojik xalqining “Mehrgon” tadbiri ham ushbu faslda oʻtkaziladigan ana shunday shukuhli, oʻziga xos hosil bayramidir.
Xoʻjand shahri yaqinidagi “Arbob qasri” majmuasida bayramning asosiy tadbirlari – “Palov oshi” festivali, “Asal va qovun bayrami”, “Milliy shirinliklar”, “Sugʻd atlas va adrasi” koʻrgazmalari oʻtkazildi.
Viloyatning barcha tuman va shaharlari uchun ajratilgan maydonda sugʻdlik dehqon va bogʻbonlar, sohibkor va chorvadorlar oʻzlari yetishtirgan qishloq xoʻjalik mahsulotlarini namoyish etdi.
Bayram tadbirlarida Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon ishtirok etdi va koʻrgazmalarni koʻzdan kechirdi. Sugʻdlik dehqon va bogʻbonlar, hunarmand va oshpazlar, ijodkor va faxriylar bilan suhbatlashdi.
Maʼlumotlarga koʻra, Sugʻd viloyatida 67 ming dehqon xoʻjaligi 227 ming gektardan ortiq maydonda meva-sabzavot, poliz va boshqa ekinlar parvarishlab kelmoqda. Ayni paytda viloyatda 72 ming gektar bogʻ va 11 ming gektar tokzor mavjud. 2016-2020 yillarga moʻljallangan uzumchilik va bogʻdorchilikni rivojlantirish davlat dasturiga muvofiq, joriy yilda 20 gektardan ortiq maydonda yangi intensiv bogʻ bunyod etilgan.
– Spitamen tumanimizda qishloq xoʻjaligining barcha tarmoqlarida faoliyat olib boriladi, – deydi tajribali dehqon Rahimjon Rajabov. – Bogʻ va uzumzorlarimiz bor, poliz va sabzavot ekinlari parvarishlaymiz. Oʻzbekistondagi singari qovun va tarvuzdan moʻl hosil yetishtiramiz, olma, uzum, oʻrik, nok va boshqa mevalarni eksportga ham chiqaramiz. “Mehrgon” yil davomidagi mehnatimiz mahsulini elga koʻrsatadigan, dehqonchilik mavsumini sarhisob qiladigan bayramdir. Bu yilgi festivalda mahalliy aholi bilan birga, qoʻshni davlatlar va uzoq xorijdan mehmonlar ishtirok etayotganidan xursandmiz.
Viloyat qishloq xoʻjalik xodimlari ichki isteʼmol bozoriga sifatli mahsulot yetkazib berish qatorida, sertaʼm meva-sabzavot va poliz mahsulotlarini xorijga ham eksport qilib, mamlakat iqtisodiyotini mustahkamlashga hissa qoʻshmoqda. Maʼlumotlarga koʻra, sugʻdlik dehqonlar bu yil 80 ming tonnaga yaqin qishloq xoʻjaligi mahsulotlarini eksport qilgan.
Festivalda viloyatdagi oziq-ovqat korxonalari tomonidan non va non mahsulotlari, 30 ga yaqin turdagi milliy shirinliklar koʻrgazmasi oʻtkazildi. Non va non mahsulotlari qatorida xoʻjandlik novvoylar tomonidan pishirilgan Samarqand nonlari ham koʻpchilikning eʼtiborini tortdi.
“Palov oshi” festivali bayramning asosiy tadbirlaridan biri hisoblanar ekan. Viloyatning barcha tuman va shaharlaridan kelgan mohir oshpazlar 30 ta qozonda oʻziga xos usulda, bir-birini takrorlamaydigan osh damladi. Panjikentning devzira guruchidan tayyorlangan osh, Tursunzoda lazer guruchli palovi,
togʻ kakligi goʻshti solingan palov, zigʻir yogʻi va qovun urugʻi bilan tayyorlangan, qazili, kishmishli, bedana tuxumi solingan osh ishtirokchilarda oʻzgacha taassurot qoldirdi.
Xoʻjand milliy osh markazi oshpazlarining “Samarqandcha palov” damlashi bizning qiziqishimizni oshirdi.
– Shahar markazidagi oshxonamiz Xoʻjanddagi eng gavjum maskanlardan, – deydi milliy osh markazi oshpazi Abdujabbor Rahmatov. – Bir necha xil osh tayyorlab, elga ulashamiz. Tursunzoda lazer guruchidan damlanadigan “Samarqandcha osh”ga talabgorlar juda koʻp. Bir necha yildan buyon ushbu taomni tayyorlasak-da, bu yil chegaralar ochilgach, Samarqandga borib, mahalliy oshpazlar faoliyatini oʻrganib keldik. Haqiqiy samarqandcha osh tayyorlash boʻyicha tajriba almashdik.
Bayram tadbirlari doirasida qiziqarli shartlardan iborat tanlovlar, musobaqalar oʻtkazildi.
“Mehrgon” bayramining muhim tadbirlaridan biri boʻlgan “Sugʻd atlasi va adrasi – 2018” festivali “Arbob qasri” konsert zalida oʻtkazildi.
Muhtasham saroy oldida Sugʻd viloyati usta va hunarmandlarining mahsulotlari koʻrgazmasi namoyish etildi. “Arbob qasri” esa atlas va adraslar bilan bezatilgan. Sugʻdda ushbu milliy matolarning 50 dan ortiq turi mahalliy hunarmandlar tomonidan tayyorlanar ekan.
Mamlakat hukumati xalq hunarmandchiligini rivojlantirish uchun tadbirkorlar va hunarmandlarga keng imkoniyat va imtiyozlar bermoqda. Xususan, uyda xalq ehtiyoji mollarini ishlab chiqarish va ularni sotish bilan shugʻullanuvchilar 2018 yil 1 yanvardan barcha turdagi soliqlardan ozod qilingan.
Taʼkidlash lozimki, Tojikistonda “Sayyohlik va xalq hunarmandchiligini rivojlantirish yili”, deb eʼlon qilingan 2018 yilda bu kabi milliy festival va tadbirlar keng miqyosda oʻtkazilmoqda. Ushbu tadbirlarni keng targʻib etish, bu haqda jahon ahliga maʼlumot berish maqsadida mahalliy va xorijiy ommaviy axborot vositalari bilan yaqin hamkorlik yoʻlga qoʻyilgan. “Mehrgon” bayrami doirasidagi tadbirlarni ham Tojiston ommaviy axborot vositalari bilan birga Oʻzbekiston, Rossiya, Qirgʻizistondan kelgan jurnalistlar ham oʻz tele va radiokanallari, internet va bosma nashrlar orqali keng yoritdi.
Sugʻd viloyatida oʻtkazilgan “Mehrgon” bayrami tadbirlari tojik va oʻzbek xalqlarining mushtarak madaniyati, anʼana va qadriyatlarini namoyon etgani bilan ham unutilmas taassurotlarga boy boʻldi.

Мехргон – праздник изобилия
Благодаря дальновидной и народолюбивой политике Президентов Узбекистана и Таджикистана в последние годы дружеские связи между нашими народами значительно укрепились. Исторические визиты глав двух государств расширили возможности продолжения этих отношений на новом уровне.
В марте нынешнего года между нашими странами были открыты пограничные пропускные пункты, что стало долгожданным и радостным событием для двух народов, которые с древних времен связывают тесные, даже родственные отношения.
Все это способствует развитию и межрегиональных связей. В настоящее время Самаркандская и Согдийская области расширяют основанное на взаимном доверии сотрудничество в торгово-экономической и культурно-гуманитарной сферах. В апреле нынешнего года в Самарканде прошли Дни Согдийской области, в начале сентября в Согде состоялись Дни Самарканда. В ходе этих мероприятий при участии предпринимателей проводились бизнес-форумы и выставки промышленной продукции. Мастерами искусства и деятелями культуры двух областей были подготовлены и продемонстрированы концертные программы. Совместно отмечался и Навруз – общий праздник наших народов.
На этот раз администрация Согдийской области пригласила группу узбекских журналистов на традиционный праздник Мехргон.
В эти дни, когда в самом разгаре щедрая осень, на Востоке, в частности в странах Центральной Азии, традиционно проводится праздник урожая. У таджикского народа это веселое торжество называется Мехргон.
В комплексе “Арбоб касри”, что у города Худжанда, состоялись основные мероприятия праздника – фестиваль плова, выставки “Праздник меда и дынь”, “Национальные сладости”, “Атлас и адрас Согда”.
На площади, разделенной на павильоны для всех районов и городов области, дехкане, садоводы, животноводы продемонстрировали свою сельскохозяйственную продукцию.
В праздничных мероприятиях принял участие Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон. Он посетил выставки, побеседовал с дехканами, садоводами, ремесленниками, поварами, ветеранами труда и творческой интеллигенцией Согда.
По данным, в Согдийской области 67 тысяч дехканских хозяйств выращивают плодоовощную, бахчевую и другую продукцию более чем на 227 тысячах гектаров. В области 72 тысячи гектаров садов и 11 тысяч гектаров виноградных плантаций. В соответствии с рассчитанной на 2016-2020 годы государственной программой развития виноградарства и садоводства в нынешнем году более чем на 20 гектарах заложены новые интенсивные сады.
– В нашем Спитаменском районе занимаются всеми направлениями сельского хозяйства, – говорит опытный дехканин Рахимжон Ражабов. – У нас есть сады и виноградные плантации, также выращиваем бахчевые и овощные культуры. Как и в Узбекистане, получаем богатые урожаи арбузов и дынь, экспортируем урюк, виноград, яблоки, груши и другие фрукты. Мехргон – это праздник, демонстрирующий результаты нашего годового труда, своеобразное подведение итогов земледельческого сезона. Мы рады, что в фестивале нынешнего года принимают участие гости из соседних стран и дальнего зарубежья.
Работники сельскохозяйственной сферы области осуществляют поставку качественной продукции на внутренний потребительский рынок, а также экспортируют отличные фрукты и овощи за рубеж и вносят свой вклад в укрепление экономики страны. В нынешнем году согдийские дехкане экспортировали почти 80 тысяч тонн сельскохозяйственной продукции.
На фестивале предприятия пищевой промышленности области демонстрировали хлебную продукцию, почти 30 видов национальных сладостей. На выставке хлебной продукции внимание многих привлекли и самаркандский хлеб от пекарей из Худжанда.
Фестиваль плова считается одним из основных мероприятий праздника. Талантливые повара из всех районов и городов области приготовили 30 видов плова. Это и плов из пенджикентского риса "Девзира" и риса "Турсунзода", плов с мясом горной куропатки, плов на льняном масле с семенами дыни, плов с казы, кишмишем, перепелиными яйцами и так далее.
Наше внимание привлекло приготовление самаркандского плова поварами Худжандского национального центра плова.
– Наша чайхана расположена в центре города, самом оживленном месте Худжанда, – говорит повар центра плова Абдужаббор Рахматов. – Мы готовим несколько видов плова. Большим спросом пользуется самаркандский плов из риса "Турсунзода". Готовим такой плов уже несколько лет, а с открытием границ поехали в Самарканд и ознакомились с работой местных поваров. Обменялись опытом приготовления настоящего самаркандского плова.
В рамках праздничных мероприятий проводились конкурсы и соревнования с интересными условиями.
Одно из важных мероприятий праздника Мехргон – фестиваль “Атлас и адрас Согда – 2018” – прошло в концертном зале “Арбоб касри”.
Перед величественным дворцом, украшенном атласами и адрасами, была организована выставка продукции ремесленников Согдийской области. В Согде эти национальные ткани изготавливают более 50 местных ремесленников.
Правительство страны предоставляет большие возможности и льготы для развития народного ремесленничества. Лица, занимающиеся производством и реализацией товаров народного потребления в домашних условиях, с 1 января 2018 года освобождены от уплаты всех видов налогов.
Уместно отметить, что в 2018 году, объявленном в Таджикистане Годом развития туризма и народного ремесленничества, такие мероприятия и национальные фестивали проводятся с большим размахом. Для широкой их пропаганды и предоставления информации международной общественности налажено тесное сотрудничество с местными и зарубежными средствами массовой информации. Мероприятия в рамках праздника Мехргон наряду со средствами массовой информации Таджикистана широко освещали по своим теле- и радиоканалам, в интернете и печатных изданиях журналисты из Узбекистана, России, Кыргызстана.
Проводившиеся в Согдийской области мероприятия праздника Мехргон, демонстрируя общность культур, традиций, ценностей таджикского и узбекского народов, произвели на нас незабываемое впечатление.