Oʻzbekiston – Rossiya yoshlar biznes-forumi
Mamlakatimizda Oʻzbekiston – Rossiya yoshlar festivali oʻtkazilmoqda. Festival doirasida “Yoshlar ijod saroyi”da ilk bor Oʻzbekiston – Rossiya yoshlar biznes-forumi tashkil etildi.
Tadbirda ikki mamlakatning yosh ishbilarmonlari oʻzaro tajriba almashish bilan birga, qoʻshma biznes loyihalarini amalga oshirish, yangi korxonalar tashkil etish, axborot texnologiyalari, raqamli tijorat kabi sohalar boʻyicha hamkorlikni yoʻlga qoʻyish borasida muzokaralar olib bordi.
Biznes-forum ochilishida Oʻzbekiston Savdo-sanoat palatasi raisi Adham Ikramov, Rossiya yoshlar itttifoqi raisi oʻrinbosari Tatyana Selivyorstova, Oʻzbekiston yoshlar ittifoqi markaziy kengashi raisi oʻrinbosari, “Yoshlar – kelajagimiz” jamgʻarmasi ijrochi direktori Bunyodbek Bahrombekov Oʻzbekiston – Rossiya munosabatlari koʻplab sohalarda, jumladan, madaniy-gumanitar yoʻnalishda izchil rivojlanayotganini taʼkidladi.
Joriy yilda Oʻzbekiston yoshlar ittifoqi markaziy kengashi va Rossiya yoshlar ittifoqi oʻrtasida yoshlar masalalari sohasida oʻzaro hamkorlik toʻgʻrisidagi anglashuv memorandumi imzolangan edi. Ushbu hujjat ikki mamlakat yoshlari oʻrtasida aloqalarni kuchaytirish hamda oʻzaro fikr almashish asosida yoshlar masalalari sohasida hamkorlikni qoʻllab-quvvatlash va rivojlantirishga qaratilgan.
Memorandum ijrosi doirasida shu yil 12-17 fevral kunlari Toshkent, Samarqand, Buxoro shaharlarida, 1-7 oktyabr kunlari Rossiya Federatsiyasining Moskva, Astraxan va Volgograd shaharlarida Oʻzbekiston – Rossiya yoshlar forumi koʻtarinki ruhda oʻtkazildi. Rossiyada oʻtkazilgan tadbir davomida Belgorod shahrida birinchi Rossiya – Oʻzbekiston yoshlar biznes-inkubatori ochildi.
Endilikda Toshkentda ilk Oʻzbekiston – Rossiya yoshlar biznes-inkubatori ochilishi kutilmoqda. Bu haqda Rossiya yoshlar ittifoqi raisi oʻrinbosari Tatyana Selivyorstova forumda maʼlum qildi.
Uning soʻzlariga koʻra, shu yil dekabr oyida Toshkentda ilk biznes-inkubatori tashkil etiladi. 2019-yilga borib yana shunday 5 ta biznes-inkubator faoliyatini yoʻlga qoʻyish rejalashtirilgan.
Forumning yana bir ishtirokchisi, Rossiya yoshlar ittifoqi Xalqaro biznes loyihalar markazi direktori Aleksey Yejovning maʼlum qilishicha, ayni vaqtda Rossiya Federatsiyasida 20 dan ziyod Rossiya – Xitoy yoshlar biznes-inkubatori faoliyat yuritmoqda. Kelgusida Oʻzbekiston va Rossiya yoshlarining biznes-inkubatorlari bu koʻrsatkichni quvib yetadi. Buning uchun barcha sharoit va imkoniyat bor. Qolaversa, ayni sohadagi tashabbuslarni mamlakatlarimiz izchil qoʻllab-quvvatlamoqda.
Forum ishtirokchilari mamlakatimizda yosh tadbirkorlarni qoʻllab-quvvatlash borasida amalga oshirilayotgan ishlar bilan tanishtirildi.
– “Yoshlar – kelajagimiz” jamgʻarmasi koʻmagida oʻz faoliyatimizni kengaytirdik, – dedi “Pop Innovations” ochiq aksiyadorlik jamiyati direktori Sardorjon Raxmonov. – Korxonamiz, asosan, qurilish materiallari ishlab chiqarishga ixtisoslashgan. Soʻnggi yillarda mamlakatimizda olib borilayotgan yirik bunyodkorlik ishlariga qurilish materiallari yetkazib berishda korxonamiz ham ishtirok etmoqda. Ushbu forum doirasida Rossiya biznesining yosh vakillari bilan qator hamkorlik kelishuvlarini imzoladik.
Tadbir ishtirokchilari elektron tijorat sohasini rivojlantirish istiqbollari yuzasidan ham fikr almashdi.
– 2017-yilda faoliyat boshlagan kompaniyamiz mijozlarga onlayn savdo xizmatlarini taklif etmoqda, – dedi “Paynet” toʻlov tizimi va “LeBazaar” internet doʻkoni asoschisi Botir Orifjonov. – Hozir rivojlangan davlatlar savdo munosabatlari toʻla onlayn oldi-sotdiga oʻtmoqda. Onlayn bozor tizimi mamlakatimiz aholisi uchun talay qulayliklar yaratadi. Xususan, mavjud oflayn doʻkonlar ham hozir onlayn savdo munosabatlariga kirishishga urinmoqda. Onlayn savdoning takomillashuvi natijasida oʻz-oʻzidan mobil smartfonlar savdosi kengaymoqda. Forum doirasida Rossiya biznes vakillari onlayn savdo sohasida hamkorlik boʻyicha kelishuvga erishdik.
Axborot texnologiya iqtisodiyotning muhim tarmoqlaridan boʻlib, forumda sohada tadbirkorlikni rivojlantirishga doir fikrlar ham bildirildi. Jumladan, “My Taxi" masʼuliyati cheklangan jamiyati rahbari Akmal Fayziyevning taʼkidlashicha, Oʻzbekiston axborot texnologiyalari bozorida muvaffaqiyatli tajribalar yoʻqligi, mutaxassislar yetishmasligi va internet bilan bogʻliq qator muammolar mavjud boʻlib, ular soha rivojiga jiddiy xalaqit qilmoqda.
– Birgina internet misolida oladigan boʻlsak, mamlakatimizda bu xizmat narxi boshqa davlatlar bilan solishtirganda bir necha baravar qimmat. Vaholanki, axborot texnologiyalari bozorining asosiy unsurlaridan biri internet hisoblanadi. U barcha uchun hamyonbop boʻlmas ekan, soha tadbirkorligi rivojlanmaydi, – dedi u.
Forum doirasida ikki mamlakat yosh tadbirkorlari, korxona va kompaniyalari rahbarlari ishtirokida “B2B” formatda uchrashuvlar tashkil etildi. Ularda iqtisodiyotning turli tarmoqlari boʻyicha qoʻshma loyihalarni amalga oshirishga qaratilgan kelishuvlar imzolandi.
Tadbir doirasida hunarmandlik va rassomlik koʻrgazmasi tashkil etildi. Ishtirokchilar “Urban fest” hududi: zamonaviy raqs va graffiti tanlovi"da oʻz mahoratini sinovdan oʻtkazdi.

Бизнес-форум молодежи Узбекистана и России
В нашей стране проходит Узбекско-российский молодежный фестиваль. В рамках фестиваля во Дворце творчества молодежи впервые организован Узбекско-российский молодежный бизнес-форум.
На мероприятии молодые предприниматели двух стран обменялись опытом, а также провели переговоры по реализации совместных бизнес-проектов, налаживанию сотрудничества в сферах информационных технологий и цифровой коммерции.
На открытии бизнес-форума председатель Торгово-промышленной палаты Узбекистана Адхам Икрамов, заместитель председателя Союза молодежи России Татьяна Селиверстова, заместитель председателя Центрального совета Союза молодежи Узбекистана, исполнительный директор фонда “Ёшлар – келажагимиз” Бунёдбек Бахромбеков отметили поступательное развитие узбекско-российских отношений во многих сферах, в том числе и культурно-гуманитарном направлении.
В нынешнем году между Союзом молодежи Узбекистана и Союзом молодежи России был подписан меморандум о сотрудничестве. Этот документ предусматривает поддержку и развитие сотрудничества в молодежной сфере на основе укрепления связей между молодыми людьми двух стран.
В рамках исполнения меморандума 12-17 февраля текущего года в Ташкенте, Самарканде, Бухаре и 1-7 октября в Москве, Астрахани и Волгограде проведены узбекско-российские молодежные форумы. В российском Белгороде был открыт первый российско-узбекский молодежный бизнес-инкубатор.
Как сообщила на форуме заместитель председателя Союза молодежи России Татьяна Селиверстова, в декабре нынешнего года в Ташкенте будет открыт первый узбекско-российский бизнес-инкубатор. К 2019 году планируется налаживание деятельности еще 5 таких структур.
Еще один участник форума, директор Центра международных бизнес-проектов Союза молодежи России Алексей Ежов отметил, что в настоящее время в Российской Федерации действует более 20 российско-китайских молодежных бизнес-инкубаторов. В дальнейшем такого числа достигнут и узбекско-российские бизнес-инкубаторы, для чего имеются все условия и возможности.
Участники форума ознакомились с проводимой в нашей стране работой по поддержке молодых предпринимателей.
– При содействии фонда “Ёшлар – келажагимиз” мы расширили свою деятельность, – говорит директор открытого акционерного общества “Pop Innovations” Сардоржон Рахмонов. – Наше предприятие специализируется, в основном, на производстве строительных материалов, участвует в их поставке на строящиеся объекты, которых в последние годы в нашей стране становится все больше. В рамках форума подписали соглашения о сотрудничестве с молодыми бизнесменами России.
Участники мероприятия обменялись мнениями о перспективах развития сферы электронной коммерции.
– Наша компания начала действовать в 2017 году, занимается предоставлением клиентам торговых услуг в режиме онлайн, – говорит основатель платежной системы “Paynet” и интернет-магазина “LeBazaar” Ботир Орифжонов. – В настоящее время развитые страны осуществляют торговые отношения полностью в режиме онлайн. Цифровой рынок создает много удобств для населения страны. В результате развития онлайн-торговли соответственно расширяется и торговля мобильными телефонами. В рамках форума договорились с представителями бизнеса России о сотрудничестве в сфере электронной коммерции.
Информационные технологии – важная отрасль экономики. На форуме также были высказаны мнения о развитии предпринимательства в этой сфере. Как отметил руководитель общества с ограниченной ответственностью “My Taxi" Акмал Файзиев, на рынке информационных технологий Узбекистана нет большого опыта, не хватает специалистов, есть ряд связанных с сетью Интернет проблем, все это оказывает негативное воздействие на развитие сферы.
– Возьмем, к примеру, интернет: в нашей стране цены на эти услуги в несколько раз выше, чем в других. Между тем интернет – один из основных элементов рынка информационных технологий. Если он не будет доступным для всех, предпринимательство в данной сфере не будет развиваться, – сказал он.
В рамках форума были организованы встречи в формате “B2B” с участием молодых предпринимателей, руководителей предприятий и компаний двух стран. В ходе встреч подписаны соглашения о реализации совместных проектов в различных отраслях экономики.
В рамках мероприятия состоялась выставка ремесленных изделий и живописи. Участники проверили свои способности на фестивале современного танца и граффити "Urban fest".