2018-10-26 | Jamiyat
Yoshlar press-klubida Oʻzbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi boʻlinmalarida jangovar shaylikni mustahkamlash va yuqori harbiy intizomga erishishda serjantlarning kasbiy mahoratini oshirish maqsadida 25-27-oktabr kunlari oʻtkaziladigan serjantlar forumining ochilish marosimi boʻlib oʻtdi.
Oʻzbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi qoʻmondoni, general-leytenant Bahodir Toshmatov va boshqalar harbiy xizmatchilarda jasurlik, faxr-iftixor tuygʻularini yanada kuchaytirish, vatanparvarlik, ona Vatanga muhabbat, milliy istiqlol gʻoyalariga sodiqlik hissini shakllantirish borasida tizimli ishlar amalga oshirilayotganini taʼkidladi.
Jamiyat va davlat xavfsizligini taʼminlash, aholini turli terrorchilik xatarlari, jinoiy va boshqa noqonuniy xatti-harakatlardan himoya qilishga qodir boʻlgan Qurolli Kuchlar tizimiga kiruvchi maxsus harbiy tuzilma – Oʻzbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasining tashkil etilgani yurtimizda tinchlik va osoyishtalikni taʼminlash, xalqimiz turmush farovonligini mustahkamlashda muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Tadbirga Milliy gvardiya boʻlinmalarining serjantlar kengashi raislari va ularning oʻrinbosarlari, shartnoma asosidagi harbiy xizmat serjanti va oddiy askarlar tarkibidagi jangovar va maʼnaviy-maʼrifiy tayyorgarlik aʼlochilari, davlat mukofoti bilan taqdirlanganlar jalb qilindi.
– Serjantlar Milliy gvardiyaning asosini tashkil etadi, – deydi Milliy gvardiyaning harbiy vatanparvarlik va maʼnaviy-axloqiy tarbiya, yoshlar bilan ishlash boshqarmasi ofitseri, podpolkovnik Toʻlqin Qodirov. – Mazkur forum doirasida oʻtkaziladigan turli maʼnaviy-maʼrifiy, jangovar va sport tadbirlari, amaliy mashgʻulotlar boʻlinmalarda sogʻlom muhitni taʼminlash, harbiy intizomni mustahkamlashga xizmat qiladi.
Forumda Milliy gvardiya tizimining tashkiliy tuzilmasi, harbiy-jangovar holati, serjantlarning maʼnaviy va ruhiy tayyorgarlik darajasini yanada yuksaltirish boʻyicha aniq taklif va mulohazalar bildirildi.

2018-10-26 | Society
The Youth Press Club in Tashkent hosted opening ceremony of sergeants’ forum, which will last until October 27. It is organized in order to strengthen combat readiness of the National Guard units and improve professional skills of sergeants in achieving high military discipline.
Commander of the National Guard of the Republic of Uzbekistan Bakhodir Toshmatov and others noted that systematic work is being carried out in Uzbekistan on further strengthening soldiers' pride in service, courage, patriotism, love for Motherland and devotion to the ideas of national independence.
Creation of special military structure within the system of the Armed Forces of the Republic of Uzbekistan, capable of ensuring public and state security, protecting population from various terrorist attacks, criminal and other illegal actions, the National Guard plays an important role in ensuring peace and tranquility in Uzbekistan, prosperous life of people.
The forum is attended by the chairmen of sergeants' councils of the National Guard units, their deputies, contract sergeants and soldiers, state awards holders.
At the opening ceremony of the forum, opinions and concrete proposals were expressed regarding the organizational structure of the National Guard, its military-combat status and further improvement of the level of spiritual-moral training of sergeants.