2018-10-23 | Jamiyat
Poytaxtimizda 22-oktyabr kuni “Jinoyat qurbonlari va guvohlari boʻlgan bolalarni soʻroq qilishda adolatli sudlov tizimi masalalari” mavzusida xalqaro seminar-trening tashkil qilindi.
BMT Bolalar jamgʻarmasining (YUNISЕF) Oʻzbekistondagi vakolatxonasi tomonidan Oʻzbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi huzuridagi Tergov departamenti va boshqa tashkilotlar hamkorligida tashkil etilgan tadbirda huquq-tartibot idoralari tergovchilari, Bosh prokuratura Akademiyasi oʻqituvchilari, sudyalar ishtirok etdi.
Tadbirdan koʻzlangan asosiy maqsad jinoyat qurbonlari boʻlgan bolalar bilan bogʻliq tergov jarayonlarini odilona, yoshlarning ruhiy holatini inobatga olgan holda olib borish, bu borada xalqaro tajribani tatbiq etishdan iborat.
Oʻzbekiston Respublikasi Sudyalar oliy kengashi huzuridagi Odil sudlov muammolarini oʻrganish tadqiqot markazi direktori D.Oripov, Ichki ishlar vazirligi huzuridagi Tergov departamenti boshligʻining birinchi oʻrinbosari I.Bobomurodov, YUNISЕFning mamlakatimizdagi vakolatxonasi rahbari S.Grauman, Shveysariya Konfederatsiyasining Oʻzbekistondagi Favqulodda va muxtor elchisi O.Shav va boshqalar Oʻzbekistonda inson huquq va erkinliklarini taʼminlash, onalik va bolalikni himoya qilish, odil sudlov tizimini yaratish borasida keng koʻlamli islohotlar amalga oshirilayotganini taʼkidladi.
Bu boradagi ijobiy oʻzgarishlarni amalga oshirishda xalqaro sheriklik yuqori baholandi. Oʻsib kelayotgan yosh avlod tarbiyasi, ularni ijtimoiy himoya qilish ishlarini sifatli tashkil etish, jahonda mazkur sohada olib borilayotgan oʻzgarishlarni amaliyotga keng joriy etishda YUNISЕF bilan hamkorlik muhim oʻrin tutayotgani qayd etildi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning 2017-yil 10-apreldagi “Ichki ishlar organlarining faoliyati samaradorligini tubdan oshirish, jamoat tartibini, fuqarolar huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlarini ishonchli himoya qilishni taʼminlashda ularning masʼuliyatini kuchaytirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi farmoni fuqarolar xavfsizligini taʼminlash, huquqbuzarliklar profilaktikasi va jinoyatchilikka qarshi kurashish uchun tashkil etilgan quyi boʻgʻinlarni rivojlantirishning huquqiy asosi boʻlib xizmat qilmoqda.
Dunyoning ilgʻor davlatlarida jinoiy ishlarda jabrlangan yoki guvoh vakil boʻlgan voyaga yetmaganlar bilan suhbatlar zarur sharoitli alohida xonalarda oʻtkazish tajribasi bor. Mamlakatimiz tergov tizimida voyaga yetmaganlar bilan jinoyat ishi yuzasidan surishtiruv ishlarini olib borish maqsadida ana shunday alohida xonalar tashkil qilingan. Shundan 3 ta alohida xonalar faoliyati YUNISЕF bilan hamkorlikda yoʻlga qoʻyildi.
– Bolalarning sudlov jarayonidagi ishtiroki ular ruhiyatiga salbiy taʼsir koʻrsatmasligi lozim, – deydi YUNISЕFning Oʻzbekistondagi vakolatxonasi rahbari Sasha Grauman. – Bu, oʻz navbatida, tergov vakillarining jinoyat guvohlari boʻlgan bolalarni soʻroq qilishdagi tajribasini muntazam oshirib borishni taqozo etadi. Tashkilotimiz Oʻzbekistonda ushbu yoʻnalishda kadrlar malakasini oshirish jarayonlarida ishtirok etish istagida. Ushbu maqsadlarga qaratilgan faoliyatni yoʻlga qoʻyish boʻyicha rejalar ishlab chiqilmoqda.
Tadbirda taʼkidlanganidek, jinoyat guvohlari va qurbonlari boʻlgan voyaga yetmaganlar bilan bogʻliq tergovlarda xalqaro tajribani oʻrganish huquqbuzarliklarning barvaqt oldini olish, ularni sodir etish sabablari va shart-sharoitlarini chuqur tahlil qilish, aniqlash va bartaraf etish imkonini beradi.

Международное сотрудничество в организации следствия с участием несовершеннолетних
В столице 22 октября был организован международный семинар-тренинг на тему “Вопросы обеспечения справедливости при допросе детей, ставших жертвами и свидетелями преступлений”.
В мероприятии, организованном представительством Детского фонда ООН (ЮНИСЕФ) совместно со Следственным департаментом при Министерстве внутренних дел Республики Узбекистан и другими организациями, участвовали следователи органов правопорядка, преподаватели Академии Генеральной прокуратуры, судьи.
Главная цель мероприятия – внедрение международного опыта при ведении следственных процессов, связанных с детьми, ставшими жертвами преступлений, на основе принципов правосудия и с учетом их психического состояния.
Директор Исследовательского центра изучения проблем правосудия при Высшем судейском совете Республики Узбекистан Д.Арипов, первый заместитель начальника Следственного департамента при Министерстве внутренних дел И.Бобомуродов, руководитель представительства ЮНИСЕФ в нашей стране С.Грауман, Чрезвычайный и Полномочный посол Швейцарской конфедерации в Узбекистане О.Шав и другие отметили, что в Узбекистане осуществляются широкомасштабные реформы по обеспечению прав и свобод человека, защите материнства и детства, созданию системы правосудия.
Высоко оценено международное партнерство при реализации позитивных преобразований в данном направлении. Отмечалось, что сотрудничество с ЮНИСЕФ имеет важное значение в воспитании подрастающего поколения, качественной организации работы по его социальной защите, широкой реализации на практике осуществляемых в мире преобразований в данном направлении.
Указ Президента Шавката Мирзиёева “О мерах по коренному повышению эффективности деятельности органов внутренних дел, усилению их ответственности за обеспечение общественного порядка, надежной защиты прав, свобод и законных интересов граждан” от 10 апреля 2017 года служит важной правовой основой для обеспечения безопасности граждан, развития нижних звеньев, организованных в целях профилактики правонарушений и борьбы с преступностью.
В ведущих странах мира имеется опыт проведения бесед с несовершеннолетними, ставшими жертвами либо свидетелями в уголовных делах, в отдельных кабинетах с необходимыми условиями. С целью ведения допросов несовершеннолетних в отечественной системе следствия организованы подобные отдельные кабинеты. Деятельность трех из них налажена совместно с ЮНИСЕФ.
– Участие детей в судебном процессе не должно оказывать на них негативное воздействие, – говорит руководитель представительства ЮНИСЕФ в Узбекистане Саша Грауман. – Это, в свою очередь, требует последовательного повышения опыта представителей следствия в вопросах организации допроса детей, ставших свидетелями преступления. Наш фонд намерен участвовать в процессах повышения в Узбекистане квалификации кадров в данном направлении. Разрабатываются планы по налаживанию направленной на эти цели деятельности.
Как отмечалось на мероприятии, изучение международного опыта в проведении следствий, связанных с несовершеннолетними, ставшими жертвами или свидетелями преступлений, даст возможность раннего выявления правонарушений, глубокого анализа, выявления и устранения причин и условий их совершения.