Adliya axboroti: fuqarolar belgilanmagan joylarga chiqindilarni tashlagani uchun endi 552 900 soʻmgacha jarima toʻlaydilar
2018-10-22 | Jamiyat
Bu haqda 2018-yilning 19-oktabr kuni Adliya vazirligi tomonidan oʻtkazilgan “Adliya axboroti” nomli brifing va matbuot anjumanida bildirildi.
Dastlab brifingda hafta davomida bir qator muhim masalalar boʻyicha qabul qilingan qonun hujjatlari haqida maʼlumotlar berildi. Jumladan, Oʻzbekiston Respublikasi “Xususiy bandlik agentliklari toʻgʻrisida”gi va “Fuqarolar yigʻini raisi (oqsoqoli) saylovi toʻgʻrisida”gi Qonunlar, shuningdek, “Tadbirkorlik uchun shart-sharoitlar yaratishga oid qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi Prezident qarorining sharhi berildi.
Shuningdek, “Atrof-muhitni muhofaza qilish, tabiiy resurslardan, shu jumladan ichimlik suvidan oqilona foydalanish sohasidagi huquqbuzarliklar uchun javobgarlik kuchaytirilishi munosabati bilan Oʻzbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga oʻzgartish va qoʻshimchalar kiritish toʻgʻrisida”gi Qonun mazmuniga binoan Maʼmuriy javobgarlik toʻgʻrisidagi kodeksga yangi modda kiritilganligining xabari berildi. Unga koʻra, belgilanmagan joylarga qattiq maishiy chiqindilarni va qurilish chiqindilarini tashlash, shuningdek suyuq maishiy chiqindilarni toʻkish — fuqarolarga 92 150 soʻmdan 552 900 soʻmgacha, mansabdor shaxslarga esa 552 900 soʻmdan 921 500 soʻmgacha jarima solishga sabab boʻlishi taʼkidlandi.
Tabiatni asrash, bugungi ekologik jarayonlarni yanada yaxshilash maqsadida “Tabiatni muhofaza qilishni taʼminlashning iqtisodiy mexanizmlarini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisidagi” hukumat qarori qabul qilinganligi va Qaror bilan Oʻzbekiston hududida atrof tabiiy muhit ifloslantirilganligi va chiqindilar joylashtirilganligi uchun kompensatsiya toʻlovlarini qoʻllash tartibi toʻgʻrisidagi nizom tasdiqlanganligining maʼlumoti berildi. Atrof tabiiy muhit ifloslantirilganligi hamda chiqindilar joylashtirilganligi uchun kompensatsiya toʻlovlari Ekologiya va atrof muhitni muhofaza qilish davlat qoʻmitasi organlari tomonidan undirilishi haqida aytib oʻtildi.
Brifingdan soʻng tashkil etilgan matbuot anjumanida Hukumat qarori bilan tasdiqlangan Alimentlarni oldindan toʻlash, shuningdek, aliment toʻlash majburiyatini taʼminlash boʻyicha garov shartnomasini tuzish tartibi toʻgʻrisidagi nizom toʻgʻrisida fikrlar almashildi.
Matbuot anjumanida davlat ijrochisi ish yurituvida boʻlgan ijro hujjati boʻyicha qarzdor tomonidan undiruvchiga alimentlarni oldindan toʻlash hisobiga koʻchmas yoki koʻchar mulk yoxud boshqa qimmatli ashyo taqdim etilishi mumkinligi haqida va alimentlar summasini oldindan toʻlash yoki alimentlar toʻlash majburiyati boʻyicha garov tuzish faqat qarzdorning aliment toʻlovlaridan qarzdorligi mavjud boʻlmaganda amalga oshirilishi haqida ham aytib oʻtildi.
Matbuot anjumani jurnalistlar, turli soha vakillari va tadbir ishtirokchilarining savol-javoblari bilan davom ettirildi.

Информация юстиции: граждане за выбрасывание отходов в неустановленных местах заплатят штраф до 552 900 сумов
Об этом сообщалось на брифинге и пресс-конференции под названием «Информация юстиции», проведенных Министерством юстиции 19 октября 2018 года.
В ходе брифинга специалисты проинформировали журналистов о ряде важных актов законодательства, принятых за минувшую неделю. В частности, о законах «О частных агентствах занятости» и «О внесении изменений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с совершенствованием выборов председателя (аксакала) схода граждан», Указе Президента о дополнительных мерах по созданию благоприятных условий для предпринимателей.
Вместе с тем сообщалось, что в соответствии с Законом «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с усилением ответственности за правонарушения в области охраны окружающей среды, рационального использования природных ресурсов, в том числе питьевой воды» Кодекс об административной ответственности Республики Узбекистан дополнен новой статьей. Она предусматривает наложение штрафа на граждан от одной второй до трех (в настоящий момент от 92 150 сумов до 552 900 сумов), а на должностных лиц — от трех до пяти минимальных размеров заработной платы (от 552 900 сумов до 921 500 сумов) за выбрасывание твердых бытовых и строительных отходов, а также слив жидких бытовых отходов в неустановленных местах.
На брифинге участников также проинформировали о положении о порядке применения компенсационных платежей за размещение отходов и загрязнение окружающей природной среды на территории Узбекистана, утвержденном постановлением Кабинета Министров о мерах по дальнейшему совершенствованию экономических механизмов обеспечения охраны окружающей среды. По мнению специалистов, это позволит не только перейти к экономическим методам управления природоохранной деятельностью, но и будет способствовать улучшению экологической обстановки в стране, повышению экологической культуры населения. «Экологические сборы» за загрязнение природы и размещение отходов будут взыскиваться органами Государственного комитета по экологии и охране окружающей среды.
После брифинга организована пресс-конференция, на которой состоялся обмен мнения со специалистами о положении о порядке заблаговременной уплаты алиментов, а также заключения договора залога по обеспечению обязательства об уплате алиментов, утвержденном постановлением Кабинета Министров.
Отмечалось, что заблаговременная оплата суммы алиментов или предоставление залога для обеспечения исполнения обязательств по уплате алиментов, осуществляется только в случае, если у должника отсутствует задолженность по алиментам.
Пресс-конференция, в которой наряду с экспертами и журналистами участвовали и представители разных сфер, продолжилась в формате вопросов и ответов.