Oʻzbekiston – Germaniya savdo aloqalari kengaymoqda
Poytaxtimizda 18-oktyabr kuni Oʻzbekiston – Germaniya savdo va investitsiyalar boʻyicha hukumatlararo ishchi guruhining navbatdagi majlisi boʻlib oʻtdi.
Unda ikki mamlakatning tashqi iqtisodiy aloqalar, savdo, investitsiya, bank-moliya, qishloq xoʻjaligi mashinasozligi, avtomobil, kimyo, elektrotexnika sanoati, qurilish materiallari, turizm, xizmat koʻrsatish kabi sohalar uchun masʼul vazirlik va idoralari, kompaniya va konsernlari vakillari ishtirok etdi.
Oʻzbekiston Respublikasi Investitsiyalar boʻyicha davlat qoʻmitasi raisining birinchi oʻrinbosari Laziz Qudratov, Germaniya iqtisodiyot va energetika boʻyicha federal vaziri oʻrinbosari, tashqi iqtisodiy siyosat departamenti rahbari Ekxard Frans va boshqalar mamlakatlarimiz oʻrtasidagi hamkorlik barcha sohada jadal rivojlanib borayotgani, iqtisodiyotimizga xorijiy investitsiyalar jalb qilish va uning samaradorligini oshirish borasidagi ishlar bunda muhim omil boʻlayotganini taʼkidladi.
Mamlakatimizga Germaniyadan jalb etilayotgan investitsiyalar oqimi ortib bormoqda. Bugungi kunda yurtimizda germaniyaliklar bilan birga tashkil etilgan 147 korxona faoliyat yuritmoqda. Oʻzbekistonda Germaniyaning yetakchi kompaniyalari bilan oʻzaro manfaatli va uzoq muddatli sheriklikni rivojlantirishga ustuvor ahamiyat qaratilmoqda.
Majlisda Oʻzbekistonning xorijiy sarmoyadorlarga imtiyozlar yaratish borasidagi saʼy-harakatlari Germaniya ishbilarmonlaritomonidan yuqori baholandi. Ushbu mamlakatning “MAN”, “Claas”, “Lemken”, “Knauf” kabi oʻz sohasida yetakchi konsern va kompaniyalari Oʻzbekiston ishlab chiqarish bozorida muvaffaqiyatli faoliyat yuritayotgani, “Siemens”, “Bosch”, “Viessmann”, “Humana” va koʻplab boshqa kompaniyalar bilan birgalikda istiqbolli investitsiya loyihalari amalga oshirilayotgani taʼkidlandi.
– Oʻzbekiston katta iqtisodiy salohiyatga ega mamlakat, – deydi Germaniya Federativ Respublikasining mamlakatimizdagi Favqulodda va muxtor elchisi Gyunter Overfeld. – Mamlakatlarimiz oʻrtasida savdo va investitsiya sohasida yirik loyihalar amalga oshirilmoqda. Avtomobilsozlik va kimyo sanoatida ham hamkorlikni kengaytirish rejalashtirilgan. Majlisda “Navoiy” va “Angren” erkin iqtisodiy zonalarida hamkorlikda joriy etilgan loyihalar va Chilonzor tumanida yaqinda tashkil etilgan “Algoritm” kichik sanoat zonasi faoliyatini yanada kengaytirish masalalarida ham kelishib oldik.
Tadbirda mamlakatimizda ishbilarmonlik va investitsiya muhitini yaxshilash, kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni ragʻbatlantirish, erkin iqtisodiy zonalarda xorijiy sarmoyadorlar uchun yaratilgan sharoitlar aks ettirilgan taqdimotlar namoyish qilindi.

Узбекско-Германские торговые связи расширяются
В Ташкенте 18 октября прошло очередное заседание Узбекско-Германской межправительственной рабочей группы по торговле и инвестициям.
В нем приняли участие представители министерств и ведомств, компаний и концернов двух стран, ответственных за внешнеэкономические связи, банковско-финансовый сектор, сферу инвестиций и оказания услуг, отрасли торговли, сельскохозяйственного машиностроения, автомобильную, химическую, электротехническую промышленность, стройиндустрию, туризм.
Первый заместитель председателя Государственного комитета Республики Узбекистан по инвестициям Лазиз Кудратов, заместитель федерального министра экономики и энергетики, руководитель Департамента внешнеэкономической политики министерства Экхард Франс и другие отметили, что сотрудничество между нашими странами развивается динамично, важным фактором в этом является работа по привлечению в нашу экономику иностранных инвестиций и повышение ее эффективности.
Поток инвестиций из Германии в нашу страну растет. На сегодняшний день в Узбекистане действуют 147 предприятий, созданных при участии германского капитала. Узбекистан придает приоритетное значение развитию взаимовыгодных и долгосрочных партнерских отношений с ведущими компаниями этой страны.
На заседании предприниматели из Германии дали высокую оценку действиям Узбекистана по предоставлению льгот иностранным инвесторам. Было отмечено, что такие ведущие в своих отраслях компании, как "MAN", "Сlaas", "Lemken", "Knauf", успешно осуществляют свою деятельность на производственных площадках Узбекистана, а с такими компаниями, как "Siemens", "Bosсh", "Viessmann", "Humana" и другими, осуществляются перспективные инвестиционные проекты.
- Узбекистан – страна с большим экономическим потенциалом, - говорит Чрезвычайный и Полномочный посол Федеративной Республики Германия в нашей стране Гюнтер Оверфельд. - Между нашими странами осуществляются крупные проекты в сфере торговли и инвестиций. Планируется расширение сотрудничества в химической промышленности и автомобилестроении. На заседании также договорились о дальнейшем расширении совместных проектов в СЭЗ "Навои" и "Ангрен", а также в недавно созданной в Чиланзарском районе малой промышленной зоне "Алгоритм".
На мероприятии прошли презентации, отражающие улучшение в нашей стране инвестиционной и предпринимательской среды, стимулирование малого бизнеса и частного предпринимательства, условия, созданные для иностранных инвесторов в свободных экономических зонах.