Qonunchilikda yangi hamkorlik
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasida Oliy Majlis huzuridagi Qonunchilik muammolari va parlament tadqiqotlari instituti hamda jamg‘armaning (Germaniya) mamlakatimizdagi vakolatxonasi o‘rtasida o‘zaro anglashuv memorandumini imzolash marosimi bo‘lib o‘tdi.
Memorandumda xorijiy mamlakatlarning parlament faoliyatiga oid qonunchilik, huquqni qo‘llash amaliyoti va tajribasi haqidagi ma’lumotlar bankini shakllantirish ko‘zda tutilgan.
– Qonunchilik va parlamentarizm muammolari, qonunchilik samaradorligini, qabul qilinayotgan qonunlar sifatini oshirish, huquqni qo‘llash amaliyotini takomillashtirishga qaratilgan takliflarni ishlab chiqish, O‘zbekiston va Germaniya olimlari, mutaxassislari ishtirokida ilmiy anjumanlar, konferensiya, simpoziumlar tashkil etish orqali aloqalarni yanada mustahkamlashni maqsad qilganmiz, – dedi Oliy Majlis huzuridagi Qonunchilik muammolari va parlament tadqiqotlari instituti yetakchi ilmiy xodimi Sherzod Xudoyberganov.
Memorandumda xorijiy mamlakatlarning eng ilg‘or elektron axborot-kutubxona resurslariga ulanish yuzasidan ko‘maklashish, Germaniyaning tahliliy markazlariga, Bundestag va uning ilmiy markaziga xizmat safarlarini tashkil etish, tadqiqot markazlari bilan tajriba almashish va hamkorlikni yo‘lga qo‘yishda amaliy yordam ko‘rsatish kabi masalalar ham belgilab olindi.
– Jamg‘armaning asosiy maqsadi O‘zbekiston davlat organlari va jamoat tashkilotlarining maqsad va vazifalarini bajarishida tahliliy ko‘mak ko‘rsatish, shu jumladan, birgalikda tadbirlarni tashkil etish, xorijiy ekspertlar va mutaxassislarni mazkur tadbirlarga jalb etishdan iborat, – deydi Fridrix Ebert nomidagi jamg‘armaning O‘zbekiston va Qozog‘istondagi mintaqaviy direktori Xenriyette Kifer. – Biz o‘zaro hamkorlik aloqalarimiz yanada rivojlanayotganidan xursandmiz va institut vakillariga o‘z minnatdorligimizni bildiramiz.

2018-08-01 | Society
The Institute of Problems of Legislation and Parliamentary Studies under the Oliy Majlis signed a Memorandum of understanding with the representative office of the Friedrich Ebert Foundation (Germany) in Uzbekistan, at the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan.
The Memorandum provides for formation of a database on legislation related to the parliamentary activities of foreign countries, law enforcement practice and experience.
– Our goal is to develop proposals aimed at resolving the problems of legislation and parliamentarism, improving the effectiveness of legislation, the quality of adopted laws, improving law enforcement practice, further strengthening relations through scientific conferences, symposiums with participation of scientists, specialists from Uzbekistan and Germany, – said a leading researcher of the Institute of Problems of Legislation and Parliamentary Studies under the Oliy Majlis Sherzod Khudoyberganov.
The Memorandum outlines issues such as assistance in connecting to the most advanced electronic information and library resources of foreign countries, organizing business trips to the analytical centers of Germany, the Bundestag and its scientific centers, providing practical assistance in exchanging experience with research centers and establishing cooperation.