Hamkorlik memorandumi imzolandi
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Millatlararo munosabatlar va xorijiy mamlakatlar bilan do‘stlik aloqalari qo‘mitasi va Respublika Ma’naviyat va ma’rifat markazi bilan hamkorlikda “O‘zbekiston ko‘p millatli yagona oila tuyg‘usini mustahkamlashda ta’sirchan targ‘ibot ishlari va ma’naviy-ma’rifiy tadbirlarning ulkan ahamiyati” mavzuida davra suhbati o‘tkazildi.
Millatlararo munosabatlar va xorijiy mamlakatlar bilan do‘stlik aloqalari qo‘mitasi raisi R.Qurbonov, Respublika Ma’naviyat va ma’rifat markazi rahbari A.Qodirov va boshqalar millatlararo munosabatlarni rivojlantirish, xalqimiz orasida bag‘rikenglik, insonparvarlik tuyg‘ularini rivojlantirish, turli millat va elatlar o‘rtasida hamjihatlik, o‘zaro hurmat, birodarlik xislatlarini mustahkamlash, yosh avlodni Vatanga muhabbat va sadoqat ruhida tarbiyalash davlatimiz siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan ekanligini ta’kidladi.
Davlatimiz rahbarining 2017 yil 19 maydagi "Millatlararo munosabatlar va xorijiy mamlakatlar bilan do‘stlik aloqalarini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi farmoni jamiyatda barqarorlik, tinchlik va totuvlikni ta’minlashda muhim huquqiy asos bo‘lib xizmat qilmoqda.
Bugungi kunda mamlakatimizda 130 dan ortiq millat va elat vakillari bir oila farzandidek do‘st va totuvlikda yashamoqda. 138 milliy madaniy markaz, shuningdek, 34 do‘stlik jamiyati faoliyati O‘zbekistondagi barcha millat hamda elatlarning tarixi, madaniyati, ma’naviy qadriyatlari, an’ana va urf-odatlarini asrash, millatlararo munosabatlarni uyg‘unlashtirish, jamiyat va davlatni barqaror rivojlantirishda muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Davra suhbatida 2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasi talablarini izchillik bilan amalga oshirish, aholi, ayniqsa, yoshlar ongida insonparvarlik qadriyatlarini yanada mustahkamlash, yurtimizdagi barcha millat va elatlarning tarixi, madaniyati, ma’naviy qadriyatlari, an’ana hamda urf-odatlarini asrash, millatlararo munosabatlarni uyg‘unlashtirish, jamiyat va davlatni barqaror rivojlantirishda ta’sirchan targ‘ibot ishlari va ma’naviy-ma’rifiy tadbirlarni tashkil etish lozimligi qayd etildi.
Soha mutaxassislari va olimlarning ma’ruzalari tinglandi. Tadbir so‘nggida ikki tashkilot o‘rtasida hamkorlik memorandumi imzolandi.

Комитетом по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами при Кабинете Министров Республики Узбекистан совместно с Республиканским центром духовности и просветительства организован «круглый стол» на тему «Огромное значение действенной пропагандистской работы и духовно-просветительских мероприятий в укреплении чувства Узбекистан – единая семья».
Председатель Комитета по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами Р.Курбанов, руководитель Республиканского центра духовности и просветительства А.Кодиров и другие отметили, что развитие межнациональных отношений, чувств великодушия и гуманизма, укрепление согласия и взаимного уважения между представителями различных наций и народностей, братских чувств, воспитание молодежи в духе любви и преданности Родине – в числе приоритетных направлений государственной политики.
Указ главы государства «О мерах по дальнейшему совершенствованию межнациональных отношений и дружественных связей с зарубежными странами» от 19 мая 2017 года служит важной правовой основой в обеспечении стабильности, мира и согласия в обществе.
В настоящее время в нашей стране в дружбе и согласии проживают представители более 130 наций и народностей. Деятельность 138 национальных культурных центров, а также 34 обществ дружбы играет важную роль в сохранении истории, культуры, духовных ценностей, обычаев и традиций представителей всех национальностей, проживающих в Узбекистане, укреплении межнациональных отношений, устойчивом развитии государства и общества.
На встрече речь шла о необходимости последовательной реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах, дальнейшего укрепления в сознании населения, особенно молодежи, гуманистических ценностей, сохранения истории, культуры, духовных ценностей, обычаев и традиций, гармонизации межнациональных отношений, организации действенной пропагандисткой работы и духовно-просветительских мероприятий.
Были заслушаны выступления специалистов сферы и ученых. В завершение мероприятия между двумя организациями был подписан меморандум о сотрудничестве.