AQSH Davlat kotibining birinchi o‘rinbosari bilan uchrashuv
2018-yilning 27-iyul kuni AQSHda amaliy tashrif bilan bo‘lib turgan O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Vashington shahrida AQSH Davlat kotibining birinchi o‘rinbosari Jon Sallivan bilan uchrashdi.
Bo‘lib o‘tgan suhbat chog‘ida Prezident Shavkat Mirziyoyevning joriy yil may oyida AQSHga rasmiy tashrifi va Prezident Donald Tramp hamda boshqa rahbarlar bilan o‘tkazgan muzokaralarida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish nuqtayi nazaridan O‘zbekiston – AQSH kun tartibidagi ayrim masalalar muhokama qilindi.
Turli sohalardagi hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari yuzasidan fikr almashildi, kuzda O‘zbekistonda AQSH biznes haftaligini o‘tkazish to‘g‘risidagi tashabbusni qo‘llab-quvvatlandi.
Davlat kotibining birinchi o‘rinbosari AQSH ma’muriyati nomidan Afg‘onistondagi tinchlik jarayoni ta’minlash va ushbu davlat xalqini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha sa’y-harakatlari uchun O‘zbekiston hukumatiga minnatdorlik bildirdi.

Встреча с первым заместителем Госсекретаря США
27 июля 2018 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов, находящийся в США с рабочим визитом, встретился в г.Вашингтоне с первым заместителем Государственного секретаря США Джоном Салливаном.
В состоявшейся беседе обсуждены отдельные вопросы узбекско-американской повестки дня в контексте реализации договоренностей, достигнутых в ходе официального визита Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в США в мае текущего года и переговоров с Президентом Дональдом Трампом и другими руководителями.
Стороны обменялись мнениями относительно перспектив развития взаимодействия в различных сферах, поддержали инициативу о проведении осенью Недели бизнеса США в Узбекистане.
Первый заместитель Госсекретаря от имени администрации США поблагодарил правительство Узбекистана за его усилия по продвижению мирного процесса в Афганистане и поддержке народа этой страны.