Milliy press-klubda bo‘lib o‘tgan brifing to‘g‘risida
2018-yilning 25-iyul kuni AQSH Davlat kotibi Maykl Pompeoning taklifiga binoan Diniy erkinliklarni ilgari surish masalalariga bag‘ishlangan vazirlar konferensiyasida ishtirok etish uchun Vashingtonga tashrif buyurgan O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov boshchiligidagi delegatsiya Milliy press-klubda “O‘zbekistonda diniy erkinliklarning yangi davri” mavzusida maxsus brifing o‘tkazdi.
Vazir Abdulaziz Kamilov, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining birinchi o‘rinbosari Sodiq Safoyev, Oliy Majlis Qonunchilik palatasi a’zosi va Inson huquqlari bo‘yicha Milliy markaz rahbari Akmal Saidov, Adliya vaziri Ruslanbek Davletov o‘z nutqlarida ta’kidlanganidek, O‘zbekistonning ko‘p asrlik tarixi mamlakatimizda yashayotgan turli din va konfessional guruhlarga nisbatan bag‘rikenglik va hurmat bilan munosabatda bo‘linganidan darak beradi.
Brifing qatnashchilariga O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev rahbarligi ostida diniy erkinliklarni ta’minlash va ma’rifiy islom g‘oyalarini targ‘ib qilish borasida amalga oshirilayotgan islohotlar to‘g‘risida batafsil ma’lumot berildi. Mamlakatimizda 140 ta millat, 16 ta konfessiya vakillari tinchlik va totuvlikda yashab, ular davlatning siyosiy va ijtimoiy hayotida faol ishtirok etib kelmoqda.
O‘zbekiston delegatsiyasi a’zolari Milliy press-klub majlisida ishtirok etgan jurnalistlar, ekspertlar, siyosatshunoslarning savollariga ham javob berdi.
Brifingda Amerika tomonidan AQSH Milliy xavfsizlik kengashining Markaziy Osiyo bo‘yicha direktori J.Kolbert, Global jalb etish instituti prezidenti J.Chen, Vashington Universiteti professori K.Saypl nutq so‘zlashdi.
Brifingda shuningdek AQSH ma’muriyati, Kongress, ekspert-tahlil va ishbilarmonlik doiralari, diniy va boshqa nohukumat tashkilotlarning vakillari ishtirok etishdi.

Брифинг в Национальном пресс-клубе
25 июля 2018 года делегация Республики Узбекистан во главе с Министром иностранных дел Абдулазизом Камиловым, прибывшая в США по приглашению Госсекретаря Майкла Помпео для участия в работе Министерской конференции по продвижению религиозных свобод, провела в Национальном пресс-клубе в г.Вашингтоне специальный брифинг на тему «Новая эра религиозных свобод в Узбекистане».
В своих выступлениях Министр Абдулазиз Камилов, первый заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Содик Сафоев, член Законодательной палаты Олий Мажлиса и руководитель Национального центра по правам человека Акмал Саидов, Министр юстиции Русланбек Давлетов отмечали, что Узбекистан обладает многовековой историей толерантности и уважения к различным религиям и конфессиональным группам, населяющим страну.
Аудитории была представлена развернутая информация о проводимых под руководством Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева реформах по обеспечению религиозных свобод и продвижению идей просвещенного ислама. В нашей стране в мире и согласии проживают представители 140 национальностей и 16 конфессий, которые активно участвуют в политической и социальной жизни страны.
Члены узбекской делегации также ответили на вопросы присутствовавших на заседании Национального пресс-клуба журналистов, экспертов, политологов.
С американской стороны на брифинге выступили директор по Центральной Азии Совета национальной безопасности США Дж.Колберт, президент Института глобального вовлечения Дж.Чен, профессор Университета Вашингтона К.Сайпл.
На брифинге также приняли участие представители Администрации США, Конгресса, экспертно-аналитических и деловых кругов, религиозных и других неправительственных организаций.