Markaziy Osiyo davlatlari Tashqi ishlar vazirlarining Qo‘shma bayonoti
2018-yilning 20-22-iyul kunlari Cho‘lpon ota shahrida Markaziy Osiyo davlatlari Tashqi ishlar vazirlarining uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Tadbirda Qozog‘iston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Q.Abdraxmanov, Qirg‘iziston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri E.Abdildayev, Tojikiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri S.Muhriddin, O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri A.Kamilov va Turkmaniston Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari B.Myatiyev ishtirok etdi.
Markaziy Osiyo davlatlari Tashqi ishlar vazirlari:
2018-yil 15-martda Markaziy Osiyo Davlat rahbarlarining Ostona shahridagi ishchi (maslahatlashuv) uchrashuvida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish maqsadida, Qirg‘iziston tomoni tashabbusiga ko‘ra do‘stona ruhda mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirishning hozirgi holati va istiqbollarini, xavfsizlikni ta’minlash, chegara, transport va tranzit aloqalari, suv-energetika manbalaridan foydalanish, savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar hamkorlik, jumladan Markaziy Osiyo mamlakatlarining xalqaro tashkilotlar doirasidagi hamkorligi masalalarini muhokama qildilar.
Markaziy Osiyo Davlat rahbarlarining 2019-yil mart oyida mintaqaviy hamkorlikni yanada chuqurlashtirish va kengaytirish maqsadida Toshkent shahrida bo‘lib o‘tadigan navbatdagi maslahatlashuv uchrashuvining muhimligini e’tirof etdilar.
Markaziy Osiyo davlatlari o‘rtasidagi davlat chegarasini xalqaro huquqiy rasmiylashtirish jarayonidagi hamda mintaqadagi hududlararo va chegaraoldi hamkorligining faollashishidagi ijobiy dinamikani qo‘llab-quvvatladilar.
Xalqaro terrorizm va ekstremizm, narkotiklarning noqonuniy aylanishi, uyushgan transmilliy jinoyatlar hamda mintaqaviy xavfsizlikning tahdidlariga qarshi kurashish bo‘yicha hamkorlikni, jumladan xalqaro va mintaqaviy tashkilot doirasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirishning zarurligini ta’kidladilar.
Savdo-iqtisodiy aloqalarni yanada mustahkamlash, o‘zaro savdoni ko‘paytirish uchun qulay sharoitlar yaratishning zarurligini qayd etdilar.
Mintaqa ichidagi investitsion hamkorlikni olg‘a surish Markaziy Osiyo davlatlari o‘rtasidagi ishbilarmonlik muhiti faolligining muhim omili degan fikrni bildirdilar.
Mintaqaning tranzit imkoniyatlarini kengaytirish mintaqa davlatlarining iqtisodiy hamkorligi mustahkamlanishiga, transport infratuzilmasining rivojlanishiga va transport kommunikatsiyalari orqali tranzit yuk tashishni yo‘lga qo‘yishga imkon yaratishini tasdiqladilar.
Markaziy Osiyoda suv-energetika manbalaridan kompleks foydalanishni qo‘llab-quvvatladilar hamda mintaqaning barcha mamlakatlari qiziqishlaridan va ehtiyojlaridan kelib chiqqan holda mazkur sohadagi o‘zaro manfaatli hamkorlikning barqaror uzoq muddatli mexanizmlarini ishlab chiqishning zarurligiga urg‘u berdilar.
Markaziy Osiyo davlatlari xalqlarining madaniyati, tarixi va tillari mushtarakligini qayd etdilar hamda ta’lim, madaniyat, san’at, fan, turizm va boshqa sohalardagi davomiy hamkorlik tarafdori ekanligini tasdiqladilar.
2018-yilning 20-22-iyul kunlari Cho‘lpon ota shahrida bo‘lib o‘tgan Markaziy Osiyo davlatlari Tashqi ishlar vazirlarining uchrashuvi Markaziy Osiyoning beshta mamlakati xalqlari o‘rtasidagi do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik, hamjihatlik va ishonchga asoslangan mintaqaviy hamkorlikni yanada rivojlantirishga qo‘shimcha sur’at bag‘ishlashiga ishonch bildirdilar.
Mintaqaviy hamkorlikning holatini muhokama qilish va ularning keyingi rivojlanishi istiqbollarini belgilab olish uchun Markaziy Osiyo davlatlari tashqi siyosat idoralari rahbarlari darajasidagi siyosiy muloqotni davom ettirishga kelishib oldilar.

Совместное заявление Министров иностранных дел стран Центральной Азии
20-22 июля 2018 года в г.Чолпон-Ата состоялась встреча Министров иностранных дел стран Центральной Азии, в которой приняли участие Министр иностранных дел Республики Казахстан К.Абдрахманов, Министр иностранных дел Кыргызской Республики Э.Абдылдаев, Министр иностранных дел Республики Таджикистан С.Мухриддин, Министр иностранных дел Республики Узбекистан А.Камилов и Заместитель министра иностранных дел Туркменистана Б.Мятиев.
Министры иностранных дел стран Центральной Азии:
В целях реализации договоренностей, достигнутых в ходе рабочей (консультативной) встречи Глав государств Центральной Азии 15 марта 2018 года в г.Астане, по инициативе кыргызской стороны в дружественной атмосфере обсудили состояние и перспективы развития регионального сотрудничества, вопросы обеспечения безопасности, границ, транспортных и транзитных коммуникаций, использования водно-энергетических ресурсов, торгово-экономического и культурно-гуманитарного сотрудничества, в том числе взаимодействие стран Центральной Азии в рамках международных организаций.
Подчеркнули важность предстоящей очередной консультативной встречи Глав государств Центральной Азии в г.Ташкенте в марте 2019г. в целях дальнейшего углубления и расширения регионального сотрудничества.
Приветствовали имеющуюся положительную динамику в процессе международного правового оформления государственных границ между странами Центральной Азии, активизации межрегионального и приграничного сотрудничества в регионе.
Отметили необходимость дальнейшего развития сотрудничества в борьбе с международным терроризмом и экстремизмом, незаконным оборотом наркотиков, транснациональной организованной преступностью и другими вызовами и угрозами региональной безопасности, в том числе в рамках международных и региональных организаций.
Подчеркнули необходимость создания благоприятных условий для дальнейшего укрепления торгово-экономических связей, наращивания взаимной торговли.
Выразили мнение, что продвижение внутрирегионального инвестиционного сотрудничества является важным для деловой активности между странами Центральной Азии.
Подтвердили, что расширение транзитных возможностей региона будет способствовать укреплению экономического сотрудничества, развитию транспортной инфраструктуры и запуску транзитных грузопотоков через транспортные коммуникации стран региона.
Выступили за комплексное использование водно-энергетических ресурсов в Центральной Азии и подчеркнули важность выработки устойчивых долгосрочных механизмов взаимовыгодного сотрудничества в данной сфере с учетом интересов и потребностей всех государств региона.
Отметили культурно-историческую и языковую общность народов стран Центральной Азии и подтвердили приверженность дальнейшему взаимодействию в области образования, культуры, искусства, науки, туризма и других сферах.
Выразили уверенность в том, что состоявшаяся 20-22 июля 2018 года в г.Чолпон-Ата встреча Министров иностранных дел стран Центральной Азии придаст дополнительный импульс дальнейшему развитию регионального сотрудничества, основанного на традициях дружбы, добрососедства, взаимопонимания и доверия между народами пяти центральноазиатских государств.
Договорились о продолжении политического диалога на уровне глав внешнеполитических ведомств стран Центральной Азии для обсуждения состояния регионального сотрудничества и определения перспектив их дальнейшего развития.
Выразили согласие, что следующая встреча Министров иностранных дел стран Центральной Азии состоится в Республике Таджикистан.