Markaziy Osiyo davlatlari Tashqi ishlar vazirlarining Qo‘shma bayonoti
2018-yilning 20-22-iyul kunlari Cho‘lpon ota shahrida Markaziy Osiyo davlatlari Tashqi ishlar vazirlarining uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Tadbirda Qozog‘iston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Q.Abdraxmanov, Qirg‘iziston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri E.Abdildayev, Tojikiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri S.Muhriddin, O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri A.Kamilov va Turkmaniston Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari B.Myatiyev ishtirok etdi.
Markaziy Osiyo davlatlari Tashqi ishlar vazirlari:
2018-yil 15-martda Markaziy Osiyo Davlat rahbarlarining Ostona shahridagi ishchi (maslahatlashuv) uchrashuvida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish maqsadida, Qirg‘iziston tomoni tashabbusiga ko‘ra do‘stona ruhda mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirishning hozirgi holati va istiqbollarini, xavfsizlikni ta’minlash, chegara, transport va tranzit aloqalari, suv-energetika manbalaridan foydalanish, savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar hamkorlik, jumladan Markaziy Osiyo mamlakatlarining xalqaro tashkilotlar doirasidagi hamkorligi masalalarini muhokama qildilar.
Markaziy Osiyo Davlat rahbarlarining 2019-yil mart oyida mintaqaviy hamkorlikni yanada chuqurlashtirish va kengaytirish maqsadida Toshkent shahrida bo‘lib o‘tadigan navbatdagi maslahatlashuv uchrashuvining muhimligini e’tirof etdilar.
Markaziy Osiyo davlatlari o‘rtasidagi davlat chegarasini xalqaro huquqiy rasmiylashtirish jarayonidagi hamda mintaqadagi hududlararo va chegaraoldi hamkorligining faollashishidagi ijobiy dinamikani qo‘llab-quvvatladilar.
Xalqaro terrorizm va ekstremizm, narkotiklarning noqonuniy aylanishi, uyushgan transmilliy jinoyatlar hamda mintaqaviy xavfsizlikning tahdidlariga qarshi kurashish bo‘yicha hamkorlikni, jumladan xalqaro va mintaqaviy tashkilot doirasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirishning zarurligini ta’kidladilar.
Savdo-iqtisodiy aloqalarni yanada mustahkamlash, o‘zaro savdoni ko‘paytirish uchun qulay sharoitlar yaratishning zarurligini qayd etdilar.
Mintaqa ichidagi investitsion hamkorlikni olg‘a surish Markaziy Osiyo davlatlari o‘rtasidagi ishbilarmonlik muhiti faolligining muhim omili degan fikrni bildirdilar.
Mintaqaning tranzit imkoniyatlarini kengaytirish mintaqa davlatlarining iqtisodiy hamkorligi mustahkamlanishiga, transport infratuzilmasining rivojlanishiga va transport kommunikatsiyalari orqali tranzit yuk tashishni yo‘lga qo‘yishga imkon yaratishini tasdiqladilar.
Markaziy Osiyoda suv-energetika manbalaridan kompleks foydalanishni qo‘llab-quvvatladilar hamda mintaqaning barcha mamlakatlari qiziqishlaridan va ehtiyojlaridan kelib chiqqan holda mazkur sohadagi o‘zaro manfaatli hamkorlikning barqaror uzoq muddatli mexanizmlarini ishlab chiqishning zarurligiga urg‘u berdilar.
Markaziy Osiyo davlatlari xalqlarining madaniyati, tarixi va tillari mushtarakligini qayd etdilar hamda ta’lim, madaniyat, san’at, fan, turizm va boshqa sohalardagi davomiy hamkorlik tarafdori ekanligini tasdiqladilar.
2018-yilning 20-22-iyul kunlari Cho‘lpon ota shahrida bo‘lib o‘tgan Markaziy Osiyo davlatlari Tashqi ishlar vazirlarining uchrashuvi Markaziy Osiyoning beshta mamlakati xalqlari o‘rtasidagi do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik, hamjihatlik va ishonchga asoslangan mintaqaviy hamkorlikni yanada rivojlantirishga qo‘shimcha sur’at bag‘ishlashiga ishonch bildirdilar.
Mintaqaviy hamkorlikning holatini muhokama qilish va ularning keyingi rivojlanishi istiqbollarini belgilab olish uchun Markaziy Osiyo davlatlari tashqi siyosat idoralari rahbarlari darajasidagi siyosiy muloqotni davom ettirishga kelishib oldilar.

Joint Statement of the Ministers of Foreign Affairs of the Central Asian countries
On July 20-22, 2018, a meeting of the Ministers of Foreign Affairs of the Central Asian countries was held in Cholpon Ata city, which was attended by the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Kazakhstan K.Abdrakhmanov, the Minister of Foreign Affairs of the Kyrgyz Republic E.Abdyldaev, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Tajikistan S.Muhriddin, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan A.Kamilov and Deputy Minister of Foreign Affairs of Turkmenistan B.Myatiev.
The Ministers of Foreign Affairs of Central Asian countries:
In order to implement the agreements reached during the working (consultative) meeting of the Heads of State of Central Asia on March 15, 2018 in the city of Astana, at the initiative of the Kyrgyz side, in a friendly atmosphere, discussed the state and prospects of development of regional cooperation, issues of ensuring security, borders, transport and transit communications, using water and energy resources, trade-economic and cultural-humanitarian cooperation, including interaction of the Central Asian countries within the framework of international organizations.
Emphasized the importance of the upcoming regular consultation meeting of the Heads of State of Central Asia in the city of Tashkent in March 2019 in order to further deepen and expand regional cooperation.
Welcomed the existing positive dynamics in the process of international legal registration of state borders between the Central Asian countries, intensification of interregional and cross-border cooperation in the region.
Noted the need for further development of cooperation in combating international terrorism and extremism, illicit drug trafficking, transnational organized crime and other challenges and threats to regional security, including within international and regional organizations.
Emphasized the need for creating favorable conditions for further strengthening trade and economic ties, growing mutual trade.
Expressed the opinion that promotion of intra-regional investment cooperation is important for business activity between Central Asian countries.
Confirmed that the expansion of transit possibilities of the region will contribute to strengthening economic cooperation, developing transport infrastructure and launching transit freight traffic through transport communications of the region’s countries.
Advocated for the integrated use of water and energy resources in Central Asia and emphasized the importance of developing sustainable long-term mechanisms for mutually beneficial cooperation in this area, taking into account the interests and needs of all the states of the region.
Noted the cultural, historical and linguistic community of peoples of the Central Asian countries and confirmed their commitment to further interaction in the field of education, culture, art, science, tourism and other spheres.
Expressed confidence that the meeting of the Ministers of Foreign Affairs of Central Asian countries, held on July 20-22, 2018 in Cholpon Ata city, will give an additional impetus to further development of regional cooperation based on traditions of friendship, good-neighborliness, mutual understanding and trust among people of the five Central Asian states.
Agreed to continue the political dialogue at the level of Ministers of Foreign Affairs of the Central Asian countries for discussing the state of regional cooperation and determining the prospects of their further development.
Agreed that the next meeting of Ministers of Foreign Affairs of the Central Asian countries will be held in the Republic of Tajikistan.