Tanlama kuzatuvini tashkil etish bo‘yicha o‘quv-seminar tashkil etildi
Joriy yilning 16 – 18 iyul kunlarida 2018 yil avgust oyida Toshkent viloyati Qibray tumanida dehqon (shaxsiy yordamchi) xo‘jaliklarida tajriba tariqasida yer uchastkalari egalari tanlama kuzatuvini tashkil etish va o‘tkazish mavzusida maxsus tuzilgan ishchi guruh a’zolari, mahalla fuqarolar yig‘inlari raislari, mahalla faollari ishtirokida Kadrlarni qayta tayyorlash va statistik tadqiqotlar markazida hamda Qibray tumani hokimligida o‘quv seminarlari bo‘lib o‘tdi.
Tanlanma kuzatuvni tashkil etish va o‘tkazishning asosiy maqsadi, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “PQ-3165-son qarori bilan tasdiqlangan chora-tadbirlar dasturi”ning 23-bandida hamda mazkur dastur ijrosi yuzasidan Davlat statistika qo‘mitasining 2017 yil 25 sentyabrdagi 01/1-01-8-84-son Harakatlar rejasida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash, hamda qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini ishlab chiqarish va qayta ishlashda aholining ishtirokini tavsiflovchi muhim ko‘rsatkichlarni shakllantirish uchun 2020 yilda qishloq xo‘jaligi yer uchastkalari egalari mikro ro‘yxatini sifatli o‘tkazishga tayyorgarlik ko‘rish hisoblanadi. Shuningdek:
- qishloq xo‘jaligining holati va tarkibi to‘g‘risidagi axborot resurslarini shakllantirish, uning mavjud va resurs salohiyatidan foydalanish;
- qishloq xo‘jaligi sohasida statistik hisob tizimini takomillashtirish;
- statistik ko‘rsatkichlarni hisoblashda asosiy baza sifatida foydalaniladigan qishloq xo‘jaligini batafsil tavsiflovchi ma’lumotlarni olish;
- xalqaro taqqoslashlar uchun axborotlar bazasini kengaytirish.
Tanlanma kuzatuvning asosiy vazifalari:
- qishloq xo‘jaligi statistikasi bo‘yicha ko‘rsatkichlar tizimini kengaytirish;
- dehqon (shaxsiy yordamchi) xo‘jaliklari faoliyati to‘g‘risidagi ma’lumotlarni yig‘ishni tashkil etish usullarini takomillashtirish;
- qishloq xo‘jaligi hisob-kitoblari va tahlilining sifatini tubdan oshirish uchun zarur bo‘ladigan axborotlar asosini yaratish hisoblanadi.
Tanlama kuzatuvlar Davlat statistika qo‘mitasining 2018 yil 14 iyundagi 66-son buyrug‘iga asosan shu yil 6-20 avgust kunlarida Qibray tumanidagi “NAVRO‘Z”, “ALISHER NAVOIY”, “PO‘LAT QADAM”, “DARXAN”, “HOSILDOR”, “YANGI YO‘L”, “BAHOR”, “ISTIQLOL” mahalla fuqarolar yig‘inlarida o‘tkazilishi belgilangan.
Tanlama kuzatuvlarni o‘tkazish uchun tumandagi mavjud 86 ta mahalla fuqarolar yig‘inlaridan 8 tasi (10 foiz) jami 38798 ta dehqon (shaxsiy yordamchi) xo‘jaliklaridan 4040 tasi (10,4 foiz) tanlab olindi.

A training seminar on organizing a sample survey was held
On July 16-18 this year, a training seminar was held on the topic "Organization and conduct of a sample survey of land plots on a trial basis of dehkan (personal subsidiary) farms in the Tashkent region, Kibray district" in the Center for Retraining of Personnel and Statistical Studies and the Kibray Hokimiat, a special working group, chairmen of the meeting of citizens of mahallas, activists of makhallas.
The main objective of the organization and conduct of the sample survey is to ensure the implementation of paragraph 23 of the Program of Measures approved by the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan No. PP-3165 of July 31, 2017 pursuant to this program ensuring the implementation of the Strategy of Action approved by the Chairman of the State Statistics Committee on September 25, 2017 No. 01/1 -01-8-84, as well as preparations for a qualitative micro-census of land owners in 2020 with the formation of key indicators characterizing the participation of the population in the production and processing of agricultural products. Including:
- formation of information resources on the state and structure of agriculture, the availability and use of its resource potential;
- improvement of the statistical accounting system in the field of agriculture;
- expansion of the information base for international comparisons.
The main tasks of the sample survey are:
- expansion of the system of indicators for agricultural statistics;
- improvement of methods for organizing data collection on dehkan (personal subsidiary) holdings;
- creation of the necessary information basis for a significant improvement in the quality of agricultural calculations and analysis.
Sample surveys are predetermined based on Order No. 66 of June 14, 2018, approved by the Chairman of the State Statistics Committee of the Republic of Uzbekistan on statistics, in the meetings of the citizens of the makhallas "NAVRUZ"," ALISHER NAVOI", "PULAT KADAM", "DARKHAN", "HOSILDOR", "YANGI YUL "," BAKHOR "," ISTIKLOL "on August 6-20 this year in the Kibray district.
8 (10%) were selected for conducting sample surveys in this area, out of 86 gatherings of makhalla citizens, out of 38798 total dehkan (personal subsidiary) farms - 4040 (10.4%).