Tanlama kuzatuvini tashkil etish bo‘yicha o‘quv-seminar tashkil etildi
Joriy yilning 16 – 18 iyul kunlarida 2018 yil avgust oyida Toshkent viloyati Qibray tumanida dehqon (shaxsiy yordamchi) xo‘jaliklarida tajriba tariqasida yer uchastkalari egalari tanlama kuzatuvini tashkil etish va o‘tkazish mavzusida maxsus tuzilgan ishchi guruh a’zolari, mahalla fuqarolar yig‘inlari raislari, mahalla faollari ishtirokida Kadrlarni qayta tayyorlash va statistik tadqiqotlar markazida hamda Qibray tumani hokimligida o‘quv seminarlari bo‘lib o‘tdi.
Tanlanma kuzatuvni tashkil etish va o‘tkazishning asosiy maqsadi, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “PQ-3165-son qarori bilan tasdiqlangan chora-tadbirlar dasturi”ning 23-bandida hamda mazkur dastur ijrosi yuzasidan Davlat statistika qo‘mitasining 2017 yil 25 sentyabrdagi 01/1-01-8-84-son Harakatlar rejasida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash, hamda qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini ishlab chiqarish va qayta ishlashda aholining ishtirokini tavsiflovchi muhim ko‘rsatkichlarni shakllantirish uchun 2020 yilda qishloq xo‘jaligi yer uchastkalari egalari mikro ro‘yxatini sifatli o‘tkazishga tayyorgarlik ko‘rish hisoblanadi. Shuningdek:
- qishloq xo‘jaligining holati va tarkibi to‘g‘risidagi axborot resurslarini shakllantirish, uning mavjud va resurs salohiyatidan foydalanish;
- qishloq xo‘jaligi sohasida statistik hisob tizimini takomillashtirish;
- statistik ko‘rsatkichlarni hisoblashda asosiy baza sifatida foydalaniladigan qishloq xo‘jaligini batafsil tavsiflovchi ma’lumotlarni olish;
- xalqaro taqqoslashlar uchun axborotlar bazasini kengaytirish.
Tanlanma kuzatuvning asosiy vazifalari:
- qishloq xo‘jaligi statistikasi bo‘yicha ko‘rsatkichlar tizimini kengaytirish;
- dehqon (shaxsiy yordamchi) xo‘jaliklari faoliyati to‘g‘risidagi ma’lumotlarni yig‘ishni tashkil etish usullarini takomillashtirish;
- qishloq xo‘jaligi hisob-kitoblari va tahlilining sifatini tubdan oshirish uchun zarur bo‘ladigan axborotlar asosini yaratish hisoblanadi.
Tanlama kuzatuvlar Davlat statistika qo‘mitasining 2018 yil 14 iyundagi 66-son buyrug‘iga asosan shu yil 6-20 avgust kunlarida Qibray tumanidagi “NAVRO‘Z”, “ALISHER NAVOIY”, “PO‘LAT QADAM”, “DARXAN”, “HOSILDOR”, “YANGI YO‘L”, “BAHOR”, “ISTIQLOL” mahalla fuqarolar yig‘inlarida o‘tkazilishi belgilangan.
Tanlama kuzatuvlarni o‘tkazish uchun tumandagi mavjud 86 ta mahalla fuqarolar yig‘inlaridan 8 tasi (10 foiz) jami 38798 ta dehqon (shaxsiy yordamchi) xo‘jaliklaridan 4040 tasi (10,4 foiz) tanlab olindi.

Состоялся учебный семинар по организации выборочного обследования
16-18 июля текущего года состоялся учебный семинар на тему «Организация и проведение выборочного обследования земельных участков на пробной основе дехканских (личных подсобных) хозяйств в Ташкентской области, Кибрайском районе» в Центре переподготовки кадров и статистических исследований и Кибрайском хокимияте, где приняли участие члены специальной рабочей группы, председатели схода граждан махаллей, активисты махаллей.
Основной целью организации и проведения выборочного обследования является обеспечение исполнения пункта 23 Программы мероприятий, утвержденная постановлением Президента Республики Узбекистан от 31 июля 2017 года №ПП-3165, во исполнение данной программы обеспечение исполнения Стратегии действий, утвержденная Председателем Госкомстата 25 сентября 2017 года №01/1-01-8-84, а также подготовка к проведению качественной микропереписи владельцев земельных участков в 2020 году с формированием ключевых показателей, характеризующих участие населения в производстве и переработке сельскохозяйственной продукции. В том числе:
- формирование информационных ресурсов о состоянии и структуре сельского хозяйства, наличии и использовании его ресурсного потенциала;
- совершенствование системы статистического учета в области сельского хозяйства;
- расширение информационной базы для международных сопоставлений.
Основными задачами выборочного обследования являются:
- расширение системы показателей по статистики сельского хозяйства;
- совершенствование методов организации сбора сведений о дехканских (личных подсобных) хозяйствах;
- создание необходимой информационной основы для существенного повышения качества сельскохозяйственных расчетов и анализа.
Выборочные обследования предопределены проводить на основе приказа №66 от 14 июня 2018 года, утвержденного Председателем Госкомстата Республики Узбекистан, в сходах граждан махаллей “NAVRO'Z”, ALISHER NAVOIY, “PO'LAT QADAM”, “DARXAN”, “HOSILDOR”, “YANGI YO'L”, “BAHOR”, “ISTIQLOL” 6-20 августа текущего года в Кибрайском районе.
Для проведения выборочных обследований в данном районе из 86 схода граждан махаллей отобраны 8 (10%), из 38798 всего дехканских (личных подсобных) хозяйств – 4040 (10,4%).