O‘zbekiston Respublikasi va Turkiya Respublikasi Adliya vazirliklari o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risida Memorandum imzolandi
2018-05-04 | Siyosat
Turkiya Respublikasi Prezidenti R.T.Erdo‘g‘onning mamlakatimizga tashrifi doirasida O‘zbekiston Respublikasi va Turkiya Respublikasi Adliya vazirliklari o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risida Memorandum imzolandi.
Memorandumdan ko‘zlangan maqsad xalqaro xuquqning umume’tirof etilgan tamoyil va me’yorlariga muvofiq huquqiy sohadagi hamkorlikni rivojlantirish, shuningdek ikki tomonlama o‘zaro manfaatli hamkorlik o‘rnatish va tajriba almashishdan iborat.
Memorandumga asosan hamkorlik inson huquqlari va erkinliklarini himoya qilish, norma ijodkorligi, yuridik xizmatlar ko‘rsatish, yuridik kadrlarni tayyorlash va malakasini oshirish kabi sohalar, shuningdek o‘zaro manfaatli boshqa yo‘nalishlarda amalga oshiriladi.
Shu bilan birga, Memorandumda anjuman, seminar, ma’ruza va amaliy mashg‘ulotlar o‘tkazish, qonunchilik va boshqa normativ-xuquqiy hujjatlarni tayyorlash amaliyoti hamda yuridik adabiyot va boshqa nashrlar, tomonlar adliya organlari va muassasalari faoliyatini tashkil qilish bilan yanada to‘liqroq tanishish, hamkorlikdagi tadqiqotlarni tashkil qilish va o‘tkazish, tomonlar tomonidan kelishib olingan boshqa chora-tadbirlarni amalga oshirish maqsadida delegatsiyalar almashinuvi ko‘zda tutilgan.

The Ministry of Justice of the Republic of Uzbekistan and the Ministry of Justice of the Republic of Turkey signed a Memorandum of Cooperation
2018-05-04 | Politics
During the visit of the President of the Republic of Turkey Recep Tayyip Erdogan to the Republic of Uzbekistan, a Memorandum of Cooperation was signed between the Ministry of Justice of the Republic of Uzbekistan and the Ministry of Justice of the Republic of Turkey.
The objective of the Memorandum is to develop cooperation in legal sphere in accordance with generally recognized principles and norms of international law, as well as establish bilateral mutually beneficial cooperation and exchange experience.
As reported by the Ministry of Justice of Uzbekistan, in accordance with the Memorandum, cooperation will be carried out in such areas as protection of human rights and freedoms, rulemaking, provision of legal services, training and advanced training of legal personnel and in other areas of mutual interest.
The Memorandum also provides for holding conferences, workshops, lectures and trainings, exchanging information on the practice of drafting legislative and other normative legal acts, as well as legal literature and other publications, exchanging delegations of the Parties for a more complete familiarization with the organization and activities of justice bodies and institutions, organization and conduction of joint research, implementation of other activities agreed upon by the Parties.
In addition, the Memorandum will serve to strengthen bilateral relations, as well as create a legal basis for effective cooperation in the legal sphere between the ministries of justice of the two countries.