O‘zaro munosabatlarda yangi sahifa ochilmoqda
Turkiya O‘zbekiston Respublikasining davlat mustaqilligini birinchi bo‘lib tan olgan va shu tariqa mamlakatimizning dunyo xaritasida yangi davlat sifatida e’tirof etilishini boshlab bergan edi.
O‘zbek va turk xalqlarini azaliy do‘stlik va qardoshlik rishtalari bog‘lab turadi. Xalqlarimizning dini va tili bir, madaniyati, urf-odatlari o‘xshash. Qolaversa, Turkiyaning rivojlangan sanoati, transport kommunikatsiyalari, dengiz yo‘llari, qishloq xo‘jaligi, turizm salohiyati, ulkan davlatchilik tajribasi O‘zbekiston uchun muhim ahamiyat kasb etadi.
Turkiya turli sohalarda o‘rnak bo‘lsa arzigulik darajada rivojlangan, iqtisodiy salohiyatiga ko‘ra, jahondagi katta yigirmatalikka kiruvchi davlatlardan biri. Mamlakat iqtisodiyotida sanoatning ulushi 28 foiz, qishloq xo‘jaligi – 15, qurilish – 6, xizmatlar 51 foizni tashkil etadi. Sanoat ishlab chiqarishning umumiy hajmida qayta ishlash sanoati eng katta ulushga ega. Butun mamlakat bo‘yicha kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlari sanoat mahsulotlari ishlab chiqarishga salmoqli hissa qo‘shib kelmoqda. To‘qimachilik, konchilik, oziq-ovqat, kimyo, farmatsevtika tarmoqlari, energetika, metallurgiya, kemasozlik, avtomobilsozlik va elektr maishiy tovarlar ishlab chiqarish keng rivojlangan. Ayniqsa, turizm izchil rivojlanayotgan sohalardan biri hisoblanadi.
Turkiyaning ushbu sohalardagi yutuqlarini o‘rganish, iqtisodiyotni modernizatsiya qilish bo‘yicha olib borilayotgan islohotlarda ushbu davlatning ilg‘or tajribalaridan foydanish, O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan qo‘shma loyihalarga turk tadbirkorlari va kompaniyalari sarmoyalarini jalb qilish mamlakatimiz manfaatlariga to‘la mos keladi.
O‘z navbatida, O‘zbekiston ham Turkiyaning mintaqamizdagi tashqi siyosatida muhim o‘rin tutadi. Mamlakatimiz bugungi kunda Anqaraning Markaziy Osiyodagi asosiy sheriklaridan biridir. O‘zbekistonning ulkan bozori, tobora liberallashib borayotgan iqtisodiyoti, qulay investitsiyaviy muhiti, tarixiy shaharlari va muqaddas diniy qadamjolari Turkiyada katta qiziqish uyg‘otmoqda. Demak, hamkorlikni mustahkamlashdan har ikki tomon ham manfaatdor bo‘lib, bu o‘zaro munosabatlar istiqbolli ekanidan dalolatdir.
O‘zbekiston – Turkiya munosabatlari izchil rivojlanib bormoqda va ijobiy o‘sish tendensiyasi hamkorlikning barcha sohalarida yaqqol ko‘zga tashlanmoqda. Bugungi kunda mamlakatimizda Turkiyaning 500 ga yaqin firma va kompaniyasi faoliyat yuritmoqda. 2016 yilda mamlakatlarimiz o‘rtasidagi o‘zaro savdo hajmi 1,2 milliard AQSh dollarini tashkil etgan bo‘lsa, 2017 yilning to‘qqiz oyida tovar ayirboshlash hajmi 29 foiz oshdi. O‘tgan yilning o‘zida yurtimizda turk ishbilarmonlari sarmoyasi ishtirokida 20 dan ortiq korxona tashkil etildi, 53 kompaniya vakolatxonalari akkreditatsiyadan o‘tkazildi. Shu raqamlarning o‘ziyoq O‘zbekiston – Turkiya munosabatlarida nechog‘li ulkan salohiyat borligini namoyon etadi.
So‘nggi yillarda mamlakatlarimiz munosabatlarida yangi sahifa ochildi. Buni Prezidentlar Shavkat Mirziyoyev va Rejep Tayyip Erdo‘g‘on o‘rtasida bo‘lib o‘tgan qator uchrashuvlar yaqqol tasdiqlaydi. Xususan, Rejep Tayyip Erdo‘g‘onning 2016 yil noyabr oyida Samarqandga tashrifi, 2017 yil may oyida Pekinda o‘tgan “Bir makon, bir yo‘l” forumida, sentabr oyi boshida Ostona shahrida o‘tgan Islom hamkorlik tashkilotining Fan va texnologiyalar bo‘yicha sammiti hamda 20 sentabrda BMT Bosh Assambleyasining 72-sessiyasi doirasida ikki davlat rahbarlari uchrashib, mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlikning istiqbollari to‘g‘risida fikrlashib oldilar.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2017 yil 25-26 oktabr kunlari Turkiyaga davlat tashrifi ana shu muloqotlarning mantiqiy davomi bo‘ldi. Tashrif asnosida bo‘lib o‘tgan muzokaralar chog‘ida O‘zbekiston bilan Turkiya o‘rtasidagi siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, transport-kommunikatsiya, qishloq xo‘jaligi, transport, turizm, ilm-fan va boshqa sohalardagi hamkorlikni rivojlantirish masalalari atroflicha muhokama qilindi.
Samarali kechgan muzokaralar yakunida O‘zbekiston va Turkiya o‘rtasidagi hamkorlikning turli sohalariga doir 20 dan ziyod hujjat imzolandi. Ular orasida Prezidentlar tomonidan imzolangan Qo‘shma bayonot alohida o‘rin tutadi.
Davlatimiz rahbari tashrif davomida ikki mamlakatning parlamentlararo aloqalariga ham e’tibor qaratdi. Turkiya Buyuk millat majlisiga tashrif buyurib, uning faoliyati bilan yaqindan tanishish jarayonida parlamentlararo aloqalarni mustahkamlash, ularning qonun ijodkorligi va parlament nazorati shakllari bo‘yicha o‘zaro tajriba almashishi masalalariga alohida urg‘u berdi.
Prezidentimizning tashrifi doirasida Istanbul shahrida bo‘lib o‘tgan ikki mamlakat moliya va ishbilarmon doiralari uchrashuvida yirik energetika obyektlari va yo‘l infratuzilmalari qurish, to‘qimachilik mahsulotlari, elektr jihozlari, qurilish materiallari ishlab chiqarish, oziq-ovqat hamda agrosanoat tarmog‘ida zamonaviy sanoat va logistika markazlari tashkil etish sohalarida 3,5 milliard dollar hajmidagi 30 dan ortiq loyiha bo‘yicha bitimlar imzolangani ikki tomonlama iqtisodiy munosabatlarga yangi sur’at baxsh etdi.
Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev yaqin yillarda O‘zbekiston bilan Turkiya o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmini 3-4 milliard dollarga yetkazish bo‘yicha kelishuvga erishilgani ikki mamlakat ishbilarmonlari uchun keng imkoniyatlar yaratishini alohida ta’kidladi.
Turkiya Prezidenti Rejep Tayyip Erdo‘g‘onning O‘zbekistonga rejalashtirilayotgan tashrifi mamlakatlarimiz o‘rtasidagi munosabatlarni yanada yuqori pog‘onaga olib chiqishga va o‘zaro hamkorlikning muhim istiqbollarini belgilab berishga xizmat qiladi. Imzolanishi kutilayotgan hujjatlar va kelishuvlar qardosh xalqlarimiz do‘stligini har tomonlama mustahkamlashi shubhasiz.

Узбекистан - Турция: Открывается новая страница в двусторонних отношениях
Узбекский и турецкий народы издревле связывают дружеские и братские узы, общность традиций, языка и культуры. Развитая промышленность, транспортные коммуникации, морские пути, сельское хозяйство, туристический потенциал, громадный опыт государственности Турции очень важны для Узбекистана.
Турция входит в Большую двадцатку, может послужить достойным примером по уровню экономического развития. В экономике страны доля промышленности составляет 28 процентов, сельского хозяйства - 15, строительства - 6, услуг - 51 процент. В общем объеме промышленного производства самую высокую долю имеет перерабатывающая промышленность. Сегодня в производство промышленной продукции весомый вклад вносят малый бизнес и частное предпринимательство. Хорошо развиты такие отрасли, как текстильная, продовольственная, горная, химическая, фармацевтическая, энергетическая, металлургическая, кораблестроение, автомобилестроение и производство электробытовых товаров. Одной из быстроразвивающихся сфер считается туризм.
Изучение достижений Турции в указанных отраслях, использование передового опыта этой страны при проведении реформ, модернизации экономики, а также вовлечение турецких предпринимателей и компаний в реализуемые в Узбекистане проекты полностью отвечают интересам нашей страны.
В свою очередь и Узбекистан занимает важное место во внешней политике Турции в регионе. Наша страна сегодня является одним из ключевых партнеров Анкары в Центральной Азии. Узбекистан привлекает Турцию огромным рынком, продвигающейся по пути либерализации экономикой, благоприятным инвестиционным климатом, историческими городами, священными местами паломничества. Значит, в укреплении сотрудничества заинтересованы обе стороны.
Отношения Узбекистана и Турции последовательно развиваются, и тенденция положительного роста заметна во всех сферах. Сегодня в нашей стране осуществляют деятельность около 500 турецких фирм и компаний. Если в 2016 году объем товарооборота между нашими странами составлял 1,2 миллиарда долларов США, то за девять месяцев 2017 года он увеличился на 29 процентов. Только в минувшем году с участием инвестиций предпринимателей из Турции было организовано более 20 предприятий, аккредитованы представительства 53 компаний этой страны. Эти цифры ясно свидетельствуют об огромных перспективах узбекско-турецких отношений.
В последние годы в отношениях между нашими странами была открыта новая страница. Это подтверждает ряд встреч Президентов Шавката Мирзиёева и Реджепа Тайипа Эрдогана, в частности, визит Реджепа Тайипа Эрдогана в Самарканд в ноябре 2016 года, встречи глав двух государств в мае 2017 года в Пекине на форуме "Один пояс, один путь", в начале сентября - на прошедшем в Астане Саммите Организации исламского сотрудничества по науке и технологиям, а также на полях 72-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН 20 сентября того же года.
Государственный визит Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Турцию 25-26 октября 2017 года стал логическим продолжением этого диалога. В ходе визита были обстоятельно обсуждены вопросы сотрудничества между Узбекистаном и Турцией в политической, торгово-экономической, инвестиционной, транспортно-коммуникационной сферах, сельском хозяйстве, транспорте, туризме, науке и других.
По итогам переговоров между Узбекистаном и Турцией было подписано более 20 документов, касающихся различных областей. Особое место среди них занимает Совместное заявление, подписанное Президентами.
В ходе визита глава нашего государства обратил внимание и на межпарламентские связи между двумя странами. Во время посещения Великого национального собрания Турции он ознакомился с его деятельностью, подчеркнул необходимость укрепления межпарламентских связей, обмена опытом по вопросам законотворчества, формам парламентского контроля.
В ходе визита в Стамбул была организована встреча с представителями финансовых и деловых кругов двух стран, на которой были подписаны соглашения по более чем 30 проектам на сумму 3,5 миллиарда долларов, направленным на строительство крупных энергетических объектов, дорожной инфраструктуры, организацию современных промышленных и логистических центров в продовольственной и агропромышленных сферах, производства по выпуску текстильной, электротехнической продукции, строительных материалов.
Глава нашего государства Шавкат Мирзиёев отметил, что достигнутая договоренность довести объем товарооборота между нашими странами в ближайшие годы до 3-4 миллиардов долларов открывает широкие возможности для предпринимателей двух стран.
Запланированный визит Президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана в Узбекистан послужит поднятию отношений между нашими странами на еще более высокий уровень. Документы и соглашения, которые предусматривается подписать, несомненно, еще более укрепят дружбу между нашими братскими народами.