Shavkat Mirziyoyev birinchi darajali "Do‘stlik" ordeni bilan taqdirlandi
Ma’lumki, Qozog‘iston Respublikasi 2018-yilni mamlakatda O‘zbekiston yili deb e’lon qilgan. Bu qozoq eli va Qozog‘iston davlatining o‘zbek xalqiga, mamlakatimizga hurmati, ehtiromi ramzidir.
Shu munosabat bilan “Ostona opera” teatrida tashkil etilgan tantanali marosim bo‘lib o‘tdi. Unda O‘zbekiston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston Prezidentlari va Markaziy Osiyo davlatlari delegatsiyalari a’zolari, diplomatik korpus vakillari, xorijlik faxriy mehmonlar ishtirok etdi.
Marosimda Shavkat Mirziyoyev va Nursulton Nazarboyev nutq so‘zladilar. O‘zbekiston va Qozog‘iston rahbarlari mazkur yirik tadbir ikki xalq o‘rtasidagi madaniy aloqalarni yanada rivojlantirish, o‘zaro tajriba almashish va do‘stlik rishtalarini mustahkamlashda muhim rol o‘ynashini ta’kidladilar.
Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Nursulton Nazarboyev ikki tomonlama munosabatlarni rivojlantirish yo‘lidagi ulkan xizmatlari uchun O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevni birinchi darajali “Do‘stlik” ordeni bilan mukofotladi.
O‘zbek san’at ustalarining chiqishlari yig‘ilganlarga ko‘tarinki kayfiyat bag‘ishladi.
Qozog‘istonda O‘zbekiston yili doirasida madaniy-ma’rifiy tadbirlar, ijodiy uchrashuvlar, festivallar o‘tkazish, Qozog‘iston madaniyat ahlining O‘zbekistonda tashriflarini amalga oshirilishi mo‘ljallangan.

Шавкат Мирзиёев награжден орденом "Достык" первой степени
Как известно, 2018 год был объявлен в Казахстане Годом Узбекистана, что ярко свидетельствует об уважении народа Казахстана к нашей стране и народу Узбекистана.
В театре "Астана-опера" состоялось торжественная церемония по этому поводу. В ней приняли участие Президенты Узбекистана, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, члены делегаций стран Центральной Азии, представители дипломатического корпуса, почетные зарубежные гости.
На церемонии выступили Шавкат Мирзиёев и Нурсултан Назарбаев. Они отметили, что данное крупное мероприятие играет важную роль в дальнейшем укреплении культурных связей и уз дружбы между двумя народами.
Президент Республики Казахстан Нурсултан Назарбаев наградил Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева орденом "Достык" первой степени за его огромные заслуги в развитии двусторонних отношений.
Выступления узбекских мастеров искусства подарили собравшимся праздничное настроение.
В рамках Года Узбекистана в Казахстане запланировано проведение множества культурно-просветительских мероприятий, творческих встреч, фестивалей, поездок деятелей культуры Казахстана в Узбекистан.