Toshkentda “Nurli kelajak Expo – 2018” ko‘rgazmasi ochildi
O‘zbekiston Respublikasi Maktabgacha ta’lim vazirligi tashkil etgan tadbirda soha mutasaddilari, mutaxassislar, tizim uchun oziq-ovqat mahsulotlari, mebel, didaktik o‘yin va o‘yinchoqlar, sport va tibbiyot anjomlari, musiqa asboblari, oshxona jihozlari, oziq-ovqat, yengil sanoat mahsulotlari ishlab chiqaruvchi korxonalar, tadbirkorlik subyektlari ishtirok etmoqda.
“Nurli kelajak Expo – 2018” ko‘rgazmasidan ko‘zlangan asosiy maqsad maktabgacha ta’lim muassasalari tarbiyalanuvchilari uchun oziq-ovqat mahsulotlarini ishlab chiqaruvchi korxonalardan to‘g‘ridan-to‘g‘ri xarid etishni yo‘lga qo‘yish hamda o‘yin va o‘yinchoqlar, mebel va boshqa jihozlarning sifati, shakli, dizayni, qulayligi, zamonaviyligi va xavfsizligini mukammal o‘rganishdan iboratdir. Ko‘rgazma davomida oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqaruvchi korxonalar bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnomalar imzolanishi ko‘zda tutilgan.
“O‘zekspo” markazi pavilonlarida 300 ga yaqin korxona va firma, tadbirkorlik subyektlarining faoliyati bilan yaqindan tanishish imkoniyati yaratilgan.
Joriy yilning 1 fevralidan Toshkent shahridagi davlat maktabgacha ta’lim maskanlariga tadbirkorlik subyektlari tomonidan tayyor ovqat yetkazib berish bo‘yicha tajriba shaklida tuman maktabgacha ta’lim bo‘limlari bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnomalar tuzilmoqda. Poytaxtimizning Olmazor, Sergeli, Chilonzor tumanlarida ketring usulida ovqatlantirish yo‘lga qo‘yildi. Shu tajribaga ko‘ra boshqa hududlardagi bog‘chalarda sog‘lom ovqatlanishni tashkil etish tartibini joriy etish bo‘yicha choralar ko‘rilmoqda.
Qashqadaryo viloyatidagi “Saitov Bekzod” xususiy korxonasi Shahrisabz shahridagi qirqdan ortiq bog‘chaga sut mahsulotlari yetkazib beradi. Ularning sifati, xavfsizligini ta’minlashda, xushta’mligini saqlashda muhandis-texnolog, sanitariya-epidemiologiya sohasi vakillarining hissasi katta. Shu sababli sexlarda tayyorlangan tvorog, yogurt, kefir, pishloq, pasterizatsiyalangan sut mahsulotlarini kichkintoylar maza qilib tanovul etadi.
Jizzax viloyati Sharof Rashidov tumanidagi “Jizzax yong‘oqzorlari” fermer xo‘jaligining mahsulotlari g‘oyat rang-barang.
– Ilgari faqat shifoxona uchun oziq-ovqat mas’hulotlari yetishtirgan bo‘lsak, endi bolalar bog‘chalari uchun ham sarxil meva-sabzavotlar, birinchi toifali qoramol go‘shti tayyorlashni rejalashtirganmiz, – deydi xo‘jalik rahbari Temur Abduvaliyev. –Maxsus sun’iy havzada baliqchilik yo‘lga qo‘yildi. Barcha mahsulotlarning sifati doimiy nazoratda.
Maktabgacha ta’lim tizimida xalqaro aloqalar rivojlantirilib, ilg‘or tajriba o‘rganilmoqda. Bu borada Janubiy Koreya mutaxassislari bilan hamkorlikka alohida e’tibor qaratilmoqda. Ko‘rgazmada Janubiy Koreyaning bolani intellektual rivojlantirishga oid o‘yinchoqlar tayyorlashga ixtisoslashgan “Mega Education” kompaniyasi, bolalar uchun ekologik xavfsiz va qulay mebellar ishlab chiqaruvchi “Parangsae” kompaniyasi, “Dream Kindergarten” xususiy bog‘chasi faoliyati bilan tanishish mumkin.
– Bu ko‘rgazma bog‘chalar faoliyati, bolalarning sog‘lom ovqatlanishi, barkamol shaxs bo‘lib voyaga yetishi, dam olishi, rivojlanishi uchun zarur barcha jihatlarni o‘zida qamragani bilan ko‘pchilikka manzur bo‘lmoqda, – deydi Toshkent viloyati Qibray tumanidagi 38-maktabgacha ta’lim muassasasi mudirasi Muxtabar Muhsinova. – Ishlab chiqaruvchilar tarbiyachi-pedagoglar, ta’lim jamoatchiligining fikri, takliflarini inobatga olayotgani sohada ijobiy o‘zgarishlarga olib kelishga imkon beradi.
Ushbu ko‘rgazma maktabgacha ta’lim muassasasi tarbiyalanuvchilarini ovqatlantirishni tashkil etishda shaffof, markazlashtirilgan ta’minot tizimini yaratish, yetkazib beruvchilarning sifatli oziq-ovqat mahsulotlarini o‘z vaqtida va narx siyosatiga rioya etgan holda xarid qilish tizimini yo‘lga qo‘yishda alohida ahamiyat kasb etadi.
Ikki kunlik tadbir doirasida O‘zbekiston oshpazlar uyushmasidan bolalar uchun parhez taomlar tayyorlash bo‘yicha mahorat saboqlari o‘tkazilmoqda.

2018-03-14 | Общество
В мероприятии, организованном Министерством дошкольного образования Республики Узбекистан, участвуют ответственные работники и специалисты сферы, предприятия, производящие продовольственную продукцию, мебель, дидактические игры, игрушки, спортивный и медицинский инвентарь, музыкальные инструменты, столовые принадлежности, товары легкой промышленности.
На состоявшейся пресс-конференции Государственный советник Президента Р.Косимов, заместитель Премьер-министра К.Акмалов, министр дошкольного образования А.Шин и другие отметили, что по инициативе главы нашего государства приоритетное внимание уделяется вопросам оздоровления генофонда нации, коренного реформирования системы дошкольного образования, воспитания здорового и гармонично развитого поколения.
Множество правовых документов, принятых в целях развития этого звена системы образования, служит важным фактором укрепления материально-технической базы дошкольных образовательных учреждений, дальнейшего увеличения охвата ими детей, повышения качества учебно-воспитательного процесса, расширения сети негосударственных дошкольных образовательных учреждений, материальной поддержки и стимулирования кадров.
Выставка “Nurli kelajak Expo-2018” – один из практических результатов этой работы. Ее основная цель – создание условий для закупки продуктов питания для воспитанников дошкольных образовательных учреждений напрямую у предприятий-производителей, а также тщательное изучение качества, формы, дизайна, удобства, современности и безопасности игр и игрушек, мебели и многого другого.
В павильонах комплекса созданы условия для ознакомления с деятельностью около 300 предприятий и фирм, субъектов предпринимательства.
С 1 февраля нынешнего года в качестве эксперимента заключаются прямые договоры с районными дошкольными образовательными учреждениями о поставке субъектами предпринимательства готовой еды в государственные дошкольные образовательные учреждения Ташкента. В Алмазарском, Сергелийском, Чиланзарском районах столицы налажена доставка питания по системе кейтеринга. В рамках эксперимента в детских садах других регионов также принимаются меры по внедрению порядка организации здорового питания.
Частное предприятие “Саитов Бекзод” Кашкадарьинской области доставляет молочную продукцию в более чем 40 детских садов города Шахрисабза. За качеством и безопасностью творога, йогуртов, кефира, сыра, пастеризованной молочной продукции тщательно следят квалифицированные инженеры-технологи, представители санитарно-эпидемиологической сферы.
Широк ассортимент продукции фермерского хозяйства “Жиззах ёнгокзорлари” Шараф-Рашидовского района Джизакской области.
- Прежде мы поставляли продукцию больницам, теперь планируем заготавливать овощи и первосортное говяжье мясо для детских садов, - говорит руководитель хозяйства Темур Абдувалиев. - Налажено рыбоводство в специальных бассейнах. Качество всей продукции находится под постоянным контролем.
В системе дошкольного образования развиваются международные связи, изучается передовой опыт. Здесь особое место занимает сотрудничество со специалистами Южной Кореи. На выставке можно ознакомиться с деятельностью южнокорейских компаний по изготовлению игрушек для интеллектуального развития ребенка “Mega Education”, по производству экологически безопасной и комфортной мебели для детей “Parangsae”, частного детского сада “Dream Kindgarten”.
- Эта выставка ценна тем, что вобрала в себя все направления деятельности детских садов, в том числе здоровое питание, гармоничное воспитание, отдых и развитие детей, - говорит заведующая дошкольным образовательным учреждением №38 Кибрайского района Ташкентской области Мухтабар Мухсинова. - Производители учитывают мнения, предложения воспитателей-педагогов и общественности, что позволит осуществить положительные изменения в сфере.
Выставка также способствует созданию прозрачной и централизованной системы организации питания воспитанников дошкольных образовательных учреждений, налаживанию системы закупки качественной продовольственной продукции с соблюдением ценовой политики.
В рамках двухдневного мероприятия Ассоциацией поваров Узбекистана проводятся мастер-классы по приготовлению диетической пищи для детей.