Toshkentda “Nurli kelajak Expo – 2018” ko‘rgazmasi ochildi
O‘zbekiston Respublikasi Maktabgacha ta’lim vazirligi tashkil etgan tadbirda soha mutasaddilari, mutaxassislar, tizim uchun oziq-ovqat mahsulotlari, mebel, didaktik o‘yin va o‘yinchoqlar, sport va tibbiyot anjomlari, musiqa asboblari, oshxona jihozlari, oziq-ovqat, yengil sanoat mahsulotlari ishlab chiqaruvchi korxonalar, tadbirkorlik subyektlari ishtirok etmoqda.
“Nurli kelajak Expo – 2018” ko‘rgazmasidan ko‘zlangan asosiy maqsad maktabgacha ta’lim muassasalari tarbiyalanuvchilari uchun oziq-ovqat mahsulotlarini ishlab chiqaruvchi korxonalardan to‘g‘ridan-to‘g‘ri xarid etishni yo‘lga qo‘yish hamda o‘yin va o‘yinchoqlar, mebel va boshqa jihozlarning sifati, shakli, dizayni, qulayligi, zamonaviyligi va xavfsizligini mukammal o‘rganishdan iboratdir. Ko‘rgazma davomida oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqaruvchi korxonalar bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnomalar imzolanishi ko‘zda tutilgan.
“O‘zekspo” markazi pavilonlarida 300 ga yaqin korxona va firma, tadbirkorlik subyektlarining faoliyati bilan yaqindan tanishish imkoniyati yaratilgan.
Joriy yilning 1 fevralidan Toshkent shahridagi davlat maktabgacha ta’lim maskanlariga tadbirkorlik subyektlari tomonidan tayyor ovqat yetkazib berish bo‘yicha tajriba shaklida tuman maktabgacha ta’lim bo‘limlari bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnomalar tuzilmoqda. Poytaxtimizning Olmazor, Sergeli, Chilonzor tumanlarida ketring usulida ovqatlantirish yo‘lga qo‘yildi. Shu tajribaga ko‘ra boshqa hududlardagi bog‘chalarda sog‘lom ovqatlanishni tashkil etish tartibini joriy etish bo‘yicha choralar ko‘rilmoqda.
Qashqadaryo viloyatidagi “Saitov Bekzod” xususiy korxonasi Shahrisabz shahridagi qirqdan ortiq bog‘chaga sut mahsulotlari yetkazib beradi. Ularning sifati, xavfsizligini ta’minlashda, xushta’mligini saqlashda muhandis-texnolog, sanitariya-epidemiologiya sohasi vakillarining hissasi katta. Shu sababli sexlarda tayyorlangan tvorog, yogurt, kefir, pishloq, pasterizatsiyalangan sut mahsulotlarini kichkintoylar maza qilib tanovul etadi.
Jizzax viloyati Sharof Rashidov tumanidagi “Jizzax yong‘oqzorlari” fermer xo‘jaligining mahsulotlari g‘oyat rang-barang.
– Ilgari faqat shifoxona uchun oziq-ovqat mas’hulotlari yetishtirgan bo‘lsak, endi bolalar bog‘chalari uchun ham sarxil meva-sabzavotlar, birinchi toifali qoramol go‘shti tayyorlashni rejalashtirganmiz, – deydi xo‘jalik rahbari Temur Abduvaliyev. –Maxsus sun’iy havzada baliqchilik yo‘lga qo‘yildi. Barcha mahsulotlarning sifati doimiy nazoratda.
Maktabgacha ta’lim tizimida xalqaro aloqalar rivojlantirilib, ilg‘or tajriba o‘rganilmoqda. Bu borada Janubiy Koreya mutaxassislari bilan hamkorlikka alohida e’tibor qaratilmoqda. Ko‘rgazmada Janubiy Koreyaning bolani intellektual rivojlantirishga oid o‘yinchoqlar tayyorlashga ixtisoslashgan “Mega Education” kompaniyasi, bolalar uchun ekologik xavfsiz va qulay mebellar ishlab chiqaruvchi “Parangsae” kompaniyasi, “Dream Kindergarten” xususiy bog‘chasi faoliyati bilan tanishish mumkin.
– Bu ko‘rgazma bog‘chalar faoliyati, bolalarning sog‘lom ovqatlanishi, barkamol shaxs bo‘lib voyaga yetishi, dam olishi, rivojlanishi uchun zarur barcha jihatlarni o‘zida qamragani bilan ko‘pchilikka manzur bo‘lmoqda, – deydi Toshkent viloyati Qibray tumanidagi 38-maktabgacha ta’lim muassasasi mudirasi Muxtabar Muhsinova. – Ishlab chiqaruvchilar tarbiyachi-pedagoglar, ta’lim jamoatchiligining fikri, takliflarini inobatga olayotgani sohada ijobiy o‘zgarishlarga olib kelishga imkon beradi.
Ushbu ko‘rgazma maktabgacha ta’lim muassasasi tarbiyalanuvchilarini ovqatlantirishni tashkil etishda shaffof, markazlashtirilgan ta’minot tizimini yaratish, yetkazib beruvchilarning sifatli oziq-ovqat mahsulotlarini o‘z vaqtida va narx siyosatiga rioya etgan holda xarid qilish tizimini yo‘lga qo‘yishda alohida ahamiyat kasb etadi.
Ikki kunlik tadbir doirasida O‘zbekiston oshpazlar uyushmasidan bolalar uchun parhez taomlar tayyorlash bo‘yicha mahorat saboqlari o‘tkazilmoqda.

“Nurli kelajak” exhibition opened at Uzexpocentre
Responsible employees and specialists of the sphere, enterprises producing food products, furniture, didactic games, toys, sports and medical equipment, musical instruments, cutlery and light industry goods are taking part at the event, organized by the Ministry of Preschool Education of the Republic of Uzbekistan.
At the press conference, State Advisor to the President R.Kosimov, Deputy Prime Minister K.Akmalov, Minister of Preschool Education A.Shin and others noted that at the initiative of the Head of the state, priority attention is being paid to issues of improving the gene pool of the nation, radical reformation of preschool education system, upbringing healthy and harmoniously developed generation.
Many legal documents adopted for development of this part of the education system serve as an important factor in strengthening material-technical base of preschool education institutions, further increasing the coverage of children, improving quality of educational process, expanding network of non-state preschool education institutions, material support and stimulation of personnel.
"Nurli kelajak Expo – 2018" exhibition is one of the practical results of this work. Its main goal is to create conditions for purchasing food for children of preschool education institutions directly from manufacturers, as well as thorough study of the quality, shape, design, convenience, modernity and safety of games and toys, furniture and others.
Conditions for familiarization with activities of about 300 enterprises, companies and business entities are created in the pavilions of the complex.
Since February 1, 2018, direct contracts with district preschool education institutions have been concluded as an experiment for supplying of business entities’ ready meals to state preschool education institutions of Tashkent. Delivery of food in catering system is established in Almazar, Sergeli and Chilanzar districts. Within the framework of the experiment, measures are also being taken on implementing organization procedure of healthy food in kindergartens of other regions.
International relations are developing in preschool education system, best practices are being studied. Cooperation with specialists from South Korea has a special place. At the exhibition, visitors can become familiar with activities of South Korean companies on production of toys for intellectual development of the child “Mega Education”, on manufacturing environmentally safe and comfortable furniture for children “Parangsae”, private kindergarten “Dream Kindgarten”.
The exhibition also contributes to creation of a transparent and centralized system of catering services for children of preschool education institutions, establishing procurement system of high-quality food products in compliance with pricing policy.
Within the framework of the two-day event, master-classes on cooking dietary food for children will be held by the Association of Chefs of Uzbekistan.