Deputatlar muammolarga o‘z vaqtida munosabat bildira olyaptimi?
O‘tgan davr mobaynida partiya fraksiyasi a’zolari real holatni o‘rganish maqsadida hududlarga chiqib, aniqlangan muammolarni bevosita joyida bartaraf etish maqsadida 9 ming 17 ta xonadonga kirdi, 59 ming 420 nafar odam bilan suhbatlar o‘tkazdi. 259 ta davlat organi va tashkilot, 624 ta ijtimoiy soha obyekti, 285 ta fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organi faoliyati o‘rganildi. 1 ming 941 nafar tadbirkorlik subyekti vakillari bilan uchrashildi. Jami 6 ming 46 ta masala ko‘tarildi.
Xalq bilan bevosita muloqot qilishda partiya kengashlari va deputatlar tomonidan sayyor qabullar tashkil etilib, aholini qiynayotgan 10 ming 244 ta masala chuqur o‘rganildi, shundan 7 ming 490 tasiga ijobiy yechim topildi. Mutasaddi tashkilotlarga 6 ming 147 ta deputatlik so‘rovi yuborildi.
Partiya “Psixiatriya yordami to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi qonuniga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish tashabbusini ilgari surdi, “Issiqlik ta’minoti to‘g‘risida”gi,
“Davlat ijtimoiy minimal standartlari to‘g‘risida”gi hamda “Nogironligi bo‘lgan shaxslarning huquqlari to‘g‘risida”gi qonun loyihalarini tegishli tashkilotlar bilan hamkorlikda takomiliga yetkazib, fraksiya yig‘ilishlarida muhokama qildi.
Partiyaning o‘tgan davrdagi faoliyati tahlil shuni ko‘rsatmoqdaki, amalga oshirilayotgan ijobiy ishlar qatorida ayrim muammolar ham mavjud. Yig‘ilishda hududiy partiya tashkilotlari va deputatlik birlashmalari muammolarga vaqtida munosabat bildira olmayotgani, yoshlar qatlami, ayniqsa, uyushmagan yoshlar bilan ishlash, monitoring qilish ishlarida sustkashlikka yo‘l qo‘yayotgani, qonunchilik yangiliklari, mamlakatda amalga oshirilayotgan islohotlarga OAV orqali munosabat bildirmayotgani keskin tanqid qilindi.

По пути решения волнующих людей проблем
В Ташкенте состоялся IX пленум Народно-демократической партии Узбекистана. В нем приняли участие члены Центрального совета партии, ее фракции в Законодательной палате Олий Мажлиса, руководители Каракалпакского, областных и Ташкентского городского советов.
Основное внимание на пленуме было уделено обеспечению исполнения задач, определенных в выступлении Президента на видеселекторном совещании с представителями палат Олий Мажлиса, политических партий и Экологического движения Узбекистана, а также в Послании главы нашего государства Олий Мажлису.
За минувший период для изучения реального положения дел члены партийной фракции провели выездные мероприятия в регионах, где посетили более 9 тысяч домов, провели беседы с 59420 гражданами. Изучена деятельность 259 государственных органов и организаций, 624 объектов социальной сферы, 285 органов самоуправления граждан. Проведены встречи с 1 941 субъектом предпринимательства. В целом рассмотрено более 6 тысяч вопросов.
Для непосредственного диалога с народом партийными советами и депутатами проводились выездные приемы, в ходе которых было изучено 10 244 вопроса, из которых 7490 решены положительно. В ответственные организации направлено 6147 депутатских запросов.
Партией выдвинута инициатива о внесении изменений и дополнений в Закон Республики Узбекистан “О психиатрической помощи”, совместно с соответствующими организациями доработаны и обсуждены на заседаниях фракции законопроекты “О теплоснабжении”, “О государственных минимальных социальных стандартах”, “О правах инвалидов”.
Анализ деятельности партии за прошедший период показал, что наряду с положительными результатами есть и отдельные проблемы. Так, резкой критике были подвергнуты запоздалая реакция территориальных партийных организаций и депутатских объединений на актуальные проблемы, пассивность в работе с молодежью, особенно неорганизованной ее частью, недостаточное освещение в СМИ позиции партии к изменениям в законодательстве, проводимым в стране реформам.