Kasb-hunar ta’limi: innovatsion rivojlanish yo‘lida
Bugungi kunda rivojlangan mamlakatlar ta’lim sohasiga innovatsion g‘oyalarni targ‘ib etmoqda. Mamlakatimizda ham bu borada bir qator amaliy chora-tadbirlar hayotga tatbiq etilayotir. O‘zbekiston ta’lim tizimi yangi taraqqiyot yo‘liga qadam qo‘ydi. Prezidentimiz raisligida 2017-yilning o‘zida ta’lim sohasiga bag‘ishlab 4 marta yig‘ilish o‘tkazildi. Ularda ta’lim tizimida tub islohotlarni amalga oshirish zarurati asoslab berildi, yangi istiqbolli yo‘nalishlar bo‘yicha vazifalar belgilandi.
Davlatimiz rahbarining 2018-yil 25-yanvardagi “Umumiy o‘rta, o‘rta maxsus va kasb-hunar ta’limi tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmoni bu borada muhim hujjat bo‘ldi. Ushbu farmon mazmun-mohiyati haqida O‘zbekiston Respublikasi oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirining birinchi o‘rinbosari, O‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi markazi direktori Murodullo Xolmuhammedov O‘zA muxbiriga quyidagilarni so‘zlab berdi:
– Mamlakatimizda ota-onalar va o‘quvchilarning xohish-istaklari asosida 11 yillik majburiy umumiy o‘rta ta’lim tizimi joriy etildi. Bu tashabbus keng jamoatchilik tomonidan ham qo‘llab-quvvatlandi. Navbatdagi yana bir g‘oyat muhim masala – o‘rta maxsus va kasb-hunar ta’limi tizimidagi kamchiliklarni bartaraf etish, tizimga yangi innovatsion g‘oyalar joriy etish edi. Bu masala Prezidentimizning “Umumiy o‘rta, o‘rta maxsus va kasb-hunar ta’limi tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmoni asosida o‘z yechimini topmoqda. To‘g‘ri, mazkur tizimda yutuqlarimiz bor, shu bilan birga, kamchiliklar ham ko‘zga tashlanib qolgan edi. Bular nimalarda namoyon bo‘ladi?
Ayrim kollejlar aholi yashash joylaridan uzoqda bo‘lib, bu ko‘p hollarda o‘quvchilarning mashg‘ulotlarga qatnashmasligiga sabab bo‘layotgandi. Kasb-hunar kollejlari moddiy-texnik bazasi talab darajasida emas, darslik va o‘quv qo‘llanmalari ham yetishmasdi. Kasb-hunar kollejlarida kadrlar tayyorlash tizimi muammolari hududlardagi iqtisodiy tarmoqlarning real ehtiyojidan ortda qolayotganida ko‘zga tashlandi.
Ma’lumki, shu paytga qadar kasb-hunar kollejlarida barcha kasblar 3 yil mobaynida o‘qitib kelingan.
Endilikda kollejlar vazirliklar, idoralar, xo‘jalik birlashmalari, tijorat banklari va yirik korxonalarga biriktirilishi belgilab qo‘yildi.
O‘zbekistondagi kasb-hunar kollejlarining kelajakdagi qiyofasi haqida gapirishdan avval bir paytlar iqtisodiyoti u qadar rivojlanmagan mamlakatdan qisqa vaqt ichida yuqori texnologiyalar mamlakatiga aylangan, ushbu sohada "katta sakrash"ni amalga oshirgan Janubiy Koreya, Finlyandiya va Singapur davlatlari ta’lim siyosatini esga olish o‘rinli. Bu mamlakatlar bunday yutuqqa o‘z ta’lim tizimiga to‘g‘ri o‘zgartishlar kiritgani, tizimda to‘g‘ri siyosat olib borgani uchun erisha oldi. O‘qituvchilikka iste’dodli kadrlarni jalb qilish maqsadida ularning maoshi va obro‘sini keskin oshirgan edi.
Ta’lim borasida eng ilg‘or xorijiy tajribalarni o‘rganib, amaliyotda qo‘llashni rejalashtirgan O‘zbekiston ham mana shunday tezkor rivojlanish yo‘lini tanlamoqda.
Har bir tayyorlov yo‘nalishi bo‘yicha rivojlanish konsepsiyasi ishlab chiqiladi, milliy kvalifikatsion ramkalar belgilanadi va kasbga oid standartlar joriy etiladi. Professional standart ma’nosi shuki, deylik, bitta ish o‘rni ishchidan qanday malaka va ko‘nikma talab qiladi, ushbu holat o‘rganilib, shu asosda modulli o‘quv rejalari paydo bo‘ladi. Ta’lim jarayoni esa doimiy ravishda takomillashtirib boriladi. Bundan maqsad – kasb-hunar ta’limi tizimini iqtisodiyot rivojlanishining muhim komponentiga aylantirish. Ya’ni yuqori malakali ishchi, kasb egalari, iqtisodiyotning o‘rta bo‘g‘ini mutaxassislari tayyorlanadi.
Ayni paytda kollejlar faqat 9-sinf bitiruvchilarini qabul qilgan bo‘lsa, endilikda bunday standartlardan voz kechilmoqda. Misol uchun. Fuqaro o‘z kasbini o‘zgartirishni niyat qildi. Deylik, u o‘zi yashaydigan hududda yangi qurilgan to‘qimachilik fabrikasiga ishga kirish uchun kasb-hunar o‘rganmoqchi. Biroq, bunday niyatda bo‘lganlarga keskin "yo‘q" javobi berilgan. Sog‘lig‘i to‘g‘ri kelmagani sababli boshqa kasbni egallamoqchi bo‘lgan fuqarolar ham xuddi shunday muammoga duch kelgan.
Endilikda esa kollejlarda nafaqat maktab bitiruvchilari, bunga qadar ham o‘rta maxsus ma’lumot olgan, oliy ma’lumotga ega bo‘lgan, ishsiz qolish xavfi ostida qolgan ixtiyoriy yoshdagi fuqarolar ham tahsil olishlari mumkin bo‘ladi.
Hozirgacha kollejlar faqat kunduzgi ta’lim shakliga ega edi. Kelgusida kollejlarda kunduzgidan tashqari sirtqi, masofaviy va uyg‘unlashtirilgan ta’lim yo‘nalishlari yo‘lga qo‘yiladi.
Shuningdek, o‘qish muddati 3 yil va majburiy bo‘lgan bo‘lsa, endi kasblarning murakkabligidan kelib chiqib, 6 oydan 2 yilgacha muddatda ixtiyoriy etib belgilandi. Ya’ni ehtiyoj bo‘ldimi, kelib o‘qish imkoniyati yaratildi.
Yuqori texnologik tayyorgarlik talab qiladigan 6 oydan 1 yilgacha bo‘lgan kasbiy ta’lim dasturlari buyurtmachi ish beruvchi korxonalar, idora va tashkilotlar tomonidan moliyalashtiriladi. Buyurtmachisi bo‘lmagan shaxslar o‘zlarining shaxsiy jamg‘armalari hisobidan to‘lovni amalga oshirishi mumkin. 1,5 – 2 yillik mutaxassislikni egallash bo‘yicha o‘rta maxsus o‘rta bo‘g‘in ta’lim dasturlari oliy ta’limga muqobillik asosida bir qismi grant, bir qismi kontrakt hisobidan amalga oshiriladi.
?Iqtisodiy jihatdan barqaror vazirlik, idora va korporatsiyalar, yirik ish beruvchilar o‘z aksiyadorlari, ichki imkoniyatlari doirasida o‘quvchilar uchun qo‘shimcha stipendiya va shu kabi qo‘llab-quvvatlashni amalga oshirishi mumkin.
Prezidentimizning yuqorida zikr etilgan farmonida kam ta’minlangan oilalardan o‘quvchilar kasb-hunar (ko‘p tarmoqli) kollejlarida, ularning idoraviy mansubligidan qat’iy nazar, bepul asosda o‘qitilishi belgilangan. Kasb-hunar kollejlarida davlat granti asosida ta’lim olgan bitiruvchilarni, ularning egallagan kasbi bo‘yicha, hududlarda kamida uch yil ishlab berish uchun ishga yuborish tartibi o‘rnatiladi.
Muxtasar aytganda, kasb-hunar ta’limi tizimidagi bu o‘zgarishlar mamlakatimiz iqtisodiyotini, barcha sohalarni rivojlantirishning muhim omili bo‘lib xizmat qiladi.

Профессиональное образование: по пути инновационного развития
Сегодня развитые страны активно внедряют инновационные технологии в сферу образования. Практическая работа в этом направлении осуществляется и в нашей стране. Только в 2017 году под председательством Президента нашей страны прошли 4 совещания по вопросам образования, на которых было указано на необходимость коренного реформирования системы образования и определены задачи на перспективу.
Важным руководством к действию в этом направлении служит Указ главы нашего государства "О мерах по коренному совершенствованию системы общего среднего, среднего специального и профессионального образования" от 25 января 2018 года. Первый заместитель министра высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан, директор Центра среднего специального, профессионального образования Муродулло Холмухаммедоврассказал корреспонденту УзА о сути и значимости данного документа:
– Наша страна с учетом предложений и пожеланий родителей и учащихся перешла на систему 11-летнего обязательного общего среднего образования. Эта инициатива получила поддержку у широкой общественности. Далее стоит еще один важнейший вопрос - устранение недостатков в системе среднего специального и профессионального образования, внедрение в сферу новых инновационных технологий. Эта задача последовательно решается в соответствии с Указом Президента нашей страны "О мерах по коренному совершенствованию системы общего среднего, среднего специального и профессионального образования".
Наряду с успехами в системе образования наблюдался ряд недостатков. В чем они проявлялись?
Прежде всего, некоторые колледжи расположены далеко от населенных пунктов, что часто становилось причиной пропуска учащимися занятий. Материально-техническая база профессиональных колледжей перестала отвечать требованиям, не хватало учебников и учебных пособий. Стали бросаться в глаза проблемы в подготовке кадров в колледжах, ее несоответствие реальным потребностям отраслей экономики.
Теперь колледжи будут закреплены за министерствами, ведомствами, хозяйственными объединениями, коммерческими банками и крупными предприятиями.
Перед рассмотрением будущего профессиональных колледжей Узбекистана стоит обратить внимание на образовательную политику Южной Кореи, Финляндии и Сингапура, которые за короткое время превратились из развивающихся в высокотехнологичные страны и совершили рывок в этой сфере. Они достигли успеха за счет внесения правильных изменений в свои системы образования. Они резко повысили оплату труда и авторитет учительской профессии для привлечения талантливых кадров в эту сферу.
Узбекистан также идет по пути ускоренного развития системы образования на основе изучения передового зарубежного опыта.
Так, по каждому направлению подготовки кадров будет разработана отдельная концепция, предусмотрено установить национальные квалификационные рамки и профессиональные стандарты. Их смысл заключается в определении минимальных навыков и квалификации, требуемых от работника, и формировании на этой основе модульных учебных планов. Учебный процесс будет постоянно совершенствоваться, чтобы профессиональное образование превратилось в необходимый компонент развития экономики. Так будет достигнута подготовка высококвалифицированных работников, специалистов среднего звена.
Если прежде колледжи принимали только выпускников 9-х классов, то теперь профессиональное образование могут получить и другие категории граждан. Скажем, человек хочет изменить профессию и получить соответствующее профессиональное образование. Обратившись в профессиональные колледжи, такие граждане получали решительный отказ. Теперь в колледжах могут учиться не только выпускники школ, но и граждане, уже получившие среднее специальное или высшее образование, люди любого возраста, оказавшиеся под угрозой стать безработными.
Прежде обучение в колледжах велось только днем. В дальнейшем будет налажено заочное, дистанционное и комбинированное обучение.
Если ранее срок обучения в обязательном порядке длился 3 года, то отныне составляет от 6 месяцев до двух лет с учетом сложности профессии.
Программы профессионального образования, требующие высокотехнологичной подготовки длительностью от 6 месяцев до 1 года, финансируются предприятиями, ведомствами и организациями-работодателями. Лица, не имеющие заказчика, могут оплатить свое обучение из собственных средств. Обучение по образовательным программам, рассчитанным на 1,5-2 года, осуществляется частично за счет гранта, частично на платно-контрактной основе.
Экономически устойчивые министерства, ведомства, корпорации, крупные работодатели могут учреждать стипендии и оказывать иную финансовую поддержку учащимся, исходя из внутренних возможностей и средств своих акционеров.
Упомянутым выше указом Президента определено, что обучение детей из малообеспеченных семей в профессиональных (многопрофильных) колледжах будет осуществляться бесплатно независимо от ведомственной принадлежности колледжей. Будет внедрен порядок, в соответствии с которым выпускники профессиональных колледжей, обучившиеся на основе государственного гранта, будут направлены в регионы работать по своей специальности на срок не менее трех лет.
В целом эти изменения в системе профессионального образования послужат развитию экономики и других сфер жизни нашей страны.