Xalq qayerda bo‘lsa, adliya idorasi shu yerda bo‘ladi
O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligining kengaytirilgan hay’at majlisida sohada bundan buyon zamon talablari asosida faoliyat yuritishga e’tibor qaratildi. Tanqidiy ruhda o‘tgan yig‘ilishda adliya vaziri Ruslanbek Davletov xalq qayerda bo‘lsa, adliya idorasi shu yerda bo‘lishi kerakligini alohida ta’kidladi.
Videokonferensaloqa shaklida o‘tkazilgan yig‘ilishda adliya organlari va muassasalarining barcha darajadagi rahbar va mas’ul xodimlari qatnashdi.
Adliyani aholi bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri, ochiq muloqot yuritadigan, xalqning dardu tashvishlarini o‘ylab, huquqlarini himoya qiluvchi hamda aholi va tadbirkorlarga samarali huquqiy xizmat ko‘rsatuvchi davlat organiga aylantirishga qaratilgan chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Yuridik xizmat, qonun hujjatlarini yetkazish hamda davlat xizmatlarini ko‘rsatish tizimi tubdan isloh qilindi. Davlat va jamiyat hayotining muhim masalalarini tartibga solishga qaratilgan 155 qonun hujjati, jumladan, 32 qonun loyihasi ishlab chiqildi. Huquqiy ekspertizadan o‘tkazilgan loyihalar soni ham ikki baravar oshgan.
Adliya tizimining aholi bilan muloqoti tubdan o‘zgardi. Internet va ijtimoiy tarmoqlar orqali aholi bilan yaqindan muloqot qilishning yangi, zamonaviy va ta’sirchan shakllari amaliyotga joriy etildi. Telegram tarmog‘idagi “Huquqiy axborot” kanali a’zolari soni 50 mingdan oshdi.
Davlatimiz rahbarining topshirig‘i asosida Bekobod shahrida to‘y marosimlarini tartibga solish bo‘yicha “Bekobod namunasi” yaratildi. Shuningdek, notariat tizimidagi sansolarlikka chek qo‘yish maqsadida notariuslarning mahallalarda fuqarolarni qabul qilishi va notarial harakatlarni o‘sha joyning o‘zida bajarish tizimi yo‘lga qo‘yilib, 5 mingdan ortiq notarial harakat amalga oshirildi.
Hay’at majlisida mavjud xato va kamchiliklar tanqidiy tahlil qilindi. Aholiga huquqiy xizmat ko‘rsatish ishlarini tashkil qilishda ayrim muammolar, jiddiy kamchiliklar ko‘zga tashlanayotganligi qayd etildi.
Davlat notarial idoralari va FHDYO organlari xodimlari tomonidan fuqarolar bilan ishlashda hanuzgacha qo‘pol muomalada bo‘lish, ularni sarson qilish, ko‘rsatilgan xizmatlar uchun ortiqcha pul mablag‘lari undirilishi murosa qilib bo‘lmaydigan holatlardir. Bunday kamchiliklarga yo‘l qo‘yganligi uchun 229 nafar notariat va 73 nafar FHDYO xodimlariga nisbatan keskin choralar ko‘rilgan. 50 dan ortiq xodim bilan mehnat shartnomasi bekor qilingan.
Majlisda notariat aholidan eng ko‘p e’tiroz tushayotgan soha ekani ta’kidlandi. Notarial idoralarda o‘tkazilayotgan reydlarda notariuslarning ishga surunkali ravishda kech kelishi ma’lum bo‘lmoqda. Bu fuqarolarning uzoq kutib qolishi, ishi vaqtida bitmasligiga va tabiiyki, noroziligiga sabab bo‘lgan.
Ayrim adliya organlarida notarius axborot tizimlari talab darajasida yuritilmagan. Taqiq olib tashlangan holatlar tizimga vaqtida kiritilmagan. Bu fuqarolarning mulkini erkin tasarruf etishiga to‘sqinlik qiladi.
Mamlakatimizda bugungi kunda 704 notarius faoliyat yuritmoqda. Ularning hammasi ham o‘z ishini o‘z vaqtida vijdonan ado etyaptimi? Tekshirishlar shuni ko‘rsatdiki, ularning ayrimlari o‘zlari uchun qoidalar yaratib, ixtisoslashib olgan. Biri faqat meros, yana biri faqat garov bilan bog‘liq harakatlarni rasmiylashtirgan. Ko‘pchiligi ipoteka kreditiga oid shartnomani tasdiqlashni asossiz ravishda rad etmoqda. Ammo bunga ularning mutlaqo haqqi yo‘q. Notarius davlat notarial idorasiga kelgan fuqaroga bir xil yondashuv asosida bir xil xizmat ko‘rsatishi kerak.
Majlisda fuqarolarga xizmat ko‘rsatishda qo‘yilayotgan talablarni bajarmaydigan, ya’ni halol ishlamaydigan xodimlarga majburiylik prinsipi qo‘llanilishi aytildi.
Sudlar tomonidan bekor qilingan notarial harakatlar og‘riqli muammo ekaniga e’tibor qaratildi. Bu borada adliya boshqarmalari tomonidan taqdim etilgan hisobotda 17 notarial harakat bekor qilingani qayd etilgan. Lekin Oliy suddan so‘rab olingan ma’lumotda bu ko‘rsatkich 131 ekani ayon bo‘lgan.
Fuqarolarga davlat xizmatlari ko‘rsatuvchi xodimlarning o‘z ishiga qanchalik halol va vijdonan yondashayotganini aniqlash maqsadida Adliya vazirligi tomonidan muntazam ravishda “sirli mijoz” tadbirini o‘tkazish yo‘lga qo‘yilgan. Bunda vazirlik xodimi notarius, FHDYO idorasi yoki davlat xizmatlari ko‘rsatish markaziga mijoz sifatida boradi. Ulardan biror xizmat ko‘rsatishni so‘raydi. Bundan bexabar xodim esa...
“Sirli mijoz” Yangiyo‘l tumani davlat xizmatlari ko‘rsatish markaziga yangi korxona tashkil etish istagida borgan. Mas’ul xodim esa mijozga 400 ming so‘m olib kelsangiz, ishingiz bitadi, deb aytgan va uning qo‘liga tashrif qog‘ozini tutqazgan.
Urganch tumani davlat xizmatlari ko‘rsatish markaziga xorijiy korxona ochish istagida borgan “sirli mijoz” qo‘liga o‘z kuchini yo‘qotgan hukumat qarori tutqazilgan.
Ana shunday xufiyona o‘rganish natijasida qo‘pol qonunbuzilish holatiga yo‘l qo‘ygan 17 xodim ishdan bo‘shatilgan.
Majlisda bunday holatlarga aslo toqat qilib bo‘lmasligi, ularga barham berish borasida barcha choralar ko‘rilishi qayd etildi.
FHDYO organlari tomonidan olib borilayotgan ishlarga tanqidiy baho berildi. Bu borada 232 organ aholiga xizmat ko‘rsatmoqda. Lekin ular oldiga qo‘yilayotgan eng dolzarb vazifalarga sovuqqonlik bilan qarayotir. Shu bilan birga, FHDYO organlarining joylardagi xotin-qizlar qo‘mitalari bilan hamkorlikdagi ishlari, jumladan, erta nikoh va oilaviy ajrimlarning oldini olish borasidagi faoliyati natija bermayotir.
Hozir 58 million dalolatnoma yozuvi mavjud bo‘lib, ularning elektron arxivi yaratilmoqda. Bu fuqarolarga yaratilayotan katta qulaylik bo‘lib, zarur hujjatni tez va oson topish imkoniyatini yaratadi.
Jamiyat taraqqiyotiga, fuqarolar munfaatlariga putur yetkazuvchi korrupsiyadek illatdan qutilish uchun adliya tizimida yangicha yondashuv asosidagi amaliyot joriy etiladi. Vazirlik tomonidan “xavfli guruh” deb nomlangan ochiq baza shakllantirilishi, unga xato va kamchiliklarga yo‘l qo‘yayotgan, ustidan aholi shikoyat yo‘llayotgan, ijtimoiy tarmoqlarda tanqidga uchrayotgan, fuqarolarning murojaatlariga befarq qarayotgan xodimlar kiritiladi. Bu baza, ta’bir joiz bo‘lsa, katta chuqurlik. Undan chiqishni eplay olmaganlar adliya xodimi bo‘lmaydi. Bundan buyon sohada xalqqa fidoyilik bilan halol xizmat qiladiganlargina faoliyatini davom ettiradi.
Adliyaning eng muhim vazifalaridan biri bo‘lgan huquqiy targ‘ibotda hamon samarasiz usullardan foydalanilayotgani tanqid qilindi. Bu borada yolg‘on hisobot va qog‘ozbozliklarga chek qo‘yish vaqti kelgani alohida ta’kidlandi.
Yuqorida qayd etilgan salbiy holatlarni bartaraf etish, ijro intizomini mustahkamlash, faoliyatni tizimli ravishda rejalashtirishni amalga oshirish, nazorat va monitoring tadbirlarini o‘z vaqtida o‘tkazish, muammolarni keltirib chiqarayotgan sabablarni aniqlash, “fuqarolar adliya idoralari faoliyatidan rozi bo‘lishi kerak” degan tamoyilga og‘ishmay amal qilish yuzasidan mas’ul xodimlarga tegishli ko‘rsatmalar berildi.

Органы юстиции будут там, где народ
На расширенном заседании коллегии Министерства юстиции Республики Узбекистан внимание было обращено на дальнейшую работу в соответствии с требованиями времени. На заседании, проводившемся в духе критического анализа, министр юстиции особо отметил, что органы юстиции должно быть там, где народ.
В заседании, прошедшем в формате видеоконференцсвязи, приняли участие руководители и ответственные работники органов и учреждений юстиции всех уровней.
Проводятся мероприятия, направленные на преобразование органов юстиции в государственные структуры, способные вести открытый, прямой диалог с населением, живущие заботами народа, защищающие его права и предоставляющие эффективные правовые услуги населению и предпринимателям.
Реформированы юридическая служба, система доведения законодательных актов и предоставления государственных услуг. Разработано 155 законодательных документов по упорядочению важных вопросов жизни государства и общества, в том числе 32 законопроекта. В два раза увеличено число проектов, прошедших правовую экспертизу. Коренным образом изменен диалог представителей системы юстиции и населения. Через интернет и социальные сети внедрены новые, современные и действенные формы диалога с народом. Число подписчиков канала "Правовая информация" в "Телеграмм" превысило 50 тысяч человек.
На основе задания главы нашего государства в Бекабаде создана система “Бекобод намунаси” ("Пример Бекабада") по упорядочению свадебных церемоний. В целях устранения волокиты в системе нотариата налажены система принятия граждан нотариусами в махаллях и выполнение нотариальных действий непосредственно на местах, по этому принципу реализовано более 5 тысяч нотариальных действий.
На заседании коллегии проводился критический анализ допущенных ошибок, отмечалось, что в организации работы по предоставлению населению правовых услуг есть проблемы и серьезные недостатки.
В государственных нотариальных ведомствах и органах ЗАГС до настоящего времени допускаются грубое обращение, волокита, взимание дополнительной платы за услуги. За допущение подобных фактов в отношении 229 работников нотариата и 73 работников ЗАГСа приняты строгие меры. С более 50 работниками расторгнуты трудовые договоры.
На заседании отмечалось, что больше всего жалоб от населения поступает на нотариат. В ходе рейдов, проводившихся в нотариальных ведомствах, было установлено, что нотариусы регулярно опаздывают на работу. Это становится причиной долгих ожиданий граждан, несвоевременного получения услуг и, естественно, недовольства граждан.
В отдельных органах юстиции не на должном уровне налажена система информирования нотариусов. Это служит препятствием в свободном распоряжении гражданами собственным имуществом.
В настоящее время в стране работают 704 нотариуса. Но все ли по совести и своевременно выполняют свою работу? Проверки показали, отдельные из них придумали свои правила и используют их в своих интересах. Одни занимаются только наследственными делами, другие только оформляют залоги. Большинство необоснованно отклоняет утверждение договора по ипотечному кредиту. Но у них нет на это права. Нотариус обязан на основе одинакового подхода ко всем предоставлять услуги гражданам, пришедшим в государственную нотариальную контору.
На заседании отмечалась необходимость применения принудительного принципа в отношении работников, не выполняющих требования к предоставлению гражданам услуг, не добросовестных нотариусов.
Внимание было обращено на то, что наболевшей проблемой является нотариальное действие, отклоненное судами. В отчетах управлений юстиции отмечено 17 подобных случаев. Однако в информации, полученной в Верховном суде, этот показатель составляет 131 случай.
В целях выявления, насколько добросовестно относятся к своим обязанностям работники, предоставляющие государственные услуги гражданам, Министерством юстиции налажено регулярное проведение мероприятия “тайный клиент”. При этом работник министерства приходит в качестве клиента к нотариусу, в отдел ЗАГС или центр по предоставлению государственных услуг с просьбой предоставить определенную услугу.
"Тайный клиент" пришел в центр государственных услуг Янгиюльского района по вопросу создания нового предприятия. Ответственный работник сказал, что нужно принести 400 тысяч сумов, и работа будет выполнена.
«Тайному клиенту», пришедшему в центр оказания государственных услуг Ургенчского района для открытия иностранного предприятия, было вручено государственное постановление, утратившее силу.
В результате такого мониторинга уволены с работы 17 сотрудников, допустивших грубые правонарушения.
На мероприятии отмечалось, что нельзя мириться с подобными фактами, нужно принимать меры по их искоренению.
Дана критическая оценка работе, проводимой органами ЗАГС. В этом направлении населению предоставляют услуги 232 органа. Однако некоторые сотрудники безразлично относятся к своим обязанностям. Совместная работа органов ЗАГС и комитетов женщин на местах, в том числе по предупреждению ранних браков и семейных разводов, не дают результатов.
В настоящее время имеется 58 миллионов записей актов гражданского состояния, создается их электронный архив. Это позволит оперативно разыскивать необходимые документы, создаст удобства для населения.
В целях искоренения такого порока, как коррупция, наносящего урон развитию общества, интересам граждан, в системе юстиции внедрена новая практика. Министерством сформирована открытая база, называемая «опасная группа», в которую включаются имена и фамилии сотрудников, допускающих недостатки и просчеты в своей работе, безразлично относящихся к обращениям граждан, в адрес которых поступают жалобы, критика в социальных сетях. Эта база, можно сказать, - большая яма. Кто не может из нее выбраться освобождаются от должности. Вместо них работу продолжат сотрудники, честно и преданно исполняющие свои обязанности.
Подвергнуто критике то, что в одной из важных задач юстиции - правовой пропаганде - все еще используются неэффективные методы. Особо отмечалось, что настало время для пресечения фальшивых отчетов.
Ответственным работникам даны соответствующие указания по устранению перечисленных отрицательных фактов, укреплению исполнительской дисциплины, осуществлению системного планирования деятельности, своевременному проведению мероприятий по контролю и мониторингу, выявлению причин, порождающих проблемы, строгому следованию принципу: деятельность органов юстиции должна служить интересам населения.