O‘zbekiston oliy o‘quv yurtlarida qancha xorijlik talaba ta’lim oladi?
Yuzlab yigit-qizlarimiz Yevropa, Osiyo, Amerika qit’asidagi rivojlangan davlatlarning nufuzli ta’lim muassasalarida bilim olmoqda. Bu quvonarli, albatta. Biroq O‘zbekistondagi oliy o‘quv yurtlarida-chi? Chet ellik yoshlar bizning institut va universitetlarimizda ham o‘qishadimi?
O‘zbekiston Respublikasi davlat statistik qo‘mitasining rasmiy saytida bu savolga oydinlik kiritiladi.
2017/2018 o‘quv yilida xorijiy davlatlardan kelgan 276 nafar yigit-qiz talabalikka qabul qilingan bo‘lib, ushbu ko‘rsatkich o‘tgan yilga nisbatan 126 nafarga (84 foizga) ko‘paygan. Ularning asosiy qismini Mustaqil davlatlar hamdo‘stligi mamlakatlari, xususan Turkmaniston (120 nafar), Rossiya (56 nafar), Qozog‘iston (42 nafar) yoshlari tashkil etadi.

How many foreign students are studying in universities of Uzbekistan?
Hundreds of Uzbekistan youth are studying at prestigious educational institutions in Europe, Asia, and the USA. This is certainly pleasing. But what about the higher education institutions in Uzbekistan? Do foreign students study in our higher education institutions?
As reported on the official website of the State Committee of the Republic of Uzbekistan on Statistics, 276 youth from foreign countries were enrolled in educational institutions of Uzbekistan in 2017/2018 academic year. This figure has increased to 126 students (84 percent) compared to the previous year. Most of them are from the CIS countries, including 120 from Turkmenistan, 56 from Russia and 42 from Kazakhstan.