2017-11-29 | Siyosat
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 28-noyabr kuni Vazirlar Mahkamasi faoliyatini takomillashtirish va ish samaradorligini oshirish, Bosh vazir va uning o‘rinbosarlari, departamentlar mudirlari, vazirlar, qo‘mita va kompaniyalar raislarining shaxsiy mas’uliyatini kuchaytirish bilan bog‘liq masalalar muhokamasiga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazildi.
Yig‘ilishda Bosh vazir va uning o‘rinbosarlari, Prezidentning davlat maslahatchilari, vazirlik, idora va xo‘jalik birlashmalari rahbarlari ishtirok etdi.
Yig‘ilishda Prezidentimiz qayd etganidek, bugungi kunda ijtimoiy hayotimizning barcha soha va tarmoqlarida keng ko‘lamli islohotlar izchil amalga oshirilmoqda. Xalqimizning fidokorona mehnati bilan ijobiy samaralarga erishilmoqda. Shu bilan birga, aholini bezovta qilayotgan ko‘pgina muammo va kamchiliklar ham o‘z yechimini kutib turibdi. Odamlarimiz ertaga yoki uzoq kelajakda emas, balki bugun yaxshi yashashni, munosib hayot kechirishni istaydi. Shuning uchun biz olib borilayotgan islohotlarni jadallashtirishimiz, ularning sifati va samaradorligini yanada oshirishimiz zarur, dedi davlatimiz rahbari.
Shavkat Mirziyoyev o‘z so‘zida kun tartibidagi masalaga chuqur tahlil asosida tanqidiy yondashib, aksariyat rahbarlar tomonidan tartib-intizom va mas’uliyatning bo‘shashtirib yuborilgani, ular o‘z faoliyatini zamon talablari asosida tashkil eta olmayotgani, xizmat vazifasiga loqaydlik va beparvolik bilan munosabatda bo‘layotgani kabi holatlar umumiy natijadorlikka salbiy ta’sir ko‘rsatayotganini ta’kidladi.
Mana, yaqinda ish faoliyatimizga bir yil to‘ladi, aholimiz, bizga katta umid va ishonch bildirgan xalqimiz oldida amaliy ishlarimiz bilan hisobot beradigan vaqt keldi. Ishga yangicha yondashish, oddiy odamlarning dardi va tashvishi bilan yashash, fidoyilik va jonkuyarlik ko‘rsatish ijro hokimiyatining barcha bo‘g‘indagi rahbar va mutasaddilari faoliyatining asosiy mezoniga aylanishi zarur, dedi Prezidentimiz.
Ochiq tan olish kerakki, biz o‘z oldimizga qo‘ygan, el-yurtimiz kutayotgan natijalarga hali to‘la erisha olganimiz yo‘q. Bu boradagi ishlarni faollashtirish, yangi bosqichga ko‘tarish maqsadida 27-noyabr kuni “O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi faoliyatini takomillashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Prezident qarori qabul qilindi.
Ushbu qarorga muvofiq, O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosarlari, hukumat apparati tarkibiy bo‘linmalari rahbarlarining samarali va natijali ishini ta’minlash, ularning shaxsiy mas’uliyatini kuchaytirish maqsadida Vazirlar Mahkamasining ijro etuvchi tuzilmasi qayta shakllantirilib, yangi komplekslar va vazirlik tashkil etildi.
Qarorga binoan Vazirlar Mahkamasi tuzilmasiga O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – Investitsiyalar, innovatsion rivojlantirish, erkin iqtisodiy va kichik sanoat zonalari faoliyatini muvofiqlashtirish, turizm masalalari kompleksi, O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – Ta’lim, sog‘liqni saqlash, ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish, jismoniy tarbiya va sport masalalari kompleksi rahbarlari lavozimlari kiritildi. Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasining Innovatsion rivojlantirish vazirligi tashkil etildi.
Ushbu muhim o‘zgarishlarning sabablari haqida so‘z yuritar ekan, Prezidentimiz quyidagi fikrlarga alohida urg‘u berdi.
Birinchidan, iqtisodiyot tarmoqlari va ijtimoiy sohani, mamlakat hududlarini rivojlantirishning eng muhim va dolzarb masalalarini hal etishning shakllari va usullarini tubdan o‘zgartirish zarur.
Ikkinchidan, joriy yil mobaynida viloyatlar, shahar va qishloqlardagi aholining turli qatlamlari bilan o‘tkazilgan muloqotlar natijalari bo‘yicha har bir hudud, har bir oila, har bir fuqaroning hayotiy muammolarini hal qilishga yanada keng e’tibor qaratish kerak.
Uchinchidan, o‘z zimmasidagi vazifalarni bajarish, zarur natijaga erishishni ta’minlamagani uchun turli bo‘g‘indagi rahbarlarni almashtirish, zamonaviy bilim va malakaga ega bo‘lgan, Vatanga sadoqatli, fidoyi yoshlarga mas’uliyatli lavozimlarni ishonib topshirishni bugun hayotning o‘zi taqozo etmoqda.
Davlatimiz rahbari O‘zbekistonni har tomonlama rivojlantirish, xalqimizning hayot darajasi va sifatini oshirish masalasi birinchi navbatda ilm-fan, yuksak texnologiyalar, zamonaviy innovatsion ishlanmalarni amaliyotga keng joriy etish bilan uzviy bog‘liq ekanini ta’kidladi. Va ayni shu maqsadda O‘zbekiston Respublikasining Innovatsion rivojlantirish vazirligi tashkil etilganiga alohida to‘xtalib o‘tdi.
Bizning saxovatli zaminimiz yer osti va yer usti boyliklariga, inson resurslariga, bilimli va yuqori malakali kadrlarga boy. Lekin, afsuski, biz mana shunday ulkan salohiyatimizdan unumli va samarali foydalana olmayapmiz, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Yig‘ilishda iqtisodiyot soha va tarmoqlarining barqaror rivojlanishini ta’minlash, jumladan, qat’iy pul-valyuta siyosatini yuritish, erkin iqtisodiy va kichik sanoat zonalari faoliyatini kuchaytirish, xorijiy investitsiyalarni keng jalb etish, zamonaviy sanoat korxonalari barpo etish, yangi ish o‘rinlari yaratish, mahalliy byudjetlarning daromad bazasini kengaytirish, samarali soliq siyosatini shakllantirish, byudjet mablag‘laridan maqsadli foydalanish, davlat statistikasi tizimini takomillashtirish kabi masalalar atroflicha muhokama qilindi.
Shuningdek, davlatimiz rahbari ta’lim, sog‘liqni saqlash, turizm, ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish, madaniyat va san’at, jismoniy tarbiya va sport, yoshlar va xotin-qizlar masalalari bilan bog‘liq vazifalarga e’tibor qaratdi.
Yig‘ilishda Prezidentimiz joriy yilda amalga oshirilgan ishlarni chuqur tahlil qilish asosida erishilgan yutuqlarni yanada mustahkamlash, yo‘l qo‘yilgan kamchiliklarning takrorlanmasligi uchun barcha zarur choralarni ko‘rish, ayni paytda 2018-yilning birinchi choragida bajariladigan aniq vazifalar bo‘yicha tegishli ko‘rsatma va topshiriqlar berdi.

Усиление требовательности, укрепление порядка и дисциплины – главные факторы обеспечения успеха реформ
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 28 ноября состоялось совещание, посвященное вопросам усовершенствования деятельности Кабинета Министров, повышения ее эффективности, усиления персональной ответственности Премьер-министра и его заместителей, заведующих департаментами, министров, председателей комитетов и компаний.
В совещании приняли участие Премьер-министр и его заместители, государственные советники Президента, руководители министерств, ведомств и хозяйственных объединений.
Президент нашей страны отметил, что сегодня во всех отраслях и сферах жизни общества последовательно продолжаются широкомасштабные реформы. Благодаря самоотверженному труду нашего народа достигаются положительные результаты. Вместе с тем ожидает своего решения множество проблем, волнующих население. Люди хотят хорошей и достойной жизни не завтра и не в далеком будущем, а уже сегодня. Именно поэтому нам необходимо ускорить осуществляемые реформы, еще более повысить их качество и эффективность, сказал глава нашего государства.
Шавкат Мирзиёев, глубоко анализируя в духе критики внесенные в повестку дня совещания вопросы, отметил, что допускаемые большинством руководителей такие факты, как ослабление порядка, дисциплины и ответственности, неспособность организовать свою работу на основе требований современности, равнодушное и халатное отношение к своим служебным обязанностям негативно влияют на общую результативность.
Вскоре закончится год нашей деятельности, настало время отчитаться перед народом, который связал с нами большие надежды и выразил нам доверие, показать ему наши практические дела. Работа на основе нового подхода, умение жить заботами и чаяниями обычных людей, проявление самоотверженности и ответственность за порученное дело должны стать главным критерием деятельности руководителей и ответственных лиц всех звеньев, сказал глава нашего государства.
Следует открыто признать, мы еще не достигли результатов, которые наметили и которых ждет народ. В целях активизации этой работы, поднятия ее на новый уровень 27 ноября было принято постановление Президента "О дополнительных мерах по совершенствованию деятельности Кабинета Министров Республики Узбекистан".
В соответствии с этим постановлением в целях обеспечения эффективной и результативной работы заместителей Премьер-министра Республики Узбекистан, руководителей структурных подразделений аппарата правительства, повышения их персональной ответственности была реорганизована исполнительная структура Кабинета Министров, созданы новые комплексы и министерство.
Постановлением в структуру Кабинета Министров введены должности заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан – руководителя Комплекса по вопросам инвестиций, инновационного развития, координации деятельности свободных экономических и малых промышленных зон, туризма, заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан – руководителя Комплекса по вопросам образования, здравоохранения, экологии, охраны окружающей среды, физической культуры и спорта. Также организовано Министерство по инновационному развитию Республики Узбекистан.
Говоря о причинах этих важных изменений, Президент нашей страны обратил особое внимание на нижеследующие вопросы.
Во-первых, необходимо кардинально изменить формы и методы решения самых важных и актуальных вопросов развития отраслей экономики, социальной сферы и регионов страны.
Во-вторых, необходимо уделить еще более широкое внимание решению жизненных проблем каждого региона, каждой семьи и каждого гражданина на основе результатов проведенных в течение текущего года диалогов с представителями различных слоев населения в областях, городах и селах.
В-третьих, сегодня сама жизнь требует замену руководителей на различных уровнях из-за невыполнения возложенных на них задач, неспособности достичь необходимого результата, назначения на ответственные должности самоотверженных и преданных Родине молодых людей с современными знаниями и квалификацией.
Глава нашего государства отметил, что всестороннее развитие Узбекистана, повышение уровня и качества жизни нашего народа в первую очередь неразрывно связаны с широким внедрением в практику достижений науки, высоких технологий, современных инновационных разработок. И именно с этой целью было организовано Министерство по инновационному развитию Республики Узбекистан, сказал Президент нашей страны.
Наша щедрая страна обладает наземными и подземными богатствами, человеческими ресурсами, высококвалифицированными кадрами. Однако, к сожалению, этот колоссальный потенциал не реализуется эффективно и рационально.
На совещании всесторонне рассмотрены такие вопросы, как обеспечение устойчивого развития отраслей экономики, в том числе осуществление жесткой денежно-валютной политики, активизация деятельности свободных экономических и малых промышленных зон, широкое привлечение иностранных инвестиций, создание современных промышленных предприятий и новых рабочих мест, расширение доходной базы местных бюджетов, формирование эффективной налоговой политики, целевое использование бюджетных средств, совершенствование системы государственной статистики.
Глава нашего государства также затронул задачи, связанные с вопросами образования, здравоохранения, экологии и охраны окружающей среды, культуры и искусства, физической культуры и спорта, молодежи и женщин.
На совещании Президент нашей страны дал соответствующие поручения по дальнейшему закреплению достигнутых успехов на основе глубокого анализа проделанной в текущем году работы, принятию всех необходимых мер для не повторения допущенных ошибок, а также по конкретным задачам, определенным на первый квартал 2018 года.