2017-11-29 | Siyosat
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 28-noyabr kuni Vazirlar Mahkamasi faoliyatini takomillashtirish va ish samaradorligini oshirish, Bosh vazir va uning o‘rinbosarlari, departamentlar mudirlari, vazirlar, qo‘mita va kompaniyalar raislarining shaxsiy mas’uliyatini kuchaytirish bilan bog‘liq masalalar muhokamasiga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazildi.
Yig‘ilishda Bosh vazir va uning o‘rinbosarlari, Prezidentning davlat maslahatchilari, vazirlik, idora va xo‘jalik birlashmalari rahbarlari ishtirok etdi.
Yig‘ilishda Prezidentimiz qayd etganidek, bugungi kunda ijtimoiy hayotimizning barcha soha va tarmoqlarida keng ko‘lamli islohotlar izchil amalga oshirilmoqda. Xalqimizning fidokorona mehnati bilan ijobiy samaralarga erishilmoqda. Shu bilan birga, aholini bezovta qilayotgan ko‘pgina muammo va kamchiliklar ham o‘z yechimini kutib turibdi. Odamlarimiz ertaga yoki uzoq kelajakda emas, balki bugun yaxshi yashashni, munosib hayot kechirishni istaydi. Shuning uchun biz olib borilayotgan islohotlarni jadallashtirishimiz, ularning sifati va samaradorligini yanada oshirishimiz zarur, dedi davlatimiz rahbari.
Shavkat Mirziyoyev o‘z so‘zida kun tartibidagi masalaga chuqur tahlil asosida tanqidiy yondashib, aksariyat rahbarlar tomonidan tartib-intizom va mas’uliyatning bo‘shashtirib yuborilgani, ular o‘z faoliyatini zamon talablari asosida tashkil eta olmayotgani, xizmat vazifasiga loqaydlik va beparvolik bilan munosabatda bo‘layotgani kabi holatlar umumiy natijadorlikka salbiy ta’sir ko‘rsatayotganini ta’kidladi.
Mana, yaqinda ish faoliyatimizga bir yil to‘ladi, aholimiz, bizga katta umid va ishonch bildirgan xalqimiz oldida amaliy ishlarimiz bilan hisobot beradigan vaqt keldi. Ishga yangicha yondashish, oddiy odamlarning dardi va tashvishi bilan yashash, fidoyilik va jonkuyarlik ko‘rsatish ijro hokimiyatining barcha bo‘g‘indagi rahbar va mutasaddilari faoliyatining asosiy mezoniga aylanishi zarur, dedi Prezidentimiz.
Ochiq tan olish kerakki, biz o‘z oldimizga qo‘ygan, el-yurtimiz kutayotgan natijalarga hali to‘la erisha olganimiz yo‘q. Bu boradagi ishlarni faollashtirish, yangi bosqichga ko‘tarish maqsadida 27-noyabr kuni “O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi faoliyatini takomillashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Prezident qarori qabul qilindi.
Ushbu qarorga muvofiq, O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosarlari, hukumat apparati tarkibiy bo‘linmalari rahbarlarining samarali va natijali ishini ta’minlash, ularning shaxsiy mas’uliyatini kuchaytirish maqsadida Vazirlar Mahkamasining ijro etuvchi tuzilmasi qayta shakllantirilib, yangi komplekslar va vazirlik tashkil etildi.
Qarorga binoan Vazirlar Mahkamasi tuzilmasiga O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – Investitsiyalar, innovatsion rivojlantirish, erkin iqtisodiy va kichik sanoat zonalari faoliyatini muvofiqlashtirish, turizm masalalari kompleksi, O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – Ta’lim, sog‘liqni saqlash, ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish, jismoniy tarbiya va sport masalalari kompleksi rahbarlari lavozimlari kiritildi. Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasining Innovatsion rivojlantirish vazirligi tashkil etildi.
Ushbu muhim o‘zgarishlarning sabablari haqida so‘z yuritar ekan, Prezidentimiz quyidagi fikrlarga alohida urg‘u berdi.
Birinchidan, iqtisodiyot tarmoqlari va ijtimoiy sohani, mamlakat hududlarini rivojlantirishning eng muhim va dolzarb masalalarini hal etishning shakllari va usullarini tubdan o‘zgartirish zarur.
Ikkinchidan, joriy yil mobaynida viloyatlar, shahar va qishloqlardagi aholining turli qatlamlari bilan o‘tkazilgan muloqotlar natijalari bo‘yicha har bir hudud, har bir oila, har bir fuqaroning hayotiy muammolarini hal qilishga yanada keng e’tibor qaratish kerak.
Uchinchidan, o‘z zimmasidagi vazifalarni bajarish, zarur natijaga erishishni ta’minlamagani uchun turli bo‘g‘indagi rahbarlarni almashtirish, zamonaviy bilim va malakaga ega bo‘lgan, Vatanga sadoqatli, fidoyi yoshlarga mas’uliyatli lavozimlarni ishonib topshirishni bugun hayotning o‘zi taqozo etmoqda.
Davlatimiz rahbari O‘zbekistonni har tomonlama rivojlantirish, xalqimizning hayot darajasi va sifatini oshirish masalasi birinchi navbatda ilm-fan, yuksak texnologiyalar, zamonaviy innovatsion ishlanmalarni amaliyotga keng joriy etish bilan uzviy bog‘liq ekanini ta’kidladi. Va ayni shu maqsadda O‘zbekiston Respublikasining Innovatsion rivojlantirish vazirligi tashkil etilganiga alohida to‘xtalib o‘tdi.
Bizning saxovatli zaminimiz yer osti va yer usti boyliklariga, inson resurslariga, bilimli va yuqori malakali kadrlarga boy. Lekin, afsuski, biz mana shunday ulkan salohiyatimizdan unumli va samarali foydalana olmayapmiz, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Yig‘ilishda iqtisodiyot soha va tarmoqlarining barqaror rivojlanishini ta’minlash, jumladan, qat’iy pul-valyuta siyosatini yuritish, erkin iqtisodiy va kichik sanoat zonalari faoliyatini kuchaytirish, xorijiy investitsiyalarni keng jalb etish, zamonaviy sanoat korxonalari barpo etish, yangi ish o‘rinlari yaratish, mahalliy byudjetlarning daromad bazasini kengaytirish, samarali soliq siyosatini shakllantirish, byudjet mablag‘laridan maqsadli foydalanish, davlat statistikasi tizimini takomillashtirish kabi masalalar atroflicha muhokama qilindi.
Shuningdek, davlatimiz rahbari ta’lim, sog‘liqni saqlash, turizm, ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish, madaniyat va san’at, jismoniy tarbiya va sport, yoshlar va xotin-qizlar masalalari bilan bog‘liq vazifalarga e’tibor qaratdi.
Yig‘ilishda Prezidentimiz joriy yilda amalga oshirilgan ishlarni chuqur tahlil qilish asosida erishilgan yutuqlarni yanada mustahkamlash, yo‘l qo‘yilgan kamchiliklarning takrorlanmasligi uchun barcha zarur choralarni ko‘rish, ayni paytda 2018-yilning birinchi choragida bajariladigan aniq vazifalar bo‘yicha tegishli ko‘rsatma va topshiriqlar berdi.

Increasing exactingness, strengthening order and discipline–the main factors of ensuring success of reforms
2017-11-29 | Politics
On November 28, a meeting on issues of improving activities of the Cabinet of Ministers, enhancing its effectiveness, strengthening the personal responsibility of the Prime Minister and his deputies, heads of departments, ministers, chairmen of committees and companies was held under the chairmanship of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev.
The meeting was attended by the Prime Minister and his deputies, state advisors to the President, heads of ministries, departments and economic associations.
The President of our country noted that large-scale reforms are continuing consistently in all sectors and spheres of society. Positive results are achieved due to self-sacrificing work of our people. At the same time, there are many pending problems concerning the population. People want a good and worthy life not tomorrow or in the future, but today. That is why we need to accelerate the ongoing reforms, further improve their quality and efficiency, said the Head of our state.
Shavkat Mirziyoyev, deeply analyzing the issues introduced in the agenda of the meeting, noted that such facts admitted by the majority of leaders as the weakening of order, discipline and responsibility, inability to organize their work on the basis of modern demands, indifferent and negligent attitude to their official duties negatively affect the overall effectiveness.
The year of our activity will end soon, the time has come to report to the people, who have pinned great expectations on us and expressed confidence, to show them our practical deeds. Activity on the basis of a new approach, the ability to live with concerns and aspirations of ordinary people, manifestation of self-sacrifice and responsibility for the entrusted task should become the main criterion of activities of leaders and responsible persons of all levels, said the Head of our state.
We must openly admit that we have not yet achieved the results that people have outlined and are waiting for. A resolution of the President “On additional measures of improving activities of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan” was adopted on November 27 in order to intensify this work, raising it to a new level.
In accordance with this resolution, the executive structure of the Cabinet of Ministers was reorganized, new complexes and the ministry were established in order to ensure effective and productive work of deputies of the Prime Minister of the Republic of Uzbekistan, heads of structural subdivisions of the government, increase their personal responsibility.
The resolution introduces the posts of the Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan – Head of the Complex on the issues of investment, innovative development, coordination of activities of free economic and small industrial zones, tourism, Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan – Head of the Complex on the issues of education, healthcare, ecology, environmental protection, physical culture and sports into the structure of the Cabinet of Ministers. The Ministry of Innovative Development of the Republic of Uzbekistan is also established.
Speaking about the reasons of these important changes, the President of our country drew particular attention to the following issues.
Firstly, it is necessary to radically change the forms and methods of solving the most important and relevant issues of development of branches of the economy, social sphere and regions of the country.
Secondly, it is necessary to pay even greater attention to the solution of vital problems of each region, each family and each citizen on the basis of the results of dialogues conducted during the current year with representatives of various strata of the population in the regions, cities and villages.
Thirdly, today, life itself requires the replacement of leaders at various levels due to the failure to fulfill the tasks assigned to them, inability to achieve the necessary result, appointment of selfless and devoted young people with modern knowledge and qualifications to responsible posts.
The Head of our state noted that the comprehensive development of Uzbekistan, raising the level and quality of life of our people is primarily inextricably linked with the widespread introduction of science, high technologies, and modern innovative developments into practice. The Ministry of Innovative Development of the Republic of Uzbekistan has been established for this purpose, said the President of our country.
Our generous country has terrestrial and underground wealth, human resources, highly qualified personnel. However, unfortunately, this colossal potential is not realized effectively and rationally.
At the meeting, such issues as ensuring sustainable development of economic sectors, including the implementation of a tight monetary policy, intensification of activities of free economic and small industrial zones, wide attraction of foreign investment, establishment of modern industrial enterprises and new workplaces, expansion of the revenue base of local budgets, formation of an effective tax policy, targeted use of budgetary funds, improvement of the system of state statistics were thoroughly considered.
The Head of our state also touched upon the tasks related to issues of education, healthcare, ecology and environmental protection, culture and art, physical culture and sports, youth and women.
At the meeting, the President of our country gave corresponding instructions on further consolidation of the achieved success on the basis of an in-depth analysis of activities implemented in the current year, taking all necessary measures for not repeating the mistakes made, as well as on specific tasks identified for the first quarter of 2018.