2017-10-26 | Siyosat
2015-yilda o‘tkazilgan parlament saylovi natijalariga ko‘ra Majlisda 4 partiya o‘z fraksiyasiga ega. Adolat va taraqqiyot partiyasi vakili Ismoil Qahramon uning Spikeridir.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Turkiya Buyuk millat majlisi Spikeri Ismoil Qahramon bilan uchrashdi.
25-oktabr kuni bo‘lib o‘tgan oliy darajada muzokaralarda parlamentlararo hamkorlikni tashriflar almashinuvi va qo‘shma tadbirlar o‘tkazish orqali qo‘llab-quvvatlash muhimligi qayd etilgan edi. Muloqotda mazkur yo‘nalishdagi aloqalarni mustahkamlash masalalariga e’tibor qaratildi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi bilan Turkiya Respublikasi Buyuk millat majlisi o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risida memorandum imzolandi.
Prezidentimiz Buyuk millat majlisi binosi va faoliyati bilan tanishdi.
Shavkat Mirziyoyev 2016-yili Turkiyada davlat to‘ntarishiga urinishda halok bo‘lgan insonlar xotirasiga hurmat bajo keltirdi.

Президент Шавкат Мирзиёев посетил парламент Турции
Великое национальное собрание, созданное 23 апреля 1920 года, является высшим законодательным органом Турецкой Республики.
По итогам выборов 2015 года в парламенте свои фракции имеют 4 партии. Спикером парламента является представитель партии Справедливости и развития Исмаил Кахраман.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев встретился со Спикером Великого национального собрания Турции Исмаилом Кахраманом.
На состоявшихся 25 октября переговорах на высшем уровне отмечалась важность поддержки межпарламентского сотрудничества путем обмена визитами и проведения совместных мероприятий. В ходе беседы было уделено внимание вопросам укрепления взаимодействия в этом направлении.
Подписан Меморандум о сотрудничестве между Олий Мажлисом Республики Узбекистан и Великим национальным собранием Турецкой Республики.
Президент нашей страны ознакомился с деятельностью Великого национального собрания.
Шавкат Мирзиёев отдал дань памяти погибших в ходе попытки государственного переворота в Турции в 2016 году.