Yaponiya sahna asari O‘zbekistonda
Alisher Navoiy nomidagi O‘zbekiston davlat akademik katta teatrida O‘zbekiston bilan Yaponiya o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 25 yilligiga bag‘ishlangan tadbir bo‘lib o‘tdi. Unda Yaponiyaning “No” an’anaviy teatri aktyori Katsumi Noboru tomonidan sahnalashtirilgan “Pardan tayyorlangan libos” hamda “Yer o‘rgimchagi” pesalari namoyish etildi.
O‘zbekiston Madaniyat vazirligi hamda Yaponiyaning mamlakatimizdagi elchixonasi hamkorligida tashkil etilgan tadbirda davlat va jamoat tashkilotlari, diplomatik korpus vakillari, san’atshunoslar, talabalar ishtirok etdi.
Alisher Navoiy nomidagi O‘zbekiston davlat akademik katta teatri direktori Mahmud Murodov, Yaponiyaning mamlakatimizdagi Favqulodda va muxtor elchisi Ito Nabuaki va boshqalar ikki davlat o‘rtasidagi do‘stlik, o‘zaro ishonchli va manfaatli aloqalarning mustahkamlanishida madaniyat va san’at sohalaridagi hamkorlik muhim ahamiyat kasb etayotganini ta’kidladi.
Yetti asrlik tarixga ega “No” an’anaviy teatri yapon xalqining urf-odatlari, tarixi va madaniyatini o‘zida aks ettiradi. YuNESKOning nomoddiy madaniy merosi ro‘yxatiga kiritilgan mazkur qadimiy san’at turida ijrochi o‘z fikr va qarashlarini raqs, musiqa, harakatlar va ohang uyg‘unligida tomoshabinga yetkazadi.
“Pardan tayyorlangan libos” pesasida vaqt qadri, tabiat va inson o‘rtasidagi munosabatlar falsafiy yondashuv orqali bayon qilinadi. “Yer o‘rgimchagi” pesasida esa yovuzlik va ezgulik, mardlik va inson irodasi haqida hikoya qilinadi.
– Yaponiyaning “No” an’anaviy teatri misolida yapon amaliy san’ati bilan yaqindan tanishish imkoniga ega bo‘lganimizdan xursandmiz, – deydi S.Maqsudova. – Bu kabi tadbirlar mamlakatlarimizning madaniy, ma’rifiy sohadagi hamkorligini yanada mustahkamlash, xalqlarimizning teatr san’ati an’analari bilan yaqindan tanishish uchun imkoniyat yaratishga xizmat qiladi.
Tadbirda Katsumi Noboru tomonidan Alisher Navoiy xotirasiga bag‘ishlangan sahna ko‘rinishi ham namoyish etildi.

2017-10-19 | Культура
В Государственном академическом Большом театре Узбекистана имени Алишера Навои состоялось мероприятие, посвященное 25-летию установления дипломатических отношений между Узбекистаном и Японией. В рамках мероприятия представлены спектакли "Накидка из перьев" и "Земной паук", поставленные актером японского традиционного театра Но Нобору Кацуми.
В мероприятии, организованном Министерством культуры Республики Узбекистан совместно с посольством Японии в нашей стране, приняли участие представители государственных и общественных организаций, аккредитованного в нашей стране дипломатического корпуса, искусствоведы, студенты.
Директор Государственного академического Большого театра Узбекистана имени Алишера Навои Махмуд Муратов, Чрезвычайный и Полномочный посол Японии в нашей стране Нобуаки Ито и другие отметили, что в укреплении дружбы и взаимопонимания, взаимовыгодного сотрудничества между нашими странами важное значение имеют контакты в сфере культуры и искусства.
Традиционный японский театр Но с семисотлетней историей отражает традиции и обычаи, историю и культуру народа Японии. В этом древнем виде искусства, включенном в список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО, актер исполняет пьесу с помощью танца, музыки, движений и масок.
Пьеса "Накидка из перьев" является философской притчей о взаимоотношениях природы и человека, ценности времени. А пьеса "Земной паук" рассказывает о противостоянии добра и зла, мужестве и человеческой воле.
- Мы рады, что на примере традиционного японского театра Но мы смогли ознакомиться с японским искусством, - говорит С. Максудова. - Такие мероприятия способствуют дальнейшему укреплению сотрудничества между нашими странами в сфере просветительства, культуры и искусства, близкому ознакомлению наших народов с традициями театрального искусства.
На мероприятии в исполнении Нобору Кацуми также была представлена сценическая постановка в память об Алишере Навои.