Toshkentda dzyudo bo‘yicha Gran-pri turkumiga kiruvchi xalqaro turnir bo‘lib o‘tdi
Poytaxtimizdagi “O‘zbekiston” sport majmuasida dzyudo bo‘yicha Gran-pri turkumiga kiruvchi xalqaro turnir bo‘lib o‘tdi.
Xalqaro dzyudo federatsiyasi, O‘zbekiston Respublikasi Jismoniy tarbiya va sport davlat qo‘mitasi, Milliy olimpiya qo‘mitasi, mamlakatimiz dzyudo federatsiyasi tomonidan tashkil etilgan turnirda dunyoning 30 ga yaqin davlatidan 180 dan ortiq sportchi g‘oliblik uchun bellashdi.
Musobaqada O‘zbekiston terma jamoasi a’zolari 1 oltin, 2 kumush va 9 bronza medalni qo‘lga kiritib, umumjamoa hisobida ikkinchi o‘rinni egalladi.
– Poytaxtimizda tashkil etilgan mazkur nufuzli turnirda g‘olib bo‘lganimdan xursandman, – deydi dzyudochimiz Gulnoza Matniyozova. – Bunday turnirlar tajriba va mahoratimizni oshirish, kelgusidagi nufuzli xalqaro sport anjumanlariga puxta tayyorgarlik ko‘rishimizda muhim ahamiyatga ega.
73 kilogrammgacha bo‘lgan polvonlar o‘rtasida G‘iyosjon Boboyev hamda 90 kilogrammgacha bo‘lgan dzyudochilar o‘rtasida Dilshod Choriyev shohsupaning ikkinchi pog‘onasidan joy egalladi.
Shuningdek, Boltaboy Boltayev, Sharofiddin Boltaboyev, Hikmatilloh To‘rayev, Davronbek Sattorov, Sardor Nurillayev, Bekmurod Oltiboyev, Sharofiddin Lutfullayev, Yahyo Imomov va Sherali Jo‘rayev o‘z vazn toifalarida bronza medalni qo‘lga kiritdi.

Успех наших дзюдоистов
В турнире, организованном Международной федерацией дзюдо, Государственным комитетом Республики Узбекистан по физической культуре и спорту, Национальным олимпийским комитетом, Федерацией дзюдо нашей страны, приняли участие более 180 спортсменов из около 30 стран.
По итогам соревнований члены сборной Узбекистана завоевали 1 золотую, 2 серебряные и 9 бронзовых медалей и заняли второе место в общекомандном зачете.
- Я рада, что одержала победу на этом престижном турнире, - говорит дзюдоистка Гулноза Матниёзова. - Такие турниры имеют важное значение в накоплении опыта и повышении мастерства, тщательной подготовке к престижным международным спортивным мероприятиям.
Среди дзюдоистов весовой категории до 73 килограммов на вторую ступень пьедестала почета поднялся Гиёсжон Бобоев, в весовой категории до 90 килограммов – Дилшод Чориев.
Бронзовую медаль в своих весовых категориях завоевали Болтабой Болтаев, Шарофиддин Болтабоев, Хикматиллох Тураев, Давронбек Сатторов, Сардор Нуриллаев, Бекмурод Олтибоев, Шарофиддин Лутфуллаев, Яхъё Имомов и Шерали Жураев.