Qoraqalpog‘iston Respublikasida ham ovoz berish boshlandi
Nukus. Qoraqalpog'iston Respublikasida tashkil etilgan 589 saylov uchastkasining barchasi erta tongdan saylovchilar bilan gavjum. Saylovda ovoz berish uchun 1 million 159 ming 795 saylovchi ro'yxatga olingan. Ularning 6 ming 700 nafari birinchi marta ovoz berayotgan yoshlar, 30 nafari 100 yoshdan oshgan keksalardir.
29-mart, soat 6.00. Nukus shahridagi 14-saylov uchastkasida ovoz berish jarayoni boshlandi. Unda siyosiy partiyalarning vakillari, kuzatuvchilar va ommaviy axborot vositalari xodimlari ishtirok etdi.
Davlatimiz madhiyasi yangrab, saylovchilar ovoz berish uchun taklif etildi.
– Saylov uchastkamiz bo'yicha 2 ming 702 saylovchi ro'yxatga olingan, – deydi uchastka saylov komissiyasi raisi Sulton Muhammaddinov. – Saylov uchastkamizga kelolmaydigan 17 saylovchining uyiga ko'chma quti va byulletenlarni olib boramiz.
–Hozirgina mamlakatimiz ravnaqi va porloq kelajagimiz uchun o'zim munosib deb bilgan nomzodga ovoz berdim, – deydi 86 yoshli mehnat faxriysi Bekbergen Yesemuratov. – Saylov qutisining oldida turib, negadir bitta nomzod uchun hamma yakdil ovoz bergan zamonlar xayolimga keldi. Saylov deb atalsa-da, tanlash imkoniyati yo'q – istasang ham, istamasang ham yagona nomzodni qo'llab-quvvatlar eding. Bugun, mana, to'rt nomzod. Saylov oldidan ularning tarjimai holi, dasturi bilan tanishdim.
Ilk bor saylovda ishtirok etib, o'z munosabatini bildirgan yosh saylovchini ham suhbatga tortdik.
– Men Nukus axborot texnologiyalari kasb-hunar kollejida o'qiyman, – deydi Guloyim O'terboyeva. – Prezidentlikka nomzodlarning tarjimai holi, saylovoldi dasturi bilan tanishish uchun barcha sharoit yaratildi. O'zim tanlagan nomzodga ovoz berganimdan xursandman.
Ushbu saylov uchastkasi joylashgan mahalla o'z nomiga munosib – bu yerda yigirmaga yaqin millat vakillari o'zaro totuv, ahil-inoq yashaydi.
– Mahallamiz ahli to'y-hasham, ma'raka va turli bayramlarda hamisha birga, – deydi 5-"Xalqlar do'stligi" mahalla fuqarolar yig'ini raisi Urqiya Tangirbergenova. – Bugungi saylovda ham barcha fuqarolarimiz faol ishtirok etmoqda. Biz saylov uchastkasiga kela olmaydigan keksalarimiz Mariya Pak va Raima Abdullayevaning xonadoniga kuzatuvchilar ishtirokida ovoz berish qutilarini olib boramiz.

Voting Starts also in the Republic of Karakalpakstan
Nukus. From early morning, all 589 polling stations established in the Republic of Karakalpakstan are full of voters. In the voting lists included 1 million 159 thousand 795 voters, 6700 boys and girls voting for the first time and 30 voters who turned 100-year milestone.
29 March, 6 am. At the polling station number 14 of the city of Nukus, voting started. In this important political process involved representatives of political parties, observers and media personnel.
The national anthem of the Republic of Uzbekistan is played, voters are invited to vote.
"2702 voters registered at our polling station," says the Chairman of the precinct election commission Sulton Muhammaddinov. "For 17 of voters who are not able to come to the polling station, voting will be held at home."
The young people participating in the elections for the first time also expressed their opinions.
"I study at Nukus Professional College of information technologies," says Guloyim Uterboyeva. "All the necessary conditions to get acquainted with the biographies, the electoral programs of the presidential candidates were created. I'm glad that voted for the candidate who I believe is worthy."
About 20 nationalities live in peace and harmony in the mahalla where is situated this polling station.
"People of our mahalla friendly and always help each other, be it a wedding, holiday or other event," the Chairman of citizens ' gathering mahalla number 5 "Khalqlar dustligi" Urkiya Tangirbergenova. "All residents actively participate in the presidential elections. And together with the observers we will deliver ballot boxes to the houses of the veterans Mariya Pak and Rimma Abdullayeva, who cannot come to the polling station."