Qoraqalpog‘iston Respublikasida ham ovoz berish boshlandi
Nukus. Qoraqalpog'iston Respublikasida tashkil etilgan 589 saylov uchastkasining barchasi erta tongdan saylovchilar bilan gavjum. Saylovda ovoz berish uchun 1 million 159 ming 795 saylovchi ro'yxatga olingan. Ularning 6 ming 700 nafari birinchi marta ovoz berayotgan yoshlar, 30 nafari 100 yoshdan oshgan keksalardir.
29-mart, soat 6.00. Nukus shahridagi 14-saylov uchastkasida ovoz berish jarayoni boshlandi. Unda siyosiy partiyalarning vakillari, kuzatuvchilar va ommaviy axborot vositalari xodimlari ishtirok etdi.
Davlatimiz madhiyasi yangrab, saylovchilar ovoz berish uchun taklif etildi.
– Saylov uchastkamiz bo'yicha 2 ming 702 saylovchi ro'yxatga olingan, – deydi uchastka saylov komissiyasi raisi Sulton Muhammaddinov. – Saylov uchastkamizga kelolmaydigan 17 saylovchining uyiga ko'chma quti va byulletenlarni olib boramiz.
–Hozirgina mamlakatimiz ravnaqi va porloq kelajagimiz uchun o'zim munosib deb bilgan nomzodga ovoz berdim, – deydi 86 yoshli mehnat faxriysi Bekbergen Yesemuratov. – Saylov qutisining oldida turib, negadir bitta nomzod uchun hamma yakdil ovoz bergan zamonlar xayolimga keldi. Saylov deb atalsa-da, tanlash imkoniyati yo'q – istasang ham, istamasang ham yagona nomzodni qo'llab-quvvatlar eding. Bugun, mana, to'rt nomzod. Saylov oldidan ularning tarjimai holi, dasturi bilan tanishdim.
Ilk bor saylovda ishtirok etib, o'z munosabatini bildirgan yosh saylovchini ham suhbatga tortdik.
– Men Nukus axborot texnologiyalari kasb-hunar kollejida o'qiyman, – deydi Guloyim O'terboyeva. – Prezidentlikka nomzodlarning tarjimai holi, saylovoldi dasturi bilan tanishish uchun barcha sharoit yaratildi. O'zim tanlagan nomzodga ovoz berganimdan xursandman.
Ushbu saylov uchastkasi joylashgan mahalla o'z nomiga munosib – bu yerda yigirmaga yaqin millat vakillari o'zaro totuv, ahil-inoq yashaydi.
– Mahallamiz ahli to'y-hasham, ma'raka va turli bayramlarda hamisha birga, – deydi 5-"Xalqlar do'stligi" mahalla fuqarolar yig'ini raisi Urqiya Tangirbergenova. – Bugungi saylovda ham barcha fuqarolarimiz faol ishtirok etmoqda. Biz saylov uchastkasiga kela olmaydigan keksalarimiz Mariya Pak va Raima Abdullayevaning xonadoniga kuzatuvchilar ishtirokida ovoz berish qutilarini olib boramiz.

Голосование началось и в Республике Каракалпакстан
Нукус. С раннего утра все 589 образованных в Республике Каракалпакстан избирательных участков полны избирателей. В списки голосования включены 1 миллион 159 тысяч 795 избирателей, в том числе 6700 впервые голосующих юношей и девушек и 30 избирателей, перешагнувших 100-летний рубеж.
29 марта, 6 часов утра. На избирательном участке № 14 города Нукуса началось голосование. В этом важном политическом процессе участвуют представители политических партий, наблюдатели и работники средств массовой информации.
Прозвучал Государственный гимн Республики Узбекистан, избиратели приглашены к голосованию.
-На нашем избирательном участке зарегистрировано 2702 избирателя, - говорит председатель участковой избирательной комиссии Султан Мухаммаддинов. - Для 17 избирателей, не способных прийти на участок, будет организовано голосование на дому с доставкой переносного ящика и бюллетеней.
-Ради светлого будущего и развития нашей страны только что проголосовал за самого достойного с моей точки зрения кандидата, - говорит 86-летний ветеран труда Бекберген Есемуратов. - Стоя у избирательного ящика, невольно вспомнил времена, когда все должны были единодушно голосовать за одного кандидата. Это были ненастоящие выборы, на самом деле возможности выбора не было и приходилось поддерживать одного кандидата. Сегодня у нас четыре кандидата. Перед выборами я ознакомился с биографиями и программами каждого из них.
Свое мнение выражает и молодежь, участвующая в выборах впервые.
-Я учусь в Нукусском профессиональном колледже информационных технологий, - говорит Гулайим Утербаева. - Были созданы все условия для ознакомления с биографиями, предвыборными программами кандидатов в Президенты. Рада, что проголосовала за кандидата, которого считаю достойным.
В махалле, где расположен этот избирательный участков, в мире и согласии проживают представители около 20 национальностей.
-Жители нашей махалли дружны и всегда помогают друг другу, будь то свадьба, праздник или другое мероприятие, - говорит председатель схода граждан махалли №5 "Халклар дустлиги" Уркия Тангирбергенова. - Все жители активно участвуют в выборах Президента. А к ветеранам Марии Пак и Римме Абдуллаевой, которые не сможет прийти на избирательный участок, мы вместе с наблюдателями доставим избирательные ящики на дом.