Do‘stlik, ahil qo‘shnichilik va ishonchni mustahkamlash yo‘lida
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Qirg‘iziston Respublikasi Prezidenti Almazbek Atamboyev 2017-yil 5-6-oktabr kunlari davlat tashrifi bilan mamlakatimizda bo‘ldi.
Tashrif doirasidagi asosiy tadbirlar 5-oktabr kuni Ko‘ksaroy qarorgohida bo‘lib o‘tdi.
Rasmiy kutib olish marosimidan so‘ng davlat rahbarlari avval tor doirada, keyin kengaytirilgan tarkibda muzokaralar o‘tkazdi. Muloqotda mamlakatlarimiz o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi, tomonlarni qiziqtirgan mintaqaviy va xalqaro masalalar yuzasidan fikr almashildi.
Mamlakatlarimiz hamkorligi 1996-yil 24-dekabrda imzolangan O‘zbekiston Respublikasi va Qirg‘iziston Respublikasi o‘rtasida abadiy do‘stlik to‘g‘risidagi shartnoma asosida izchil rivojlanmoqda.
Keyingi bir yilda mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlik rivojida yangi sahifa ochildi. Ayniqsa, Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning joriy yil 5-6-sentabrdagi Qirg‘iziston Respublikasiga davlat tashrifi ikki tomonlama munosabatlarda tarixiy voqea bo‘ldi. Unda savdo-iqtisodiyot, transport, energetika, madaniyat sohalarida va chegaralar masalasida imzolangan hujjatlar o‘zaro aloqalarni yangi bosqichga ko‘tardi.
Qirg‘iziston Prezidenti Almazbek Atamboyevning mamlakatimizga kelgani mazkur tarixiy tashrifning mantiqiy davomi sifatida baholandi.
O‘zbek va qirg‘iz xalqlari azaldan bir daryodan suv ichib, yaqin do‘st va qo‘shni sifatida yashab kelgan. Tariximiz, madaniy va diniy qadriyatlarimiz, an’ana va urf-odatlarimiz mushtarak.
Ikki davlat rahbarlarining siyosiy irodasi va sa’y-harakatlari natijasida mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlik, xalqlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik va yaxshi qo‘shnichilik munosabatlari yanada mustahkamlandi. Hukumatlar va hududlar darajasida delegatsiyalar tashriflari amalga oshirilmoqda va bu ulkan samaralar berayotir.
Davlatlarimiz xalqaro doirada bir-birini qo‘llab-quvvatlamoqda. BMT, ShHT, MDH, Islom hamkorlik tashkiloti kabi xalqaro tuzilmalar doirasida ham samarali hamkorlik qilib kelmoqda. Mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik masalalar bo‘yicha tomonlarning pozitsiyalari bir-biriga mos yoki yaqindir.
Mamlakatlarimiz butun mintaqada tinchlik va xavfsizlik mustahkamlanishidan manfaatdor. Uchrashuvda xalqaro terrorizm, diniy ekstremizm, narkotiklarning noqonuniy muomalada bo‘lishi, transmilliy uyushgan jinoyatchilik hamda xalqaro xavfsizlikka tahdid soladigan boshqa xavf-xatarlarga qarshi kurashishdagi hamkorlikni yanada mustahkamlash masalalariga ham e’tibor qaratildi.
Markaziy Osiyo suv-energetika resurslaridan mintaqaning barcha davlatlari manfaatlarini hisobga olgan holda, oqilona va kompleks foydalanish bo‘yicha ikki tomonlama va mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlash muhimligi qayd etildi. Tomonlar mazkur sohada o‘zaro maqbul, uzoq muddatli, barqaror mexanizmlarni ishlab chiqish, suv resurslaridan birgalikda foydalanish uchun muntazam maslahatlashuvlar o‘tkazadi.
Muzokaralarda O‘zbekiston bilan Qirg‘iziston o‘rtasida siyosiy, savdo-iqtisodiy va hududlararo hamkorlikni yanada rivojlantirish, transport-kommunikatsiya, energetika, sanoat, qishloq va suv xo‘jaligi, madaniyat va boshqa sohalardagi aloqalarni mustahkamlash masalalari muhokama qilindi. O‘zbekiston Respublikasi bilan Qirg‘iziston Respublikasi o‘rtasida ikki tomonlama hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo komissiya bu borada muhim o‘rin tutishi ta’kidlandi.
O‘zbekistonlik ishlab chiqaruvchilar yaqinda O‘shda bo‘lib o‘tgan xalqaro ko‘rgazmada ishtirok etdi. Qirg‘iziston Prezidentining O‘zbekistonga davlat tashrifi doirasida «O‘zekspomarkaz»da sanoat mahsulotlari ko‘rgazmasi va biznes-forum tashkil etildi.
Shavkat Mirziyoyev va Almazbek Atamboyev O‘zbekiston va Qirg‘iziston sanoat mahsulotlari ko‘rgazmasi bilan tanishdi.
Tashrif doirasida o‘tkazilgan biznes-forumda istiqbolli kelishuvlarga erishildi.
Tomonlar o‘zaro savdoning barqaror o‘sish sur’atini saqlagan holda, yaqin yillarda savdo hajmini bir necha barobar oshirish va uning nomenklaturasini kengaytirishga kelishib oldi. Buning uchun sanoat kooperatsiyasini yo‘lga qo‘yish, qishloq xo‘jaligi texnikalari, avtomobillar, avtobuslar, maishiy uskunalar, qurilish materiallari, to‘qimachilik mahsulotlari va boshqa tovarlar ishlab chiqarish bo‘yicha qo‘shma korxonalar tashkil etish yuzasidan ishlar davom ettiriladi. Ikki mamlakat ishbilarmon doiralari delegatsiyalarining o‘zaro tashriflari tashkil qilinadi, qo‘shma biznes-forumlar o‘tkaziladi. Ikki mamlakat vakillarining O‘zbekistonda va Qirg‘izistonda o‘tadigan xalqaro ko‘rgazma va yarmarkalarda ishtirok etishlari qo‘llab-quvvatlanadi.
Muhokamalarda transport kommunikatsiyalari sohasidagi aloqalarni kengaytirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Bu ikki mamlakatning iqtisodiy va tranzit imkoniyatlarini oshirishi, yangi transport yo‘laklari ochish tomonlarga birdek manfaat, qo‘shimcha daromad keltirishi ta’kidlandi. «O‘zbekiston – Qirg‘iziston – Xitoy» temir yo‘li va «Andijon – O‘sh – Irkeshtom – Qoshg‘ar» avtomobil yo‘li qatnovi bu borada ulkan ahamiyat kasb etadi.
Madaniy-gumanitar sohalardagi hamkorlikni rivojlantirish imkoniyatlari ham keng. Shu maqsadda ta’lim, fan va texnika sohasida hamkorlik, ta’lim va ilmiy muassasalar o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalar rivojlantirilmoqda. Bu ilmiy va pedagogik kadrlar tayyorlash, tadqiqotchilar, mutaxassis va talabalar almashinuvi, ta’lim to‘g‘risidagi hujjatlarni tan olish, malaka va ilmiy darajalar masalalari bo‘yicha axborot almashish uchun qulaylik yaratadi.
O‘zbekistonda ham, Qirg‘izistonda ham xalqlarimizning boy tarixiy merosi, tili, madaniyati, qadriyatlari asrab-avaylanmoqda. Madaniy, ijodiy, jamoat tashkilotlari va uyushmalari o‘rtasida aloqalar qo‘llab-quvvatlanmoqda. Keyingi vaqtlarda bo‘lib o‘tgan teatr jamoalarining ijodiy safarlari, adabiyot, san’at va fan arboblari ijodiga va faoliyatiga bag‘ishlangan tadbirlar shundan dalolat beradi. Shu kunlarda Qirg‘izistonda O‘zbekiston madaniyati kunlari zo‘r muvaffaqiyat bilan o‘tkazilmoqda.
Prezidentimiz tashabbusi bilan davlat chegaralari bo‘yicha tarixiy kelishuvlarga erishilgani, chegaradosh hududlararo bordi-keldi osonlashtirilgani madaniy-gumanitar aloqalarni yanada mustahkamladi. Bu istiqbolda turizm sohasi rivoji uchun ham keng imkoniyatlar ochadi.
O‘zbekistonda qirg‘iz tilida o‘qitiladigan, Qirg‘izistonda darslar o‘zbek tilida o‘tiladigan maktablar faoliyat yuritmoqda. O‘zbekiston ko‘magida O‘sh shahrida zamonaviy maktab bunyod etilmoqda.
Oliy darajadagi muzokaralar yakunida Prezident Shavkat Mirziyoyev va Prezident Almazbek Atamboyev O‘zbekiston Respublikasi bilan Qirg‘iziston Respublikasi o‘rtasida strategik sheriklik, do‘stlik, ahil qo‘shnichilik va ishonchni mustahkamlash to‘g‘risida deklaratsiyani imzoladilar.
Davlat rahbarlari huzurida ikki mamlakat hududlari, vazirlik va idoralari o‘rtasidagi hamkorlikka doir 10 dan ortiq hujjat imzolandi. Shuningdek, davlat tashrifining ikkinchi kuni o‘zaro manfaatdorlik asosida yana bir qator hujjatlar tayyorlandi va qabul qilindi.
Qirg‘iziston Respublikasi Prezidenti Almazbek Atamboyevning mamlakatimizga davlat tashrifi nihoyasiga yetdi. Oliy martabali mehmonni Islom Karimov nomidagi Toshkent xalqaro aeroportida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev kuzatib qo‘ydi.

На пути укрепления дружбы, добрососедства и доверия
По приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 5-6 октября 2017 года нашу страну с государственным визитом посетил Президент Кыргызской Республики Алмазбек Атамбаев.
Основные мероприятия в рамках визита состоялись 5 октября в резиденции Куксарой.
После церемонии официальной встречи главы государств сначала провели переговоры в узком формате, затем – в расширенном. В ходе беседы были обсуждены перспективы дальнейшего развития взаимовыгодного сотрудничества, состоялся обмен мнениями по региональным и международным вопросам, представляющим взаимный интерес.
Сотрудничество между нашими странами последовательно развивается на основе подписанного 24 декабря 1996 года Договора о вечной дружбе между Республикой Узбекистан и Кыргызской Республикой.
За последний год в развитии сотрудничества между нашими странами открылась новая страница. Особенно значимым был государственный визит Президента нашей страны Шавката Мирзиёева 5-6 сентября текущего года в Кыргызскую Республику, который стал историческим событием в развитии отношений двух стран. Подписанные в его рамках документы, касающиеся сфер торговли и экономики, транспорта, энергетики, культуры и вопросов государственных границ, вывели взаимные связи на новый уровень.
Визит Президента Кыргызстана Алмазбека Атамбаева в нашу страну стал логическим продолжением данного исторического события.
Узбекский и кыргызский народы издревле пили воду из одной реки, жили бок о бок как близкие друзья и соседи. Общны наша история, культурные и религиозные ценности, традиции и обычаи.
Благодаря политической воле и усилиям глав двух государств укрепились сотрудничество между нашими странами и дружба между нашими народами. Совершаются визиты делегаций на уровне правительств и регионов, и это дает свои положительные результаты.
Наши государства поддерживают друг друга на международной арене. Также конструктивно взаимодействуют в рамках таких международных структур, как ООН, ШОС, СНГ, Организация исламского сотрудничества и других. Едины или близки позиции сторон по вопросам регионального и международного значения.
Наши страны заинтересованы в укреплении мира и безопасности в регионе. На встрече было уделено внимание необходимости дальнейшего укрепления сотрудничества в борьбе против международного терроризма, религиозного экстремизма, нелегального оборота наркотических средств, транснациональной организованной преступности и других вызовов, представляющих угрозу международной безопасности.
Была подчеркнута важность укрепления двустороннего и регионального сотрудничества по рациональному и комплексному использованию водно-энергетических ресурсов в Центральной Азии с учетом интересов всех государств региона. В этих целях представители сторон будут проводить регулярные консультации для выработки взаимоприемлемых долгосрочных устойчивых механизмов решения вопросов совместного и комплексного использования водных ресурсов.
На переговорах обсуждены вопросы дальнейшего развития политического, торгово-экономического и межрегионального сотрудничества между Узбекистаном и Кыргызстаном, укрепления взаимодействия в сферах энергетики, промышленности, сельского и водного хозяйства, транспортно-коммуникационной, культуры и других. Отмечалась важная роль Межправительственной комиссии по двустороннему сотрудничеству между Республикой Узбекистан и Кыргызской Республикой.
Узбекские производители недавно приняли участие в прошедшей в Оше международной выставке. В рамках государственного визита Президента Кыргызстана в Узбекистан в Узэкспоцентре были организованы выставка промышленной продукции и бизнес-форум.
Шавкат Мирзиёев и Алмазбек Атамбаев ознакомились с выставкой промышленной продукции Узбекистана и Кыргызстана.
На бизнес-форуме, организованном в рамках визита, были достигнуты перспективные соглашения.
Стороны достигли договоренности об увеличении в несколько раз объемов товарооборота и расширении его номенклатуры с сохранением устойчивых темпов роста взаимной торговли. Для этого будет продолжена работа по налаживанию промышленной кооперации, организации совместных предприятий по производству сельскохозяйственной и бытовой техники, автомобилей, автобусов, строительных материалов, текстильной продукции и других товаров. Будут организованы взаимные визиты делегаций деловых кругов двух стран, проведены совместные бизнес-форумы. Поддерживается участие представителей двух стран в международных выставках и ярмарках, которые будут проводиться в Узбекистане и Кыргызстане.
В ходе обсуждений было уделено особое внимание вопросам расширения связей в сфере транспортных коммуникаций. Отмечалось, что это повысит экономические и транзитные возможности двух стран, а открытие новых транспортных коридоров представляет обоюдный интерес для сторон, принесет дополнительный доход. В этом огромное значение имеет строительство железнодорожной линии Узбекистан – Кыргызстан – Китай и налаживание движения автотранспорта по маршруту Андижан – Ош – Иркештам – Кашгар.
Также большие возможности есть в развитии сотрудничества в культурно-гуманитарной сфере. С этой целью развиваются связи в области образования, науки и техники, прямые контакты между образовательными и научными учреждениями. Это создает условия для подготовки научных и педагогических кадров, обмена исследователями, специалистами и студентами, а также информацией по вопросам квалификации и научных степеней.
И в Узбекистане, и в Кыргызстане бережно сохраняются богатое историческое наследие, язык, культура, ценности наших народов. Поддерживаются связи между культурными, творческими, общественными организациями и союзами. Об этом свидетельствуют проведенные в последнее время творческие гастроли театральных коллективов, мероприятия, посвященные творчеству деятелей литературы, искусства и науки. В эти дни в Кыргызстане успешно проходят Дни культуры Узбекистана.
Достигнутые исторические договоренности по государственным границам, упрощение приграничных межрегиональных въездов и выездов по инициативе Президента нашей страны еще более укрепили культурно-гуманитарные связи. Это откроет широкие возможности также для развития сферы туризма.
В Узбекистане действуют школы, где обучение ведется на кыргызском языке, а в Кыргызстане – на узбекском. При содействии Узбекистана в Оше возводится современная школа.
По итогам переговоров на высшем уровне Президент Шавкат Мирзиёев и Президент Алмазбек Атамбаев подписали Декларацию о стратегическом партнерстве, укреплении дружбы, добрососедства и доверия между Республикой Узбекистан и Кыргызской Республикой.
В присутствии глав государств подписаны более 10 документов о сотрудничестве между регионами, министерствами и ведомствами двух стран. Также во второй день государственного визита подготовлен и принят еще ряд документов, представляющих взаимовыгодный интерес.
На этом государственный визит Президента Кыргызской Республики Алмазбека Атамбаева в нашу страну завершился. Высокого гостя в международном аэропорту “Ташкент” имени Ислама Каримова проводил Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев.