Do‘stlik, ahil qo‘shnichilik va ishonchni mustahkamlash yo‘lida
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Qirg‘iziston Respublikasi Prezidenti Almazbek Atamboyev 2017-yil 5-6-oktabr kunlari davlat tashrifi bilan mamlakatimizda bo‘ldi.
Tashrif doirasidagi asosiy tadbirlar 5-oktabr kuni Ko‘ksaroy qarorgohida bo‘lib o‘tdi.
Rasmiy kutib olish marosimidan so‘ng davlat rahbarlari avval tor doirada, keyin kengaytirilgan tarkibda muzokaralar o‘tkazdi. Muloqotda mamlakatlarimiz o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi, tomonlarni qiziqtirgan mintaqaviy va xalqaro masalalar yuzasidan fikr almashildi.
Mamlakatlarimiz hamkorligi 1996-yil 24-dekabrda imzolangan O‘zbekiston Respublikasi va Qirg‘iziston Respublikasi o‘rtasida abadiy do‘stlik to‘g‘risidagi shartnoma asosida izchil rivojlanmoqda.
Keyingi bir yilda mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlik rivojida yangi sahifa ochildi. Ayniqsa, Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning joriy yil 5-6-sentabrdagi Qirg‘iziston Respublikasiga davlat tashrifi ikki tomonlama munosabatlarda tarixiy voqea bo‘ldi. Unda savdo-iqtisodiyot, transport, energetika, madaniyat sohalarida va chegaralar masalasida imzolangan hujjatlar o‘zaro aloqalarni yangi bosqichga ko‘tardi.
Qirg‘iziston Prezidenti Almazbek Atamboyevning mamlakatimizga kelgani mazkur tarixiy tashrifning mantiqiy davomi sifatida baholandi.
O‘zbek va qirg‘iz xalqlari azaldan bir daryodan suv ichib, yaqin do‘st va qo‘shni sifatida yashab kelgan. Tariximiz, madaniy va diniy qadriyatlarimiz, an’ana va urf-odatlarimiz mushtarak.
Ikki davlat rahbarlarining siyosiy irodasi va sa’y-harakatlari natijasida mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlik, xalqlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik va yaxshi qo‘shnichilik munosabatlari yanada mustahkamlandi. Hukumatlar va hududlar darajasida delegatsiyalar tashriflari amalga oshirilmoqda va bu ulkan samaralar berayotir.
Davlatlarimiz xalqaro doirada bir-birini qo‘llab-quvvatlamoqda. BMT, ShHT, MDH, Islom hamkorlik tashkiloti kabi xalqaro tuzilmalar doirasida ham samarali hamkorlik qilib kelmoqda. Mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik masalalar bo‘yicha tomonlarning pozitsiyalari bir-biriga mos yoki yaqindir.
Mamlakatlarimiz butun mintaqada tinchlik va xavfsizlik mustahkamlanishidan manfaatdor. Uchrashuvda xalqaro terrorizm, diniy ekstremizm, narkotiklarning noqonuniy muomalada bo‘lishi, transmilliy uyushgan jinoyatchilik hamda xalqaro xavfsizlikka tahdid soladigan boshqa xavf-xatarlarga qarshi kurashishdagi hamkorlikni yanada mustahkamlash masalalariga ham e’tibor qaratildi.
Markaziy Osiyo suv-energetika resurslaridan mintaqaning barcha davlatlari manfaatlarini hisobga olgan holda, oqilona va kompleks foydalanish bo‘yicha ikki tomonlama va mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlash muhimligi qayd etildi. Tomonlar mazkur sohada o‘zaro maqbul, uzoq muddatli, barqaror mexanizmlarni ishlab chiqish, suv resurslaridan birgalikda foydalanish uchun muntazam maslahatlashuvlar o‘tkazadi.
Muzokaralarda O‘zbekiston bilan Qirg‘iziston o‘rtasida siyosiy, savdo-iqtisodiy va hududlararo hamkorlikni yanada rivojlantirish, transport-kommunikatsiya, energetika, sanoat, qishloq va suv xo‘jaligi, madaniyat va boshqa sohalardagi aloqalarni mustahkamlash masalalari muhokama qilindi. O‘zbekiston Respublikasi bilan Qirg‘iziston Respublikasi o‘rtasida ikki tomonlama hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo komissiya bu borada muhim o‘rin tutishi ta’kidlandi.
O‘zbekistonlik ishlab chiqaruvchilar yaqinda O‘shda bo‘lib o‘tgan xalqaro ko‘rgazmada ishtirok etdi. Qirg‘iziston Prezidentining O‘zbekistonga davlat tashrifi doirasida «O‘zekspomarkaz»da sanoat mahsulotlari ko‘rgazmasi va biznes-forum tashkil etildi.
Shavkat Mirziyoyev va Almazbek Atamboyev O‘zbekiston va Qirg‘iziston sanoat mahsulotlari ko‘rgazmasi bilan tanishdi.
Tashrif doirasida o‘tkazilgan biznes-forumda istiqbolli kelishuvlarga erishildi.
Tomonlar o‘zaro savdoning barqaror o‘sish sur’atini saqlagan holda, yaqin yillarda savdo hajmini bir necha barobar oshirish va uning nomenklaturasini kengaytirishga kelishib oldi. Buning uchun sanoat kooperatsiyasini yo‘lga qo‘yish, qishloq xo‘jaligi texnikalari, avtomobillar, avtobuslar, maishiy uskunalar, qurilish materiallari, to‘qimachilik mahsulotlari va boshqa tovarlar ishlab chiqarish bo‘yicha qo‘shma korxonalar tashkil etish yuzasidan ishlar davom ettiriladi. Ikki mamlakat ishbilarmon doiralari delegatsiyalarining o‘zaro tashriflari tashkil qilinadi, qo‘shma biznes-forumlar o‘tkaziladi. Ikki mamlakat vakillarining O‘zbekistonda va Qirg‘izistonda o‘tadigan xalqaro ko‘rgazma va yarmarkalarda ishtirok etishlari qo‘llab-quvvatlanadi.
Muhokamalarda transport kommunikatsiyalari sohasidagi aloqalarni kengaytirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Bu ikki mamlakatning iqtisodiy va tranzit imkoniyatlarini oshirishi, yangi transport yo‘laklari ochish tomonlarga birdek manfaat, qo‘shimcha daromad keltirishi ta’kidlandi. «O‘zbekiston – Qirg‘iziston – Xitoy» temir yo‘li va «Andijon – O‘sh – Irkeshtom – Qoshg‘ar» avtomobil yo‘li qatnovi bu borada ulkan ahamiyat kasb etadi.
Madaniy-gumanitar sohalardagi hamkorlikni rivojlantirish imkoniyatlari ham keng. Shu maqsadda ta’lim, fan va texnika sohasida hamkorlik, ta’lim va ilmiy muassasalar o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalar rivojlantirilmoqda. Bu ilmiy va pedagogik kadrlar tayyorlash, tadqiqotchilar, mutaxassis va talabalar almashinuvi, ta’lim to‘g‘risidagi hujjatlarni tan olish, malaka va ilmiy darajalar masalalari bo‘yicha axborot almashish uchun qulaylik yaratadi.
O‘zbekistonda ham, Qirg‘izistonda ham xalqlarimizning boy tarixiy merosi, tili, madaniyati, qadriyatlari asrab-avaylanmoqda. Madaniy, ijodiy, jamoat tashkilotlari va uyushmalari o‘rtasida aloqalar qo‘llab-quvvatlanmoqda. Keyingi vaqtlarda bo‘lib o‘tgan teatr jamoalarining ijodiy safarlari, adabiyot, san’at va fan arboblari ijodiga va faoliyatiga bag‘ishlangan tadbirlar shundan dalolat beradi. Shu kunlarda Qirg‘izistonda O‘zbekiston madaniyati kunlari zo‘r muvaffaqiyat bilan o‘tkazilmoqda.
Prezidentimiz tashabbusi bilan davlat chegaralari bo‘yicha tarixiy kelishuvlarga erishilgani, chegaradosh hududlararo bordi-keldi osonlashtirilgani madaniy-gumanitar aloqalarni yanada mustahkamladi. Bu istiqbolda turizm sohasi rivoji uchun ham keng imkoniyatlar ochadi.
O‘zbekistonda qirg‘iz tilida o‘qitiladigan, Qirg‘izistonda darslar o‘zbek tilida o‘tiladigan maktablar faoliyat yuritmoqda. O‘zbekiston ko‘magida O‘sh shahrida zamonaviy maktab bunyod etilmoqda.
Oliy darajadagi muzokaralar yakunida Prezident Shavkat Mirziyoyev va Prezident Almazbek Atamboyev O‘zbekiston Respublikasi bilan Qirg‘iziston Respublikasi o‘rtasida strategik sheriklik, do‘stlik, ahil qo‘shnichilik va ishonchni mustahkamlash to‘g‘risida deklaratsiyani imzoladilar.
Davlat rahbarlari huzurida ikki mamlakat hududlari, vazirlik va idoralari o‘rtasidagi hamkorlikka doir 10 dan ortiq hujjat imzolandi. Shuningdek, davlat tashrifining ikkinchi kuni o‘zaro manfaatdorlik asosida yana bir qator hujjatlar tayyorlandi va qabul qilindi.
Qirg‘iziston Respublikasi Prezidenti Almazbek Atamboyevning mamlakatimizga davlat tashrifi nihoyasiga yetdi. Oliy martabali mehmonni Islom Karimov nomidagi Toshkent xalqaro aeroportida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev kuzatib qo‘ydi.

2017-10-07 | Politics
On October 5-6, 2017, the President of the Kyrgyz Republic Almazbek Atambayev paid a state visit to our country at the invitation of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev.
The main events within the framework of the state visit were held on October 5, at Kuksaroy residence.
After the ceremony of the official meeting, the heads of the two countries held negotiations in a narrow and in an expanded format. During the conversation, the prospects of further development of mutually beneficial cooperation were discussed, views were exchanged on regional and international issues of mutual interest.
Cooperation between our countries is consistently developing on the basis of the Treaty on eternal friendship between the Republic of Uzbekistan and the Kyrgyz Republic, signed on December 24, 1996.
A new page has been opened in the development of cooperation between our countries over the past year. Particularly significant was the state visit of the President of our country Shavkat Mirziyoyev on September 5-6 this year to the Kyrgyz Republic, which became a historic event in development of relations between the two countries. Documents related to the spheres of trade and economy, transport, energy, culture and issues of state borders that were signed within its framework, raised mutual ties to a new level.
The visit of the President of Kyrgyzstan Almazbek Atambayev to our country became a logical continuation of this historic event.
Due to the political will and efforts of the heads of the two states, cooperation between our countries and friendship between our people have strengthened. Visits of delegations are being conducted at the level of governments and regions, and this gives positive results.
Our countries support each other in the international arena. They also interact constructively within the framework of such international structures as the UN, the SCO, the CIS, the Organization of Islamic Cooperation and others. Positions of the sides on issues of regional and international importance are same or close.
Our countries are interested in strengthening peace and security in the region. Attention at the meeting was paid to the need of further strengthening cooperation in the fight against international terrorism, religious extremism, illicit trafficking in narcotics, transnational organized crime and other challenges posing a threat to international security.
The importance of strengthening bilateral and regional cooperation on rational and integrated use of water and energy resources in Central Asia, taking into account the interests of all the states of the region, was emphasized. To this end, representatives of the two countries will conduct regular consultations for development of mutually acceptable long-term sustainable mechanisms for addressing the issues of joint and integrated use of water resources.
Issues of further development of political, trade-economic and interregional cooperation between Uzbekistan and Kyrgyzstan, strengthening cooperation in the spheres of energy, industry, agriculture and water resources, transport and communication, culture and others were discussed at the meeting. An important role of the Intergovernmental commission on bilateral cooperation between the Republic of Uzbekistan and the Kyrgyz Republic was noted.
Manufacturers of Uzbekistan have recently taken part in the international exhibition held in Osh. Within the framework of the state visit of the President of Kyrgyzstan to Uzbekistan, an exhibition of industrial products and a business forum were held at Uzexpocentre.
Shavkat Mirziyoyev and Almazbek Atambayev got acquainted with the exhibition of industrial products of Uzbekistan and Kyrgyzstan.
Prospective agreements were reached at the business forum organized within the framework of the visit.
The sides reached an agreement on increasing the volume of trade and expansion of its nomenclature several times, while maintaining stable growth rates of mutual trade. To this end, activities will continue on establishing industrial cooperation, organizing joint ventures on production of agricultural and household appliances, automobiles, buses, construction materials, textile products and other goods. Mutual visits of businessmen of the two countries will be organized, joint business forums will be held. Participation of representatives of the two countries in international exhibitions and fairs, which will be held in Uzbekistan and Kyrgyzstan, is supported.
During the discussions, special attention was paid to issues of expansion of relations in the sphere of transport communications. It was noted that this will increase the economic and transit opportunities of the two countries, and the opening of new transport corridors that is of mutual interest for the sides, will bring additional revenue. Construction of the railway line Uzbekistan – Kyrgyzstan – China and the establishment of traffic on the route Andijan – Osh – Irkeshtam – Kashgar are of great importance in this.
There are also great opportunities in development of cooperation in cultural and humanitarian sphere. For this purpose, relations in the field of education, science and technology, direct contacts between educational and scientific institutions are developing. This creates conditions for the preparation of scientific and pedagogical personnel, exchange of researchers, specialists and students, as well as information on issues of qualifications and scientific degrees.
The achieved historical agreements on the state borders, simplification of cross-border interregional arrivals and departures on the initiative of the President of our country have further strengthened cultural and humanitarian ties. This will open wide opportunities for the development of tourism.
There are schools in Uzbekistan, where education is conducted in the Kyrgyz language, and in Kyrgyzstan – in Uzbek. A modern school is being built in Osh with the assistance of Uzbekistan.
As a result of negotiations at the highest level, President Shavkat Mirziyoyev and President Almazbek Atambayev signed the Declaration on strategic partnership, strengthening friendship, good-neighborliness and confidence between the Republic of Uzbekistan and the Kyrgyz Republic.
More than 10 documents on cooperation between the regions, ministries and departments of the two countries have been signed in the presence of the heads of the states. A number of documents representing mutually beneficial interest were also prepared and adopted on the second day of the state visit.
Thereupon, the state visit of the President of the Kyrgyz Republic Almazbek Atambayev to our country ended. The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev has seen off the distinguished guest at “Tashkent” international airport named after Islam Karimov.