Fiskal xotirali nazorat-kassa mashinalarini qo‘llash tartibini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida
Yuridik va jismoniy shaxslar tomonidan naqd pulga tovarlarni realizatsiya qilish, ishlarni bajarish va xizmatlar ko‘rsatishda fiskal xotirali nazorat-kassa mashinalar qo‘llanishini yanada takomillashtirish, shuningdek, aholi bilan pulli hisob-kitob qilishni tezkor hisobga olish va nazorat qilish tizimini kengaytirish maqsadida:
1. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 18-iyuldagi «Soliq ma’muriyatchiligini tubdan takomillashtirish, soliqlar va boshqa majburiy to‘lovlarning yig‘iluvchanligini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi PF-5116-sonli Farmoniga muvofiq Toshkent, Nukus shaharlarida va viloyat markazlarida davlat soliq xizmati organlariga hisob-kitoblar haqidagi ma’lumotlarning onlayn rejimida uzatilishini ta’minlaydigan nazorat-kassa mashinalarini qo‘llash orqali naqd pul va naqd pulsiz shakldagi tushumlar, shu jumladan, elektron to‘lovlar ustidan avtomatlashtirilgan nazorat tizimi joriy etilishi, respublikamizning qolgan hududlarida mazkur tizim bosqichma-bosqich kiritilishi belgilanganligi ma’lumot uchun qabul qilinsin.
2. O‘zbekiston Respublikasi Davlat soliq qo‘mitasi, Markaziy banki, Iqtisodiyot vazirligi, Savdo-sanoat palatasining aholi bilan naqd pulda amalga oshirilgan hisob-kitoblar to‘g‘risidagi ma’lumotlarni davlat soliq xizmati organlariga onlayn rejimida uzatib borish funksiyasiga ega bo‘lgan nazorat-kassa mashinalarining (keyingi o‘rinlarda – onlayn NKM) zamonaviy modellarini bosqichma-bosqich joriy etish to‘g‘risidagi taklifi ma’qullansin.
tovarlarni realizatsiya qilish, ishlarni bajarish va xizmatlar ko‘rsatishda amalga oshiriladigan hisob-kitoblar hajmini aniqlash uchun 2018-yilning 1-yanvaridan 30-martigacha Toshkent, Nukus shaharlarida va viloyatlar markazlarida 500 tadan 1000 tagacha bo‘lgan onlayn NKMlar tajriba-sinov tariqasida amaliyotga joriy etiladi;
2018-yilning 1-iyulidan boshlab Toshkent, Nukus shaharlarida va viloyatlar markazlarida barcha yuridik shaxslar tovarlarni realizatsiya qilish, ishlarni bajarish va xizmatlar ko‘rsatishda aholi bilan naqd puldagi hisob-kitoblarni majburiy tarzda onlayn NKM yordamida amalga oshiradi;
2018-yilning 1-dekabridan boshlab O‘zbekiston Respublikasi hududida barcha yuridik va jismoniy shaxslar tovarlarni realizatsiya qilish, ishlarni bajarish va xizmatlar ko‘rsatishda aholi bilan naqd puldagi hisob-kitoblarni majburiy tarzda faqat onlayn NKMni qo‘llagan holda amalga oshiradi;
qarorning mazkur bandi qoidalari qonunchilikka muvofiq faoliyatining o‘ziga xos xususiyati sababli nazorat-kassa mashinalarini qo‘llamasdan amalga oshirishi mumkin bo‘lgan ayrim toifadagi yuridik va jismoniy shaxslarga, shuningdek, telekommunikatsiya tarmoqlari bilan qamrab olinmagan olis va borish qiyin bo‘lgan aholi punktlarida tadbirkorlik faoliyatini amalga oshiradigan yuridik va jismoniy shaxslarga tatbiq etilmaydi;
yuridik va jismoniy shaxslar tomonidan ushbu bandda belgilangan muddatlar tugagandan keyin onlayn NKMlarni qo‘llamasdan tovarlarni realizatsiya qilish, ishlarni bajarish va xizmatlar ko‘rsatish nazorat-kassa mashinasini qo‘llash tartibini buzish deb qaraladi va qonunchilikda belgilangan tartibda javobgarlikka tortiladi.
4. Davlat soliq qo‘mitasi va uning hududiy organlari 2018-yilning 1-mayidan yuridik va jismoniy shaxslarga tegishli onlayn NKMlarni belgilangan tartibda ro‘yxatdan o‘tkazish, qayta ro‘yxatdan o‘tkazish va ro‘yxatdan chiqarilishini, shu jumladan, jahon informatsion Internet tarmog‘i orqali masofadan xizmat ko‘rsatish imkoniyatlaridan foydalangan holda, o‘zlari faoliyat yuritayotgan shahar va tumanlarda amalga oshirilishini ta’minlasin.
5. O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi (Shermatov Sh.X.):
Davlat soliq qo‘mitasi (Parpiyev B.R.) va boshqa manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda telekommunikatsiya tarmoqlari bilan qamrab olinmagan olis va borish qiyin bo‘lgan aholi punktlari ro‘yxatini tasdiqlasin hamda har yili yangilab borsin;
telekommunikatsiya tarmoqlari bilan qamrab olinmagan olis va borish qiyin bo‘lgan aholi punktlari ro‘yxatini har kalendar yilning 25-dekabriga qadar O‘zbekiston Respublikasi Davlat soliq qo‘mitasiga taqdim etib borsin.
6. Onlayn NKMdan kelib tushadigan fiskal ma’lumotlarni qabul qilish, qayta ishlash, saqlash, joylash va O‘zbekiston Respublikasi Davlat soliq qo‘mitasiga so‘rovga muvofiq uzatish fiskal ma’lumotlar operatori tomonidan amalga oshirilishi belgilab qo‘yilsin.
O‘zbekiston Respublikasi Davlat soliq qo‘mitasi (Parpiyev B.R.) O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi (Shermatov Sh.X.) va boshqa manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda fiskal ma’lumotlar operatorining faoliyatini tartibga soladigan Nizomni tasdiqlasin va fiskal ma’lumotlar operatori funksiyasini bajaradigan yuridik shaxsni aniqlasin.
7. «O‘zeltexsanoat» aksiyadorlik kompaniyasi (Boqiyev F.X.):
O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi (Shermatov Sh.X.), Davlat soliq qo‘mitasi (Parpiyev B.R.) va boshqa manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda 2017-yilning 1-noyabrigacha keyinchalik cheklarning haqiqiyligini aniqlashda foydalaniladigan unikal kodli chek beradigan onlayn NKMga qo‘yiladigan yagona texnik talablarni belgilaydigan davlat standartini ishlab chiqsin va qonunchilikda belgilangan tartibda ekspertizadan va davlat ro‘yxatidan o‘tkazish uchun «O‘zstandart» agentligiga taqdim etsin;
onlayn NKMga qo‘yiladigan yagona texnik talablar konfiguratsiyasi ma’lumotlarining ochiqligini ta’minlasin;
boshqa manfaatdor shaxslarni jalb qilgan holda, 2017-yilning 1-dekabrigacha respublikada onlayn NKM va (yoki) NKM tarkibida ishlash uchun mo‘ljallangan ma’lumotlarni onlayn rejimida davlat soliq xizmati organlariga uzatish funksiyasiga ega bo‘lgan maxsus qurilmalar keng ishlab chiqarilishini tashkil etsin;
yuridik va jismoniy shaxslarga onlayn NKMni bo‘lib-bo‘lib to‘lash sharti bilan sotib olish imkoniyatini yaratsin.
8. O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi (Shermatov Sh.X.):
a) telekommunikatsiya tarmoqlari, shu jumladan, mobil aloqa operatorlari va provayderlariga pullik hisob-kitoblar to‘g‘risidagi ma’lumotlarni davlat soliq xizmati organlariga uzluksiz uzatish xizmatlari taqdim etishini ta’minlasin;
b) bazaviy stansiyalar, jumladan, CDMA-450 texnologiyalarini qo‘llagan holda stansiyalar sonini ko‘paytirish;
tarmoqlar bilan, ayniqsa, olis va borish qiyin bo‘lgan aholi punktlarini qamrab olish zonalarini kengaytirish;
onlayn NKMdan foydalanishda maxsus tarif rejalarini ishlab chiqish choralarini ko‘rsin.
9. O‘zbekiston Respublikasi Davlat soliq qo‘mitasi (Parpiyev B.R.) O‘zbekiston matbuot va axborot agentligi (Tangriyev L.X.), O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi va boshqa manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda tadbirkorlik subyektlari va aholi o‘rtasida mazkur qarorning maqsadi, mohiyati va amaliy ahamiyatini keng yoritish bo‘yicha tadbirlar tashkil etilishi va o‘tkazilishini ta’minlasin.
10. O‘zbekiston Respublikasi Davlat soliq qo‘mitasi (Parpiyev B.R.) manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda qonunchilikka ushbu qarordan kelib chiqadigan o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
Vazirlik va idoralar qabul qilingan me’yoriy-huquqiy hujjatlarini mazkur qarorga muvofiqlashtirsin.
11. Ushbu qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov, Bosh vazir o‘rinbosari D.A.Qo‘chqorov va O‘zbekiston Respublikasi Davlat soliq qo‘mitasi raisi B.R.Parpiyev zimmasiga yuklansin.
Toshkent shahri, 2017-yil 29-sentabr
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 29-sentabrdagi “Fiskal xotirali nazorat-kassa mashinalarini qo‘llash tartibini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaroriga
O‘zbekiston Respublikasi Soliq kodeksining 72-moddasiga muvofiq O‘zbekiston Respublikasi hududida tovarlarni realizatsiya qilish, ishlar bajarish va xizmatlar ko‘rsatishda naqd pul bilan hisob-kitob qilish Nazorat-kassa mashinalarining davlat reyestriga kiritilgan fiskal xotirali nazorat-kassa mashinalarini majburiy qo‘llagan holda amalga oshiriladi.
Fiskal xotirali nazorat-kassa mashinalarining qo‘llanilishi Vazirlar Mahkamasining 2011-yil 17-noyabrdagi 306-sonli qarori bilan tasdiqlangan nizomlar bilan tartibga solinadi.
Tadbirkorlik subyektlari tomonidan aholi bilan naqd pulda amalga oshirilgan hisob-kitoblar to‘g‘risidagi ma’lumotlar nazorat-kassa mashinalarining fiskal xotirasida saqlanadi.
Hozirgi paytda tadbirkorlik subyektlari tomonidan hisoblanadigan soliq va boshqa majburiy to‘lovlar summasini kamaytirish, naqd pul tushumlarini bank kassalariga topshirmasdan yashirish maqsadida xaridorlarga nazorat-kassa mashinasi chekini bermaslik, nazorat-kassa mashinasini nosoz holatga keltirish, fiskal xotiradagi ma’lumotlarni qasddan o‘zgartirish, nazorat-kassa mashinalarini yo‘qotish orqali amalga oshirilgan tovar aylanmalari to‘g‘risidagi ma’lumotlar soxtalashtirilmoqda.
Bundan tashqari, yirik savdo tarmoqlarida tovarlar hisobini yuritish, xaridorlarga nazorat-kassa mashinasidan chek berish yagona komputer tizimi orqali amalga oshirilishi sababli ulardagi naqd pul tushumlari to‘g‘risidagi ma’lumotlarning ishonchliligi kafolatlanmaydi.
Naqd pul tushumlarining haqiqiy hajmini aniqlash maqsadida davlat soliq xizmati organlari xodimlari juda ko‘p vaqt talab etiladigan xronometraj tadbirlariga muntazam ravishda jalb qilinmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 18-iyuldagi “Soliq ma’muriyatchiligini tubdan takomillashtirish, soliqlar va boshqa majburiy to‘lovlarning yig‘iluvchanligini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF-5116-son Farmoni bilan davlat soliq xizmati organlari tizimini isloh etishning muhim yo‘nalishlaridan biri sifatida soliq ma’muriyatchiligi jarayoniga zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalari va ilg‘or avtomatlashtirilgan tahlil uslublarini keng joriy etish, soliq to‘lovchilarga, eng avvalo, tadbirkorlik subyektlariga to‘g‘ridan-to‘g‘ri muloqotsiz elektron xizmat ko‘rsatishga to‘liq o‘tish belgilangan.
Ushbu vazifalar, shuningdek, yuqoridagi Farmon bilan tasdiqlangan “Davlat soliq xizmati organlari faoliyati va soliq ma’muriyatchiligining samaradorligini oshirish bo‘yicha chora-tadbirlar dasturi”ning 8-bandi ijrosini ta’minlash maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Fiskal xotirali nazorat-kassa mashinalarini qo‘llash tartibini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori qabul qilindi.
Qarorda tovarlarni realizatsiya qilish, ishlarni bajarish va xizmatlar ko‘rsatishda aholi bilan amalga oshiriladigan hisob-kitoblar hajmini aniqlash maqsadida 2018-yilning 1-yanvaridan boshlab Toshkent, Nukus shaharlarida va viloyatlar markazlarida 500 tadan 1000 tagacha bo‘lgan onlayn nazorat-kassa mashinalari tajriba-sinov tariqasida amaliyotga joriy etiladi. 2018-yilning 1-iyulidan boshlab ushbu hududlardagi barcha yuridik shaxslar, 2018-yilning 1-dekabridan boshlab barcha yuridik va jismoniy shaxslar tovarlarni realizatsiya qilish, ishlarni bajarish va xizmatlar ko‘rsatishda aholi bilan naqd puldagi hisob-kitoblarni majburiy tarzda faqat onlayn nazorat-kassa mashinalarini qo‘llagan holda amalga oshirish orqali bosqichma-bosqich joriy etish ko‘zda tutilgan.
Onlayn nazorat-kassa mashinalaridan kelib tushadigan fiskal ma’lumotlarni qabul qilish, qayta ishlash, saqlash va Davlat soliq qo‘mitasiga uzatish fiskal ma’lumotlar operatori tomonidan amalga oshiriladi.
Fiskal ma’lumotlar operatori funksiyasini bajaradigan yuridik shaxs Davlat soliq qo‘mitasi, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi hamda manfaatdor vazirlik va idoralar bilan hamkorlikda aniqlanadi.
Mazkur qarorning qabul qilinishi bilan:
birinchidan, xaridorlarga berilgan nazorat-kassa mashinalari cheklarining markazlashgan elektron ma’lumotlar bazasi yaratiladi va nazorat-kassa mashinalaridan foydalanmayotgan savdo shoxobchalarini onlayn rejimda aniqlab, tezkor choralar ko‘rish imkoniyati yaratiladi;
ikkinchidan, nazorat-kassa mashinalari orqali xaridorlarga berilgan cheklar haqidagi ma’lumotlarni qasddan o‘zgartirish, tushum summasini kamaytirish, nazorat-kassa mashinalarini yo‘qotish, buzish yoki ro‘yxatdan o‘tmagan nazorat-kassa mashinalaridan foydalanish, shuningdek, ikkilamchi buxgalteriya yuritish kabi holatlarga chek qo‘yiladi;
uchinchidan, onlayn nazorat-kassa mashinalarining kassa cheklaridagi raqamlar unikal (takrorlanmaydigan) bo‘lganligi sababli ularni soxtalashtirishning oldi olinadi, tadbirkorlik subyektlariga to‘g‘ridan-to‘g‘ri muloqotsiz elektron xizmat ko‘rsatiladi, aholi bilan pulli hisob-kitoblarni amalga oshirish jarayoniga zamonaviy axborot texnologiyalarini tatbiq etishning yangi bosqichga ko‘tarilishi ta’minlanadi.
Shuningdek, tadbirkorlik subyektlarining naqd pul tushumi bilan bog‘liq faoliyatiga aralashish va turli xil nazorat tadbirlari o‘tkazilishining kamayishiga olib keladi.

О мерах по дальнейшему совершенствованию применения контрольно-кассовых машин с фискальной памятью
В целях дальнейшего совершенствования применения контрольно-кассовых машин с фискальной памятью юридическими и физическими лицами при реализации товаров, выполнении работ и оказании услуг за наличный денежный расчет, а также расширения системы оперативного учета и контроля за осуществлением денежных расчетов с населением:
1. Принять к сведению, что в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 18 июля 2017 года №УП-5116 «О мерах по коренному совершенствованию налогового администрирования, повышению собираемости налогов и других обязательных платежей» предусмотрено внедрение системы автоматизированного контроля за поступлением наличной выручки посредством применения контрольно-кассовых машин, обеспечивающих передачу органам государственной налоговой службы данных о расчетах в режиме онлайн, в городах Ташкенте, Нукусе и областных центрах, с последующим поэтапным введением данной системы в остальных регионах республики.
2. Согласиться с предложениями Государственного налогового комитета, Центрального банка, Министерства экономики, Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан о поэтапном внедрении в эксплуатацию современных моделей контрольно-кассовых машин с функцией передачи в режиме онлайн данных о денежных расчетах с населением, производимых в наличной форме, в органы государственной налоговой службы (далее – онлайн ККМ).
с 1 января по 30 марта 2018 года в городах Ташкенте, Нукусе и областных центрах запускается пилотный проект по использованию от 500 до 1000 онлайн ККМ для определения нагрузки проводимых расчетов с населением в наличной форме при реализации товаров, выполнении работ и оказании услуг;
с 1 июля 2018 года в городах Ташкенте, Нукусе и областных центрах все юридические лица при реализации товаров, выполнении работ и оказании услуг обязаны осуществлять денежные расчеты с населением в наличной форме с использованием онлайн ККМ;
с 1 декабря 2018 года на территории Республики Узбекистан все юридические и физические лица обязаны осуществлять денежные расчеты с населением в наличной форме при реализации товаров, выполнении работ и оказании услуг исключительно с применением онлайн ККМ;
действие настоящего пункта не распространяется на отдельные категории юридических и физических лиц, имеющих право в соответствии с законодательством осуществлять наличные денежные расчеты без применения ККМ в силу специфики своей деятельности, а также осуществляющих предпринимательскую деятельность в отдаленных и труднодоступных населенных пунктах, не охваченных сетями телекоммуникаций;
реализация товаров, выполнение работ и оказание услуг юридическими и физическими лицами без применения онлайн ККМ по истечении сроков, установленных настоящим пунктом постановления, рассматривается как нарушение порядка применения контрольно-кассовых машин, с привлечением к ответственности в установленном законодательством порядке.
4. Государственному налоговому комитету Республики Узбекистан и его территориальным органам обеспечить с 1 мая 2018 года в установленном порядке регистрацию, перерегистрацию и снятие с регистрации онлайн ККМ юридических и физических лиц в городах и районах по месту осуществления ими деятельности, в том числе с использованием возможности дистанционного оказания услуг через всемирную информационную сеть Интернет.
5. Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан (Шерматов Ш.Х.):
совместно с Государственным налоговым комитетом Республики Узбекистан (Парпиев Б.Р.) и другими заинтересованными министерствами, ведомствами в двухмесячный срок утвердить и ежегодно обновлять Перечень отдаленных и труднодоступных населенных пунктов, не охваченных сетями телекоммуникаций;
ежегодно до 25 декабря каждого календарного года предоставлять Государственному налоговому комитету Республики Узбекистан перечень отдаленных и труднодоступных населенных пунктов, не охваченных сетями телекоммуникаций.
6. Установить, что прием, обработка, хранение, пакетирование и передача по запросу в Государственный налоговый комитет Республики Узбекистан фискальных данных, поступающих от онлайн ККМ, осуществляется оператором фискальных данных.
Государственному налоговому комитету (Парпиев Б.Р.) совместно с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан (Шерматов Ш.Х.) и другими заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок утвердить Положение о порядке функционирования оператора фискальных данных и определить юридическое лицо, выполняющее функцию оператора фискальных данных.
7. Акционерной компании «Узэлтехсаноат» (Бокиев Ф.Х.):
совместно с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций (Шерматов Ш.Х.), Государственным налоговым комитетом (Парпиев Б.Р.) и другими заинтересованными министерствами и ведомствами до 1 ноября 2017 года разработать государственный стандарт, устанавливающий единые технические требования к онлайн ККМ с выдачей чека, в котором указан уникальный код, предназначенный для дальнейшей идентификации чека, и представить в агентство «Узстандарт» на экспертизу и государственную регистрацию в порядке, установленном законодательством;
обеспечить открытость описания конфигурации единых технических требований к онлайн ККМ;
с привлечением других заинтересованных лиц обеспечить до 1 декабря 2017 года организацию серийного производства онлайн ККМ в республике и (или) специальных устройств для работы в составе ККМ с функцией передачи данных в режиме онлайн в органы государственной налоговой службы;
обеспечить предоставление юридическим и физическим лицам возможности приобретения онлайн ККМ в рассрочку.
8. Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан (Шерматов Ш.Х.) обеспечить:
а) предоставление операторами и провайдерами сетей телекоммуникаций, в том числе мобильной связи, услуг для бесперебойной передачи данных в органы государственной налоговой службы о денежных расчетах с населением;
б) принять меры по:
увеличению количества базовых станций, в том числе с применением технологии CDMA-450;
расширению зон покрытия сетей, особенно в отдаленных и труднодоступных населенных пунктах;
разработке специализированных тарифных планов при использовании онлайн ККМ.
9. Государственному налоговому комитету (Парпиев Б.Р.) совместно с Узбекским агентством по печати и информации (Тангриев Л.Х.), Национальной телерадиокомпанией Узбекистана (Хаджаев А.Ж.) и заинтересованными министерствами и ведомствами обеспечить организацию и проведение мероприятий по широкому освещению целей, содержания и практической значимости настоящего постановления среди субъектов предпринимательства и населения.
10. Государственному налоговому комитету (Парпиев Б.Р.) совместно с Министерством юстиции Республики Узбекистан и другими заинтересованными министерствами и ведомствами внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
11. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н., заместителя Премьер-министра Кучкарова Д.А. и председателя Государственного налогового комитета Республики Узбекистан Парпиева Б.Р.
Город Ташкент, 29 сентября 2017 года.
к постановлению Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему совершенствованию применения контрольно-кассовых машин с фискальной памятью»
от 29 сентября 2017 года
В соответствии со статьей 72 Налогового кодекса Республики Узбекистан на территории Республики Узбекистан реализация товаров, выполнение работ, оказание услуг за наличный денежный расчет осуществляются с обязательным применением контрольно-кассовых машин с фискальной памятью, включенных в Государственный реестр контрольно-кассовых машин.
Применение контрольно-кассовых машин с фискальной памятью регулируется положениями, утвержденными постановлением Кабинета Министров № 306 от 17 ноября 2011 года.
Сведения о расчетах, осуществленных субъектами предпринимательства с населением, хранятся в фискальной памяти контрольно-кассовых машин.
В настоящее время в целях сокрытия поступлений наличных денежных средств от сдачи их в кассы банков наблюдаются случаи предоставления субъектами предпринимательства уменьшенной суммы начисляемых налогов и других обязательных платежей, невыдачи чеков покупателям, порча контрольно-кассовых машин, умышленное изменение данных в фискальной памяти контрольно-кассовых машин, фальсифицирование данных о товарообороте, осуществляемом при утере контрольно-кассовых машин.
В связи с тем, что в крупных торговых сетях учет товаров, выдача чеков контрольно-кассовых машин покупателям осуществляется через единую компьютерную систему, по указанным причинам не гарантируется достоверность данных о наличных денежных поступлениях.
В целях определения реального объема наличных денежных поступлений сотрудники органов государственной налоговой службы регулярно привлекаются к мероприятиям хронометража, требующим значительных затрат времени.
Согласно Указу Президента Республики Узбекистан от 18 июля 2017 года № УП-5116 «О мерах по коренному совершенствованию налогового администрирования, повышению собираемости налогов и других обязательных платежей» в качестве одного из важных направлений реформирования системы органов государственной налоговой службы предусмотрены широкое внедрение в процесс налогового администрирования информационно-коммуникационных технологий и передовых информатизированных методов анализа, переход к электронному обслуживанию налогоплательщиков, прежде всего, субъектов предпринимательства без прямого общения.
В целях обеспечения исполнения этих задач, а также пункта 8 Программы мероприятий по повышению эффективности деятельности органов государственной налоговой службы и налогового администрирования, утвержденной Указом, принято постановление Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему совершенствованию применения контрольно-кассовых машин с фискальной памятью».
Данным постановлением установлено, что в целях определения нагрузки проводимых расчетов с населением при реализации товаров, выполнении работ и оказании услуг для поэтапного внедрения системы автоматизированного контроля за поступлением наличной выручки посредством применения контрольно-кассовых машин, обеспечивающих передачу налоговым органам данных о расчетах в режиме онлайн, для испытания с 1 января 2018 года будет запущен пилотный проект в городах Ташкенте, Нукусе и областных центрах по использованию от 500 до 1000 контрольно-кассовых машин. При этом, начиная с 1 июля 2018 года все юридические лица этих регионов и с 1 декабря 2018 года все юридические и физические лица при реализации товаров, выполнении работ и оказании услуг будут проводить расчеты с населением в наличной денежной форме с обязательным применением контрольно-кассовых машин.
Прием поступающих фискальных данных от онлайн контрольно-кассовых машин, обработка, хранение, размещение и передача сведений в Государственный налоговый комитет будут осуществляться оператором фискальных данных.
Юридическое лицо, выполняющее функции оператора фискальных данных, будет определено совместно с Государственным налоговым комитетом, Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций, а также заинтересованными министерствами и ведомствами.
С принятием данного проекта:
во-первых, будет создана централизованная база данных кассовых чеков, выдаваемых покупателям, и торговые пункты, не использующие контрольно-кассовые машины, будут выявлены в онлайн-режиме и появится возможность принятия оперативных мер;
во-вторых, будут пресечены такие ситуации, как умышленное искажение данных в чеках, выданных через контрольно-кассовые машины покупателям, сокращение суммы поступлений, утеря, повреждение или использование незарегистрированных контрольно-кассовых машин, а также ведение двойной бухгалтерии;
в-третьих, в связи с тем, что номера на кассовых чеках онлайн контрольно-кассовых машин имеют уникальный код, по этой причине будет предупреждаться их фальсификация, субъектам предпринимательства предоставятся прямые электронные услуги, будет обеспечен подъем на новый уровень внедрения современных информационно-коммуникационных технологий в процесс расчета с населением.
Вместе с тем, внедрение данной системы будет способствовать сокращению вмешательств в деятельность субъектов предпринимательства, связанную с наличными денежными поступлениями.