Janubiy Koreya delegatsiyasi uchrashuvlari
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati va Qonunchilik palatasida 25 sentyabr kuni Koreya Respublikasi Milliy Assambleyasi Spikeri Chon Se Gyun boshchiligidagi delegatsiya a’zolari bilan uchrashuvlar bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisi N.Yo‘ldoshev bilan uchrashuvda mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlik barcha sohalarda izchil rivojlanib borayotgani, parlamentlararo aloqalar bu munosabatlarning huquqiy asosi bo‘lib xizmat qilayotgani ta’kidlandi. Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan ishlab chiqilgan 2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasi jamiyat va davlat hayotini isloh etishning barcha sohalarini qamrab olgani qayd etildi.
Koreya Respublikasi Milliy Assambleyasida «Koreya – O‘zbekiston» parlament do‘stlik assotsiatsiyasi, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisida Koreya Respublikasi Milliy Assambleyasi bilan hamkorlik bo‘yicha parlamentlararo guruh tashkil etilgan.
Tomonlar parlamentlararo munosabatlarning bugungi holati va istiqbollari haqida fikr almashdi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikeri N.Ismoilov bilan uchrashuvda parlamentlararo aloqalarni yanada faollashtirish masalalari muhokama qilindi.
Koreya Respublikasi Milliy Assambleyasining Spikeri Chon Se Gyun samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirdi. O‘zbekistonning dunyo hamjamiyatida tutgan o‘rni mustahkamlanib borayotganini ta’kidlab, mamlakatimizda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar haqidagi fikrlarini bayon etdi.
– Janubiy Koreya siyosatchilari 2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasiga muvofiq olib borilayotgan tizimli islohotlarni yuqori baholaydi, – dedi Chon Se Gyun. – Islohotlarning o‘z vaqtida, bosqichma-bosqich, shuningdek, sifatli amalga oshirilishi O‘zbekiston uchun yangi imkoniyatlar ochmoqda. Ushbu jarayonda Koreya Respublikasi Milliy Assambleyasi O‘zbekiston parlamenti bilan hamkorlik aloqalarini yanada mustahkamlashga tayyor.
Koreya Respublikasi delegatsiyasi a’zolari Mustaqillik maydoniga tashrif buyurdi. Mehmonlar ezgu niyatlarimiz ramzi, hurriyatimiz timsoli bo‘lgan Mustaqillik va ezgulik monumenti poyiga gul qo‘ydi.

Meetings of the delegation of South Korea
On September 25, meetings with the delegation of the Republic of Korea headed by Speaker of the National Assembly Chung Sye-kyun were held at the Senate and the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan.
At a meeting with the Chairman of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan N.Yuldoshev, it was noted that cooperation between our countries is consistently developing in all directions, inter-parliamentary relations are strengthening. It was emphasized that the Strategy of actions on five priority areas of development of the Republic of Uzbekistan in 2017-2021 developed by the initiative of the President of our country Shavkat Mirziyoyev covers all spheres of the state and society reform.
“Korea – Uzbekistan” parliamentary friendship association is operating in the National Assembly of the Republic of Korea, and an inter-parliamentary group on cooperation with the National Assembly of the Republic of Korea in the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan.
The sides discussed the current state and prospects of inter-parliamentary relations.
At the meeting with the Speaker of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan N.Ismoilov, issues of further intensification of relations between the parliaments of the two countries were considered.
Speaker of the National Assembly of the Republic of Korea Chung Sye-kyun expressed gratitude for the warm welcome, noted the increasingly strengthening role of Uzbekistan in the international community and shared his views on large-scale reforms that are being carried out in our country.
Members of the delegation of South Korea visited the Mustakillik square, laid flowers at the foot of the symbol of our freedom, bright future and noble aspirations – to the monument of Independence and humanism.