Xalq ta’limi: islohotlarning yangi bosqichi
Xalqaro press-klubning navbatdagi sessiyasi shunday nomlandi. Unda O‘zbekiston Respublikasi xalq ta’limi vaziri Ulug‘bek Inoyatov, vazir o‘rinbosari Alisher Sa’dullaev, poytaxtimizdagi qator maktablarning direktorlari va boshqa mutasaddi xodimlar yangi o‘quv yilida tizimda joriy etilayotgan yangiliklar, amalga oshirilayotgan islohotlar haqida ma’lumot berdi, jurnalistlarning savollariga javob qaytardi.
Davlatimiz rahbari raisligida 2017-yil 2-avgust va 16-avgust kunlari bo‘lib o‘tgan yig‘ilishlarda umumta’lim maktablari va o‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi, oliy ta’lim muassasalari o‘rtasida o‘zaro integratsiyani ta’minlagan holda yangi o‘quv yiliga tayyorgarlikning borishi, xususan, 11-yillik o‘rta ta’lim tizimini joriy etish bilan bog‘liq ishlar holati atroflicha muhokama qilinib, tegishli ko‘rsatmalar berilgan edi.
Xalq ta’limi vaziri ma’lum qilishicha, yangi islohotlar bilan boshlanish arafasida turgan o‘quv yiliga alohida tayyorgarlik ko‘rilib, zarur chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Bu yil 650 ming o‘g‘il-qiz umumta’lim maktablarining 1-sinfiga o‘qishga boradi. Ularga «Prezident sovg‘asi» – 12 nomdagi o‘quv qurollari solingan maktab sumkalari tayyorlanib, joylarga to‘liq yetkazildi. Bu sovg‘alar o‘quv yilining birinchi kuni o‘quvchilarga tantanali topshiriladi.
Yangi o‘quv yili oldidan aholiga qulaylik yaratish maqsadida 1 ming 300 dan ziyod maktab bozori tashkil etildi. Tog‘li qishloqlarga 98 ko‘chma avtodo‘kon yo‘naltirildi. Ularda o‘quvchilar uchun zarur 26 turdagi asosiy o‘quv qurollari, maktab formasi va sport kiyimlari savdosi yo‘lga qo‘yilgan.
Ayni kunlarda davlat ta’lim standartlari asosida zamonaviy talablarga javob beradigan maktab darsliklari, o‘quv-uslubiy qo‘llanmalar chop etilib, ta’lim muassasalariga yetkazilmoqda.
Xalqaro press-klub sessiyasida 2016/2017 o‘quv yilida 9-sinfni bitirgan 467 ming o‘quvchidan 352 ming o‘g‘il-qiz 10-sinfda o‘qishni davom ettirish istagini bildirgani qayd etildi. Jurnalistlar mazkur jarayonga tayyorgarlikning borishi bilan qiziqdi.
– 11-yillik o‘rta ta’lim tizimi xalqimizning xohishini inobatga olgan holda Prezidentimiz tashabbusi bilan joriy etilmoqda, – dedi xalq ta’limi vaziri U.Inoyatov. – Maktablarda 10-sinflar ochilishi qo‘shimcha 22 ming stavka o‘qituvchiga ehtiyojni yuzaga keltirdi. 9,5 ming mutaxassis oliy ta’lim bitiruvchilari, 13 ming mutaxassis akademik litsey va kasb-hunar kollejlari fan o‘qituvchilari hisobidan qoplanishi ko‘zda tutilgan. Yangi o‘quv rejamizga muvofiq 10-sinf o‘quvchilari haftada 5 kun umumta’lim fanlarini, 1 kun kasbiy fanlarni o‘rganishi belgilangan. O‘quvchilarga kasb o‘rgatadigan o‘quv-ishlab chiqarish majmualari maktab yoki unga yaqin kasb-hunar kollejlarida tashkil etiladi.
Joriy yilning 11-12-avgust kunlari mamlakatimizning barcha hududlaridan saralab olingan 10-sinflarda dars beradigan o‘qituvchilarning kasbga oid bilimlarini yangilash va chuqurlashtirish maqsadida qisqa muddatli malaka oshirish kurslari o‘tkazildi. Ularda malaka oshirgan o‘qituvchilar o‘z ko‘nikmalarini har bir maktab o‘qituvchisiga yetkazadi. 10-sinf o‘quvchilari uchun 8,5 million nusxa darslik va o‘quv-metodik qo‘llanmalar chop etilib, ayni paytda ta’lim muassasalariga yetkazilmoqda.
Maktab o‘quvchilari o‘rtasida kitobxonlikni targ‘ib qilish ham dolzarb vazifalardan sanaladi. Shu maqsadda bu yil axborot-resurs markazlari va umumta’lim maktablari kutubxonalariga 28 nomdagi 1,2 million nusxa badiiy adabiyot, ensiklopediyalar taqdim etildi.
O‘z navbatida maktab o‘quvchilari o‘rtasida jinoyatchilikning oldini olish, ularning davomatini yaxshilash borasida ham tegishli chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda. Xalq ta’limi vazirligida yoshlar bilan ishlash boshqarmasi tashkil qilindi, har bir maktabda O‘zbekiston yoshlar ittifoqi yetakchilari shtati joriy etildi. Ular bevosita yoshlar ta’lim-tarbiyasi, davomati, darslarni o‘zlashtirish ko‘rsatkichlari bilan shug‘ullanadi, o‘quvchilar psixologiyasini o‘rganib, o‘y-fikrlari, kelajak rejalari bilan o‘rtoqlashib boradi.
Xalq ta’limi tizimidagi islohotlardan yana biri maktabgacha ta’lim muassasalari faoliyatini tubdan yaxshilashga qaratilgan.
Davlatimiz rahbari farzandlarimizga maktabgacha bo‘lgan davrda har tomonlama puxta ta’lim-tarbiya berishga, ularni sog‘lom kamol toptirishga g‘oyat muhim masala sifatida qarab keladi. Bu borada tegishli chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Bolalarni maktabga tayyorlashning alternativ shakllarini joriy etish maqsadida maktabgacha ta’lim muassasalarining bo‘sh o‘rinlaridan foydalangan holda qisqa muddatli guruhlar tashkil etilib, ularga 61 ming bola qo‘shimcha qamrab olindi. Ularda kitobxonlikka bo‘lgan qiziqishni barvaqt uyg‘otish uchun maktabgacha ta’lim muassasalari ertak kitoblar, intellektual rivojlantiruvchi o‘yinchoqlar bilan ta’minlandi.

Народное образование: новый этап реформ
Так называлась очередная сессия Международного пресс-клуба. На ней министр народного образования Республики Узбекистан Улугбек Иноятов, заместитель министра Алишер Саъдуллаев, директора ряда столичных школ и другие ответственные работники представили информацию о новшествах, внедряемых в систему с нового учебного года, осуществляемых реформах, ответил на вопросы журналистов.
На прошедших 2 августа и 16 августа 2017 года под председательством руководителя нашей страны заседаниях были обсуждены ход подготовки к новому учебному году с обеспечением взаимной интеграции между общеобразовательными школами и учреждениями среднего специального, профессионального и высшего образования, а также состояние работы по внедрению системы 11-летнего среднего образования, были даны соответствующие указания.
Как сообщил министр народного образования, проведена особая подготовка к новому учебному году, который будет начат на основе новых реформ, осуществляются необходимые меры.
В этом году 650 тысяч мальчиков и девочек пойдут в 1-е классы общеобразовательных школ. Для них подготовлены и полностью доставлены на места подарки Президента - школьные портфели с 12 видами учебных принадлежностей. Они будут торжественно вручены первоклассникам в первый день учебного года.
Перед началом нового учебного года в целях создания удобств для населения организовано более 1300 школьных ярмарок. В горные села направлены 98 автомагазинов. Налажена торговля учебными принадлежностями 26 видов, школьной и спортивной формой.
В эти дни на основе государственных образовательных стандартов подготовлены и поставляются в образовательные учреждения отвечающие современным требованиям школьные учебники, учебно-методические пособия.
На сессии Международного пресс-клуба отмечалось, что 352 тысячи из 467 тысяч учащихся, окончивших 9-е классы в 2016/2017 учебном году, выразили желание продолжить учебу в 10-м классе. Журналисты поинтересовались ходом подготовки к данному процессу.
- Система 11-летнего среднего образования внедряется по инициативе Президента страны с учетом пожеланий нашего народа, - сказал министр народного образования У.Иноятов. - Открытие в школах 10-х классов создало дополнительную потребность в 22 тысячах учителей. 9,5 тысячи специалистов планируется обеспечить за счет выпускников высших учебных заведений, 13 тысяч - за счет предметных учителей академических лицеев и профессиональных колледжей. В соответствии с нашим новым учебным планом ученики 10-х классов 5 дней в неделю будут изучать общеобразовательные дисциплины, 1 день - профессиональные предметы. Учебно-производственные комплексы для профессионального обучения школьников будут организованы в самой школе или расположенном рядом профессиональном колледже.
11-12 августа текущего года в целях обновления и углубления профессиональных знаний учителей, отобранных во всех регионах республики для преподавания в 10-х классах, были организованы краткосрочные курсы повышения квалификации. Закончившие эти курсы учителя будут делиться своими навыками с каждым школьным учителем. Для учеников 10-х классов издано 8,5 миллиона экземпляров учебников и учебно-методических пособий, которые в эти дни доставляются в общеобразовательные школы.
Еще одной актуальной задачей является пропаганда чтения среди школьников. В этих целях в этом году в информационно-ресурсные центры и библиотеки общеобразовательных школ передано 1,2 миллиона экземпляров художественной литературы 28 наименований, энциклопедии.
Соответствующие мероприятия также проводятся в целях предупреждения преступности среди учащихся школ, улучшения посещаемости. В Министерстве народного образования организовано Управление по работе с молодежью, в каждой школе будут действовать лидеры Союза молодежи Узбекистана. Они будут непосредственно заниматься вопросами воспитания и образования, посещаемости и успеваемости учащихся, изучать их мнения и интересоваться планами на будущее.
Еще одно важное направление реформ в системе народного образования связано с коренным улучшением деятельности дошкольных образовательных учреждений.
Глава нашего государства как жизненно важный вопрос рассматривает всестороннее воспитание и подготовку, здоровое развитие наших детей в дошкольный период. В данном направлении также осуществляются соответствующие меры.
В целях внедрения альтернативных форм подготовки детей к школе с использованием имеющихся в дошкольных образовательных учреждениях свободных мест организованы краткосрочные группы, в которые дополнительно привлечена 61 тысяча детей. В целях пробуждения в детях любви к книге с раннего возраста дошкольные образовательные учреждения обеспечены детскими книгами, игрушками для интеллектуального развития.