“Foreign Affairs” Markaziy Osiyoda yangi jo‘shqin siyosiy jarayon to‘g‘risida
“Foreign Affairs” veb-sahifasining har oyda 2,1 milliondan ziyod o‘quvchisi bor. Jurnal va uning elektron nusxasi rasmiy doiralar va ekspertlar orasida juda katta nufuzga ega bo‘lib, siyosatni shakllantiruvchi nashrlardan biri hisoblanadi. Nashrda davlat rahbarlari, vazirlar, boshqa yuqori darajadagi siyosatchilarning maqolalari muntazam bosilib turadi.
“Bugun Yevroosiyo makonida tub o‘zgarishlar sodir bo‘lmoqda, -deyiladi maqolada. - Xususan, Markaziy Osiyoda mintaqiy hamkorlik va harakatlarni muvofiqlashtirish singari yangi an’analar sezilmoqda”. Mutaxassisning fikricha, voqealarning bunday rivojida tarixiy asoslar yotadi. “Mingyillar davomida bu zamin savdo, ilm-fan va innovatsiyaning global markazi bo‘lib xizmat qilgan”.
Mintaqada amalga oshirilayotgan jarayonlarning asosiy omili O‘zbekistondagi o‘zgarishlar, - deb hisoblaydi ekspert. - 2016 yilning sentyabr oyida mamlakat Birinchi Prezidenti Islom Karimov bilan vidolashdi. Oliy maqomga saylangan Shavkat Mirziyeyov o‘z ma’muriyatiga ustuvor masalalar sifatida fuqarolik jamiyati va diplomatiya maydonida faollikni oshirish lozimligini belgilab berdi”.
Nashrning ta’kidlashicha, “Shavkat Mirziyeyov mintaqa muammolarini hal etishda o‘zgacha yo‘l topishga tayyorligini bildirdi. Shu bilan birga Toshkentning Markaziy Osiyo mamlakatlariga nisbatan ochiq, do‘stona va pragmatik siyosat olib borishga sodiq ekanini qayd etdi. Lavozimga kelgach esa, u va’dasining ustidan chiqdi”, deydi amerikalik ekspert. Siyosatchi bu borada muhim muvaffaqiyatlar sirasiga O‘zbekiston rahbarining Turkmanistonga amalga oshirgan davlat tashriflari yakuni, Qozog‘iston bilan hamkorlikni mustahkamlash, shuningdek, Qirg‘iziston bilan munosabatlarni mo‘tadillashtirish jarayoni boshlanganiga e’tiborni qaratdi”.
Maqolada O‘zbekistonning Tojikiston bilan do‘stona munosabatlarni rivojlantirishga qaratilgan intilishlariga yuqori baho beriladi. Misol sifatida ikki tomonlama aloqalarda transport kommunikatsiyasini yo‘lga qo‘yish va o‘zaro tovar ayirboshlash hajmini oshirish singari ijobiy jarayon sur’ati tilga olinadi.
“O‘zbekiston tomonidan amalga oshirilayotgan qizg‘in chora-tadbirlar mintaqadagi boshqa davlatlarning e’tiboridan chetdan qolmayapti. Ular tomonidan Toshkent olib borayotgan yaxshi qo‘shnichilik siyosati qo‘llab quvvatlanmoqda” - deb yozadi I.Berman.
Qo‘shma Shtatlar an’anaviy ravishda Yevroosiyo makonini xavfsizlikka tahdiddan saqlovchi qalqon hududi zonasi, mintaqaning hukmron davlatlar bilan munosabatlarda “savdo” obyekti va raqobat maydoni, deb qarardi. Biroq mintaqadagi voqealarning rivoji, ekspertning fikricha, “Vashington uchun sobiq ittifoq tarkibida bo‘lgan makonni geosiyosiy markaz deb bilish va Markaziy Osiyo davlatlari bilan qanday munosabatlar o‘rnatish to‘g‘risida o‘ylab ko‘radigan fursat yetib keldi”.

Foreign Affairs о новой политической динамике в Центральной Азии
На электронной версии авторитетного журнала Foreign Affairs 8 августа опубликована статья «Многообещающее развитие Центральной Азии» (Central Asia's Encouraging Development). Ее автор – вице-президент базирующегося в Вашингтоне Совета американской внешней политики (American Foreign Policy Council) Илан Берман.
Веб-сайт журнала Foreign Affairs просматривается более 2,1 миллиона раз в месяц. Журнал и его электронная версия пользуются наибольшим авторитетом в официальных кругах и экспертном сообществе, считается одним из политико-формирующих изданий. Авторами статей часто выступают первые лица государств, министры, другие высокопоставленные политики.
В материале отмечается, что сегодня на евразийском пространстве происходят фундаментальные изменения. В частности, в Центральной Азии ощущается свежий импульс для регионального сотрудничества и координации действий, что, несомненно, является новой тенденцией. По мнению специалиста, такое развитие событий базируется на исторической основе. «Ведь тысячелетиями эта земля служила глобальным центром торговли, науки и инноваций».
Основным драйвером происходящих в регионе процессов эксперт называет преобразования в Узбекистане. В сентябре 2016 года, напоминает он, страна прощалась с первым Президентом Исламом Каримовым. Избранный на высший пост Шавкат Мирзиёев определил в качестве приоритета своей администрации укрепление гражданского общества и активизацию усилий на дипломатическом фронте, сообщает Илан Берман.
«Ш.Мирзиёев дал знать о готовности выбрать иной подход к решению региональных проблем, подчеркивал приверженность Ташкента открытой, дружественной и прагматичной политике по отношению к странам Центральной Азии. Вступив в должность, он сдержал свое слово», - отмечает американский аналитик. В числе важных успехов на этом поприще эксперт обращает внимание на итоги государственных визитов узбекского лидера в Туркменистан, укрепление сотрудничества с Казахстаном, а также запуск процесса нормализации отношений с Кыргызстаном.
Высокая оценка в статье дается усилиям Узбекистана по развитию дружественных отношений с Таджикистаном. В качестве примеров позитивной динамики в двусторонних связях упоминаются налаживание транспортных коммуникаций и наращивание взаимного товарооборота.
Предпринимаемые Узбекистаном энергичные меры, считает автор, не остаются незамеченными другими государствами региона. Среди последних растет поддержка проводимой Ташкентом политики добрососедства.
В заключение И.Берман подчеркивает, что Соединенные Штаты традиционно рассматривали евразийское пространство в качестве буферной зоны от угроз безопасности, объекта «торга» в отношениях с региональными державами и арены соперничества. Однако в свете происходящих в этом регионе событий, по мнению эксперта, для Вашингтона настала пора «думать о постсоветском пространстве как о геополитическом центре и осознать, какого рода отношения он хочет наладить с государствами Центральной Азии».