O‘zbekiston temir yo‘llari: yangi loyihalar va zamonaviy xizmat
Istiqlol yillarida mamlakatimiz temiryo‘lchilari tomonidan 1 ming 100 kilometrdan ziyod po‘lat izlar yotqizildi, 4 ming kilometrlik temir yo‘l magistrallari modernizatsiya qilindi. 16 yangi temir yo‘l vokzali bunyod etildi, 49 zamonaviy elektrovoz xarid qilinib, 120 lokomotiv modernizatsiya qilindi.
Bugun temir yo‘l tarmog‘ida amalga oshirilayotgan islohotlarning ko‘lami juda keng. Eng asosiysi, yurtimizning Sharq va G‘arbni, Janub va Shimolni bog‘laydigan transport-kommunikatsiya va tranzit salohiyatidan unumli foydalanayotgan «O‘zbekiston temir yo‘llari» aksiyadorlik jamiyati tomonidan bajarilayotgan ishlar milliy iqtisodiyot taraqqiyoti bardavomligi hamda aholi turmush tarzining muttasil farovonlashuviga xizmat qilmoqda.
Poytaxtimizda o‘tkazilgan xalqaro press-klubning navbatdagi – «O‘zbekiston temir yo‘llari: yangi loyihalar va zamonaviy xizmat» mavzuidagi sessiyasi soha mas’ullariga tarmoqda qo‘lga kiritilayotgan shu singari yutuqlar, istiqboldagi vazifalar, ularning mamlakatimiz ijtimoiy-iqtisodiy rivojidagi o‘rnini keng jamoatchilikka yetkazish barobarida xalq bilan ochiq-oshkora muloqot qilish, fuqarolarning sohaga oid savollariga batafsil javob qaytarish, taklif va shikoyatlarini tinglash imkoniyatini yaratib berdi.
«O‘zbekiston temir yo‘llari» aksiyadorlik jamiyati boshqaruvi raisi o‘rinbosarlari D.Dehqonov va O.Xudoyqulov, «Angren – Pop elektrlashtirilgan temir yo‘li» loyihasi rahbari N.Erkinov, sog‘liqni saqlash xizmati boshlig‘i T.Matibayev hamda tarmoqning boshqa mutasaddilari jurnalistlar hamda fuqarolarning savollariga javob berdi.
Joriy yilda «O‘zbekiston temir yo‘llari» aksiyadorlik jamiyati tomonidan 11 loyiha amalga oshirilishi ko‘zda tutilgan. Buxoro – Miskin yo‘nalishida yangi temir yo‘lini qurish ishlari davom etmoqda. Urganch – Xiva yo‘nalishida temiryo‘lchilar po‘lat izlarni yotqizish ishlari bilan cheklanmay elektrlashtirish bilan ham shug‘ullanmoqda. Bu yaqin istiqbolda yuqori tezlikdagi yo‘lovchi poyezdlari qatnovini Xorazm viloyatigacha yetkazish imkonini beradi.
Umumiy uzunligi 325 kilometrdan iborat Qarshi – Termiz yo‘nalishidagi temir izlarni elektrlashtirish ishlari ham avjida. Hozirgi paytda bu yo‘nalishning 183 kilometri to‘liq elektrlashtirildi.
Prezidentimiz tashabbusi bilan Qo‘qon, Marg‘ilon va Andijon shaharlarini bog‘lovchi elektr poyezdlari qatnovi yo‘lga qo‘yildi. “O‘zbekiston temir yo‘llari” aksiyadorlik jamiyati tomonidan ushbu yo‘nalishlar uchun 5 elektrichka modernizatsiya qilinib, vagonlarga konditsioner, zamonaviy o‘rindiqlar o‘rnatildi.
Temiryo‘lchilar mamlakatimizdagi murakkab qurilish inshootlarini barpo etishda ham peshqadamlik qilayotir. Joriy yilda poytaxtimizning Bunyodkor va Muqimiy ko‘chalari kesishmasida avtomobil yo‘l o‘tkazgichini qisqa fursatda qurib, ko‘priksozlik borasidagi ulkan mahoratini yana bir bora namoyish etgan temiryo‘lchilar hozirgi paytda Toshkent metropolitenining Yunusobod yo‘nalishini kengaytirish, Sergeli yo‘nalishini bunyod etish ustida ish olib bormoqda.
Sessiyada temir yo‘l vokzallarini rekonstruksiya qilish, ularni zamonaviy jihozlar bilan ta’minlashga ham alohida e’tibor berilayotgani qayd etildi. Xususan, hozirgi paytda Toshkent shahridagi Janubiy vokzalni qayta qurish, Xiva va Namanganda ham shu turdagi zamonaviy inshootlarni bunyod etish ishlari ketmoqda.
Temir yo‘l transportida yo‘lovchi tashish hajmining ortib borayotgani ko‘rsatilayotgan xizmatlarni takomillashtirishni taqozo etmoqda. Shu maqsadda «O‘zbekiston temir yo‘llari» aksiyadorlik jamiyati tomonidan vagon kuzatuvchilarining ish faoliyati tanqidiy ko‘rib chiqilib, o‘z xizmat vazifasini suiiste’mol qilayotganlarga tegishli choralar ko‘rilmoqda. Chipta xarid qilish jarayoniga zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalarining tatbiq etilishi natijasida bugungi kunga qadar 20 mingga yaqin yo‘lovchi chiptalarni elektron tarzda sotib olgan.

2017-08-10 | Economics
In the years of independence, more than 1100 kilometers of railways have been laid and 4 thousand kilometers have been modernized in Uzbekistan. 16 new railway stations have been built and 49 modern electric locomotives have been purchased. 120 locomotives are modernized.
Today, large-scale reforms are being implemented in the railway industry. The effective work carried out by “Uzbekiston temir yollari” (“Uzbekistan railways”) joint-stock company that is aimed at increasing the transport-communication and transit potential contributes to the sustainable development of the national economy and the growth of the living standards of the population.
The regular session of the International press club that was held in Tashkent on “Uzbekistan railways: new projects and modern services” became an opportunity for bringing to the general public the achieved success in the sphere, tasks for the future, the role of the industry in socio-economic development of the country and allowed responsible employees of the sphere to conduct an open dialogue with citizens, answer their questions, hear suggestions and complaints.
Deputy chairmen of the board of JSC “Uzbekiston temir yollari” D.Dehkonov and O.Khudoykulov, head of “Angren – Pap electrified railway” project N.Erkinov, head of the healthcare service T.Matibayev and other authorized persons answered the questions of journalists and citizens.
This year, it is envisaged to implement 11 projects by “Uzbekiston temir yollari” joint-stock company. Construction of a new Bukhara – Miskin railway is continuing. Railway workers are carrying out both the laying of tracks and their electrification in Urgench – Khiva direction. This will make it possible to arrange the running of high-speed passenger trains to Khorezm region in the near future.
Activity on electrification of Karshi – Termez railway with a total length of 325 kilometers is at its peak. At present, 183 kilometers of this route is fully electrified.
At the initiative of the President of our country, the movement of electric trains between Kokand, Margilan and Andijan is established. “Uzbekiston temir yollari” joint-stock company has modernized 5 electric trains for these routes.
Railway workers are also active in construction of complex structures. This year, having constructed an overpass at the intersection of Bunyodkor and Mukimi streets of the capital, the railway workers are currently continuing the construction of Yunusabad branch and the land line in Sergeli of Tashkent metro.
During the session, it was emphasized that special attention is paid to reconstruction of railway stations, equipping them with modern equipment. In particular, reconstruction of the Southern station of the capital, construction of modern stations in Khiva and Namangan are currently under way.
Increasing the volume of passengers’ transportation in rail transport requires improvement of provided services. To this end, “Uzbekiston temir yollari” joint-stock company has critically reviewed the conductors’ activities. Appropriate measures are taken against workers with abusive behavior towards their duties. To date, about 20 thousand passengers have purchased e-tickets as a result of introduction of modern information and communication technologies in the process of buying tickets.