O‘zbekiston temir yo‘llari: yangi loyihalar va zamonaviy xizmat
Istiqlol yillarida mamlakatimiz temiryo‘lchilari tomonidan 1 ming 100 kilometrdan ziyod po‘lat izlar yotqizildi, 4 ming kilometrlik temir yo‘l magistrallari modernizatsiya qilindi. 16 yangi temir yo‘l vokzali bunyod etildi, 49 zamonaviy elektrovoz xarid qilinib, 120 lokomotiv modernizatsiya qilindi.
Bugun temir yo‘l tarmog‘ida amalga oshirilayotgan islohotlarning ko‘lami juda keng. Eng asosiysi, yurtimizning Sharq va G‘arbni, Janub va Shimolni bog‘laydigan transport-kommunikatsiya va tranzit salohiyatidan unumli foydalanayotgan «O‘zbekiston temir yo‘llari» aksiyadorlik jamiyati tomonidan bajarilayotgan ishlar milliy iqtisodiyot taraqqiyoti bardavomligi hamda aholi turmush tarzining muttasil farovonlashuviga xizmat qilmoqda.
Poytaxtimizda o‘tkazilgan xalqaro press-klubning navbatdagi – «O‘zbekiston temir yo‘llari: yangi loyihalar va zamonaviy xizmat» mavzuidagi sessiyasi soha mas’ullariga tarmoqda qo‘lga kiritilayotgan shu singari yutuqlar, istiqboldagi vazifalar, ularning mamlakatimiz ijtimoiy-iqtisodiy rivojidagi o‘rnini keng jamoatchilikka yetkazish barobarida xalq bilan ochiq-oshkora muloqot qilish, fuqarolarning sohaga oid savollariga batafsil javob qaytarish, taklif va shikoyatlarini tinglash imkoniyatini yaratib berdi.
«O‘zbekiston temir yo‘llari» aksiyadorlik jamiyati boshqaruvi raisi o‘rinbosarlari D.Dehqonov va O.Xudoyqulov, «Angren – Pop elektrlashtirilgan temir yo‘li» loyihasi rahbari N.Erkinov, sog‘liqni saqlash xizmati boshlig‘i T.Matibayev hamda tarmoqning boshqa mutasaddilari jurnalistlar hamda fuqarolarning savollariga javob berdi.
Joriy yilda «O‘zbekiston temir yo‘llari» aksiyadorlik jamiyati tomonidan 11 loyiha amalga oshirilishi ko‘zda tutilgan. Buxoro – Miskin yo‘nalishida yangi temir yo‘lini qurish ishlari davom etmoqda. Urganch – Xiva yo‘nalishida temiryo‘lchilar po‘lat izlarni yotqizish ishlari bilan cheklanmay elektrlashtirish bilan ham shug‘ullanmoqda. Bu yaqin istiqbolda yuqori tezlikdagi yo‘lovchi poyezdlari qatnovini Xorazm viloyatigacha yetkazish imkonini beradi.
Umumiy uzunligi 325 kilometrdan iborat Qarshi – Termiz yo‘nalishidagi temir izlarni elektrlashtirish ishlari ham avjida. Hozirgi paytda bu yo‘nalishning 183 kilometri to‘liq elektrlashtirildi.
Prezidentimiz tashabbusi bilan Qo‘qon, Marg‘ilon va Andijon shaharlarini bog‘lovchi elektr poyezdlari qatnovi yo‘lga qo‘yildi. “O‘zbekiston temir yo‘llari” aksiyadorlik jamiyati tomonidan ushbu yo‘nalishlar uchun 5 elektrichka modernizatsiya qilinib, vagonlarga konditsioner, zamonaviy o‘rindiqlar o‘rnatildi.
Temiryo‘lchilar mamlakatimizdagi murakkab qurilish inshootlarini barpo etishda ham peshqadamlik qilayotir. Joriy yilda poytaxtimizning Bunyodkor va Muqimiy ko‘chalari kesishmasida avtomobil yo‘l o‘tkazgichini qisqa fursatda qurib, ko‘priksozlik borasidagi ulkan mahoratini yana bir bora namoyish etgan temiryo‘lchilar hozirgi paytda Toshkent metropolitenining Yunusobod yo‘nalishini kengaytirish, Sergeli yo‘nalishini bunyod etish ustida ish olib bormoqda.
Sessiyada temir yo‘l vokzallarini rekonstruksiya qilish, ularni zamonaviy jihozlar bilan ta’minlashga ham alohida e’tibor berilayotgani qayd etildi. Xususan, hozirgi paytda Toshkent shahridagi Janubiy vokzalni qayta qurish, Xiva va Namanganda ham shu turdagi zamonaviy inshootlarni bunyod etish ishlari ketmoqda.
Temir yo‘l transportida yo‘lovchi tashish hajmining ortib borayotgani ko‘rsatilayotgan xizmatlarni takomillashtirishni taqozo etmoqda. Shu maqsadda «O‘zbekiston temir yo‘llari» aksiyadorlik jamiyati tomonidan vagon kuzatuvchilarining ish faoliyati tanqidiy ko‘rib chiqilib, o‘z xizmat vazifasini suiiste’mol qilayotganlarga tegishli choralar ko‘rilmoqda. Chipta xarid qilish jarayoniga zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalarining tatbiq etilishi natijasida bugungi kunga qadar 20 mingga yaqin yo‘lovchi chiptalarni elektron tarzda sotib olgan.

Железные дороги Узбекистана: новые проекты и современные услуги
В годы независимости в нашей стране проложено более 1100 километров железных дорог, осуществлена модернизация 4 тысяч километров Построено 16 новых железнодорожных вокзалов, закуплено 49 современных электровозов, проведена модернизация 120 локомотивов.
Сегодня в железнодорожной отрасли осуществляются широкомасштабные реформы. Проводимая акционерным обществом «Узбекистон темир йуллари» эффективная работа, направленная на повышение транспортно-коммуникационного и транзитного потенциала, способствует устойчивому развитию национальной экономики и росту уровня жизни населения.
Прошедшая в Ташкенте очередная сессия Международного пресс-клуба на тему «Железные дороги Узбекистана: новые проекты и современное обслуживание» стала благоприятной возможностью для доведения до широкой общественности достигнутых в сфере успехов, задач на перспективу, роли отрасли в социально-экономическом развитии страны и позволила ответственным работникам сферы провести открытый диалог с гражданами, ответить на их вопросы, услышать предложения и жалобы.
На вопросы журналистов и граждан ответили заместители председателя правления акционерного общества «Узбекистон темир йуллари» Д.Дехконов и О.Худойкулов, руководитель проекта «Электрифицированная железная дорога Ангрен–Пап» Н.Эркинов, начальник службы здравоохранения Т.Матибаев и другие уполномоченные лица.
В нынешнем году акционерным обществом «Узбекистон темир йуллари» предусмотрена реализация 11 проектов. Продолжается строительство новой железной дороги Бухара–Мискин. В направлении Ургенч – Хива железнодорожники параллельно выполняют и прокладку путей, и их электрификацию. Это позволит в ближайшем будущем наладить курсирование высокоскоростных пассажирских поездов до Хорезмской области.
В самом разгаре работа по электрификации железной дороги Карши–Термез общей протяженностью 325 километров. В настоящее время полностью электрифицировано 183 километра данного маршрута.
По инициативе Президента нашей страны налажено движение электропоездов между Кокандом, Маргиланом и Андижаном. Акционерным обществом “Узбекистон темир йуллари” для этих маршрутов модернизировано 5 электричек, в вагонах установлены кондиционеры и современные сиденья.
Железнодорожники также проявляют активность в строительстве сложных сооружений. Построив в нынешнем году в сжатые сроки путепровод на пересечении улиц Бунёдкор и Мукими в столице, железнодорожники в настоящее время продолжают строительство Юнусабадской ветки и наземной линии в Сергели Ташкентского метрополитена.
В ходе сессии подчеркивалось, что особое внимание уделяется реконструкции железнодорожных вокзалов, оснащению их современным оборудованием. В частности, в настоящее время идет реконструкция Южного вокзала столицы, строительство современных вокзалов в Хиве и Намангане.
Увеличение объемов перевозки пассажиров на железнодорожном транспорте требует совершенствования оказываемых услуг. В этих целях акционерным обществом «Узбекистон темир йуллари» критически пересмотрена деятельность проводников, в отношении злоупотребляющих своими служебными обязанностями принимаются соответствующие меры. В результате внедрения в процесс покупки билетов современных информационно-коммуникационных технологий к настоящему времени электронные билеты приобрели около 20 тысяч пассажиров.