Sayyor qabul jarayoni yangi bosqichda
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti devonining Fuqarolar huquqlarini himoya qilish, jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari bilan ishlashni nazorat qilish va muvofiqlashtirish xizmati tashkil etayotgan sayyor qabullarning navbatdagi bosqichida sohalar bo‘yicha murojaatlarga yechim izlanmoqda. Xususan, joriy yilning 20-21-iyun kunlari M.Lomonosov nomidagi Moskva davlat universitetining Toshkent shahar filialida tashkil etilgan sayyor qabulda poytaxt aholisining uy-joy, kommunal, obodonlashtirish, qishki mavsumga tayyorgarlik va bandlik masalalariga oid murojaatlari ko‘rib chiqildi.
Ochiq muloqotda Moliya, Bandlik va mehnat munosabatlari, Uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish vazirliklari, Markaziy bank, O‘zbekiston Respublikasi Davlat arxitektura va qurilish, “Ergeodezkadastr”, Avtomobil yo‘llari, Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitalari, Xotin-qizlar qo‘mitasi, “O‘ztransgaz” aksiyadorlik kompaniyasi, “O‘zbekenergo” aksiyadorlik jamiyati, Bosh prokuratura huzuridagi Majburiy ijro byurosi, “Mahalla” xayriya jamoat fondi rahbarlari, Toshkent shahri va tumanlar hokimlari qatnashdi.
Sayyor qabulda jismoniy va yuridik shaxslardan tushayotgan har bir murojaat davlatimiz rahbarining shaxsan nazoratida ekani, bunday sayyor qabullar odamlarni qiynayotgan muammolarni qonun doirasida samarali hal etishda ta’sirchan vositaga aylangani ta’kidlandi.
– Joriy yilning 16-iyuniga qadar Prezidentimizning Toshkent shahri va tumanlardagi Xalq qabulxonalariga jismoniy va yuridik shaxslardan kelib tushgan 10 ming 46 murojaatning 88,5 foizi ko‘rib chiqilgan, qolganlari ijroda, – deydi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Toshkent shahridagi Xalq qabulxonasi yetakchi mutaxassisi Bahodir Zokirov. – Murojaatlarning 1 ming 780 dan ortig‘i uy-joy, 1 ming 140 ga yaqini qurilish va kommunal soha masalalariga oid. Tahlillar mahalliy davlat idoralari mutasaddilari faoliyati samaradorligini oshirish uchun nimalarga ko‘proq e’tibor berish lozimligini ko‘rsatmoqda.
Sayyor qabulda uy-joy, kommunal, obodonlashtirish va bandlik masalalari bo‘yicha murojaatlarni o‘rganish, muammolar muhokamasi, fuqarolar va masalaga biriktirilgan mutasaddi idoralar vakillari uchun yuzma-yuz muloqotlar o‘tkazishda maxsus xonalar tashkil etildi.
– Bektemir tumani Binokor mahallasidagi ayni paytda yashab kelayotgan uy-joyimizning kadastr hujjatlaridagi kamchiliklarini to‘g‘rilashda ishimiz ortga surilavergach, Prezidentimizning Xalq qabulxonasiga amaliy yordam so‘rab murojaat qilgan edim, – deydi Sayyora Xolbekova. – Bugun mutaxassislar bu borada tushuntirishlar berdi. Mutasaddilar uy-joyimiz bilan bog‘liq zarur hujjatlarni qabul qildi. Ikki kunda muammoni hal qilib beradigan bo‘lishdi.
– Sergeli tumani Daryobo‘yi mahallasida joylashgan 33-uyda yashayman, – deydi Muhabbat Yodgorova. – Uyimizning to‘rtinchi qavatida yashayotgan aholi, mana yetti-sakkiz yildirki, ichimlik suvi bilan bog‘liq muammodan aziyat chekadi. Kechasi jildirab kelgan suvga idishlarni to‘ldirib olamiz. Mutasaddilarning aytishicha, yetarlicha bosim yo‘qligi sababli suv yuqori qavatga ko‘tarilmayotgan ekan. Tumanimizda mana shu masala bilan shug‘ullanadigan tashkilotlarning hammasiga murojaat qildik, lekin natija yo‘q. Sayyor qabulda dardimizni eshitib, ertagayoq maxsus komissiya vaziyatni o‘rganishga borishini aytishib, masalani tez kunlarda ijobiy hal qilishga va’da berishdi.
Murojaatlar tahlil qilinganda, ularning aksariyati bir necha yo‘nalishlar, mutasaddi idoralar hamkorligida hal qilinishi lozimligi oydinlashadi. Sayyor qabulga Uchtepa tumanidan kelgan Dilbarxon Rahimovaning moddiy yordam hamda kelini uchun doimiy ish so‘rab qilgan murojaati ham Xotin-qizlar qo‘mitasi va Toshkent shahar bandlik bosh boshqarmasi hamkorligida hal etildi.
– Dilbarxon Rahimovaning oilaviy sharoiti bilan tanishdik: ona ikkinchi guruh nogironi, ko‘zi ojiz o‘g‘lini yolg‘iz o‘zi katta qilib, uylantirgan, oxirgi paytlarda ro‘zg‘orda moddiy qiyinchiliklar sezilmoqda, – deydi O‘zbekiston Xotin-qizlar qo‘mitasi raisi o‘rinbosari Gulnora Ma’rufova. – O‘zi ishlab, bir-ikki so‘m daromad qilay desa, kuch-g‘ayrati oldingiday emas. Kelini ham qayerdan ish topmasin – uydan uzoqda, kun davomida band bo‘lishni talab qiladi. Oila a’zolarini kasanachilik asosida ish bilan ta’minlash rejamiz borligini aytganimizda, ularga ma’qul tushdi. Toshkent shahar bandlik bosh boshqarmasi hududdagi tadbirkorlik subyektlaridan bu oilaga mos ish topishga bugunoq kirishdi.
Yuzma-yuz, ochiq va oshkora muloqotlar asnosida qator muammolarga yechim topildi. Qo‘shimcha o‘rganish, tekshirish va vaqt talab qiladigan murojaatlar bo‘yicha mutasaddi idora va tashkilotlar vakillari o‘zlariga tegishli har bir masala yechimi uchun javobgarlikni zimmasiga oldi.

Процесс выездного приема на новом этапе
На очередном этапе выездных приемов, организуемых Службой по защите прав граждан, контролю и координации работы с обращениями физических и юридических лиц аппарата Президента Республики Узбекистан, ведется поиск решений по обращениям граждан в разных сферах. В частности, на выездном приеме, организованном 20-21 июня в Ташкентском филиале Московского государственного университета имени М.Ломоносова, рассмотрены обращения населения столицы по жилищным, коммунальным вопросам и благоустройству, подготовке к зиме и занятости.
В открытой беседе приняли участие руководители министерств финансов, занятости и трудовых отношений, жилищно-коммунального обслуживания, Центрального банка, Государственного комитета Республики Узбекистан по архитектуре и строительству, «Узгеодезкадастра», по автомобильным дорогам, по экологии и охране окружающей среды, Комитета женщин, акционерной компании «Узтрансгаз», акционерного общества «Узбекэнерго», Бюро принудительного исполнения при Генеральной прокуратуре, благотворительного общественного фонда «Махалла», хокимы районов и города Ташкента.
На выездном приеме отмечалось, что каждое обращение, поступающее от физических и юридических лиц, находится под личным контролем главы нашего государства, такие выездные приемы стали действенным средством эффективного решения волнующих людей проблем в рамках закона.
– До 16 июня нынешнего года в Народные приемные Президента нашей страны в городе Ташкенте и районах поступило 10 046 обращений от физических и юридических лиц, 88,5 процентов из них – рассмотрены, остальные – в исполнении, – говорит ведущий специалист Народной приемной Президента Республики Узбекистан в городе Ташкенте Баходир Зокиров. – Более 1 780 обращений связаны с жилищными вопросами, около 1 140 – со строительством и коммунальной сферой. Анализы показывают, на что необходимо уделять больше внимания для повышения эффективности деятельности должностных лиц местных государственных органов.
На выездных приемах организованы специальные кабинеты для изучения обращений по жилищным, коммунальным вопросам, занятости и благоустройству, обсуждения проблем, проведения индивидуального диалога граждан и представителей ответственных ведомств.
– Нам не удалось исправить недостатки в кадастровых документах на наше жилье в махалле "Бинокор" Бектемирского района, в котором мы сейчас проживаем, поэтому мы обратились в Народную приемную Президента нашей страны с просьбой оказать практическую помощь, – говорит Сайёра Холбекова. – Сегодня специалисты предоставили нам разъяснения в этой сфере. Ответственные лица приняли необходимые документы, связанные с нашим жильем. Они обещали решить проблему за два дня.
– Я живу в доме №33 махалли "Дарёбуйи" Сергелийского района, – говорит Мухаббат Ёдгорова. – Живущие на четвертом этаже вот уже 7-8 лет страдают от проблем, связанных с питьевой водой. Мы наполняем емкости водой, которая ночью с трудом вытекает из крана. По мнению ответственных работников, вода не поднимается на верхние этажи из-за недостаточного давления. Мы обращались во все организации нашего района, которые занимаются этим вопросом, однако результата не было. На выездном приеме выслушали нашу проблему, пообещали, что специальная комиссия поедет изучить ситуацию и проблема будет решена положительно в течение нескольких дней.
При анализе обращений становится ясным, что они состоят из нескольких направлений и их необходимо решать совместно с ответственными ведомствами. Обращение пришедшей на выездной прием из Учтепинского района Дилбархон Рахимовой об оказании ей материальной помощи и просьбе постоянного места работы для снохи было решено совместно с Комитетом женщин и Ташкентским городским главным управлением занятости.
– Мы ознакомились с семейным положением Дилбархон Рахимовой: мать – инвалид второй группы, слепого сына она воспитала одна, женила его, в последнее время заметны финансовые трудности в хозяйстве, – говорит заместитель председателя Комитета женщин Узбекистана Гулнора Маъруфова. – Чтобы самой заработать немного денег, у нее уже нет сил как прежде. Где бы сноха не находила работу, возникают проблемы: либо она находится далеко от дома, либо нужно быть занятой на работе весь день. Мы сказали, что у нас есть план по обеспечению работой членов семьи посредством надомничества и это им оказалось весьма удобным. Ташкентское городское главное управление занятости с сегодняшнего дня приступило к поиску подходящей для этой семьи работы у субъектов предпринимательства на этой территории.
Во время открытых бесед нашлось решение ряда проблем. По обращениям, требующим дополнительного изучения, проверок и времени, представители соответствующих ведомств и организаций взяли на себя ответственность за решение каждой касающейся их проблемы.