Tomoshabinlar fikrini e’tiborga olib
Poytaxtimizda bo‘lib o‘tgan Milliy media-kengash taqdimotida O‘zbekistonda televideniye auditoriyasini aniqlash tizimi joriy etilishi haqida so‘z yuritildi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputatlari, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, “O‘zbektelekom” aksiyadorlik kompaniyasi, “Uzinfocom” komputer va axborot texnologiyalarini rivojlantirish hamda joriy etish markazi, diplomatik korpuslar, xalqaro tashkilotlar, reklama va konsalting agentliklari vakillari, jurnalistlar ishtirok etdi.
Tadbir ishtirokchilari O‘zbekiston Milliy media-kengashining maqsad va vazifalari, yurtimiz media-makonida amalga oshirilayotgan islohotlar va ijobiy o‘zgarishlar bilan tanishdi.
Xalqaro amaliyot shundan dalolat beradiki, zamonaviy televizion bozorni umumqabul qilingan xalqaro standartlarga muvofiq axborot taqdim etadigan mustaqil teleo‘lchov tizimlarini joriy etmasdan rivojlantirib bo‘lmaydi. Shu bois Milliy media-kengashni tashkil etishning asosiy maqsadlaridan biri mamlakatimizda teleo‘lchov tizimini shakllantirishga ko‘maklashishdir. Bu, o‘z navbatida, O‘zbekistonda televizion bozorni rivojlantirishga xizmat qiladi, davlatimizning televideniyeni qo‘llab-quvvatlash va rivojlantirishga ajratayotgan mablag‘laridan samarali foydalanishni baholash imkonini beradi. Shu munosabat bilan Milliy media-kengash tomonidan O‘zbekistonda televideniye auditoriyasini o‘lchash tizimini yaratish bo‘yicha tender o‘tkazildi. Unda ishtirok etish uchun teleo‘lchov sohasining yetakchi kompaniyalari taklif etildi. Tender natijalariga ko‘ra, mazkur sohada dunyoning yetakchi kompaniyalaridan “Kantar TNS” kompaniyasi g‘olib bo‘ldi.
– Kompaniyamiz media sohasi va uning iste’molchilariga oid tadqiqotlar bilan shug‘ullanadi, – deydi “TNS Central Asian” kompaniyasi bosh direktori Tatyana Starseva. – Tender shartlariga ko‘ra, 2017-yil oxiriga qadar O‘zbekistonda televideniye auditoriyasini o‘lchash tizimi yaratiladi. Ijtimoiy tadqiqotlar asosida tanlab olingan 400 xonadonda oila a’zolari qanday teledastur va kanallarni tomosha qilishini qayd etadigan maxsus “people meter” moslamalari o‘rnatiladi. Mazkur moslamalardan har kuni olinadigan ma’lumotlardan telereyting tuzish uchun foydalaniladi.

С учетом предпочтений зрителей
В Узбекистане будет внедрена система измерения аудитории телевидения, которая повлияет на повышение качества контента, предоставляемого отечественными телеканалами. Об этом говорилось на презентации Национального медиа-совета Узбекистана, состоявшейся в Ташкенте.
В мероприятии приняли участие депутаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, представители Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций, АК «Узбектелеком», Центра развития и внедрения компьютерных и информационных технологий "Uzinfocom", телеканалов, дипломатического корпуса, международных организаций, рекламных и консалтинговых агентств, журналисты.
В ходе презентации ее участники ознакомились с целями и задачами Национального медиа-совета Узбекистана, а также с реформами и позитивными изменениями на медиа-пространстве страны.
Как показывает международная практика, современный телевизионный рынок не может развиваться без внедрения независимых систем телеизмерения, предоставляющих информацию в соответствии с общепринятыми международными стандартами. В связи с этим одной из главных целей создания Национального медиа-совета является содействие в организации системы телеизмерений в нашей стране, что будет способствовать развитию телевизионного рынка Узбекистана. Также это позволит оценивать эффективность использования средств, выделяемых государством на поддержание и развитие системы телевещания. В этой связи Национальным медиа-советом был проведен тендер на создание системы измерения аудитории телевидения Узбекистана. К участию в тендере были приглашены ведущие компании в сфере телеизмерения. В результате победителем стал один из мировых лидеров рынка телеизмерений – компания «Kantar TNS».
– Наша компания занимается исследованиями медиа-сферы и ее потребителей, – говорит генеральный директор компании «TNS Central Asian» Татьяна Старцева. – В соответствии с условиями тендера до конца 2017 года в Узбекистане нами будет создана система измерения аудитории телевидения. В домах 400 семей, отобранных на основании социологических исследований, будут установлены специальные устройства «people meter», которые будут фиксировать, какие телепрограммы и каналы они смотрят. Ежедневно информация с этих устройств будет собираться и исследоваться для составления телерейтингов.