Hamkorlik masalalari muhokama qilindi
Toshkentda O‘zbekiston Respublikasi ichki ishlar vaziri Abdusalom Azizov va Rossiya Federatsiyasi ichki ishlar vaziri Vladimir Kolokolsevning uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Mazkur uchrashuv Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning joriy yil aprel oyidagi Rossiya Federatsiyasiga davlat tashrifida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish va vazirliklararo aloqalarni mustahkamlash uchun yaxshi imkoniyat ekani ta’kidlandi.
Rossiya delegatsiyasiga O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 10-apreldagi «Ichki ishlar organlarining faoliyati samaradorligini tubdan oshirish, jamoat tartibini, fuqarolar huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlarini ishonchli himoya qilishni ta’minlashda ularning mas’uliyatini kuchaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi farmonida belgilangan maqsad va vazifalar haqida so‘zlab berildi. Mamlakatimiz Ichki ishlar vazirligi tuzilmalari isloh etilayotgani, mahallalarda jamoat tartibini saqlash, fuqarolar xavfsizligini ta’minlash uchun tizimning quyi bo‘g‘inlari mustahkamlanayotgani, huquqbuzarlikning oldini olish va jinoyatchilikka qarshi kurashish maqsadida haftaning payshanba kuni profilaktika kuni, deb e’lon qilingani qayd etildi.
Rossiya Federatsiyasi ichki ishlar vaziri Vladimir Kolokolsev O‘zbekistonda tinchlik-osoyishtalik va jamoat xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha mukammal tizim yaratilgani, manzilli profilaktika ishlari jinoyatchilikni kamaytirishda muhim o‘rin tutayotgani, profilaktika inspektorlari va jamoatchilik tashkilotlari, xususan, mahalla o‘rtasidagi yaqin hamkorlik ijobiy samaralar berayotganini yuqori baholadi. Bu tajribani o‘rganish, boshqa mamlakatlarda ham tatbiq etish foydali bo‘lishini qayd etdi.
Uchrashuvda xalqaro terrorizm, diniy ekstremizm, noqonuniy migratsiya, narkotrafikka qarshi kurashish va boshqa sohalardagi aloqalarni yanada mustahkamlash masalalari muhokama qilindi.
O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi bilan Rossiya Federatsiyasi Ichki ishlar vazirligi o‘rtasida 2017-2018-yillarga mo‘ljallangan hamkorlikka oid hujjat imzolandi.
Rossiya delegatsiyasi a’zolari tashrifning dastlabki kunida Samarqandda bo‘lib, Birinchi Prezidentimiz Islom Karimov xotirasiga hurmat bajo keltirdi. Poytaxtimizning Olmazor tumani ichki ishlar boshqarmasi hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Toshkent shahridagi Xalq qabulxonasi faoliyati bilan tanishdi.

Обсуждены вопросы сотрудничества
В Ташкенте состоялась встреча министра внутренних дел Республики Узбекистан Абдусалома Азизова и министра внутренних дел Российской Федерации Владимира Колокольцева.
Отмечалось, что данная встреча является удобной возможностью для реализации договоренностей, достигнутых в ходе государственного визита Президента нашей страны Шавката Мирзиёева в апреле текущего года в Российскую Федерацию, укрепления сотрудничества между двумя министерствами.
Российская делегация была ознакомлена с целями и задачами Указа Президента Республики Узбекистан "О мерах по коренному повышению эффективности деятельности органов внутренних дел, усилению их ответственности за обеспечение общественного порядка, надежной защиты прав, свобод и законных интересов граждан" от 10 апреля 2017 года. Речь шла о реформировании структуры Министерства внутренних дел нашей страны, укреплении нижних звеньев системы для сохранения общественного порядка, обеспечения безопасности граждан, объявлении четверга днем профилактики в целях предотвращения правонарушений и борьбы с преступностью.
Министр внутренних дел Российской Федерации Владимир Колокольцев высоко оценил созданную в Узбекистане эффективную систему по обеспечению мира и спокойствия, общественной безопасности, важную роль адресной профилактической работы в предотвращении преступности, положительные результаты тесного взаимодействия инспекторов профилактики с общественными организациями, в частности махаллями. Подчеркнул целесообразность изучения такого опыта, внедрения его также и в других странах.
На встрече обсуждены вопросы дальнейшего укрепления связей в борьбе с международным терроризмом, религиозным экстремизмом, незаконной миграцией, наркотрафиком и в других сферах.
Подписан документ о взаимодействии между Министерством внутренних дел Республики Узбекистан и Министерством внутренних дел Российской Федерации на 2017-2018 годы.
Российская делегация посетила Самарканд, почтила память Первого Президента нашей страны Ислама Каримова. Ознакомилась с деятельностью Алмазарского районного управления внутренних дел столицы, Народной приемной Президента Республики Узбекистан в Ташкенте.