9-may – Xotira va Qadrlash kuni bu yil mamlakatimiz bo‘ylab o‘zgacha ruhda nishonlanmoqda. Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyevning joriy yil 4-apreldagi “Ikkinchi jahon urushi qatnashchilarini rag‘batlantirish to‘g‘risida”gi farmoni hamda “Xotira va Qadrlash kuniga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarorida urush qatnashchilari holidan xabar olish, yurt tinchligi va ozodligi yo‘lida jon fido qilgan yurtdoshlarimiz xotirasini yod etishdek ezgu maqsadlar mujassam.
Ushbu hujjatlar ijrosi yuzasidan Ikkinchi jahon urushi qatnashchilarining har biriga Prezidentimiz tabrigi, 2 million so‘mdan pul mukofoti, navbatsiz mashina olish uchun sertifikat topshirildi, ehtiyojmandlarga uy berildi.
O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi, Mudofaa vazirligi, Ichki ishlar vazirligi, Xotin-qizlar qo‘mitasi, “Kamolot” yoshlar ijtimoiy harakati, Badiiy akademiya, Respublika Ma’naviyat targ‘ibot markazi, “Nuroniy” jamg‘armasi, “Mahalla” xayriya jamoat fondi va boshqa tashkilotlar bilan birgalikda Vatanimiz ozodligi himoyachilariga bag‘ishlangan uchrashuvlar va ma’rifiy-badiiy kechalar o‘tkazildi. Bunday xayrli ishlar davom etmoqda.
9-may. Poytaxtimizdagi Xotira maydoni har qachongidan gavjum. Bu yerga senatorlar va deputatlar, hukumat a’zolari, harbiylar kelgan.
Soat 9.30. Maydonga O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev kirib keladi.
Davlatimiz rahbari harbiy orkestr sadolari ostida Motamsaro ona haykali poyiga gulchambar qo‘ydi. Prezidentimiz Ikkinchi jahon urushida jon fido qilgan yurtdoshlarimiz xotirasiga hurmat bajo keltirdi.
Motamsaro ona haykali poyi turli vazirlik va idoralar, jamoat tashkilotlari vakillari tomonidan qo‘yilgan gullarga burkandi.
Shu kuni Toshkent viloyati Zangiota tumanidagi Akademik M.Mirzayev nomidagi bog‘dorchilik, uzumchilik va vinochilik ilmiy-tadqiqot instituti bog‘ida Xotira va Qadrlash kuni hamda Ikkinchi jahon urushida qozonilgan g‘alabaning 72-yilligiga bag‘ishlangan bayram tadbiri bo‘lib o‘tdi.
Tadbirga Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlardan 500 nafar urush va mehnat faxriysi taklif etildi.
Bog‘ bayramona bezatilgan. «9-may – Xotira va Qadrlash kuni», «G‘alaba bayramingiz muborak bo‘lsin!», «Yurtimiz tinch, osmonimiz musaffo bo‘lsin!», «Vatan o‘z qahramonlarini unutmaydi» kabi shiorlar yozilgan.
Bog‘ ichidagi maydonda 1941-1945-yillardagi muhit aks etgan. Okop va blindajlar qurilgan, o‘sha davr harbiy texnika vositalari, qurol-aslaha namunalari joylashtirilgan. Jang maydonlarida xalqimiz ko‘rsatgan mardlik va jasorat, urushdan qaytmagan minglab yurtdoshlarimizning muqaddas xotirasi, ota-bobolarimizning front orti mehnat faoliyati aks etgan.
O‘zbekiston Qurolli Kuchlari Markaziy ashula va raqs ansambli ijrosida musiqa yangramoqda...
Bayram tantanasida hozir bo‘lganlar O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevni qarsaklar bilan kutib oladi.
Chorlov musiqasi yangraydi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev minbarga taklif etiladi.
Davlatimiz rahbari bu yerga yig‘ilganlarni, butun xalqimizni 9-may – Xotira va Qadrlash kuni, Ikkinchi jahon urushidagi g‘alabaning 72-yilligi munosabati bilan tabrikladi.
Urush arafasida O‘zbekistonda 6,5 millionga yaqin aholi yashagan, shundan 1,5 million kishi urushda qatnashgan. Ulardan 500 mingdan ko‘prog‘i jang maydonlarida halok bo‘lgani, yana qancha-qanchasi mayib-majruh bo‘lib qaytgani, qanchasi bedarak yo‘qolgani hisobga olinadigan bo‘lsa, bu g‘alaba xalqimiz uchun naqadar qimmatga tushgani yaqqol namoyon bo‘ladi.
Xalqimiz urush yillarida chinakam matonat va jasorat ko‘rsatgan. O‘zbekistonga bir millionga yaqin kishi evakuatsiya qilingan. Ularning 200 mingdan ziyodi bolalar bo‘lgan. Yuzlab o‘zbek oilalari bu bolalarni o‘z panohiga olgan. Toshkentlik Shomahmudovlar oilasi 14 nafar, kattaqo‘rg‘onlik Samadovlar oilasi 12, buxorolik Jo‘rayev va Ashurxo‘jayevlar oilasi 8 nafardan bolani o‘z bag‘riga olgan. Bunday misollarni yana ko‘plab keltirish mumkin.
– 20 yoshimda urushga ketdim, 2-Belarus frontida xizmat qildim, – deydi xorazmlik Marat Yomg‘urov. – Hozir 97 yoshdaman. Bugungi bayram, Prezidentimizning e’tibori ko‘nglimizni tog‘dek ko‘tardi, yoshimizga yosh qo‘shdi. Xizmatdosh do‘stlarimizni ko‘rib, yoshligimizdagi qo‘shiqlarga o‘ynab maza qildik. Bizning bunday tetikligimiz zamonamizning tinchligidan, yurtimizning obodligidan. Shunday kunlarga yetkazganiga shukr. Ilohim, elimizdan mehr-oqibat, ahillik arimasin. Yurtimiz hamisha tinch, xalqimiz omon bo‘lsin!
Sahnada va ulkan monitorda Ikkinchi jahon urushi yillaridagi hayot aks ettirilgan.
...O‘zbekiston xalq artisti Tamaraxonim ijro etgan «Sanamo» qo‘shig‘i yangraydi.
Urush davrining mashhur suxandoni Yuriy Levitanning urush boshlangani to‘g‘risidagi e’lonni o‘qigan ovozi yangraydi. Yigitlar Vatan himoyasiga otlanadi. Sahna ortidagi ulkan monitorda Ikkinchi jahon urushi voqealari tasvirlanadi.
– Bayram tantanalarida mustaqillik yillarida hayotimiz dasturiga aylangan inson xotira bilan tirik, qadr bilan ulug‘ degan ma’no-mazmun mujassam bo‘lgani barchamizni quvontirdi, – deydi Shayxontohur tumani Yangi shahar mahallasi faoli Rixsivoy Oripov. – Ikkinchi jahon urushi yillarida xalqimiz ko‘rsatgan qahramonliklar, ota-bobolarimizning jasorati va matonati kuy-qo‘shiqlarda, badiiy chiqishlarda tarannum etildi. Mamlakatimiz viloyatlaridan kelgan otaxonlar do‘stlari bilan diydorlashib, o‘tgan umrini yodga oldi, bugungi hayotimizga shukronalik bildirdi.
1941-1945-yillardagi urushda g‘alaba qozonishda mardlik va matonat ko‘rsatgan yuzlab yurtdoshlarimiz ham yuksak unvonlarga sazovor bo‘lgan. Minglab ota-bobolarimiz bu yo‘lda o‘z jonini fido qilgan. Ularning qahramonligi qalblarimizga faxr tuyg‘usini bag‘ishlaydi. O‘tganlarning xotirasiga bosh egib ta’zim qilamiz, hayot bo‘lganlarini e’zozlaymiz.
Bayram dasturida marhum shoir va san’atkorlarimizning she’r va qo‘shiqlariga keng o‘rin berilgani Xotira va Qadrlash kuni mazmun-mohiyatiga mos tushgan. Atoqli shoirlar Hamid Olimjonning "Qo‘lingga qurol ol", G‘afur G‘ulomning "Sen yetim emassan", Abdulla Oripovning "Ayol" she’rlari, Erkin Vohidovning "Nido" dostonidan parchalar o‘qilganda qalblar larzaga keldi.
...O‘zbekiston xalq artisti Lutfixonim Sarimsoqova ijro etgan «Uyg‘on, bolam» qo‘shig‘i yangraydi.
...Urush tugab, g‘alabaga erishilgani e’lon qilinadi. 72-yil oldingi bu quvonch, surur tadbir ishtirokchilarini ham hayajonga soldi.
Mustaqillik yillarida Ikkinchi jahon urushi va front orti faxriylarini e’zozlash, ularni moddiy va ma’naviy qo‘llab-quvvatlash borasida amalga oshirilgan ulkan ishlar aks etgan lavhalar namoyish etildi.
– Biz baxtli avlodmiz – shunday tinch-osoyishta mamlakatda yashayapmiz, – deydi Chirchiq oliy tank qo‘mondonlik-muhandislik bilim yurti o‘qituvchisi Liliya Usmonova. – Bunda bobo-buvilarimizning, barcha nuroniylarimizning hissasi beqiyos. Prezidentimiz ta’kidlaganidek, ularga g‘amxo‘rlik qilish, umrlarini uzaytirish uchun barcha sharoitlarni yaratish hammamizning farzandlik burchimizdir.
– Ikkinchi jahon urushida qozonilgan g‘alabaning 72-yilligiga bag‘ishlab o‘tkazilgan bugungi tadbir katta taassurot qoldirdi, – deydi Xitoy Xalq Respublikasining O‘zbekiston Respublikasidagi Muvaqqat ishlari vakili Jang Venchuan. – Unda o‘zbek xalqining fashizm ustidan qozonilgan g‘alabaga qo‘shgan salmoqli hissasi ta’sirli vositalarda ifodalangan. O‘zbekiston va Xitoy hamisha tinchlik tarafdori bo‘lib, bu borada xalqaro doirada bir-birini qo‘llab-quvvatlab kelmoqda. Biz bu munosabatlarni g‘oyat qadrlaymiz. O‘zaro hamkorligimiz bundan keyin ham izchil taraqqiy etaverishiga ishonamiz.

Мужество и отвага наших предков – пример для поколений
В этом году 9 мая – День Памяти и Почестей отмечается в особой атмосфере. В Указе Президента нашей страны Шавката Мирзиёева "О поощрении участников Второй мировой войны" и постановлении "О мерах по подготовке и проведению мероприятий, посвященных Дню Памяти и Почестей" от 4 апреля текущего года определены такие благородные задачи, как забота об участниках войны, почитание памяти наших соотечественников, пожертвовавших жизнью во имя свободы Родины.
В соответствии с этими документами каждому участнику Второй мировой войны вручены поздравления Президента нашей страны, по 2 миллиона сумов денежного вознаграждения, сертификаты на приобретение автомобиля вне очереди, а также предоставлено жилье нуждающимся ветеранам.
Министерствами культуры, обороны, внутренних дел Республики Узбекистан, Комитетом женщин, общественным движением молодежи "Камолот", Академией художеств, Республиканским центром пропаганды духовности, фондами “Нуроний”, “Махалла” и другими организациями совместно организованы встречи и духовно-просветительские мероприятия, посвященные защитникам Родины. Такая благородная работа продолжается.
9 мая. Площадь Памяти в столице как никогда многолюдна. На площадь прибыли сенаторы и депутаты, военнослужащие.
9.30. На площадь входит Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев.
Глава нашего государства под звуки военного оркестра возложил венок к подножию монумента Скорбящей матери. Президент Узбекистана почтил память наших соотечественников, погибших во Второй мировой войне.
Представители различных министерств и ведомств, общественных организаций возложили цветы к монументу Скорбящей матери.
В этот день в саду Научно-исследовательского института садоводства, виноградарства и виноделия имени академика М. Мирзаева в Зангиатинском районе Ташкентской области состоялось праздничное мероприятие, посвященное Дню Памяти и Почестей и 72-летию победы во Второй мировой войне.
На торжественное мероприятие были приглашены 500 ветеранов войны и труда из Республики Каракалпакстан и областей.
Празднично украшенный сад оформлен девизами "9 мая – День Памяти и Почестей!", "С праздником Победы!", "Пусть в нашей стране всегда царят мир и чистое небо!", "Родина не забудет своих героев".
В саду воспроизведена атмосфера 1941-1945 годов: здесь сооружены окопы и блиндажи, размещены военная техника и образцы вооружения тех лет. Обстановка напоминает о мужестве и героизме, проявленных нашим народом на полях сражений, отражает священную память о тысячах наших соотечественников, не вернувшихся с войны, и самоотверженных участниках трудового фронта.
Играет оркестр Центрального ансамбля песни и танца Вооруженных Сил Республики Узбекистан...
Собравшиеся на праздничном мероприятии аплодисментами встречают Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева.
Звучит позывная музыка.
На трибуну приглашается Президент Шавкат Мирзиёев.
Глава нашего государства поздравляет собравшихся и весь наш народ с 9 мая – Днем Памяти и Почестей и 72-летием Победы во Второй мировой войне.
Население Узбекистана на начало войны составляло около 6,5 миллиона человек, из которых 1,5 миллиона участвовали в войне. На полях сражений погибло более 500 тысяч наших соотечественников, а сколько вернулись инвалидами, пропали без вести... Все это свидетельствует о том, насколько дорого обошлась эта победа нашему народу.
Наш народ в годы войны проявил истинное мужество и героизм. В Узбекистан было эвакуировано около одного миллиона человек, в том числе свыше 200 тысяч детей. Сотни наших соотечественников приняли их в свои семьи. Семья Шомахмудовых из Ташкента приютила 14 детей, Самадовых из Каттакургана – 12 детей, Жураевых и Ашурхужаевых из Бухары – по 8 детей. И таких примеров можно привести множество.
- Я отправился на войну в 20 лет, служил на втором Белорусском фронте, - говорит Марат Ёмгуров из Хорезма. - Сейчас мне 97 лет. Сегодняшний праздник, забота со стороны Президента очень порадовали нас, придали нам еще больше сил. Как же я счастлив вновь встретиться с сослуживцами, повеселиться под музыку. Я еще очень бодр. Все это благодаря царящим в нашей стране миру и благополучию. Пусть в нашей стране всегда будет мир!
На сцене и огромном мониторе отображается жизнь в годы Второй мировой войны.
...Звучит песня народной артистки Узбекистана Тамары Ханум «Санамо».
Звучит голос знаменитого диктора военного времени Юрия Левитана, объявляющего о начале войны. Парни отправляются на защиту Родины. На огромном мониторе демонстрируется фронтовая жизнь.
- В годы независимости почитание памяти ушедших и забота о ныне здравствующих стали неразрывной частью жизни нашего народа, это ярко отражено в праздничных мероприятиях, - говорит активист махалли "Янги-шахар" Шайхантаурского района Рихсивой Орипов. - Были воспеты героизм нашего народа в годы Второй мировой войны, отвага и мужество наших отцов и дедов. Как прекрасно, что прибывшие из всех областей нашей страны ветераны встретились с друзьями, провели задушевные беседы, выразили благодарность за нынешнюю мирную жизнь.
За проявленные мужество и отвагу в войне 1941-1945 годов сотни наших соотечественников были удостоены высокого звания Героя. Тысячи наших отцов и дедов погибли в эти суровые годы. Их героизм наполняет наши сердца чувством гордости. Мы склоняем головы перед их светлой памятью, почитаем ныне здравствующих.
Широкое место в программе мероприятия было отведено стихам и песням известных поэтов и артистов, которые созвучны сути Дня Памяти и Почестей. Зачитаны отрывки из стихов "Возьми оружие в руки" Хамида Алимджана, "Ты – не сирота" Гафура Гуляма, "Женщина" Абдуллы Арипова, из поэмы "Нидо" Эркина Вохидова.
...Звучит песня в исполнении народной артистки Узбекистана Лутфихоним Сарымсаковой «Уйгон, болам».
Весть о конце войны, о Победе, как и 72 года назад, взволновала сердца участников мероприятия.
Были представлены эпизоды об осуществляемой в годы независимости широкомасштабной работе по почитанию ветеранов Второй мировой войны и трудового фронта, оказанию им материальной и моральной поддержки.
– Мы – счастливое поколение, ведь живем в стране, где царят мир и спокойствие, – говорит преподаватель Чирчикского высшего танкового командно-инженерного училища Лилия Усмонова. – В этом велика заслуга наших отцов и дедов, всех представителей старшего поколения. Как отметил Президент нашей страны, окружить ветеранов еще большей заботой, сделать их жизнь еще более содержательной – это не только наша обязанность, но и высший человеческий долг.
– Мероприятие, посвященное 72-летию победы во Второй мировой войне, оставило глубокое впечатление, – говорит Временный поверенный в делах Китайской Народной Республики в Республике Узбекистан Жанг Венчуан. – В нем достойно отражен огромный вклад узбекского народа в победу над фашизмом. Узбекистан и Китай являются сторонниками мира на земле и в этом направлении всегда поддерживают друг друга в международном масштабе. Мы очень дорожим этими отношениями. Уверен, что сотрудничество между нашими странами будет и впредь последовательно развиваться.
Мероприятие, воплотившее в себе воспоминания военных лет, ценность сегодняшней мирной и спокойной жизни, произвело на собравшихся незабываемое впечатление.