Davlatimiz rahbari Samarqand viloyatiga tashrifi davomida Qo‘shrabot tumanida ham bo‘ldi. Tumandagi “Oqtepa” qishloq fuqarolar yig‘inida bo‘lib o‘tgan uchrashuvda tog‘oldi hududlarida 2017-2018-yillarda yong‘oqzor va uzumzorlar, 2017-2021-yillarda chorva boqishni tashkil qilish, tumanda ichimlik suvi ta’minotini yaxshilashga oid loyihalar bilan tanishdi.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2017-yil 4-martdagi “Dehqon xo‘jaliklari va aholining tomorqa yerlaridan samarali foydalanish, suvga chidamli, eksportbop daraxt plantatsiyalarini rivojlantirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarori ijrosini ta’minlash maqsadida Samarqand viloyatining Jomboy, Ishtixon, Kattaqo‘rg‘on, Pastdarg‘om, Payariq, Samarqand, Urgut va Qo‘shrabot tumanlarining tog‘oldi hududlarida 2017-2018-yillarda 4 ming 211 fermer xo‘jaligi tashkil etiladi. Fermer xo‘jaliklarida 5,7 ming gektar yong‘oqzor va 13 ming gektar tokzorlar barpo etish rejalashtirilgan.
Birgina 2017-yilda 2,5 ming gektar yong‘oqzor, shundan 2,1 ming gektar intensiv, 6,6 ming gektar tokzordan 1,3 ming gektar intensiv tokzorlar barpo etilishi mo‘ljallangan.
Bu loyihalarni amalga oshirish uchun 271 milliard so‘m va 8,4 million dollar miqdoridagi mablag‘lar sarflanishi ko‘zda tutilgan. Bu qo‘shimcha 15 ming tonna yong‘oq va 50 ming tonna uzum mahsulotlari eksport qilish imkoniyatini yaratadi. 2017-2018-yillar davomida 26 mingdan ortiq yangi ish o‘rinlari yaratiladi.
Shunday yong‘oqzorlardan biri «Oqtepa unumdor zamin» fermer xo‘jaligida barpo etiladi. Prezidentimiz nuroniylar bilan birga bu yerga yong‘oq ko‘chati o‘tqazdi.
Mamlakatimizning barcha joylarida bo‘lgani singari Samarqandda ham hali foydalanilmagan imkoniyatlar ko‘p. Ularni ishga solib, qo‘shimcha daromad topish, xalqimiz farovonligini yanada oshirish mumkin. Buning uchun samarali harakat qilish, odamlarda tadbirkorlik faoliyatiga bo‘lgan qiziqishni kuchaytirish, tomorqadan unumli foydalanish kerak, dedi davlatimiz rahbari.
Qo‘shrabot tumanida 2017-2021-yillarda aholi, fermer va dehqon xo‘jaliklarida 10 ming bosh echki va 5 ming bosh qo‘y boqishni tashkil qilish loyihasi ham yirik loyihalardan. Qiymati 7,7 milliard so‘m bo‘lgan mazkur loyihada Rossiyadan 10 ming bosh naslli echki, Surxondaryo, Qashqadaryo, Navoiy va Toshkent viloyatlaridan 5 ming bosh hisori qo‘ylarni sotib olish mo‘ljallangan.
Birinchi Prezidentimizning 2015-yil 18-dekabrdagi qaroriga muvofiq, xalqaro moliya institutlari – OPEK hamda Saudiya Arabistoni taraqqiyot jamg‘armalari tomonidan O‘zbekiston ishtirokida 2016-2018-yillarda Qo‘shrabot tumani ichimlik suvi ta’minotini yaxshilashga qaratilgan umumiy qiymati 36,4 million dollarlik loyihaning amalga oshirilishi belgilangan.
Loyiha amalga oshirilgach, 77 qishloq fuqarolar yig‘inida 49 suv olish inshooti quriladi, 6 tasi rekonstruksiya qilinadi. 408,1 kilometr magistral suv quvurlari va tarmoqlari qurilishi amalga oshiriladi.
Bundan tashqari loyihaga 110 suv olish qudug‘ini burg‘ulash va rekonstruksiya qilish, 16,1 kilometr uzunlikdagi suv inshootlarini himoya devorlari bilan o‘rash, 164 quduq nasosini o‘rnatish, 14 avtomatlashtirilgan nasos stansiyasini qurish, 55 komplekt elektr transformator, 3 quyosh generatori hamda 52 dizel generatorlarini o‘rnatish, 24,5 kilometr uzunlikdagi tashqi elektr ta’minoti tizimi bilan ta’minlash kiritilgan.
Davlatimiz rahbari Qo‘shrabotda eksportbop mevalar ekish, chorvachilikni rivojlantirish, buning uchun aholiga kredit mablag‘lari ajratish zarurligini ta’kidladi.
Tumanda junni qayta ishlash fabrikasi qurish, Samarqand va Oqdaryo tumanlarida 2017-yilda qurilishi rejalashtirilgan zamonaviy issiqxona majmualari loyihalari taqdimoti ham o‘tkazildi.

Шавкат Мирзиёев: Основная цель каждого проекта – дальнейшее повышение благосостояния нашего народа
Глава нашего государства в ходе поездки в Самаркандскую область побывал в Кошрабадском районе. В ходе встречи, прошедшей в сходе граждан села “Октепа”, состоялась презентация проектов по созданию в 2017-2018 годах в предгорных зонах ореховых и виноградных плантаций, организации животноводства в 2017-2021 годах, улучшению обеспечения жителей района питьевой водой.
В целях обеспечения исполнения постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан о дополнительных мерах по эффективному использованию дехканскими хозяйствами и населением приусадебных участков, расширению плантаций плодовых деревьев от 4 марта 2017 года в предгорьях Джамбайского, Иштыханского, Каттакурганского, Пастдаргомского, Пайарыкского, Самаркандского, Ургутского и Кошрабадского районов Самаркандской области в 2017-2018 годах будут организованы 4211 фермерских хозяйств. Предусмотрена разбивка ореховых плантаций на 5,7 тысячи гектаров и виноградников - на 13 тысячах гектаров.
Только в 2017 году намечается создание ореховых плантаций на 2,5 тысячи гектаров, из них на 2,1 тысячи гектаров - интенсивных, из 6,6 тысячи гектаров виноградников - на 1,3 тысячи гектаров интенсивных.
На реализацию этих проектов предусмотрено направить 271 миллиард сумов и 8,4 миллиона долларов. Это создаст возможность для дополнительного экспорта 15 тысяч тонн орехов и 50 тысяч тонн винограда в год. В 2017-2018 годах будет создано более 26 тысяч новых рабочих мест.
Одна из таких ореховых плантаций будет разбита в фермерском хозяйстве "Октепа унумдор замин". Президент нашей стране вместе с почтенными аксакалами посадил здесь ореховое дерево.
Как и во всех регионах нашей страны, в Самарканде есть еще немало неиспользованных возможностей. С их задействованием можно получать дополнительный доход, еще больше повысить благосостояние народа. Для этого необходимо действовать целеустремленно, усилить у людей интерес к предпринимательской деятельности, рационально использовать личное подворье, сказал глава нашего государства.
Одним из крупных также является проект по организации в Кошрабадском районе в 2017-2021 годах содержания 10 тысяч коз и 5 тысяч овец на личных подворьях населения, в фермерских и дехканских хозяйствах. Этим проектом общей стоимостью 7,7 миллиарда сумов предусмотрена закупка в России 10 тысяч породистых коз, в Сурхандарьинской, Кашкадарьинской, Навоийской и Ташкентской областях - 5 тысяч гиссарских овец.
Согласно постановлению Первого Президента нашей страны от 18 декабря 2015 года в сотрудничестве с фондами развития ОПЕК и Саудовской Аравии намечена реализация в 2016-2018 годах проекта по улучшению обеспечения питьевой водой Кошрабадского района стоимостью 36,4 миллиона долларов.
В рамках реализации проекта в 77 сельских сходах граждан будут построены 49 водозаборных сооружений, 6 реконструированы, осуществлена прокладка магистральных водопроводов и сетей протяженностью 408,1 километра.
Кроме того, проектом предусмотрены бурение и реконструкция 110 водозаборных колодцев, ограждение водных сооружений на протяжении 16,1 километра, установка 164 насосов, строительство 14 автоматизированных насосных станций, 55 комплекта электротрансформаторов, монтаж трех солнечных и 52 дизельных генераторов, прокладка 24,5 километра сетей внешнего электроснабжения.
Глава нашего государства отметил необходимость разведения в Кошрабаде плодовых деревьев и отправки фруктов на экспорт, развития животноводства, выделения для этого кредитных средств населению.
Была также проведена презентация проектов строительства в районе фабрики по переработке шерсти, в Самаркандском и Акдарьинском районах - современных тепличных комплексов, которые будут возведены в 2017 году.