Samarqandda gastronomik festival
7-8 oktabr kunlari Samarqandda Xalqaro gastronomik festival bo‘lib o‘tadi. Unda oshpazlar tanlovi va san’atkorlar chiqishlari o‘tkazilishi rejalashtirilgan. Shuningdek, tadbir doirasida mehmonlar turli xil taomlardan tatib ko‘rish imkoniga ham ega bo‘ladi.
O‘zbekiston Respublikasi Turizm va madaniy meros vazirligi, Samarqand viloyati hokimligi, O‘zbekiston oshpazlar uyushmasi hamkorligida tashkil etilayotgan tadbir mamlakatimizning gastronomik salohiyatini ommalashtirishga, milliy oshpazlik an’analarini targ‘ib qilish orqali sayyohlar oqimini oshirishga yo‘naltirilgan.
Tadbir doirasida oshpazlar tanlovi ham o‘tkaziladi. Unda xorijiy mamlakatlar va O‘zbekistonning turli viloyatlaridan oshpazlar jamoalari, umumiy ovqtlanish maskanlarida chet el sayyohlariga xizmat ko‘rsatuvchi oshpazlar qatnashadi. Hay’at a’zolari tomonidan eng mazali taomlar baholanib, sara oshpazlar aniqlanadi. Festival yakunida g‘oliblarni taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tadi.

Samarkand to host Gastronomic Festival
On October 7-8, Samarkand will host an International Gastronomic Festival, the program of which includes a competition of chefs, performances by artists and a tasting of various dishes.
The festival, organized by the Ministry of Tourism and Cultural Heritage of Uzbekistan, Samarkand Regional Hokimiyat, and the Association of Cooks of Uzbekistan, is aimed at popularizing the gastronomic potential of the country, promoting international cooperation in gastronomic tourism, increasing the tourist flow by popularizing national culinary traditions.
The event will include a competition of chefs. It will be attended by teams of chefs from foreign countries and regions of Uzbekistan, chefs of catering establishments serving foreign tourists. The jury members will evaluate the prepared dishes and determine the best chefs.