Samarqandda gastronomik festival
7-8 oktabr kunlari Samarqandda Xalqaro gastronomik festival bo‘lib o‘tadi. Unda oshpazlar tanlovi va san’atkorlar chiqishlari o‘tkazilishi rejalashtirilgan. Shuningdek, tadbir doirasida mehmonlar turli xil taomlardan tatib ko‘rish imkoniga ham ega bo‘ladi.
O‘zbekiston Respublikasi Turizm va madaniy meros vazirligi, Samarqand viloyati hokimligi, O‘zbekiston oshpazlar uyushmasi hamkorligida tashkil etilayotgan tadbir mamlakatimizning gastronomik salohiyatini ommalashtirishga, milliy oshpazlik an’analarini targ‘ib qilish orqali sayyohlar oqimini oshirishga yo‘naltirilgan.
Tadbir doirasida oshpazlar tanlovi ham o‘tkaziladi. Unda xorijiy mamlakatlar va O‘zbekistonning turli viloyatlaridan oshpazlar jamoalari, umumiy ovqtlanish maskanlarida chet el sayyohlariga xizmat ko‘rsatuvchi oshpazlar qatnashadi. Hay’at a’zolari tomonidan eng mazali taomlar baholanib, sara oshpazlar aniqlanadi. Festival yakunida g‘oliblarni taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tadi.

Гастрономический фестиваль в Самарканде
В Самарканде 7-8 октября будет проходить Международный гастрономический фестиваль, в программе которого конкурс поваров, выступления артистов и дегустация разнообразных блюд.
Фестиваль, организованный Министерством туризма и культурного наследия Республики Узбекистан, хокимиятом Самаркандской области, Ассоциацией поваров Узбекистана, направлен на популяризацию гастрономического потенциала страны, содействие международному сотрудничеству в направлении гастрономического туризма, увеличение туристического потока за счет популяризации национальных кулинарных традиций.
В рамках мероприятия состоится конкурс поваров. В нем примут участие команды поваров из зарубежных стран и областей Узбекистана, повара предприятий общественного питания, обслуживающих зарубежных туристов. Члены жюри оценят приготовленные блюда и определят самых лучших шеф-поваров. Награждение победителей конкурса состоится в завершение фестиваля.