Юртни мадҳ этмоқ бахти
Президентимизнинг 2014 йил 6 февралдаги "Ўзбекистон Республикасида ёшларга оид давлат сиёсатини амалга оширишга қаратилган қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида"ги қарори ижроси доирасида Ўзбекистон Республикаси Маданият ва спорт ишлари вазирлиги, "Ўзбекнаво" эстрада бирлашмаси ҳамда Самарқанд вилояти ҳокимлиги ҳамкорлигида ташкил этилган тадбирда маданият ва санъат намояндалари, таниқли шоир ва ёзувчилар, талаба-ёшлар иштирок этди.
Фестивалда мамлакатимизда ўсиб келаётган ёш авлоднинг замон талаблари даражасида таълим-тарбия олиши ва касб-ҳунар эгаллаши учун кенг имкониятлар яратилгани, ёшларнинг иқтидорини рўёбга чиқариш ва қўллаб-қувватлашга алоҳида эътибор қаратилаётгани таъкидланди. Бунинг самарасида юртимиз ёшлари илм-фан, маданият ва спорт соҳаларида нуфузли халқаро танловлар, йирик спорт мусобақаларида муваффақиятли иштирок этмоқда.
– Давлатимиз томонидан кўрсатилаётган эътибор ва ғамхўрликка жавобан биз, ёшлар ҳам Ватанимиз тараққиётига ўз ҳиссамизни қўшишимиз лозим, – дейди Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган артист Алишер Турдиев. – Шунинг учун ҳам мамлакатимиз бўйлаб ўтказилаётган мазкур фестиваль "Нима қилдик Ватан учун?" деб номланди. Ҳар биримиз бу саволга муносиб жавоб бера олсак, албатта, жонажон юртимиз бундан-да обод, халқимиз турмуши янада фаровон бўлади.
Пойтахтдан келган ва самарқандлик таниқли санъаткорлар, ёш ижрочиларнинг истиқлол, Ватан, дўстлик ва ёшлик тараннум этилган қўшиқлари барчага кўтаринки кайфият бағишлади.

“Что мы сделали для Родины?”
В мероприятии, организованном Министерством по делам культуры и спорта, эстрадным объединением "Узбекнаво" и хокимиятом Самаркандской области в соответствии с постановлением Президента нашей страны "О дополнительных мерах, направленных на осуществление в Республике Узбекистан государственной молодежной политики" от 6 февраля 2014 года, приняли участие деятели культуры и искусства, известные писатели и поэты, студенческая молодежь.
На фестивале отмечалось, что в нашей стране созданы широкие возможности для приобретения молодым поколением современного образования и профессий, особое внимание уделяется реализации талантов и поддержке молодежи. В результате молодежь нашей страны принимает успешное участие в престижных международных научных и культурных конкурсах, крупных спортивных соревнованиях.
– В ответ на оказываемую государством заботу молодежь должна вносить свой вклад в процветание Родины, – говорит заслуженный артист Республики Узбекистан Алишер Турдиев. – Именно поэтому фестиваль, проводимый по всей стране, называется "Что мы сделали для Родины?". Когда каждый из нас сможет достойно ответить на этот вопрос, наша родная страна станет еще краше, будет благополучной жизнь нашего народа.
Песни о Родине, дружбе и молодости, исполненные известными артистами, молодыми исполнителями, подарили собравшимся праздничное настроение.