Алексей Миллер: ўзаро манфаатли ҳамкорлигимиз изчил давом этади
Мамлакатимизда ёқилғи-энергетика ресурсларидан фойдаланиш самарадорлигини ошириш, янги газ конларини топиш ва ўзлаштириш борасида салмоқли ишлар амалга оширилмоқда.
Россиянинг “Газпром” компанияси мамлакатимиздаги углеводород конларини қидириш ва ўзлаштиришда фаол иштирок этмоқда. Мазкур компания бошқаруви раиси Алексей Миллер мамлакатларимиз ўртасида ёқилғи-энергетика соҳасидаги ҳамкорлик ҳақида қуйидагиларни сўзлаб берди:
– Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев билан учрашиш мен учун катта шараф. Бугун шундай бахтга муяссар бўлдим. Суҳбатимиз ғоят мазмунли бўлди. Ўзбекистон ҳудудидаги йирик лойиҳаларни ишга тушириш масалаларини муҳокама қилдик. Ўзбекистон газини беш йил давомида харид қилиш бўйича келишувга эришдик. Ушбу масала юзасидан яқин орада шартнома тузиш режаси кўриб чиқилди. Қайд этиш жоиз, мазкур келишув мамлакатларимиз ўртасида газ соҳасидаги узоқ муддатли ҳамкорлигимизнинг янги саҳифасини очади. Келгусида бу йўналишдаги алоқаларимизни янада ривожлантириш ниятидамиз.
Суҳбат давомида 2017-2021 йиллар даврида ўзбекистонлик ҳамкасбларимиз билан биргаликда мамлакатингиз ҳудудида янги газ конларини қидириш ва ишга тушириш бўйича ҳам фикр алмашдик.
Айни пайтда компаниямиз томонидан Устюртдаги “Жел” конида газ конденсатини ўзлаштириш бўйича техник вазифа тайёрлаш ишлари давом этмоқда. “Шахпахти” кони биргаликда ўзлаштирилмоқда. Президент Шавкат Мирзиёев мазкур йўналиш бўйича бизга зарур кўрсатма ва тавсияларини айтди.
Ёқилғи-энергетика, умуман, газ соҳаси бўйича юқори малакали кадрлар тайёрлаш ва қайта тайёрлаш масалаларини ҳам муҳокама қилдик.

Алексей Миллер: "Взаимовыгодное сотрудничество последовательно продолжается"
В Узбекистане проводится последовательная работа по повышению эффективности использования топливно-энергетических ресурсов, разведке и освоению новых газовых месторождений.
Российская компания “Газпром” принимает активное участие в разведке и освоении запасов углеводородов в Узбекистане. Председатель правления компании Алексей Миллер рассказал корреспонденту УзА о сотрудничестве наших стран в топливно-энергетической сфере:
– Для меня большая честь встретиться с Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым. Наша беседа прошла очень содержательно. Мы обсудили вопросы запуска новых крупных проектов на территории Узбекистана, достигли договоренности о закупке добываемого в Узбекистане газа в течение пяти лет. Рассмотрены вопросы заключения соответствующего договора. Следует отметить, что данное соглашение откроет новую страницу в нашем сотрудничестве в газовой сфере. Мы намерены еще больше укрепить двусторонние отношения в этом направлении.
В ходе беседы с Президентом Узбекистана мы обменялись мнениями по вопросам совместной разведки и освоения новых газовых месторождений на территории Узбекистана в 2017-2021 годах.
В настоящее время наша компания продолжает подготовку технического задания на освоение газоконденсатного месторождения Джел на Устюрте. Совместно разрабатывается месторождение Шахпахты. Президент Шавкат Мирзиёев дал необходимые указания и рекомендации относительно этих проектов.
Мы также обсудили вопросы подготовки и повышения квалификации кадров для топливно-энергетического сектора, в том числе газовой отрасли.