Самарқанд вилоятида аҳолининг сайловга оид ҳуқуқий маданиятини оширишга қаратилган семинарлар ўтказилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси қарори асосида Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ўтказувчи 7-Самарқанд округ сайлов комиссияси ҳамда Фуқаролик жамияти шаклланишини мониторинг қилиш мустақил институти Самарқанд вилояти ҳудудий бўлими томонидан ташкил этилаётган тадбирларнинг навбатдагиси Пахтачи туманида бўлиб ўтди.
Унда тумандаги ўттизта участка сайлов комиссияси аъзолари, давлат ва жамоат ташкилотлари, таълим муассасалари вакиллари, қишлоқ ва маҳалла фуқаролар йиғинлари фаоллари, оммавий ахборот воситалари ходимлари қатнашди.
Мамлакатимизда сайловларни очиқ-ошкора, халқаро стандартларга мос ўтказишнинг мустаҳкам ташкилий-ҳуқуқий асослари яратилгани алоҳида таъкидланди. Конституциямиз ва сайловга оид қонунларда сайловларни ташкил этиш ва ўтказиш, уларда фуқароларнинг иштирок этиши билан боғлиқ тартиблар халқаро ҳуқуқ нормаларидан келиб чиққан ҳолда белгилаб қўйилган.
– Ўзбекистон Республикаси қонунчилигига кўра, фуқаролар умумий, тенг, тўғридан-тўғри сайлов ҳуқуқи, ўз хоҳиш-иродасини эркин билдириш ва яширин овоз бериш принципларига асосан сайловни амалга оширадилар, – дейди Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ўтказувчи 7-Самарқанд округ сайлов комиссияси раиси ўринбосари Х.Маматов. – Бунинг ҳуқуқий асоси аввало Ўзбекистон Республикаси Конституциясида мустаҳкамлаб қўйилган. Бош Қомусимизнинг 32-моддасида фуқароларнинг давлат бошқарувида бевосита ҳамда ўз вакиллари орқали иштирок этиш ҳуқуқи кафолатганган бўлса, 117-моддада давлат ҳокимияти вакиллик органларига сайлаш ва сайланиш ҳуқуқи белгилаб қўйилган. Мамлакатимизда сайловлар ушбу принциплар устуворлиги ва фуқароларнинг юксак сиёсий фаоллигида ўтаётгани билан аҳамиятлидир. Айни пайтда ҳам халқимиз 29 март куни бўладиган Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловига қизғин ҳозирлик кўрмоқда.
Тадбирда "Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови тўғрисида"ги Ўзбекистон Республикаси қонунининг мазмун-моҳияти, фуқароларнинг сайлов ҳуқуқлари, сайловни ташкил этиш ва ўтказишда сайлов комиссияларининг ваколатлари, сайлов кампаниясининг очиқ ва ошкоралигини таъминлашда оммавий ахборот воситаларининг роли каби мавзулар юзасидан маърузалар тингланди.

Ответственность выборов
В Самаркандской области проводятся семинары, направленные на повышение среди населения правовой культуры по выборам.
В Пахтачийском районе состоялось очередное мероприятие, проводимое согласно постановлению Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан 7-й Самаркандской окружной избирательной комиссией по выборам Президента Республики Узбекистан и Самаркандским областным территориальным отделением Независимого института по мониторингу формирования гражданского общества.
В нем приняли участие члены тридцати участковых избирательных комиссий, представители государственных и общественных организаций, образовательных учреждений, активисты сходов граждан кишлаков и махаллей, работники средств массовой информации.
Отмечалось, что в нашей стране сформирована прочная организационно-правовая база для проведения выборов на основе принципов гласности и в соответствии с международными стандартами. В Конституции и законах о выборах согласно нормам международного права определен порядок организации и проведения выборов, участия в них граждан.
– В соответствии с законодательством Республики Узбекистан граждане нашей страны принимают участие в выборах на основе общего, равного, прямого избирательного права, свободного волеизъявления по принципу тайного голосования, – говорит заместитель председателя 7-й Самаркандской окружной избирательной комиссии по выборам Президента Республики Узбекистан Х.Маматов. – Эта правовая основа закреплена Конституцией Республики Узбекистан. В статьей 32 Основного Закона закреплено право граждан на участие в государственном управлении как непосредственно, так и через своих представителей, а в статьей 117 - право избирать и быть избранными в представительные органы государственной власти. Примечательно, что в нашей стране выборы проводятся согласно этим принципам и при высокой политической активности граждан. В настоящее время народ активно готовится к предстоящим 29 марта нынешнего года выборам Президента Республики Узбекистан.
На мероприятии были заслушаны доклады о сути и значении Закона Республики Узбекистан "О выборах Президента Республики Узбекистан", избирательных правах граждан, полномочиях избирательных комиссий в организации и проведении выборов, роли средств массовой информации в обеспечении гласности и открытости избирательной кампании.