Истиқлолнинг ҳар бир йили улуғ бунёдкорлик ишлари, мамлакатимизнинг ҳар томонлама юксалиш довонлари билан мустақил Ватанимиз тарихига зарҳал ҳарфлар билан битилмоқда. Гўзал пойтахтимиз Тошкент ҳам тарихий жозибасини сақлаган ҳолда янгиланиб, узоқни ўйлаб тузилган режа асосида изчил ривожланиб, замонавий мегаполисга айланмоқда. Муҳташам иншоотлар, турар жойлар, ижтимоий объектлар, йўл ва кўприклар, сўлим боғ ва хиёбонлар барпо этилмоқда.
Биринчи Президентимиз Ислом Каримов раҳнамолигида пойтахтимизда улкан бунёдкорлик ишлари амалга оширилди. Замонавий шаҳарсозлик намуналари асосида барпо этилган кўплаб иншоотлар шаҳар кўркига кўрк қўшмоқда. Янги турар жойлар, ижтимоий объектлар, йўл ва кўприклар шаҳар аҳли ва меҳмонларига кенг қулайлик яратаётир.
Бундай эзгу ишлар Президентимиз Шавкат Мирзиёев томонидан замон талабига риоя қилган ҳолда изчиллик билан, тизимли равишда давом эттирилмоқда. Пойтахтимизда аҳоли учун янада кенг қулайликлар яратиш, транспорт ҳаракатини тартибга солиш борасида улкан ишлар амалга оширилмоқда.
Мамлакатимизда, айниқса, пойтахтимизда транспорт воситалари кўпайиб бормоқда. Бу одамларимизнинг турмуш даражаси юксалаётгани, юртимиз йилдан-йилга фаровонлашаётганининг исботидир. Зеро, кенг кўламли ислоҳотлардан кўзланган мақсад ҳам аҳоли турмуш даражасини ошириш, инсон манфаатларини тўла таъминлашдир.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев 2017 йил 3 февраль куни Бунёдкор ва Муқимий кўчалари кесишган чорраҳадаги кўприк қурилиши билан танишиб, мутасаддиларга тегишли топшириқлар берган эди.
Давлатимиз раҳбари 25 март куни қуриб битказилган мазкур кўприкни бориб кўрди.
Умумий узунлиги 900, баландлиги 6, кенглиги 24 метр бўлган 6 полосали мазкур кўприк ҳайдовчилар ва пиёдаларга бир қанча қулайликлар яратади.
Бунёдкор ва Муқимий кўчалари кесишган чорраҳада транспорт тиғизлиги автомобиллар ва пиёдаларга ноқулайлик туғдирарди. Янги бунёд этилган кўприк бу муаммоларга барҳам бериш билан бирга, автомобиллар ҳаракатининг узлуксизлигини ва хавфсизлигини таъминлашда алоҳида аҳамият касб этади.
“Ўзбекистон темир йўллари” акциядорлик жамиятига қарашли “Кўприк қурилиш трести” унитар корхонаси қурувчилари томонидан қуриб битказилган кўприкнинг икки томонида пиёдалар учун ер усти ўтиш йўлаги барпо этилган. Ёғин-сочинли кунларда ҳимояланиш мосламалари ўрнатилган.
Шаҳар қиёфасининг ўзгаришида кўприкларнинг ўрни катта. Экология нуқтаи назаридан ҳам бу муҳим аҳамиятга эга. Автомобиль ёнилғисининг кўп ишлатилиши атроф-муҳит мусаффолигига салбий таъсир қилади. Бир жойда транспорт тиғизлиги юз берса, бошқа жойга ҳам таъсир кўрсатади. Кўприклар ана шу муаммоларни бартараф этишда муҳим ўрин тутади.
Президентимиз янги кўприкнинг моҳиятига алоҳида тўхталди. Бу каби бунёдкорлик ишлари аҳолига янада қулайлик яратиш, турмуш фаровонлигини оширишда катта аҳамиятга эгалигини қайд этди.
Шавкат Мирзиёев Бунёдкор ва Чўпонота кўчалари кесишган чорраҳада қурилиши режалаштирилган кўприк лойиҳаси билан ҳам танишиб, ўз тавсияларини берди.
Давлатимиз раҳбари Кичик халқа йўли ва Фарғона йўли кўчаси кесишган жойдаги йўл ўтказгични қуриш ҳамда реконструкция қилиш лойиҳасини кўздан кечирди.
Кўприкнинг эни 30, узунлиги 346 метр бўлган қисми реконструкция қилинади. Эни 22, узунлиги 281 метр бўлган қисми янгидан қурилади. Икки томонида пиёдалар йўлакчалари қурилади. Бу ҳайдовчи ва йўловчиларга қулайлик яратиш баробарида ҳаракат хавфсизлигини таъминлаш даражасини ҳам оширади.
Президентимиз замонавий кўприклар қуриш, йўлларни замон талабларига мослаштириш аҳолига қулайлик яратиш, халқимиз фаровонлигини юксалтиришга хизмат қилишини таъкидлади. Кўприк остидан ўтувчи темир йўл атрофини ободонлаштириш бўйича кўрсатмалар берди.
Мамлакатимизда мустақиллик йилларида кенг ва равон йўллар, замонавий йўл ўтказгич ва кўприклар қуриш бўйича улкан тажриба тўпланди. Айниқса, пойтахтимизда бунёд этилаётган янги кўприклар транспорт воситаларининг ҳаракатланиши учун қулай имконият яратиш билан бирга, шаҳар қиёфасини тубдан ўзгартириб, аҳоли турмуш фаровонлигини янада юксалтиришда муҳим аҳамият касб этмоқда.
Юнусобод туманидаги Боғишамол ва Янги шаҳар кўчаларини туташтирган янги кўприк мазкур соҳадаги узоқни кўзлаб, изчил амалга оширилаётган ишларнинг мантиқий давоми бўлди.
Давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёев ушбу кўприкни бориб кўрди.
Бўзсув канали устидан қурилган янги кўприк Тошкент ҳалқа йўли ва Амир Темур шоҳкўчасида тирбандликни камайтириш, ҳайдовчи ва йўловчилар ортиқча вақт ва маблағ йўқотишининг олдини олиш, атроф-муҳит мусаффолигини таъминлашда муҳим аҳамиятга эга.
Узунлиги 423, баландлиги 5,5, эни 33 метр бўлган 8 полосали ушбу кўприк “Ўзбекистон темир йўллари” акциядорлик жамиятига қарашли “Кўприк қурилиш трести” унитар корхонасининг 67-кўприк қурилиш бўлинмаси бунёдкорлари томонидан олти ойда қуриб битказилди.
Кўприкнинг икки томонида пиёдаларга қулайлик яратиш мақсадида 2 метрли йўлак барпо этилиб, унинг четига тўсиқ ўрнатилди.
Президентимиз бу ерда амалга оширилган ишлар билан танишар экан, йўлсоз ва қурувчиларнинг меҳнатига юксак баҳо берди. Янги кўприкнинг Юнусобод ва Мирзо Улуғбек туманларини боғлашдаги аҳамияти катта эканини таъкидлади. Илгари ушбу туманлардан бир-бирига автомобилда 17-18 километр йўл босиб борилган бўлса, янги кўприк фойдаланишга топширилгач, одамларнинг узоғи яқин бўлди.
Бундай кенг кўламли ва эзгу ишлар туфайли пойтахтимиз йўлларининг хизмат кўрсатиш сифати ва самарадорлиги тубдан яхшиланмоқда, деди Шавкат Мирзиёев. Мазкур янги кўприк автомобилларнинг ўтиш имкониятларини бир неча марта ошириш баробарида икки туман аҳолиси учун ҳам катта қулайликлар яратади. Мана шундай замонавий кўприкни қисқа муддатда барпо этганимиз мамлакатимиз иқтисодий тараққиёти, халқимиз бунёдкорлик салоҳияти нақадар юксалганининг ёрқин тасдиғидир.
Давлатимиз раҳбари йўл ва кўприк атрофини ободонлаштириш, аҳоли ва транспорт воситаларининг хавфсиз ҳаракатланиши учун барча зарур имкониятларни яратиш юзасидан кўрсатмалар берди.
Шу ерда Тошкент шаҳрида 2017-2030 йилларда йўл ва кўприклар қуриш ҳамда реконструкция қилиш режаси ҳам муҳокама этилди. Унга кўра, пойтахтимизда автомобиллар қатновини тартибга солиш мақсадида 93 километр янги йўллар қурилиб, мавжуд 140 километр йўл реконструкция қилинади. Бундай бунёдкорлик ишлари натижасида иқтисодий-ижтимоий инфратузилма ривожланиб, пойтахтимизда яшаш учун қулайликлар ортиб боради.
Шавкат Мирзиёев Бектемир туманидаги собиқ Тошкент мотор заводига ташриф буюрди.
Давлатимиз раҳбарининг 2016 йил 5 октябрдаги “Тадбиркорлик фаолиятининг жадал ривожланишини таъминлашга, хусусий мулкни ҳар томонлама ҳимоя қилишга ва ишбилармонлик муҳитини сифат жиҳатидан яхшилашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги фармони мамлакатимизда ишбилармонлик ҳаракатини жадал ривожлантириш учун янги имкониятлар очмоқда. Тадбиркорларга қўшимча имтиёзлар яратилмоқда.
Бектемир туманидаги мотор заводининг умумий ер майдони 5 гектар, бино ва иншоотлар майдони 3 гектар. Ҳозир фойдаланилмаётган ушбу ҳудудда ишлаб чиқаришни ташкил этиш учун яхши имконият, зарур инфратузилма бор.
Президентимиз кўрсатмасига мувофиқ завод бинолари корхона ва тадбиркорларга имтиёзли тарзда ижарага берилмоқда. Тўловлар бошқа жойлардагига нисбатан бир неча баробар арзонлаштирилган. Бундай имтиёзлар тадбиркорларда катта қизиқиш уйғотмоқда.
Шавкат Мирзиёев завод биноларини ишбилармон ва тадбиркорларга бўлиб бериш, уларда экспортбоп маҳсулотлар ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш зарурлигини таъкидлади. Корхоналарга қулайлик яратиш мақсадида бу ерда "ягона дарча" маркази, минибанклар ва бошқа хизматлар ташкил этилади. Миллий банк ҳузуридаги Кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик субъектларининг экспортини қўллаб-қувватлаш жамғармаси маҳсулотларни экспорт қилишга кўмаклашади.
Давлатимиз раҳбарига Тошкент шаҳрида амалга оширилаётган иқтисодий-ижтимоий лойиҳалар ҳақида ҳам сўзлаб берилди.
Ҳар бир туманда тадбиркорлар билан учрашувлар ўтказилмоқда. Улар асосида кам таъминланган оилаларни тадбиркорликка жалб этиш, касб-ҳунар коллежлари битирувчиларини ишга жойлаштириш бўйича аниқ режа ишлаб чиқилган.
Оилаларга кириб бориш, одамларнинг дунёқарашини ўзгартириш лозим. Одамларнинг даромади кўпайса, тўлов қобилияти ҳам юқори бўлади, маҳаллий бюджетларга пул маблағи кўпроқ тушади. Ҳокимликларда турли ижтимоий объектлар қуриш имконияти кенгаяди, юртимизга янада барака киради, деди Шавкат Мирзиёев.
Шу ернинг ўзида Тошкент шаҳрида ташкил этилаётган кичик саноат зоналари ва истироҳат боғлари лойиҳалари ҳам намойиш этилди.
Юнусобод, Сергели ва Яккасарой туманларида 3 технопарк ташкил этилган бўлиб, улар мавжуд бино ва қувватлардан самарали фойдаланиш, тайёр маҳсулотлар ишлаб чиқаришни кенгайтириш ва янги иш ўринлари яратишга хизмат қилмоқда.
Шундай имкониятларни кенгайтириш мақсадида пойтахтимизда яна 6 кичик саноат зонаси ташкил этиш режалаштирилган. Мирзо Улуғбек, Олмазор, Чилонзор, Миробод, Бектемир туманларидаги мавжуд иншоотларни реконструкция қилиш ва янгидан қуриш асосида тузиладиган бу зоналарда турли саноат корхоналари, кичик бизнес субъектлари фаолият юритади.
Шавкат Мирзиёев 2016 йил 24 ноябрь куни Тошкент шаҳри сайловчилари билан учрашувида 2017 йилда пойтахтимизда янги маданият ва истироҳат боғлари барпо этилишини таъкидлаган эди.
– Бугунги кунда бу борада жадал ишлар олиб борилмоқда, – дейди Тошкент шаҳар ҳокимининг биринчи ўринбосари Нозим Ҳусанов. – Боғларнинг ҳар бири ўзига хос кўриниш ва йўналишга эга бўлади. Шайхонтоҳур тумани Белтепа кўчасида кўп функционал болалар истироҳат боғи, Учтепа туманида Фозилтепа ва Фарҳод кўчалари кесишган жойда Осиё ботаника боғи шаклидаги кўнгилочар парк, Чилонзор тумани Бунёдкор кўчасида соғломлаштириш аквапарки, Мирзо Улуғбек туманида Ҳамид Олимжон ва Маҳатма Ганди кўчалари чорраҳасида эстетик истироҳат боғи, Миробод туманида Нукус ва Ойбек кўчалари кесишувида саломатлик ва спорт боғи, Сергели тумани Дўстлик мавзесида мультимедиявий фавворали маданият ва истироҳат боғи ташкил этилади. Бу паркларнинг жами ер майдони 45 гектарга етади. Уларга 110 аттракцион ўрнатилади. Президентимиз ташаббуси билан барпо этилаётган бу маданият ва истироҳат боғлари пойтахтимиз кўркига кўрк қўшиб, шаҳар аҳолиси ва меҳмонларининг дам олиши учун янада қулайлик яратади.
Тижорат банклари кўмагида пойтахтимизда дори-дармонлар, қандолатчилик маҳсулотлари, қурилиш материаллари ва мебель ишлаб чиқариш, металлни қайта ишлаш, тиббиёт ва кўнгилочар масканлар ташкил этиш режалаштирилган.
Миллий банк томонидан «Тошкент қоғози» масъулияти чекланган жамияти негизида 6 фармацевтика корхонаси ташкил этилади. Уларда ишлаб чиқариладиган маҳсулотлар 18,8 миллион долларлик импорт ўрнини қоплаб, 6 миллион доллар экспорт қилинади. Жами 430 иш ўрни яратилади.
«Тошкент механика заводи» акциядорлик жамияти ҳудудида пўлат қувурлар, металл конструкциялар, иссиқхона конструкциялари, темир эшиклар, бурама михлар ишлаб чиқариш йўлга қўйилади. Бу жами 7,35 миллион долларлик маҳсулот экспорт қилиш, 390 кишини иш билан таъминлаш имконини беради.
Мирзо Улуғбек туманида пишлоқ, бринза, творог ва бошқа сут маҳсулотлари, Шайхонтоҳур туманида экспортбоп шоколад ва бошқа қандолат маҳсулотлари тайёрлаш, Юнусобод туманида шишакристалит товарлар ишлаб чиқариш корхоналари ташкил этилади.
«Ўзсаноатқурилишбанк» томонидан Яшнобод туманида экспортга мўлжалланган гулқоғозлар, Олмазор туманида импорт ўрнини босувчи инфузион қоришмалар ишлаб чиқариш йўлга қўйилмоқда. Бу корхоналарда 200 дан ортиқ иш ўрни яратилади. Шайхонтоҳур туманидаги «Анҳор локомотив» парки замонавий қилиб кенгайтирилмоқда.
«Ипотека-банк»нинг молиявий кўмагида Олмазор туманида керамик плиталар, Учтепа туманида темир оксидли пигмент ишлаб чиқариш режалаштирилган. Уларда жами 230 иш ўрни яратиш, маҳсулотларни экспорт қилиш мўлжалланган.
«Алоқабанк» томонидан собиқ «Нукус» кинотеатри биносида савдо ва кўнгилочар марказ, Яккасарой туманида тиббий диагностика ва соғломлаштириш маркази ташкил этиш, Миробод туманида мебель ишлаб чиқаришни кенгайтириш лойиҳалари амалга оширилмоқда.
«Асака» банк кредитлари эвазига Олмазор туманида қон тозаловчи фильтрлар ишлаб чиқариш йўлга қўйилмоқда. Мирзо Улуғбек туманида какао ловиясини қайта ишлаш ва қандолат маҳсулотлари тайёрлаш корхонаси ташкил этилади. Давлатимиз раҳбари ушбу лойиҳалар билан танишиб, уларнинг ҳар бири бўйича мутасаддиларга тегишли топшириқлар берди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев Юнусобод туманидаги Увайсий номидаги маҳаллада бўлиб, бу ерда фуқаролар йиғини ходимлари, профилактика инспектори ва аҳоли учун яратилган қулай шароитлар билан танишди.
Маҳалла фуқаролар йиғинлари ўзини ўзи бошқаришнинг чинакам халқона институти сифатида жамиятимизда мустаҳкам ўрин эгаллаган. Бу халқ билан мулоқот қилиш ва инсон манфаатларини таъминлашга қаратилган эзгу вазифаларни амалга оширишда муҳим аҳамият касб этаётир.
Давлатимиз томонидан маҳаллалар ўз зиммасидаги вазифаларни самарали бажариши учун ҳуқуқий асослар билан бирга, етарли шарт-шароитлар ҳам яратилмоқда. Увайсий номидаги маҳалланинг янгидан бунёд этилган маркази бу борадаги ишларга ёрқин мисолдир.
Маҳалла ҳудудида асосан кўп қаватли уйлар жойлашган. Ушбу турар жойларда яшайдиган 5 минг 400 дан ортиқ аҳоли орасида турли миллат вакиллари бор. Янги маҳалла маркази одамларни ўзаро яқинлаштиришга, халқимизга хос дўстлик, ҳамжиҳатлик, меҳр-оқибат фазилатларини янада кучайтиришга хизмат қилмоқда.
Марказда маҳалла раиси, котиб ва маслаҳатчилар, профилактика инспектори учун алоҳида хоналар қурилган, улар замонавий ахборот-коммуникация технологиялари, мебеллар, тегишли адабиётлар билан таъминланган. Профилактика инспектори хонаси маҳалла ҳудудидаги жамоат объектларига ўрнатилган видеокузатув ускуналари орқали ҳудудни назорат қилиб туриш имкониятини берувчи монитор билан жиҳозланган.
Давлатимиз раҳбари профилактика инспектори маҳалладаги ҳар бир хонадон билан яқин мулоқот ўрнатиши, кўчалар ва жамоат жойларини қатъий назоратга олиши зарурлигини таъкидлади. Одамлар ишга кетаётганда ҳам, ишдан қайтаётганда ҳам маҳалласида профилактика инспектори ва посбонларни кўрса, кўнгли тинч-хотиржам бўлади.
Профилактика инспекторларини хизмат уйлари, имтиёзли кредитлар ҳисобига машиналар билан таъминлаш, уларнинг яшаши ва самарали ишлаши учун барча шарт-шароитларни яратиш бўйича зарур кўрсатма ва топшириқлар берилди.
Марказда барпо этилган турли китоблар, компьютерлар ва интернет, минглаб электрон адабиётлар базасига эга кутубхона аҳолининг бўш вақтини мазмунли ташкил этиш, айниқса, ёшлар ўртасида китобхонлик маданиятини кенг ёйишда муҳим аҳамият касб этмоқда. Замонавий чойхона, новвойхона, "Гўзаллик салонлари", дўконлар, спорт ва болалар майдончалари одамларнинг зарур эҳтиёжларини қондириш билан бирга, ҳудуддаги маънавий муҳит барқарорлигини таъминлашга хизмат қилмоқда.
Маҳалла аҳли бир оила каби ишончли, мустаҳкам ришталар билан ўзаро узвий боғланиши керак, деди Президентимиз. Бунинг учун маҳалла фаоллари, профилактика инспектори ҳар бир оила аҳволидан, қувончу ташвишидан доимо хабардор бўлиши, ўзаро аҳиллик ва ҳамжиҳатлик тарғиботчисига айланиши лозим. Шундагина одамлар маҳаллага келиб ўз фикрини, таклифини, дардини бемалол айтади, муаммосига ечим топади.
Мамлакатимиз, аввало, пойтахтимизнинг барча ҳудудларида мана шундай маҳалла марказлари бунёд этиш, аҳоли билан доимий мулоқот ўрнатиш, профилактика инспекторларига жиноятчилик ва ҳуқуқбузарликлар содир этилишининг олдини олиш, фуқаролар осойишталиги ва хавфсизлигини таъминлаш учун зарур шароит ва имкониятлар яратиш бўйича кўрсатмалар берилди.

Яркое воплощение созидательного потенциала нашего народа
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев 25 марта ознакомился с осуществляемой в Ташкенте созидательной работой.
Каждый год независимого развития своей колоссальной созидательной работой и огромными достижениями золотыми буквами вписывается в историю нашей Родины. Прекрасная столица нашей страны c каждым годом преображается, сохраняя при этом свой исторический облик, последовательно развивается на основе глубоко продуманного плана и превращается в современный мегаполис. Возводятся величественные сооружения, современные дома, социальные объекты, дороги и мосты, создаются прекрасные сады и аллеи.
Под руководством Первого Президента нашей страны Ислама Каримова в столице была проведена огромная созидательная работа. Сооружения, возведенные на основе современных требований градостроительства, придают городу прекрасный вид. Новые дома, социальные объекты, дороги и мосты создают широкие удобства для жителей и гостей столицы.
Эта благородная работа с учетом современных требований последовательно и системно продолжается Президентом нашей страны Шавкатом Мирзиёевым. В Ташкенте осуществляется широкомасштабная работа по созданию еще большего комфорта, упорядочению транспортного движения.
В нашей стране, особенно в столице, транспортных средств становится все больше, что свидетельствует о растущем уровне жизни наших людей, благосостояния народа. В повышении уровня жизни населения, обеспечении интересов человека заключается цель осуществляемых в нашей стране широкомасштабных реформ.
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев 3 февраля 2017 года ознакомился с ходом строительства моста на пересечении улиц Бунёдкор и Мукими, дал соответствующие поручения ответственным лицам.
Глава нашего государства 25 марта осмотрел этот новый мост, пущенный в эксплуатацию.
Шестиполосный путепровод длиной 900 метров, высотой 6 и шириной 24 метра создает большие удобства для водителей и пешеходов.
Автомобильные пробки на пересечении улиц Бунёдкор и Мукими создавали неудобства как водителям, так и пешеходам. Новый мост не только устраняет эту проблему, но и имеет важное значение в обеспечении непрерывности и безопасности движения автомобилей.
С двух сторон моста, возведенного строителями унитарного предприятия “Куприк курилиш трести” при акционерном обществе “Узбекистон темир йуллари”, построены надземные крытые переходы для пешеходов.
Мосты играют важную роль в обновлении облика города, улучшении экологии. Чрезмерный выброс выхлопных газов негативно влияет на состояние окружающей среды. Возникновение пробок в одном месте сказывается на автомобильном движении в других частях города. Мосты призваны устранить эти проблемы.
Президент нашей страны особо отметил важность нового сооружения, подчеркнул, что подобная созидательная работа служит созданию еще больших удобств для населения, повышению его благосостояния.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с проектом строительства моста на пересечении улиц Бунёдкор и Чупонота, дал необходимые поручения.
Глава нашего государства ознакомился также с проектом строительства и реконструкции путепровода на пересечении Малой кольцевой дороги и улицы Фаргона йули.
Существующий мост шириной 30 метров и длиной 346 метров будет реконструирован, к нему будет пристроена новая часть шириной 22 и длиной 281 метр. По обочинам моста будут проложены пешеходные дорожки. Проект не только создаст большие удобства для водителей и пешеходов, но и повысит уровень безопасности движения по мосту.
Президент нашей страны отметил, что строительство современных дорог и мостов способствует созданию удобств для населения, даны поручения по благоустройству территории, прилегающей к железной дороге, которая проходит под путепроводом.
В нашей стране в годы независимости накоплен большой опыт по прокладке широких и ровных дорог, возведению современных путепроводов и мостов. Строящиеся в столице новые мосты наряду с созданием благоприятных возможностей для движения транспортных средств особенно кардинально меняют облик Ташкента, имеют важное значение в дальнейшем повышении уровня благосостояния населения.
Новый мост, соединяющий улицы Богишамол и Янги шахар в Юнусабадском районе, стал логическим продолжением дальновидной и последовательно реализуемой работы в этой сфере.
Глава нашего государства осмотрел данный мост.
Новый мост, перекинувшийся через канал Бозсу, будет способствовать разгрузке транспортного потока на Ташкентской кольцевой дороге и проспекте Амира Темура, экономии времени и средств водителей и пешеходов, обеспечению чистоты воздуха.
8-полосный мост длиной 423 метра, высотой 5,5 метра и шириной 33 метра был построен за шесть месяцев строителями 67-го мостостроительного отделения унитарного предприятия "Куприк курилиш трести" при акционерном обществе "Узбекистон темир йуллари".
Для удобства пешеходов по обочинам дорожного полотна на мосту проложены дорожки шириной 2 метра с соответствующими ограждениями.
Президент нашей страны, знакомясь с проведенной здесь созидательной работой, высоко оценил труд дорожников и строителей, отметил важное значение нового моста в соединении Юнусабадского и Мирзо-Улугбекского районов. Раньше, чтобы добраться на автомобиле из одного района в другой, требовалось проехать 17-18 километров, со сдачей в эксплуатацию нового моста это расстояние стало меньше.
Благодаря широкомасштабной созидательной работе качество и эффективность дорог столицы кардинально повышаются, сказал Шавкат Мирзиёев. Новый мост наряду с увеличением в несколько раз пропускной способности создает множество дополнительных удобств также для жителей двух районов. Строительство такого современного моста в сжатые сроки является ярким свидетельством динамичного развития экономики страны, растущего созидательного потенциала нашего народа.
Глава нашего государства дал указания по благоустройству прилегающей к дороге и мосту территории, созданию всех необходимых условий для безопасного передвижения людей и транспортных средств.
Здесь же также был обсужден план строительства и реконструкции дорог и мостов в 2017-2030 годах. В соответствии с ним в целях упорядочения движения автомобилей в столице будет построено 93 километра новых дорог, реконструировано 140 километров существующих. В результате такой созидательной работы будет развиваться социально-экономическая инфраструктура, повысится комфортность проживания в столице.
Шавкат Мирзиёев посетил Ташкентский моторный завод в Бектемирском районе.
Указ главы нашего государства "О дополнительных мерах по ускоренному развитию предпринимательской деятельности, всемерной защите частной собственности и качественному улучшению делового климата" от 5 октября 2016 года открыл новые возможности для динамичного развития предпринимательства. Создаются новые преференции для предпринимателей.
Общая площадь моторного завода в Бектемирском районе составляет 5 гектаров, здания и объекты завода занимают 3 гектара. На территории завода, располагающей необходимой инфраструктурой и в настоящее время не используемой, можно создать благоприятные условия для организации производства.
По поручению Президента нашей страны заводские помещения сдаются в аренду субъектам предпринимательства на льготных условиях. Здесь действуют сниженные тарифы по различным платежам. Предоставляемые льготы вызывают большой интерес у предпринимателей.
Шавкат Мирзиёев отметил необходимость распределения заводских помещений между предпринимателями и налаживания в них производства экспортоориентированной продукции. Для создания удобств для предпринимателей здесь будут организованы центр "Одно окно", мини-банки и другие службы. Содействие в экспорте продукции будет оказывать Фонд поддержки экспорта субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства при Национальном банке.
Здесь также состоялась презентация реализуемых в Ташкенте социально-экономических проектов.
В каждом районе столицы проводятся встречи с предпринимателями. По их итогам разработаны конкретные меры по вовлечению в предпринимательство малообеспеченных семей и выпускников профессиональных колледжей.
Необходимо поддерживать тесный диалог с семьями, изменить отношение людей к предпринимательской деятельности. Повышение доходов населения способствует росту его покупательской способности, в результате увеличатся поступления в бюджет и появится больше возможностей для строительства различных социальных объектов, повышения благосостояния страны, отметил Шавкат Мирзиёев.
Здесь же были представлены проекты по организуемым в Ташкенте малым промышленным зонам, новым паркам и развлекательным центрам.
В Юнусабадском, Сергелийском и Яккасарайском районах созданы 3 технопарка, которые служат эффективному использованию имеющихся зданий и мощностей, расширению производства готовой продукции и созданию новых рабочих мест.
В целях расширения таких возможностей в столице намечено создание еще 6 подобных малых промзон. В этих зонах, которые будут образованы на основе реконструкции и обновленного строительства имеющихся сооружений в Мирзо-Улугбекском, Алмазарском, Чиланзарском, Мирабадском, Бектемирском районах, будут действовать различные промышленные предприятия, субъекты малого бизнеса.
Шавкат Мирзиёев в ходе состоявшейся 24 ноября 2016 года встречи с избирателями города Ташкента отметил, что в 2017 году в нашей столице будут возведены новые парки культуры и отдыха.
– В настоящее время ведется активная работа в этом направлении, – сказал первый заместитель хокима города Ташкента Нозим Хусанов. – Каждый из парков будет иметь своеобразный облик, дизайн и направленность. В Шайхантахурском районе на улице Белтепа будет организован многофункциональный детский парк отдыха, в Учтепинском районе, на пересечении улиц Фозилтепа и Фарход, – развлекательный парк в виде Азиатского ботанического сада, в Чиланзарском районе на улице Бунёдкор – оздоровительный аквапарк, в Мирзо-Улугбекском районе, на пересечении улиц Хамида Алимджана и Махатмы Ганди, – эстетический парк отдыха, в Мирабадском районе, на пересечении улиц Нукуса и Ойбека, – парк здоровья и спорта, в Сергелийском районе, на массиве Дустлик – парк культуры и отдыха с мультимедийными фонтанами. Общая площадь этих парков составит 45 гектаров. В них будет установлено 110 аттракционов. Создаваемые по инициативе Президента нашей страны эти парки культуры и отдыха приумножат красоту и величие нашей столицы, создадут еще больше удобств для культурного досуга жителей и гостей города.
При содействии коммерческих банков в столице намечено создание объектов по производству лекарственных средств, кондитерских изделий, строительных материалов и мебели, металлообработке, а также медицинских и развлекательных заведений.
Национальным банком на базе общества с ограниченной ответственностью «Тошкент когози» будут организованы 6 фармацевтических предприятий. Производимая в них продукция заместит импорт на 18,8 миллиона долларов, а экспорт составит 6 миллионов долларов. Будет создано 430 рабочих мест.
На территории акционерного общества «Тошкент механика заводи» будет налажено производство стальных труб, металлоконструкций, железных дверей, саморезов. Это позволит экспортировать продукцию на 7,35 миллиона долларов, обеспечить работой 390 человек.
В Мирзо-Улугбекском районе будут созданы предприятия по изготовлению сыра, брынзы и другой молочной продукции, в Шайхантахурском районе – экспортоориентированных шоколадных и других кондитерских изделий, в Юнусабадском районе – стеклокристаллита.
«Узпромстройбанком» в Яшнабадском районе налаживается выпуск предназначенных на экспорт обоев, в Алмазарском районе – импортозамещающих инфузионных смесей. На данных предприятиях будет создано более 200 рабочих мест. Модернизируется и расширяется расположенный в Шайхантахурском районе парк «Анхор локомотив».
При финансовой поддержке «Ипотека-банка» в Алмазарском районе намечено производство керамических плит, в Учтепинском районе – железо-оксидного пигмента. При этом предусмотрено создать 230 рабочих мест, наладить экспорт продукции.
«Алокабанком» реализуются проекты по созданию в здании бывшего кинотеатра «Нукус» торгово-развлекательного центра, в Яккасарайском районе – медицинского центра диагностики и оздоровления, в Мирабадском районе – по организации выпуска мебели.
За счет кредитов банка «Асака» в Алмазарском районе налаживается выпуск фильтров по очистке крови. В Мирзо-Улугбекском районе будет организовано предприятие по переработке какао-бобов и выпуску кондитерских изделий. Глава нашего государства, ознакомившись с данными проектами, по каждому из них дал соответствующие поручения ответственным лицам.
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев посетил махаллю имени Увайси Юнусабадского района, ознакомился с созданными здесь благоприятными условиями для работников схода граждан, инспектора профилактики и жителей.
Сходы граждан махалли заняли прочное место в жизни нашего общества как подлинно народный институт самоуправления. Это играет важную роль в реализации задач по обеспечению диалога с народом и интересов человека.
Государством создаются необходимые правовые основы и материально-техническая база для того, чтобы органы самоуправления граждан эффективно выполняли свои задачи. Ярким свидетельством тому является новый центр махалли имени Увайси.
На территории махалли расположены в основном многоэтажные жилые дома. В них живут более 5400 человек разных национальностей. Новый махаллинский центр способствует сближению людей, дальнейшему укреплению обстановки дружбы, согласия, добра и взаимопонимания.
В центре имеются отдельные помещения для председателя, секретаря и советников схода граждан, инспектора профилактики. Все кабинеты обеспечены современными информационно-коммуникационными технологиями, мебелью и соответствующей литературой. Кабинет инспектора профилактики оснащен монитором для наблюдения за территорией махалли с помощью средств видеонаблюдения.
Глава нашего государства отметил, что инспектор профилактики должен тесно общаться с каждой семьей в махалле, строго контролировать обстановку на улицах и в общественных местах.
Даны поручения по обеспечению инспекторов профилактики служебным жильем, автомобилями на основе льготных кредитов, созданию всех необходимых условий для их обустроенного быта и эффективной работы.
В центре есть библиотека с богатым книжным фондом, компьютерами, доступом в интернет, электронной литературой, что имеет важное значение в организации содержательного досуга населения, повышении культуры чтения молодежи. Современная чайхана, пекарня, салоны красоты, магазины, спортивные и детские площадки способствуют не только обеспечению повседневных потребностей жителей, но и укреплению стабильной обстановки в махалле.
Активисты махалли, инспектор профилактики должны быть осведомлены о состоянии, успехах и проблемах каждой семьи, пропагандировать идеи сплоченности и согласия. Только тогда люди будут приходить в сход граждан, делиться своими мнениями, предложениями, волнующими их вопросами, находить их решение.
Было поручено строить такие махаллинские центры во всех регионах страны, прежде всего – в столице, установить постоянный диалог с народом, создавать необходимые условия и возможности для эффективной деятельности инспекторов профилактики по предупреждению преступности и правонарушений, обеспечению спокойствия и безопасности граждан.