«Туркистон» саройида «Ички ишлар органларининг намунали таянч пунктлари» кўрик-танлови ғолиблари тақдирланди
2017-03-25 | Жамият
Президентимиз Шавкат Мирзиёев раҳнамолигида кейинги вақтларда ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш, жиноятчиликка қарши курашиш, жамоат тартибини сақлаш, фуқароларнинг ҳақ-ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, жамоатчилик билан алоқаларни янада мустаҳкамлаш борасидаги ишлар янги босқичга кўтарилди.
Бунда мамлакатимизда ташкил этилган ички ишлар органлари профилактика хизматининг алоҳида ўрни бор. Мазкур соҳа ривожида тизимда анъанавий равишда ўтказиб келинаётган «Ички ишлар органларининг намунали таянч пунктлари» кўрик-танловининг аҳамияти беқиёс.
«Туркистон» саройида бўлиб ўтган мазкур кўрик-танловнинг мамлакат босқичида бу алоҳида қайд этилди.
Тадбирнинг очилишида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари, Республика Хотин-қизлар қўмитаси раиси Т.Норбоева, ички ишлар вазири А.Азизов ва бошқалар Президентимиз раҳнамолигида хавфсизлик, осойишталик ва барқарорликни таъминлаш, жамоат тартибини сақлаш вазифаларига устувор аҳамият берилаётганини алоҳида таъкидлади. Бу жараёнда ички ишлар органларининг профилактика хизмати такомиллашиб, аҳолига яқин, халқчил тузилмага айланаётир.
Давлатимиз раҳбари ташаббуси билан ҳафтанинг пайшанба кунлари профилактика куни, деб эълон қилингани соҳадаги ишлар самарадорлиги янада ошишига йўл очди. Содир этилган жиноятлар, уларнинг келиб чиқиш сабаблари, олдини олиш бўйича профилактик тадбирлар ўтказилаётгани аҳолини ҳушёрлик ва огоҳликка чорламоқда. Ўқув муассасаларида ўтказилаётган профилактик тадбирлар самарасида ёшлар тўғри йўлдан чалғимаслигининг таъсирчан чоралари кўрилмоқда.
Ўзбекистон Республикасининг яқинда кучга кирган “Ички ишлар органлари тўғрисида”ги қонуни соҳа фаолиятини тартибга соладиган қонунчилик базасини мустаҳкамлади. Мазкур қонун нафақат ички ишлар органлари фаолиятига оид муҳим ҳуқуқий асос, балки фуқароларнинг ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш самарадорлиги ошишига пухта замин яратди. Жамиятда қонун устуворлиги, шахс, жамият ва давлатнинг хавфсизлигини таъминлашда, шунингдек, ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш ва профилактикасида янги босқични бошлаб берди.
Ички ишлар органларида профилактика хизмати такомиллаштирилиши баробарида тизим ходимлари иш юритадиган инфратузилма замон талабига мос ривожланиб бормоқда. Айни пайтда 3 минг 810 дан зиёд таянч пунктида профилактика инспекторлари жамоатчилик вакиллари – маҳалла фуқаролар йиғини раиси, хотин-қизлар кенгаши, диний маърифат ва маънавий-ахлоқий тарбия масалалари бўйича маслаҳатчи, маҳалла посбонлари билан бир бинода фаолият юритаётир. Бундан кўзланган асосий мақсад аҳолига янада яқинлашиш, унинг дарду ташвишларидан доимо огоҳ бўлиш ва зарур пайтда тегишли ёрдам бериш, учраётган муаммоларни тезкорлик билан ҳал этишдир. 75,6 фоиз таянч пунктлари атрофида факультатив тўгараклар, 78 фоизининг атрофида кичик бизнес шохобчалари, 83,6 фоизида спорт майдончалари барпо этилгани ёшларнинг бўш вақтини мазмунли ўтказиш, уларни фойдали ишларга йўналтиришга хизмат қилмоқда.
Кўрик-танлов жараёнида иштирокчилар фаолиятининг ана шу жиҳатларига алоҳида эътибор қаратилди. Танловнинг мамлакат босқичида ички ишлар органларининг 14 таянч пункти ўзаро баҳслашди.
Самарқанд вилоятининг Пайариқ тумани Алишер Навоий номидаги маҳалладаги 199-таянч пункти, Фарғона вилоятининг Марғилон шаҳри Гўраввал маҳалласидаги 79-таянч пункти, Қашқадарё вилоятининг Қарши шаҳар Гулшан маҳалласидаги 20-таянч пункти, Жиззах вилоятининг Жиззах тумани Қаҳрамон маҳалласидаги 38-таянч пункти ғолибликни қўлга киритди.
Ғолиблар диплом ва «Матиз» автомобиллари билан тақдирланди.
Танловда иккинчи ва учинчи ўрин соҳиблари ҳамда «Энг маҳоратли профилактика инспектори», «Ёш авлод ҳимоячиси», «Энг обод ва осойишта маҳалла раиси», «Фидойи маҳалла посбони», «Маърифатпарвар маслаҳатчи» каби номинациялар бўйича ҳам совриндорлар аниқланди ва тақдирланди.
– Президентимизнинг профилактика хизматини янада такомиллаштиришга қаратаётган эътибори зиммамизга алоҳида масъулият юкламоқда, – дейди Самарқанд вилоятининг Пайариқ тумани Алишер Навоий номидаги маҳалладаги 199-таянч пункти профилактика инспектори Аслиддин Муродов. – Айниқса, профилактика кунлари ўтказилаётгани маҳалламиздаги муҳитни янада соғломлаштириб, барқарорлаштирмоқда. "Давомат" тадбири мунтазам ўтказилаётгани маҳалламиздаги коллеж ва мактабда ўқувчиларни юз фоиз дарсга жалб этиш имконини яратди.
Тадбирга таниқли санъаткорлар, Ички ишлар вазирлиги маданият саройи ашула ва рақс ансамблининг чиқишлари ўзгача файз бағишлади.

Награждены защитники нашего спокойствия
Под руководством Президента нашей страны Шавката Мирзиёева работа по предупреждению правонарушений, борьбе с преступностью, охране общественного порядка, защите прав граждан, дальнейшему укреплению связей с общественностью поднята на новый уровень.
В этом деле есть особые заслуги работников службы профилактики органов внутренних дел нашей страны. В ее развитии особое значение приобретает традиционно проводимый смотр-конкурс "Образцовый опорный пункт органов внутренних дел".
На открытии республиканского этапа данного смотра-конкурса, состоявшегося во Дворце «Туркистон», заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан, председатель Комитета женщин Узбекистана Т.Нарбаева, министр внутренних дел А.Азизов и другие особо отметили, что под руководством Президента нашей страны уделяется особое внимание обеспечению безопасности, мира и стабильности, охране общественного порядка. В этом процессе всесторонне совершенствуется служба профилактики органов внутренних дел, которая становится все ближе народу.
По инициативе главы нашего государства каждый четверг недели объявлен днем профилактики. Изучение совершенных преступлений, их причин и проведение профилактических мероприятий способствуют повышению бдительности и внимательности населения. Дают результаты и реализуемые в учебных заведениях профилактические мероприятия.
Недавно вступивший в силу Закон Республики Узбекистан "Об органах внутренних дел" стал важной правовой основой деятельности органов внутренних дел, прочным фундаментом в деле повышения эффективности защиты прав, свобод и законных интересов граждан. Он ознаменовал новый этап в обеспечении в обществе верховенства закона, безопасности личности, общества и государства, а также в предупреждении и профилактике правонарушений.
Наряду с совершенствованием службы профилактики органов внутренних дел в соответствии с требованием времени совершенствуется и инфраструктура сферы. В настоящее время инспекторы профилактики более 3810 опорных пунктов работают в одном здании с представителями общественности – председателями сходов граждан махаллей, советами женщин, консультантами по вопросам религиозного просвещения и духовно-нравственного воспитания, посбонами. Главная цель этого – дальнейшее приближение к народу, большее внимание к тревогам и заботам людей, оказание необходимой помощи в нужный момент, оперативное решение возникающих проблем. Вокруг опорных пунктов созданы факультативные кружки, пункты малого бизнеса, спортивные площадки, которые способствуют организации содержательного досуга молодежи, направлению их на полезные занятия.
В процессе смотра-конкурса особое внимание уделялось именно этим аспектам деятельности участников. На заключительном этапе конкурса состязались 14 опорных пунктов органов внутренних дел.
Победителями конкурса признаны опорный пункт №199, расположенный в махалле имени Алишера Навои Пайарыкского района Самаркандской области, опорный пункт №79 в махалле "Гураввал" города Маргилана Ферганской области, опорный пункт №20 в махалле "Гулшан" города Карши Кашкадарьинской области, опорный пункт №38 в махалле "Кахрамон" Джизакского района Джизакской области.
Победители награждены дипломами и автомобилями «Матиз».
На конкурсе были выявлены обладатели второго и третьего мест, призеры по таким номинациям, как "Самый квалифицированный инспектор профилактики", "Защитник молодого поколения", "Председатель самой благоустроенной и спокойной махалли", "Самоотверженный посбон махалли", "Консультант-просветитель".
– Внимание Президента нашей страны дальнейшему совершенствованию системы профилактики возлагает на нас особую ответственность, – говорит победитель конкурса, инспектор профилактики опорного пункта №199 в махалле имени Алишера Навои Пайарыкского района Самаркандской области Аслиддин Муродов. – Проведение дней профилактики способствует дальнейшему оздоровлению и стабилизации ситуации в нашей махалле. Регулярное проведение мероприятия "Посещаемость" помогает добиться 100-процентной посещаемости в колледжах и лицеях махалли.
Выступления популярных артистов, ансамбля песни и танца Дворца культуры Министерства внутренних дел Республики Узбекистан подарили присутствующим праздничное настроение.