Ўзбекистон ва Исроил Президентлари бир-бирларини қутладилар
Ўзбекистон Республикаси билан Исроил Давлати ўртасида дипломатик муносабатлар ўрнатилганининг 25-йиллиги муносабати билан Исроил Президенти Реувин Ривлин Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевга табрик йўллаган. Унда, жумладан, «Ўтган 25 йил давомида мамалакатларимиз ўртасида шаклланган яхши муносабатлар Бизни Исроилда жуда қувонтиради ва фахрлантиради. Исроил дўст мамлакат Ўзбекистонни қатор соҳаларда ҳамкорлик қилиш бўйича ўзининг муҳим шериги ҳисоблайди. Ушбу ҳамкорлик мамлакатларимизга улкан фойда келтиради деб ҳисоблайман», – дейилади.
Исроил Президенти икки мамлакат ўртасида «маданий ва сиёсий алоқаларнинг аҳамиятли ва самимий кўприги» шаклланишида Ўзбекистондаги Бухоро, Самарқанд ва Тошкент, шунингдек мамлакатимизда истиқомат қилган ва ҳозирда Исроил фуқароси ҳисобланадиган яҳудий жамоаларининг узоқ ва бой тарихи ролини алоҳида эътироф этди.
Реувен Ривлин Ўзбекистон Президентини «икки томонни ҳам ташвишга соладиган ва қизиқтирган масалаларни муҳокама қилиш ҳамда мамлакатларимиз ўртасидаги яхши муносабатлар ва ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш» учун Исроилга давлат ташрифи билан келишга таклиф этди.
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг мактубида «Биз ўзбек халқига самимий ва чуқур ҳурмат ҳиссини сақлаб келаётган асли Ўзбекистондан чиққан ва Исроилда яшаётган кишиларнинг бизнинг мамлакат билан алоқаларни узмай келаётганларини ҳамда икки томонлама ҳамкорликни изчил мустаҳкамлашга кўмаклашаётганларини юқори баҳолаймиз», – дейилади.
Ўзбекистон Президенти «25 йил давомида томонларнинг изчил саъй-ҳаракатлари натижасида ўзаро ҳурмат, ишонч ва бир-бирининг манфаатларини ҳисобга олиш тамойилларига асосланган узоқ муддатли ва кўп қиррали ҳамкорликни йўлга қўйишга эришилганидан» мамнунлигини изҳор этди.
Давлатимиз раҳбари «доимий ва самарали сиёсий мулоқотни ривожлантириш, табиий бойликларни тежайдиган ва энергетик жиҳатдан самарадор технологияларни жорий қилиш, мева ва сабзавот маҳсулотларини чуқур қайта ишлаш, озиқ-овқат тармоқлари, тиббиёт ва фармацевтика, туризм соҳаларидаги ва бошқа кўплаб йўналишлардаги истиқболли лойиҳаларни амалга ошириш бўйича биргаликдаги саъй-ҳаракатларни фаоллаштириш мамлакатларимиз ва халқларимиз манфаатлари йўлидаги икки томонлама муносабатларимизни мустаҳкамлашга кўмаклашади», – деб қайд этди.

Президенты Узбекистана и Израиля обменялись поздравительными посланиями
По случаю 25-летия установления дипломатических отношений между Республикой Узбекистан и Государством Израиль Президент Израиля Реувен Ривлин направил Президенту Узбекистана Шавкату Мирзиёеву поздравление, в котором, в частности, говорится: «Мы в Израиле очень радуемся и гордимся хорошими отношениями, сложившимися между нашими странами за последние 25 лет. Израиль видит дружественную страну Узбекистан в качестве важного партнера для плодотворного сотрудничества в ряде областей, которые, я считаю, приносят большую взаимную выгоду и удовлетворение нашим странам».
Президент Израиля особо подчеркнул роль долгой и богатой истории еврейских общин Бухары, Самарканда и Ташкента Узбекистана, а также бывших жителей теперь являющихся гражданами Израиля, в образовании «значительного и теплого моста культурных и политических связей» между двумя странами.
Реувен Ривлин пригласил Президента Узбекистана посетить Израиль с государственным визитом, чтобы «обсудить вопросы, вызывающие взаимную озабоченность и интерес, и еще более укрепить добрые отношения и сотрудничество между нашими странами».
В послании Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева отмечается: «Мы высоко ценим тот факт, что выходцы из Узбекистана, живущие в Израиле, не теряют связей с нашей страной, сохраняя чувство искреннего и глубокого уважения к узбекскому народу, и способствуют последовательному укреплению двустороннего сотрудничества».
Президент Узбекистана выразил удовлетворение, «что за 25 лет, благодаря последовательным усилиям сторон, удалось установить долгосрочное и многоплановое сотрудничество, основанное на принципах взаимного уважения, доверия и учета обоюдных интересов».
Глава нашего государства подчеркнул, «что развитие регулярного и плодотворного политического диалога, активизация совместных усилий по практической реализации перспективных проектов в области внедрения ресурсосберегающих и энергоэффективных технологий, по глубокой переработке плодоовощной продукции, в пищевой отрасли, медицине и фармацевтике, сфере туризма и многих других направлениях будут способствовать укреплению двусторонних отношений во благо наших стран и народов».